ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2017
  • --- F ---
    DIN: Piatra-Neamţ
    ÎNSCRIS: 11.08.13
    JUN-2017

După cum am mai spus, chiar din ce în ce mai bine

Dupa ce am sarit un an de vacanta (ce greu a trecut anul 2016), anul acesta ne-am hotarat sa mergem in aceeasi locatie in care am mai fost in anul 2015: Obzor, H Sunrise All Suites Resort (vezi impresii). Recunosc, pretul a fost primul lucru ce ne-a determinat sa cumparam biletul pt 9 nopti: cu EB de 25%, cu o noapte gratuita, din noiembrie, aproape 20 euro/noapte.

PARCARE: cu bariera, foarte mare, pazita, camere de luat vedere. Cine vrea, este si una acoperita, contra cost.

HOTELUL are patru corpuri. In 2015 nu era posibila cazarea in corpul 2, unde este si restaurantul la parter, dar anul acesta (poate de anul trecut) au fost gata o parte din camere. Deci, nu am mai pupat apartament ca in anii trecuti, cu toate ca am platit pt camera dubla, ci ni s-a dat ceea e am achitat.

CAZAREA: cum am sosit, pe la orele 12,30, ni s-au dat cheile de la camera, ni s-au pus bratarile si am putut lua masa de pranz.

CAMERA: mare, cu tv, posturi diverse dar si romanesc (TVR International), frigider mic, dar plin cu apa, bere la doza, suc, atat pt adulti cat si pt copii, balcon cu masuta si scaune din plastic.

BAIA: destul de mare, cabina cu dus, sapun si sampon biologice, chiar si un gel regenerant biologic.

CURATENIA in camere, se facea zilnic, lenjeria era mereu aranjata si daca era nevoie chiar se schimba, prosoapele se schimbau mereu, flacoanele pt baie se completau ca pt doua persoane, dar noi, fiind adeptii protejarii mediului, nu ceream acest lucru decat la 4-5 zile.

RESTAURANTUL: la intrare gasiti aparatul pt solutie pt sterilizarea mainilor. Putin reamenajat fata de anii trecuti: painea foarte diversa, aranjata in spatii unice fiecarui fel. Sunt doua spatii in interior si doua pe terase acoperite.

BARUL: este unul in interiorul restaurantului si unul in mijlocul lacului din fata restaurantului Se poate lua masa si acolo, dar nu cum este in restaurant: legume, mici frigarui, cartofi prajiti si chebab facut pe loc acolo. Mai este un bar si mese cu scaune, la corpul patru de cladiri. Tot langa lac, este o toneta cu bauturi si inghetata.

MANCAREA: atat pt dimineata, pranz si cina, era diversificata, destula si gustoasa. Mereu 2 ciorbe (cam sarate anul acesta) si supe. Nu voiai carne cu sos si legume, gaseai si friptura de pui, porc, vita, carnatzi, pitza, paste cu sos cu carne, cartofi, fie fierti si coptzi, fie prajiti, sarmale cu orez (foarte bune), peste prajit (cam rar). Legume diverse, combinatii cu legume si branza, branzeturi diferite, salamuri (asa si asa), oua sub toate formele, un bakon prajit extraordinar de bun, pateuri din ficat de porc (nu am gustat, deci nu prea stiu din ce erau), peste marinat, piftele, etc.

FRUCTE: pepene rosu, kiwi, mere, pere, cirese, capsuni, caise, grape-fruit, portocale, banane.

BAUTURI: vin rosu (preferatul meu), vin alb, bun si asta, bere baubila, sucuri diverse. Eu am incercat doar sucul de grape-fruit care chiar avea si pulpa de fruct in el. De rachia lor, nu mai pomenesc, ... ca o pomenesc si acum. Buna! Am preferat-o in locul altor "amestecaturi". Dar si coniacul mi-a placut. (Fiind femeie, nu va luati dupa gusturile mele de nebautoare de alcool.) Cafeaua (nu sunt bautoare priceputa), buna, diversa.

De cate ori am avut nevoie de ceva, daca se termina si nu se observa (patrunjel, lamaie, un anumit fel de branza) rugam in engleza sau... semne si ni se aducea.

PISCINE: trei mari pt adulti si trei mici pt copii. Sezlonguri si umbrele la discretie Curate si ingrijite, cu salvamar.

ANIMATIE: in fiecare seara, pana la orele 23. Animatorii se chinuiau sa adune si copii mici pt distractie. Nu pot spune prea multe ca ne-a interesat.

PLAJA: doua drumuri ce duc la plaja privata a hotelului, pe ambele se face cam 5-10 minute in functie de ce copil ai in dotare. Sezlonguri si umbrele destule, plaja curata si ingrijita, fara salvamar in iunie cand am fost noi. In alti ani, erau deja la datorie si in aceasta luna. Unii se plang ca nu este un bar si pe plaja, dar pt noi nu a fost o mare problema: apa rece, ceva fursecuri si fructe de la masa de dimineata si era de ajuns. Cand s-a terminat sejurul nostru, parca amenajau ceva, ca pt un bar si ceva pt un loc de-o "urgenta".

Un lucru frumos din partea celor de la hotel, a fost faptul ca la plecarea din resort, ni s-a dat si cate o plasa cu ceva mancare, apa, dulce pt drum, deoarece am plecat inainte de masa de dimineata.

Am fost in vacante in Bulgaria de... 14 ori si nu ne-am imbolnavit niciodata, apropo de ceea ce se intampla pe litoralul nostru.

Mai repetam aceasta vacanta si in septembrie si gata, ne ajung cele patru vacante pana acum in acelasi loc, ca stim toate locurile pe de rost.

Vacante frumoase, ieftine si vreme frumoasa tuturor!

Trimis de doinagherasim* in 08.07.17 20:43:07
    Validat / Publicat: 08.07.17 21:18:27
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: ALBENA (Dobrotitsa, Com, Vita Park), SVETI VLAS (Paradice Beach), SUNNY BEACH (Bellevue), NISIPURILE DE AUR (Viva, Kaliakra Palace, Excesior), CONSTANTIN SI ELENA (Rubin), OBZOR (Sol Luna Bay, Sunrise All Suite Resort)

VIZUALIZĂRI: 1813 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doinagherasim*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P03 Una dintre alei ce duce de la corpul de cladiri 4, catre restaurant.

[08.07.17 21:17:27]

@doinagherasim:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 45&ridAnt=78986

tumisfabu
    [09.07.17 21:35:55]

@doinagherasim: Ma bucur ca ati avut o vacanta reusita, fara surprize neplacute. In august urmeaza sa mergem si noi, iar impresiile tale ne-au fost de un real folos. Ai idee in care corpuri sunt camere duble si in care apartamente, sau sunt combinate? Vacante minunate in continuare!

doinagherasim*AUTOR REVIEW
    [10.07.17 13:04:06]

@tumisfabu: Banuiesc ca sunt apartamente cu 2 si 3 camere, dar si camere simple, in toate cele patru corpuri. In trei vacante pe care le-am petrecut acolo, cu toate ca am platit pt camera dubla (adica o singura camera cu doua paturi), ni s-au repartizat apartamente. In ultima vacanta... ceea ce am platit, aia am primit. Au fost foarte multi ucrainieni si nemtzi cu copii, asa ca ei au primit ceea ce au platit. Daca te tzine buzunarul si mai ales daca ai neaparata nevoie, potzi plati pt apartament si asta vei primi.

Vacanta frumoasa, ca sunt sigura ca asta vei avea!

tumisfabu
    [10.07.17 20:30:31]

@doinagherasim: Multumesc mult pentru raspuns!

[11.07.17 10:36:30]

@doinagherasim: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

crisanais
    [12.07.17 14:02:29]

Ma bucur ca a postat cineva impresii de la acest hotel pentru vara 2017 pentru ca urmeaza sa plecam peste 10 zile, cu 2 copii. Foarte utile informatiile dvs. ! Imi puteti spune daca intrarea in mare este lina in dreptul hotelului si daca nisipul este potrivit pentru copii mici?

Multumesc!

doinagherasim*AUTOR REVIEW
    [12.07.17 20:16:33]

@crisanais: Nisipul este fin, se niveleaza si se face curatenie in fiecare dimineata devreme.

Intrarea in apa este foarte lina, fara scoici si pietre care sa te intepe la talpi, dar si fara alge. Un mic inconvenient ar fi, ca sezlongurile sunt puse cam departe fatza de apa. Din cate stiu eu, legea prevede ca sa fie lasat un spatiu pt cei care vor sa stea pe prosoape (si pt litoralul nostru este, dar nu se respecta). Am vazut multi parintzi care trageau sezlongurile langa apa marii si nu li se reprosa nimic de catre supraveghetor. Poate o sa potzi sa faci si tu acelasi lucru.

Vacanta frumoasa!

crisanais