ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2010
    8 AD. + 4 COPII

Extrem de nemulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Jale mare

La sfatul unui prieten din grup, ne-am lasat convinsi de a merge in bulgaria, nisipurile de aur, hotel kaliakra palace patru stele. ne povestea ce frumos si ce curat si ce mancare la discretie si bauturi si... am plecat cu voiosie si am mers foarte bine pana in vama bulgara unde a trebuit sa platim vignieta de drumuri. am mers prin giurgiu.

Dupa ce am intrat in bulgaria, shoc. autostrada cu cratere aproape ca iti inghitiau masina iar restul drumurilor si mai deplorabile. prima oprire a fost in ruse unde comeciantii asteptau fraierii romani spre a le oferi preturile cu mult crescute pentru paste.

Cu mult zel si speranta ne-am continuat drumul ajungand la nisipurile de aur undeva pe la ora 15 unde gresisem aleea de intrare spre hotel kaliakra. era o aleea alaturata care nu indica prin ceva semn ca acolo se afla hotelul. am intrebat un localnic aflat pe plaje unde e hotelul si ne-a zis senin ca ne costa 5 leva sa ne arate. imediat am realizat ca in acest concediu, bulgarii trebuie sa faca bani din orice. am gasit singuri aleea necesara unde surpriza. hotelul avea o mica parcare unde nici gand sa se poata intra. avand masina pentru persoane cu handicap, am solicitat loc de parcare conform normelor europene mai ales ca mergeam la 4 stele. vedeti-va de treaba. ne-au explicat ca asa ceva nu exista si sa ne gasim unde putem locuri. dupa ce am cautat locuri, cu frica ca ne tot spuneau bulgarii ca daca lasam masina aiurea ne vor ridica masina. un vecin binevoitor care avea o constructie alaturata, langa moloaze si gunoaie, ne oferea parcare contra sumei de 30 leva pentru 3 zile adica 15 euro. nu aveam ce face asa ca am parcat acolo.

ne-am luat bagajele si am mers din nou la receptie si le-am zis ca suntem un grup de 8 adulti si 4 copii, dar nu ne-au putut da camere alaturate. pe mine m-au cazat la etajul 1, pe altii la etajul2 altii la 6 si altul la 7. ne-a rasfirat in asa fel incat sa nu misunam prin hotel prea mult.

ne-am dus bagajele singuri in camere unde am reusit sa intram cu chiu cu vai. degeaba inpingeam de usa ca nu se deschidea desii am descuiat-o. dupa ce a venit cineva de la receptie si s-a trantit in use, s-a deschis. ne-am lasat bagajul si am considerat ca dupa 10 ore de drum e cazul sa mancam ceva. am coborat in sala de mese unde surpriza... erau spaghete fierte goale, iar separat intr-un bol ketch-up. totul era rece. separat aveau niste painici cu 10 gr de ceva salam tocat si uns cu ketch-up cu pretentii de pitzza. degeaba am incercat sa mancam ca si cu toata foamea si nu se putea manca.

am hotarat sa mergem la plimbare si sa gasim un restaurant cu mancare adevarata dar am zic ca daca am rabdat atat mai rabdam 2 ore pana la masa de seara. ne-am dus la loby bar cica sa bem o cafea, un suc ceva. ne-au dat o spalatura de vase pe post de cafea si i-am intrebat daca cafea adevarata nu au. ne-a spus ca la loby bar nu au numai inka si ca daca vrem cafea buna o gasim la barul cu plata. am cerut un suc orange si am primit un fel de braga de la un dozator. la fel si cu cola. i-am intrebat daca nu au cola sau fanta originala dar am primit acelas raspuns ca acelea sunt pe bani. normal ca le-am platit la bar macar o cafea si un suc de doamne ajuta sa servim. dupa asta am mers sa vizitam hotelul...

adica sala de distractii pt copii, piscina etc. am ramas surprins ca piscina era goala. cum naiba la peste 1500 de cazati piscina e goala? bucuros m-am dus in camera sa ma schimp sa ma duc la piscina. in camera am gasit prosoape din care curgeau atele, erau desirate si super folosite de nici macar la sters masina nu le-as fi folosit.

mi-am luat slipul si am coborat spre piscina dar din nou surpriza... accesul se facea prin sala de mese. trebuia sa treci in pielea goala prin sala de mese desi era un afis care interzicea accesul in costum de baie pe acolo. singura varianta mai era sa iesi pe afara in costum de baie la 10 grade si ploaie. am ajuns la piscina unde voios am sarit in bazin... era sa fac infarct, ouale mi-au intrat in gat iar p****[modificat webm18] s-a facut ca rama de dorobanti. apa era rece ca gheata. cum sa bag eu copii in apa aceea? pentru ca piscina era mica, cei de la hotel au gasit modalitatea de a nu se aglomera si astfel sa se ajunga la concluzia ca piscina e mica pentru asemenea hotel. au bagat apa rece si in asa fel piscina era goala. doar cei bine caliti aveau acces acolo.

dezamagit am iesit din piscina dorind sa ma usuc undeva pe acolo. nu am gasit nici uscator de par, nici prosoape nimic. asa ud cum eram a trebuit sa ies afara in frig si ploaie si sa alerg in viteza in camera. in camera surpriza din nou... nici feonul din baie nu functiona. a trebuit in final sa folosesc carpele acelea pe post de prosoape

dupa care mi-am luat familia sa coboram cu toti jos. uitasem cheia pe televizor dar nu am putut redeschide usa asa ca am apelat la un lacatus al hotelului care a venit si a demontat incuietoarea si mi-a deschis usa. am luat cheia si am inchis apoi am coborat. jos in loby bar am vrut sa jucam un biliard dar ne-au avertizat ca acela se plateste dar putem juca gratis soft-ball pentru copii. cica era all inclusiv.

brusc mi-a venit ideea sa plecam acasa. restul grupului mi-au zis sa mai stam sa incercam sa ne simtim bine si asa. am zis sa fac un efort dar am trimis un e-mail de pe telefonul mobil, agentiei de unde am luat biletele. internetul wirelles al hotelului era accesibil contra sumei de 40 euro pe 3 zile... doar asa primeai codul. cica all inclusive.

iata ca a venit si ora 6 ora mesei. gaseai ceva salate, o tocana de cartofi, un ghiveci de legume, ceva pui la tava uscat si mirositor, o ciorba de orez ca o latura pt porci si ceva produse de patiserie... cornuri croasante etc. am ciugulit cate ceva de foame si ne gandeam ca in ziua de paste va fi ceva masa festiva si mancaruri alese.

am mai pierdut timpul dupa ciudata masa plimbandu-ne prin statiune. tot felul de tarabe cu toate nimicurile si haine de toate originile... cateva masinute si trenulete pt copii si o roata mare cu umbrelute. ne-am intors la hotel seara unde am constatat ca aerul conditionat baga numai rece. am cautat telecomanda juma de ora dar nu am gasit-o asa ca am coborat la receptie unde cu chiu cu vai am obtinut-o. ajuns in camera am reusit sa fac clima sa bage un vanticel de aer cald.

la alti colegi in camera au gasit o multitudine da gandaci iar aeroterma baga aer rece iar pe geamuri curgea apa la fel ca si pe pereti. aveau cu ei un copil de 8 luni iar temperatura in camera nu depasea 16 grade. am adus telecomanda incercand sa fac temperatura acceptabila dar fara succes. au zis ca suporta o noapte iar a doua zi vom lua masurile necesare. eu am coborat la receptie si am rugat sa ne dea inca o patura deoarece din camera lipsea una. noi eram 3 in camera cu 2 paturi. ne inveleam cu schimbul.

domnisoara de la receptie a notat in caiet problema dar nu a mai rezolvat-o. am dormit asa ce sa facem. ce sa zic ca nici telecomanda de la televizor nu functiona iar la baie lipsea suportul pt hartia igienica cu desavarsire. aveam 2 pliculete de sampon si un sapunel mic pt 3 persoane. mobilierul rupt si deteriorat, cica aveam vedere la parc desi de la agentie ziceau ca avem la mare...

parcul acela nu era decat niste balarii in spatele bucatariei unde dimineata se facea aprovizionarea si era un zgomot de nedescris iar mirosul atat in camera cat si in baie era cu puternice valente de canal. nu numai la mine in camera ci in toate camerele. a trecut si prima noapte. dimineata ne-am dus la ora 8 la masa unde nu prea mai ramasese prea multa mancare. ceva salam ieftin care la noi garantat nu il cumpara decat cei care sunt extrem de saraci, o sunca verde, masline bune, niste braza, salte pentru iepuri si niste mici necomestibili... intr-un cuvant mancarea execrabila pentru 4 stele.

drept este ca romanii in marea lor majoritate isi umplu farfuriile dar nu mananca. fenomenul acesta este datorita altor motive. fac asa in semn de protest ca poate poate daca risipesc laturile alea pe post de mancare, hotelierul se va gandi sa schimbe mancarea. macarea se aduce in transe si depinde ce apuci ca la deschidere aduce ceva, dupa 15 min altceva si tot asa... asa ca daca ai norocul sa prinzi ceva comestibil bine, iar daca nu... pe bani.

mi-am cumparat cafea ca doar nu era sa beau inka, dupa care am mers la somn. m-am trezit pe la 11 jumate si am plecat cu ceilalti prieteni la cumparaturi. ne-am intors la amiaza la masa unde am gasit bors rusesc fara carne, aceeasi ciorba de orez cu vagi firicele de ceva ce semana a carne, tocana de cartofi, ghiveci de legume, o tocana de pui facuta din puiul ramas de la tava, niste carne uscata de porc si vesnicele salate. inghetata avea gust de sapun iar produsele de patiserie salvau dezastrul culinar. am incercat din nou piscina, crezand ca intre timp s-au cizelat. ne-am cumparat prosoape adevarate, slapi si sampoane cu sapunuri si acareturi. ce dracu ca doar aveam all inclusive.

la piscina am gasit 6 persoane care se chinuiau sa se distreze. apa la fel de rece. nu am putut scapa ce cel mic care voia la balaceala asa ca mi-am luat inima in dinti si am intrat 15 min in apa dar nu mai mult. in rest ne-am pierdut din nou timpul prin statiune.

in loby bar, gaseai bombe de bauturi adica cele mai contrafacute si mai jalnice bauturi cu vesnicele sucuri la dozator iar berea era o combinatie intre urina si spuma. noroc ca sunt anti-alcool. sucurile le cumparam iar cafeaua la fel. pacat ca sunt fumator. fumatul era interzis inclusiv in loby bar ce sa mai vorbim de restul hotelului. daca voiai sa tragi o pip o faceai afara in frig si in ploaie... sa fi vazut romanasii nostrii conformati, tremurand in ploaie pentru pacatul tutunului. daca erau acasa in romania, era scandalul gata. dar acolo era vorba de snobism...

bai am fost de paste in bulgaria nu ca amarastenii acasa in romania. multora le e jena sa recunoasca ca au luat tzeapa. am vazut intradevar hoteluri unde cele 4 stele se vedeau clar... aveau de toate... mancarea era super iar conditiile erau excelente. printre cele cateva hoteluri adevarate, s-au strecurat si pacalicii de turisti dar cu aceleasi stele.

cei care nu au mai fost iau tzeapa. preturile sunt la fel sau chiar o mica diferenta de cativa euro. la masa de seara ne-au dat aceeasi mancare ca la amiaza si o ciorba de legume. probabil se gandeau la silueta noastra. in camera colegilor cu copilul de 8 luni, aceeasi jale. seara ne-am adunat cu totii la ei si incercam sa rezolvam problema frigului si a mirosului dar fara succes. am mers la receptie si am chemat pe cineva sa rezolve problema dar cel venit nu a reusit nimic. au zis ca maine le vor da alta camera. era tarziu maine... nenoroceau copilul. asa ca le-am impus sa schimbe camera atunci. dupa lungi parlamentari intre ei bulgarii, au ajuns la concluzia ca trebuie schimbata dar nu au de unde le da o camera ca nu au numai un apartament. mi-au cerut cash 20 euro diferenta. i-am zis ca voi suna la politie si voi chema televiziunea daca mai insista cu cei 20 euro. s-au calmat. apartamentul era modest, cu acelas miros de canal si igrasie. caldura mergea dar numai intr-o camera ca in dormitor lipsea cu desavarsire. oricum era mai bine decat nimic.

iata ca a venit si ziua de paste... in sala de mese niste oua rosii vopsite doar in scarba si in rest acelas meniu ca in diminetile celelalte. lipsea drobul miel de acasa, ceapa verde ca eu nu am mai apucat-o... cineva zicea ca au fost cateva fire. nici nu simteam fiorul sarbatorilor de paste unde acasa puneai pe masa, oua rosii, telemea, drob, ceapa verde, si multe alte bunatati. dezamagiti total am mai tras o tura de shoping, sa ne cheltuim banii macar. la amiaza gasim o ciorba ruseasca de legume, care a mai fost odata, o ciorba de orez transformata in ciorba de miel, adica cu niste carne imprastiata de zic eu miel. nu avea nici gust nici miros de miel. la inceputul mesei, lipsea mielul fript sau alt fel. dupa 1 ora s-a adus o tava de miel care s-a terminat in 5 min dupa care bulgarii daca au vazut cum sta treaba, pentru restul populatiei au pus doua pupeze sa serveasca la portie cate o bucatica de carne de miel. in rest aceeasi tocana de cartofi, ghiveci, tocana de pui si... a aparut piure de cartofi din fulgi. nelipsitul orez murdar cu ciuperci si bineinteles patiseria. am reusit sa ne manjim pe dinti cu ceva miel si ceva ciorba dupa care din nou am perdut timpul ca la piscina la ghetarie nu era de mers.

seara la masa din piureul servit la amiaza, l-au transformat in supa crema de cartofi iar in ghiveciul vesnic au bagat pui dar nu cu pulpe... ceea ce la noi numim pui taranesti, adica aripile cu pieptul. nu a lipsit de la masa de seara restul produselor servite zi de zi.

in urmatoarea dimineata trebuia sa plecam. ne-am dus la masa cu aceeasi mancare si ne-am facut bagajele. de la bar deja bulgarii nu au mai vrut sa ne serveasca cu nimic desi aveam platit inclusiv pana la ora 12. cu cearta si scandal am reusit sa obtin un suc pentru copil. probabil de ciuda, bulgarii au inchis usa din spate pentru a ne face pe noi romanii sa ocolim cu muntele de bagaje, dar eu am insistat si deschis cu forta usa din spate spre a putea incarca masinile. am uitat sa va spun ca am fost sunat de reprezentanta agentiei din bulgaria, si a venit la fata locului unde i-am aratat toate inconvenientele. aceasta a tot vorbit cu cei de la receptie dar in final le-au dat lor dreptate iar noua nu ne-a rezolvat nimic.

mentionez ca spre surprinderea lor eu am filmat totul si cele spuse de mine sper sa devina stire bomba pe pro tv si biroul nostru de avocatura se va ocupa de partea procesuala impotriva agentiei care ne-a stricat pastele

Trimis de mocanudonald* in 08.04.10 09:51:36
    • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4539 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mocanudonald*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

catalinalupu
    [08.04.10 09:55:34]

web e postat gresit e vorba in text de Kaliakra nu de Arabella

[08.04.10 10:07:11]

mutat la Kaliakra Palace, Nisipuri

pepsi70ro
    [08.04.10 10:17:25]

Sa inteleg ca pretul sejurului a fost 31euro/noapte/pers?

catalinalupu
    [08.04.10 10:21:21]

eu asa inteleg ca si tine pepsi...

adynutza26
    [08.04.10 11:46:47]

Nu pot sa nu apreciez exprimarea pe care ai avut-o, draga Mocanudonald. Multumesc mult pentru micuta "carticica" pe care ai scris-o aici. Mi-ai confirmat ceea ce credeam despre acest hotel si sunt convinsa ca vor fi multi cei care iti vor multumi pentru efortul de a scrie atat de multe randuri si cu asa un talent...

danyepz
    [08.04.10 11:48:13]

Cam mult tinand cont ca se vindeau cu 58-64 euro astfel de sejururi cu cateva zile inainte de pasti... este un hotel prost cotat si cum a-ti subliniat nu se inghesuie cine a mai fost in bulgaria ci cei care habar nu au de hotel.

Aveti dreptate sa va plangeti de conditii hotelul este unul destul de vechi din 2000 adica, insa daca imi permiteti o remarca numai noi romanii ne permitem sa mergem prin hotel in slip cea ce e foarte urat atat cat sunt niste reguli si mi se pare normal sa nu ai voie asta numai daca piscina interioara avea si o zona de vestiare doar neffind o astfel de zona mai pot sa inteleg defilarea prin hotel doar in slip dar si asa un pantalon scurt si un tricou care se pot lasa pe sezlong rezolva treaba mult mai elegant

Dragoș_MD
    [08.04.10 11:55:49]

@danyepz > daca un hotel din 2000 e vechi, atunci ce rost mai are sa mergi prin marile capitale, unde sunt hoteluri (chiar si de 5*!) care dateaza chiar si din sec. XIX?!?

iar in ceea ce priveste

mai trebuie sa amintesti ca la un hotel de 4* dotat si cu piscina, e obligatoriu sa ofere halate! lucru despre care autorul nu a mentionat nimic, deci avand in vedere si acea "defilare" in slip ma face sa cred ca nu a beneficiat de aceasta facilitate. asadar... nu-i vina doar a romanilor, o au si bulgarii pe a lor.

[08.04.10 13:59:55]

Dragos:

un hotel de 4* dotat si cu piscina, e obligatoriu sa ofere halate

e necesar un 'amendament' aici: poate o fi obligatoriu halatul (la 4 stele) in unele tari 'mai' civilizate, poate o fi si in Ro (nu stiu, nu m-am documentat), insa asta nu inseamna ca e obligatoriu peste tot! In Turcia stiu sigur ca NU e obligatoriu nici macar la 5 stele!

Dupa cum am mai scris: Normele de acordare a stelelor hotelurilor sunt DIFERITE de la tara la tara.

[later, ca m-am amuzat binisor]

asadar... nu-i vina doar a romanilor, o au si bulgarii pe a lor.

extrapoland si presupunand ca hotelul ar trebui sa-ti asigure si SLIPI de baie si nu o face, nu crezi c-ar fi la fel de justificat la-ndemana ca oamenii sa umble in fundu' gol pe-acolo si dea apoi vina (si) pe hotelier pentru aceasta?

magdalena
    [08.04.10 14:51:08]

Imi pare rau de jalea ta draga donald, dar eu una m-am tavalit pe jos de ras! Adica de modul in care ai povestit! Super tare frate! Nu pot sa nu iti ofer maximul de puncte!

Pacat insa ca ti-ai stricat Pastele...

sbacau
    [08.04.10 17:40:14]

ai cam suferit...dar macar ti-ai pastrat simtul umorului...:-)) Mi-a placut rw tau,din pacate nu si ce ai patit in concediu; unele dintre locatiile bulgare (printre care si Kaliakra) sunt umflate artificial de ei; in special in zona Albena.

Si in legatura cu firma de avocatura si agentia...daca ai semnat un contract (asa cum e normal, legal si obligatoriu sa procedeze agentia) si in cotract scrie ca tre sa ai cazare la H.Kaliakra, sa ai UAI si tu ai beneficiat de aceste conditii, chit ca nu ti-au placut si nu au fost pe masura asteptarilor tale, nu prea ai ce face...agentiile din Romania nu dau numarul de stele hotelurilor din Bulgaria, asa ca...

danyepz
    [08.04.10 18:12:01]

Singurul loc la care am primit halat a fost la baile felix Hotel international de 4 stele si care detine marca de calitate EUROSPA Med,in rest ori ca a fost hotel de 4 ori 5 stele mai mult de niste papuci nu am avut parte si va asigur ca nu este obligatoriu,de fiecare data plec de acasa cu halatele deorece nu plec la un hotel fara piscina interioara iar sa merg in slip prin hotel nici nu se pune problema.

Iar la vechimea hotelului faceam o comparatie pt statiunea Nisipurile de Aur,sunt hoteluri vechi in orase mari ale lumii dar si acestea la ceva timp intra in renovare,remobilare etc,pe langa asta ma refeream si la standardele anului 2000 fata de cele construite mai nou,numai bine

mocanudonald*AUTOR REVIEW
    [10.04.10 17:55:37]

drept este ca nu am beneficiat nici de halate nici de uscator de par iar despre faptul ca nu am fost pana acum in bulgaria este la fel de adevarat. nici nu voi mai merge vreodata.am inteles ca mai toate locatiile au avut servicii execrabile. am fost la agentia de unde am luat bilete si surpriza....au inceput sa urle la mine, dar urlete adevarate ca cica ce voiam sa imi dea la 85 euro? le-am zis ca nimic mai mult decat 4 stele si ca nu eu am facut pretul acela iar daca imi cereau 200 euro la 4 stele atata le dadeam...ghinionul lor este sa am un cabinet de avocatura asa ca pentru ei surpriza e si mai mare...filmele facute de mine le voi incarca pe youtube la adevarul2009. sunt si jurnalist de investigatii la un cotidian sibian care lupta sa scoata la iveala hotiile din romania chiar daca sunt prin intermediul altora. multumesc ca ma intelegeti raportat la cele patite dar stiti ca romanul este foarte afectat atunci cand il taxezi de sarbatori de genul, paste, craciun,revelion etc. chiar daca hotelul este renovat in 2000 garantat pe acolo au trecut niste tzunami sau ceva calamitati. promit ca o sa vedeti absolut totul legat de acest sejur de cacao fara lapte sau cafea

webmasterXY*
    [10.04.10 18:00:03]

@mocanudonald , te rog pe viitor nu mai scrie cu majuscule .

Este foarte greu de citit . Chiar imposibil .

mocanudonald*AUTOR REVIEW
    [10.04.10 18:02:10]

am uitat sa va spun ca pentru 4 stele exista anumite standarde internationale.

serviciile fac parte din categoria afisata asa ca nu se poate sa nu iti placa daca respecta standardele.

din pacate am umblat foarte mult prin lume si este bine ca nu se mai pun vize peste tot astfel cei din bulgaria, invatau geografie dupa pasaportul meu... ha ha ha...

cel mai bine ar fi ca cei tzepuiti sa aibe decenta si curajul sa recunoasca acest lucru...

cineva zicea ca noi romanii suntem prea pretentiosi si ca numai amarastenii merg acolo... il rog sa imi dea o adresa de mail sa ai scanez unul din fluturasele mele de salariu ca poate il considera dusul cu apa rece de dimineata... nu conteaza cati bani ai sau ce functie ocupi... conteaza sa fi om si sa ceri ca pentru banii dati sa fi tratat ca atare... nu eu am facut acel pret...

magdalena
    [11.04.10 13:46:02]

Eu zic ca din fericire ai umblat mult prin lume, poate daca "striga" mai multi ca tine se schimba ceva!

ninaa
    [15.04.10 17:07:06]

Doamne prin cate ati putut sa treceti!!!!

Felicitari pt curajul de a-i da in judecata si pt faptul ca ati facut publice in media conditiile de acolo. Ma ingrozesc la gandul ca in iulie mergem in concediu la Nisipuri dar am fost obligati tinand cont ca avem bebe de 9 luni si nu putem sa alegem o destinatie prea departe de tara.

pasarinda*
    [12.05.10 15:12:13]

Fiecare pasare pe limba ei piere... Daca este vorba de celebrul domn din Sibiu care a aparut si pe la televizor, recomandarea mea este sa stea la cortul din care provine, nu sa infiereze degeaba munca unor oameni care ofera servicii de cati bani primesc! Daca gasiti vreun hotel cu All Inclusive cu 100 euro/camera dubla in plin sezon-dati-mi va rog de stire!

Cat priveste halatul, doar in Israel la un hotel de 5* am primit halat-nu este deci o norma pt. un hotel de 4*! Carcotasii sa mearga pe litoralul nostru-doamna Udrea va asteapta cu drag, servicii proaste si preturi de 2 ori mai mari.

adynutza26, catalinalupu, danyepz, domidoc, magdalena, mocanudonald*, pasarinda*, sbacau, Valentina69
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Palace LTI Hotel: