Dom Aktora Hotelapart (unitate neclasificată)

08.07.2017
Avatar annelise
DIN Bacau
înscris/ă în 21.04.14
JUN-2017

la PMM* = 207 PLN

Dom Aktora

Dom Aktora este ceva intre hotel si pensiune. Cladirea are 3 etaje, este pozitionata fantastic, din punctul meu de vedere, la 2 minute de mers pe jos de spectaculoasa promenada de pe malul Moltawei, raul care strabate Gdanskul, ramanand insa intr-o zona deosebit de linistita, perfecta pentru odihna.

Hotelul -- sau pensiunea :) - are camere si apartamente, nu stiu cate sunt la numar. Noi am avut un apartament cu 2 camere (am fost 4 persoane), decomandate, un mic spatiu de luat masa intre ele+balcon.

Pretul a fost de 500 zloti/noapte/apartament, pret care includea si micul dejun. Nu prea stiu daca e sub sau peste media pietei, pentru ca initial am rezervat apartamentul undeva prin februarie, cu anulare gratuita, fara sa caut prea mult iar ulterior cand ne-am pornit sa facem rezervarile finale pentru calatorie ne-am trezit ca in Gdansk nu prea mai erau hoteluri disponibile (concediul nostru s-a suprapus cu Open'er-un festival urias de muzica care se intampla in zona). Prin urmare, am ramas la prima alegere, si nu ne-a parut deloc rau.

Cladirea, mobilierul, dotarile camerei sunt vechi. Nu va asteptati la design modern. Varul e crapat pe alocuri, cladirea nu are lift, se vad urme ale trecerii turistilor peste tot (pe parchet de ex.). Insa:

-totul e curat, lenjeriile au fost impecabile, prosoapele se schimbau zilnic, baia era f curata

-exista frigider in camera, de asemenea fierbator de apa, ceaiuri, pahare, cani, tacamuri si cateva farfurii

-ni s-a oferit apa imbuteliata zi de zi (gest mic dar care te scutea de cumparat din oras)

-de la 16:00 la 20:00 aveau "coffee time", adica jos in sala de mic dejun puteai servi cafea, ceai si prajitura (ceva gen tarta de casa) - credeti-ma ca dupa o jumatate de zi de colindat prin oras si putina odihna dupa-amiaza aceasta "pauza de cafea" era perfecta pentru a te reenergiza pt. iesirea de seara

-micul dejun foarte ok, cu traditionalele omleta, carnaciori, crenvursti, mezeluri, branzeturi dar si chestii mai specifice: un fel de salata a la russe cu peste, o alta salata din ceva ce semana cu cuscus (nu stiu ce era), o pasta de branza cu marar (mararul, verdeata nr 1 in Polonia! :), un fel de branza cu smantana dar mai altfel, oua umplute... si nu-mi mai amintesc... paine foarte buna, adusa in fiecare dimineata de pe la vreo brutarie pt. ca era f. proaspata

Exista si parcare (mica-vreo 5 masini) dar nu va pot da detalii, noi am calatorit cu trenul si se ajunge usor si de la gara. De altfel, intreg orasul vechi poate fi parcurs fara probleme pe jos, e destul de compact.

Apartamentul nostru a avut 2 camere, una foarte mare cu 2 paturi si una micuta cu un pat dublu, cred ca ar fi fost mai potrivita pentru un cuplu cu copii, dar a fost aleasa datorita balconului (fumatori printre noi...). Ambele camere aveau TV cu decodor si puteai selecta pe anumite canale limba originala a programului (in speta te puteai uita la un film in engleza :)). Camera mai mare avea o priveliste foarte frumoasa catre biserica Sf. Ioan.

Oricum hotelul are site si sunt descrise acolo toate apartamentele, inclusiv poze.

Impresii încărcate de annelise in 08.07.2017 21:15:25

Validat / Publicat: 08.07.17 22:47:40

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în POLONIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (annelise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5100 PMA (din 5 voturi) nota2

[08.07.17 22:47:10]

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

Mutat în rubrica "Dom Aktora Hotelapart, GDANSK" (nou-creată pe sait)

[09.07.17 10:22:01]

- annelise
[09.07.17 12:00:41]

@webmasterX: da, pozitionarea pe harta e conform realitatii

pagină generată in 0.202686071396 sec