ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2017
DIN: Otopeni
ÎNSCRIS: 11.03.13
JUN-2017

Cazare bună amplasată departe

Pentru prima dată în Lefkada (și cred că și pentru ultima), am avut cazare pentru 10 nopți la Pantheon Villas. Veneam după alte 10 nopți petrecute în Thassos, la un hotel excelent, cu demipensiune, Royal Paradise Beach Resort and Spa.

Este pentru prima dată când nu am avut mâncarea asigurată într-un concediu, la Pantheon Villas neasigurându-se nici măcar mic dejun. Au un mic bar lângă piscină unde servesc numai cafele și băuturi, foarte ieftine cred, eu consumând numai frappe care costa doar 1,50 euro.

Este vorba de un complex de clădiri, maisonette, care păreau de trei tipuri. Cu un dormitor la etaj, un living jos și o mini-terasă în față, acestea fiind grupate câte două într-o clădire, din câte am observat existând trei clădiri alăturate cu atare tip de cazare.

Mai sunt maisonette-le în care am stat noi, cu un living generos la parter, cu o canapea fixă și una extensibilă, bucătărie deschisă și baie cu duș, și cu două dormitoare la etaj, unul cu pat matrimonial, noptiere, un șifonier și o masă de toaletă, iar celălalt cu două paturi single, noptieră, măsuță, șifonier. Bucătăria este bine utilată, cu tot ce ne-a trebuit pentru mic dejun, mai puțin tocător (fund de lemn), dar erau și cratițe, farfurii, pahare, tacâmuri, prosoape de bucătărie, cuptor cu microunde, fierbător, sandviș maker, filtru de cafea și altele. Nu știu dacă mai bine ori nu decât în alte locuri, pentru că nu am mai experimentat astfel de cazare, dar în mod clar cu suficiente ustensile. Cuptorul și plita erau electrice, noi, marca Whirlpool. Toată clădirea este înconjurată de o terasă amenajată cu măsuță, 4 scaune de tip regizor, un uscător de rufe. De altfel, lângă piscină, era un grătar pe care am pus și noi în două rânduri niște chestii, după ce își pregătiseră niște compatrioți de-ai noștri cina și aveam acordul lor în acest sens. Tot acolo era și o mașină de spălat rufe pe care o puteam folosi cu sprijinul managementului de acolo, pe care noi, însă, nu am utilizat-o.

Al treilea tip de cazare este în vile cu propria piscină, ori o piscină la două vile, care păreau mai noi și despre care nu pot da detalii pentru că erau pe terenul terasat de mai sus, întreaga așezare fiind dispusă pe un versant al unui munte din partea de vest a insulei, de unde se vedea marea și niște apusuri de soare superbe.

De altfel, în zonă, la câțiva kilometri, exista o tavernă renumită pentru panoramă și apusurile de soare pe care le oferea, aceleași care pot fi admirate și din acest complex.

Maisonette-le au numele diverselor divinități grecești, cea în care am stat noi numindu-se Ermis. Înainte să plec din România, așa cum obișnuiesc, am trimis pe mail la proprietate voucher-ul primit de la agenția prin care am cumpărat atât anul acesta, cât și anul trecut (amfostacolo.ro), anunțând că venim, mai cu seamă că citisem review-uri potrivit cu care unii clienți avuseseră probleme cu rezervările... Cu această ocazie am solicitat repartizarea unei maisonette lângă piscină, motivând că avem copil... Mi s-a răspuns că nu se știe ce va fi disponibil și că, oricum, întrucât am plătit prin agenție, pentru patron este o afacere proastă... și că nu știe ce va face cu ultima noapte rezervată pentru care are mai multe solicitări... bla, bla, bla...

Cu toate acestea, la data începerii perioada de cazare nu am avut nicio problemă, nefiindu-ne cerut măcar vreun act de identitate, ci numai indicându-ni-se foarte prompt vila repartizată, aproape de piscină, dar, din fericire, nu chiar în fața ei. Cei care stăteau în cele trei maisonette din fața piscinei nu aveau intimitate pe terasă mai deloc, astfel că ne-am bucurat de cazarea în vila Ermis. Însă, mai umbroase și mai ferite de ochii lumii de atât erau maisonette-le Afrodita și încă un nume pe care nu l-am putut citi în greacă, care formau un ansamblu aproape de piscină care beneficia de intimitate...

Din perspectiva aspectului exterior, relev că atât zona curții, cât și cea a piscinelor sunt luxuriant amenajate, cu plante exotice foarte bine întreținute, între care bougainvillea, yucca imense, aloe devenite copac, măslini, arbuști de tuia tăiați artistic și altele necunoscute mie. Bineînțeles că toate astea sunt garnisite cu o mare varietate de insecte, între care cele mai interesante sunt cicadele cu al lor zumzăit puternic.

O mențiune specială pentru piscina foarte curată și mai ales, cu program non-stop, bineînțeles luminată noaptea.

Curățenia se făcea la 3 zile, sau mai des dacă solicitai (cum eu am făcut crezând că se face curățenie zilnic și am fost plăcut impresionată de promptitudine), așternuturile fiind impecabile, chiar mai faine decât la hoteluri de 5 stele pe care le-am frecventat. Cu toate acestea, saltelele paturilor erau total inconfortabile, foarte tari, nici vorbă de spumă cu memorie ori calitate Cocomat, cum citisem pe undeva pe net. Cu gunoiul aveau ei, însă, o problemă, generalizată, de altfel, pe insula Lefkada, peste tot tomberoanele și locurile adiacente fiind continuu super încărcate.

Un alt inconvenient, nu prea mare, este legat de faptul că la baie se strângea multă apă pe jos după duș, care nu dispărea decât după evaporare...

Dincolo de curățenia exemplară, de aspectul îngrijit al tuturor facilităților complexului, interioare și exterioare, în pofida spațiilor largi de cazare (maisonetta noastră avea 80 mp cu tot cu terasă), din cauza proastei antifonări imobilul era impropriu de a fi utilizat cu încă o familie ori de persoane care aveau probleme cu zgomotele. Exemplific precizând că dușumeaua de lemn era foarte sensibilă, scrâșnind la fiecare pas, orice urcare/coborâre pe scara interioară fiind auzite de la distanță din afara casei, iar zidurile de la etaj erau din rigips astfel că se auzea orice șoaptă din camera alăturată. Nu sunt o persoană sensibilă și nu m-a deranjat acest aspect, însă mi-am făcut probleme pentru eventualitatea în care noi i-am fi deranjat pe vecinii de alături, care aveau viluța în oglindă și lipită de a noastră, iar noi nu suntem obișnuiți să fim silențioși. Oricum, despre a sta două familii în aceeași maisonette-ă nu cred că poate fi vorba.

Dar cea mai mare problemă a acestui complex este poziționarea, departe de orice punct de interes, de la taverne, la plaje ori la magazine sau zone de promenadă. Astfel, documentându-mă anterior pe net, am conchis că este interesant să ne cazăm pe partea vestică a insulei, aproape de plajele vestite precum Kathisma, Porto Katsiki, Egremni... Aprecierea mea de acum, după explorarea insulei, este că e bine să fii cazat în estul sau sudul insulei, mai animate, cu hoteluri de toate tipurile, inclusiv de 5 și 4 stele, cu taverne nenumărate și cu acces facil la orice ai avea nevoie. De la Pantheon Villas trebuie să parcurgi cel puțin 4 km până oriunde ai treabă, de la plaja cea mai apropiată – Kathisma -, până în localitatea cu taverne și magazine – Agios Nikitas - și tot așa. În condițiile în care complexul nu oferă niciun tip de masă, asta poate fi problematic... cel puțin pentru niște persoane care preferă să se simtă în concediu când sunt în concediu...

Cu toate astea, cred că alte persoane care erau în complex se simțeau foarte bine, în același timp cu noi fiind cazate foarte multe familii din România – de altfel, într-o după-amiază petrecută la piscină am observat că erau prezente acolo, în același timp, 5 grupuri de români... Apropos de piscină, în jurul ei roiau foarte multe albine, peste 100 în același timp, astfel că erai expus continuu riscului de a călca pe vreuna, iar proprietarii nu păreau preocupați de combaterea lor. În alte locuri din Grecia am văzut diverse substanțe dispuse în recipiente care să atragă albinele ori fum de cafea arsă împrăștiat în zonă, însă nu și aici. Oricum, am înțeles de la localnici că anul 2017 este unul în care sunt foarte multe albine peste tot, atipic pentru luna iunie, ceea ce observaserăm și noi deja în Thassos.

Majoritatea celor cazați erau români, câțiva moldoveni, vreo două rânduri de olandezi, niște italieni, dar și două familii de americani, care cred că au stat vreo 3 zile aici după o croazieră pe mare... la cât erau de bronzați... și care se arătau foarte impresionați de construcția complexului, de bunul gust, de facilități de... orice... ca americanii...

Precizez că, inițial, prin agenția de la amfostacolo.ro rezervasem cazare cu mic dejun la hotelul Grand Theoni din Vassiliki, însă, după ce am plătit, agenția grecească cu care colaborau ai noștri a anunțat că au făcut suprarezervare, astfel că, în fapt, nu mai aveau disponibilitate. În consecință, ne-au fost puse la dispoziție alte 3 variante din care să alegem, ori chiar posibilitatea de a primi toți banii înapoi. Am ales Pantheon Villas dintre variantele propuse, dorind neapărat să contractăm și această perioadă a concediului, ca și cea petrecută în Thassos, de la firma agenției amfostacolo.ro, care ne-a convins de o seriozitate sporită și de prețuri foarte convenabile. Am plătit 90 euro pe noapte, ceea ce oricum mi se pare foarte mult ținând cont de faptul că nu este inclusă nicio masă în preț, însă, oricum, mult mai puțin decât vecinii noștri, de exemplu, care rezervaseră pe www.booking.com cu peste 120 euro/noapte în aceleași condiții. Este adevărat că am avut mult spațiu la dispoziție, excedentar chiar, însă, la banii ăștia vă sfătuiesc să căutați ceva mai mic, dar mai aproape de plajă și cu mic dejun inclus.

Pentru cei interesați, precizez că la vila noastră nu era semnal de telefonie, însă aveam semnal de wi-fi. Pentru a avea semnal de telefonie, trebuia să urcăm spre vilele mai depărtate de piscină și recepție.

Concluziv, dacă aș reveni în insula Lefkada, ceea ce nu cred că voi face (dacă aș reveni în Ionice, fie aș revedea Zakynthos, mult mai faină, fie aș vizita Corfu, unde nu am fost), nu aș mai sta sub nicio formă la Pantheon Villas ori, în genere, în vestul insulei, ci in localitățile Nidri, Nikiana sau Vassiliki, într-un hotel cu demipensiune, urmând să mănânc la prânz la taverne.

Poziționarea complexului Pantheon Villas pe sau aproape de plajă l-ar fi transformat într-un paradis, așa, însă, este doar un loc fain, în care îți poți imagina că ești la munte la Sinaia sau oriunde în altă parte, fără vreo legătură cu farmecul insulei.

De altfel, cred că aceasta este povestea majorității variantelor de cazare de pe coasta de vest, cu specificația că probabil nu toate sunt atât de bine întreținute ca Pantheon Villas.

Trimis de cartaovitu in 08.07.17 22:16:58
Validat / Publicat: 08.07.17 23:16:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Am mai fost în Grecia, în mai multe locuri, inclusiv în Ionice, în Zakynthos.

VIZUALIZĂRI: 1860 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cartaovitu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Apus văzut de pe terasa maisonettei

[08.07.17 23:11:52]

Mutat în rubrica "Pantheon Villas [Agios Nikitas], LEFKADA" (nou-creată pe sait)

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[09.07.17 06:51:19]

cartaovitu