Kaliakra Superior Hotel

REGIM MASĂ Al
1115euro

Un sejur reuşit!!!

Recomand cu incredere.

Totul a fost la superlativ, plaja, cazare, personal.

Desi am plecat foarte indoita de problemele. pe care le-am avut cu fiica mea inainte i cu 5 zile de plecare (o alergie ingrozitoare care a necesitat internare si apoi regim strict) am fost impresionata de managerul restaurantului care in fecare zi ma ntrebata ce sa--i gateasca fetitei mele, inclusiv dulciurile care-i erau permise se preparau special pentru ea. Multumesc lui si intregii echipe.

In privinta curateniei nu avem ce reprosa:in fiecare zi se schimbau prosoapele, se aspira, se facea curat.

Plaja foarte curata, piscinele la. fel.

Impresii încărcate de Ellaelly in 08.07.2017 09:28:08

Validat / Publicat: 08.07.17 09:59:06

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Ellaelly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3600 PMA (din 7 voturi) nota2

[08.07.17 09:52:22]

@Ellaelly: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.

Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare - sperăm mai generoase în ce priveşte nivelul de detaliere oferit, pe viitor.

Pentru eventuale completări, adăugiri, corecturi poţi folosi linkul EDIT IMPRESII, afişat sub textul trimis - permanent până la publicarea articolului (şi timp de 30 de minute după publicare). Completări se pot aduce şi ulterior — prin rubrica ECOURI (cea de faţă); eventualele erori se pot corecta prin folosirea funcţiei "Sesizează... ", afişată (cu roşu) dedesubtul textelor sau fotografiilor încărcate.

- pentru a încărca foto din sejur ori minisejur: click aici.

Ce reprezintă preţul de 115 euro?

- Zoazore
[08.07.17 11:27:37]

@Ellaelly: D-aia iubesc eu Albena!

[08.07.17 14:32:10]

Ceva nu-mi "suna" bine in legatura cu valoarea sejurului: o singura persoana, 115 euro pt 7 zile, cu AI, la un hotel de 4 stele? Adica 16,43 euro pe noapte? Chiar si in extra sezon, cu EB de 25-30%, mi se pare un pret prea, prea, prea mic, mai ales pt Albena. Poate este o greseala?

- Ellaelly
[08.07.17 14:36:43]

@doinagherasim: Nu, scuze 1115 euro, 3adulti si un copil de 4ani.

[08.07.17 14:45:14]

@Ellaelly:

Nu, scuze 1115 euro, 3adulti si un copil de 4ani.

Am corectat şi completat în caseta tehnică.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 20&ridAnt=78962

- vipergirl
[09.08.17 10:27:21]

Ellaelly, foarte bun pretul, noi am platit 1400 pt un Early booking (din ianuarie) pt 3 adulti si 1 copil. Mergem sapt viitoare, sper sa fim la fel de impresionati ca si voi.

[30.11.17 19:10:14]

Ellaelly m-a adresez tie ca ai fost in luna iunie asa cum am luat noi bilete acum si am gasit o oferta nu buna ci foarte buna!!! 376 euro doua persoane, 8-15 iunie, room standard! Am rezervat desii ne intrebam de ce asa pret! As dorii daca poti cateva detalii de camera, de masa, de hotel, daca nu deranjez... iar o nelamurire... toate camerele au vedere la mare... asa este? In poza hotelului sunt ferestre si inspre padure... iar masa la hotel ar fi all inclusive plus, dar in oferta e all inclusiv. Multumesc anticipat!!!

[30.11.17 22:30:13]

@tinerica:

De fapt, tu nu ai rezervat un sejur la Kaliakra Superior, rubrică la care ai scris ecoul, ci în cel mai fericit caz la Kaliakra Standard.

Kaliakra încă se vinde ca pâinea caldă, astfel că nu-mi imaginez ce megaofertă ai putut prinde de a ieşit la preţul ăsta.

Înainte de a considera că am prins o superofertă, eu m-aş uita mai bine la ceea ce am rezervat.

Preţul este suspect de mic, motiv care mă duce cu gândul că rezervarea ta este de fapt pentru un alt hotel şi anume fostul Dobrotitsa preluat şi redenumit Kaliakra Mare, renovat şi reclasificat de la două la trei stele. Până la cele patru stele+ de la Kaliakra Superior este totuşi cale lungă.

Toate camerele de la Kaliakra Superior au vedere frontală la mare, pe partea cu pădurea fiind doar geamurile holurilor de acces. Camerele de la Kaliakra Standard au vedere laterală la mare.

[30.11.17 22:48:11]

@nicole33: Cred ca ai dreptate... in dreptul la oferta apare, Kaliakra, apare 3stele nu 4... si ma intrebam de ce... daca ar fi asa cum spui masa unde se serveste? Si ce safac... sa renunt? Cum sunt oare camerele... multe intrebari...

[30.11.17 23:00:13]

@tinerica: A fost cineva cazat in aripa, Dobrotitsa, am accesat si apare, Kaliakra mare ex Dobotitsa, deci asa este cum ai spus tu Nicole... banuiesc ca serviciile sunt acelasi, difera cazarea, camerele... cred... astept informatii cat mai multe! Multumesc!

[30.11.17 23:12:37]

@tinerica:

Mă bucur că intuiţia nu m-a înşelat.

Dobrotitsa este un hotel de sine stătător, nu o aripă a hotelului Kaliakra. Are restaurant propriu.

Citeşte şi tu impresiile de la Dobrotitsa şi ţine cont de faptul că hotelul va fi recent renovat. Totuşi camerele sunt mult mai mici. Între cei doar 18 mp de la Dobrotitsa şi cei 40 mp de la Kaliakra Superior este o mare diferenţă, dar nu toţi sunt interesaţi de dimensiunea camerei, folosind-o doar pentru dormit.

Habar nu am cum vor fi serviciile, 2018 va fi primul an după preluare. Probabil, mai bune sau cel puţin aşa ar trebui.

[30.11.17 23:24:48]

Multumesc mult pentru ajutor si daca ma voi duce negresit am sa postez, impresiile, ... daca ma duc!

[30.11.17 23:46:43]

@tinerica:

daca ma voi duce negresit am sa postez, impresiile, ... daca ma duc!

Nu am avut nicio clipă intenţia să te descurajez sau să te fac să renunţi la sejur. Însă am considerat că trebuie să ştii exact unde te duci, pentru a nu pleca la drum cu aşteptări nerealiste şi a fi dezamăgită odată ajunsă la destinaţie.

Kaliakra este un hotel foarte bun, dar ieftin nu a fost niciodată.

Noul hotel Kaliakra Mare costă mai mult decât costa Dobrotitsa. Are o poziţie excelentă pe plaja din Albena, iar dacă şi serviciile vor fi mai bune, este o opţiune de luat în considerare anii viitori.

[01.12.17 14:40:02]

@tinerica: Si eu am luat bilete pt inceputul lunii iunie 2018, tot cu EB si cea mai buna oferta (prin agentie), am gasit-o cu 460 euro/2 pers. /8 nopti. Mi se pare cam mic pretul de 376 euro, 2 pers, 7 nopti, mai ales dupa data de 8 iunie, cand creste pretul. Am mai fost la H Dobrotitsa prin 2011 si ne-a placut f mult.

[01.12.17 15:23:09]

@doinagherasim: Unde tot la Kaliakra? Daca da si la dumneavoastra e mic, o noapte adaugata la 7 sare imediat pretul... sunt in aceeasi situatie cu pretul suspect de mic... !!! Stie cineva ca s-a renovat Dobrotitsa?

[01.12.17 18:49:23]

@tinerica: La H Kaliakra mare, fostul H Dobrotitsa, cel care este cu 2-3 etaje. Camerele sunt mai mici decat cele de la 4*, dar nu ma duc la bal dansant. In rest, dupa cum am spus, ne-a placut acolo (2011): langa plaja, sezlong si umbrela la plaja gratis, plaja buna, mancarea buna, la discretie, amabilitate... Au si un parc mare cu trandafiri, unde te potzi plimba in liniste.

Anul asta cica s-ar mai fi facut renovari. Mai rau decat la noi, nu poate fi. De 7 ani merg la bulgari din cauza conditiilor (cazare, pret, amabilitate) de la noi.

Am luat vacantele printr-o agentie de la noi, cu care merg de f mult timp, dar oferta este de la alta agentie.

[01.12.17 19:08:47]

@doinagherasim: Multumesc de raspuns! Si noi mergem de 5 ani... nici unde in Romania nu gasesti confort si preturi rezonabile, nu ca aici te da pe spate dar... e mult mai bine! Am ffost la hotel, Boryana, Oasis, Berlin gren, Atlas, Golden beach, daca doriti relatii cu mare placere le ofer!

[01.12.17 19:23:08]

@tinerica: Multumesc tare mult, dar am cam fost prin toate statiunile, pana in Obzor si Sveti Vlas, 15 vacante, ca mai departe, este... prea departe tocmai din Piatra Neamt. Acum, cautam mai aproape: Albena si Kavarna.

Iti recomand H Sunrise All Suite Resort din Ozor: pret f bun pt conditiile oferite, intre 18-20 euro pe noapte, in iunie sau septembrie. Am fost de 5 ori. Prea mult!

[01.12.17 19:29:30]

@doinagherasim: Cam ne este teama de statiuni mici... gen Balcik... ne place sa vedem lume multa cand ne plumbam... sa fie animatie seara in statiune... ! Multumesc de sugestie!

- steli68
[02.04.18 14:01:28]

@tinerica: am fost in august 2017 la Kaliakra Mare fost Dobtotitsa, camera destul de mare si baia la fel, balcon destul de mare, mancarea buna, multe feluri de mancare, fructe, gratare etc.

Pozitia hotelului langa plaja e un avantaj si ajungi repede si la snack bar si lobby bar.

Am fost la mai multe hoteluri in Albena, eu cred ca mancarea, baututura, prajiturile, inghetata etc sunt la fel, doar camerel difera, dar la mare nu cred ca vii sa stai in camera.

Sunt atatea evenimente zilnic in Albena si la hotelurile unde te cazezi, eu cred ca nu ai cum sa te plictisesti.

Kaliakra Mare calitate pret eu zic ca e un pret bun si o sa te simti bine

[02.04.18 14:21:16]

@steli68: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI

[02.04.18 14:55:01]

@steli68: Multumesc!!!