ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2017
ÎNSCRIS: 17.04.12
JUN-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 9 ani + 13 ani

încărcat de pe telefon!

Thassos - dragoste la prima vedere

Auzisem de foarte mult timp despre insula Thassos, cu plusurile şi minusurile ei însă abia anul acesta ne-am făcut curajul de a ne îndrepta spre ea. Fetele noastre au crescut (au 13 și respectiv 9 ani) astfel că drumul mai lung nu ar mai fi o aşa mare problemă.

Am făcut rezervări pe Booking din noiembrie la un apartament în Limenaria, La Central Luxury Apartments. La acea vreme nu avea nici un comentariu, nici un review, însă ne-a plăcut foarte mult cum arată din pozele de prezentare şi cum ştiam că pe Booking nu prea iei ţepe, am hotarât să rezervăm unul din ele pentru 11 nopţi. Spun unul din ele întrucât La Central este compus din 2 apartamente în oglindă.

Cu vreo câteva săptămâni înainte de a pleca am fost sunat de doamna Maria, pentru a confirma rezervarea. Între timp au început să apară pe net şi câteva review-uri, toate nesperat de bune.

Am plecat în prima zi de vacanţă, pe 19 iunie, pe la orele 08.00 din Piatra Neamţ şi am ajuns pe la orele 19.00 în Veliko Târnovo, la hotel Arena. Am trecut prin Centrul Bucureştiului deoarece Waze-ul (pe care îl recomand cu încredere tuturor, mai ales că acum avem roaming free) la intrarea în Capitală a detectat trafic deosebit de greoi pe centură şi m-a întrebat dacă doresc să folosesc o rută alternativă şi anume prin centru. Am ales această alternativă şi nu-mi pare rău. S-a mers mai greu - semafoare, câteva intersecţii - dar, s-a circulat, nu am stat blocaţi, bară la bară pe Centură şi am refăcut plinul de benzină la ultimul Petrom din Bucureşti.

Am ajuns la Vamă în Giurgiu pe la orele 13.00 - doar două maşini în faţă, deci nesemnificativ. Am luat vignetă de la OMV din Ruse iar drumul a fost nesperat de bun. Am mers o bună bucată de drum după un autocar care a mers aproape constant cu 90 km/h (cred că avea staţie sigur), după care până la Veliko am stat în spatele câte unui TIR, care şi aştia aveau staţie sigur. Am întâlnit pe drum un singur radar care a fost semnalizat şi de Waze şi de şoferii de pe sens opus (flash-uri). Întradevăr, drumurile lor sunt mai proaste ca la noi, dar faptul că ocolesc în mare parte localităţile se pare mai bine decât la noi.

Pentru cazarea de Arena am să fac un review separat vezi impresii dar ca idee vă spun că în 51 euro (rezervare pe Booking) am avut cazare în apartament de 2 camere, masa de seară (în regim a-la-cart) şi mic dejun (bufet suedez). Parcare subterană, pazită.

Am plecat spre Thassos a doua zi, pe la 8.30, am traversat Bulgaria fără probleme folosind Waze şi TIR-urile, am alimentat cu benzină la Kardzali la OMV (28 euro plinul) şi am ajuns la Makaza pe la 13.00. Am aşteptat vreo 20 minute la rând, am trecut in Grecia, pe la 15.00 eram la Keramoti la ferryboat. Am refăcut plinul cu benzina de la EKO (ultima staţie, pe dreapta - se poate plăti folosind cardul - 25 euro din nou plinul cu cele 3 clickuri). Ferry a costat 28 euro (maşina, 2 adulţi şi doi copii).

Pe la orele 17.00 am ajuns în Limenaria, ne-am întâlnit cu Maria şi simpaticul ei soţ Dimitris care ne-au condus spre La Central Luxury Apartments. Am plătit, ne-au urat sejur plăcut, am schimbat ceva amabilităţi, ne-au făcut ofertele de preţuri la ulei de măsline, măsline şi alte bunătăţuri locale (au o mică afacere şi în acest domeniu) după care am dat unanim startul la concediul de 10 zile din Thasos!!!

Nu voi mai detalia acum fiecare tavernă, loc vizitat sau plajă, există destule review-uri pe care le confirm cu toate cele bune şi rele... Din ce spun unii, Thassos-ul nu mai este ce a fost odată fiind napădit de români şi bulgari, plajele sunt greu accesibile, drumurile sunt proaste şi prăfuite, mâncarea nu se mai serveşte în aceleaşi cantităţi şi cu aceeaşi amabilitate ca acum nu ştiu câţi ani, etc... etc... Dar, noi, care în ultimii 5-6 ani am fost doar pe litoralul românesc şi bulgăresc, vă spun clar că nu voi mai pune piciorul acolo... Vom economisi, mă voi lăsa de fumat (ştiu - spun asta în fiecare an dar e un obicei prost de care nu mă pot dezbăra), etc, etc dar, de acum, vara, vom alege ca destinaţie Thassos (sau în fine, Grecia). Trebuie să ajungi acolo ca să-i înţelegi, să vezi cât de impasibili sunt... Nu stiu, nu se poate descrie în cuvinte. Pauzele lor de prânz, când nu mişcă nici musca... Iar peisajele... pfuiii... Muntele care pică în mare, mirosul de măsline, aerul acela al Egeei... Este ceva care nu se poate descrie în cuvinte... Dar, să revenim la ce am făcut, la ce a văzut...

Plaje pe care am stat:

- Metalia Beach (mie mi-a ramas întipărită în suflet) - liniştită, cu multe pietricele. Intrarea în apă este o placă de piatră de vreo 5-6 m cu apă mică, după care urmează un hău de câţiva metri... Este frumos amenajată şi plină de vestigii ale vechii fabrici. E ca un muzeu pe malul mării...

- Tripiti Beach - lungă, comparabilă cumva cu plaja dintre Venus şi Saturn... Nisip, ceva pietricele, am stat doar o dată pentru că nouă, adulţilor nu ne-a plăcut în mod deosebit.

- Atspas Beach - este îngustă (max 50 m) şi aduce cu o piscină naturală fiind înconjurată de dealuri în partea stângă şi dreaptă, cu o apă limpede, caldă şi curată.

- Pefkari Beach - curată, nisip, şezlonguri ieftine. Apa curată... Ne-a plăcut foarte mult plus că după ce am mâncat de prânz au aparut nişte nori care ne-au permis să mai stăm până pe la orele 16.00...

- Paradise Beach - cu cel mai spectaculos peisaj de pe insulă, muntele Ypsarion care parcă pică în apă, insula Nisida Kinira din faţă... Nisipul fin, apa mică și limpede ne-au facut să străbatem de vreo 3 ori drumul din Limenaria până acolo (vreo 30 km).

- Psili Ammos Beach - am stat o oră în ultima zi, pare interesantă, are mult nisip doar că apa era foarte murdară şi vroiam să fac nişte filmări sub apă aşa că ne-am întors la Metalia.

Plaje pe care le-am vizitat:

- Golden Beach - aduce cu Mamaia dar nu are nici o legătură cu ea. Lungă, apa mică, nisip.

- Marble Beach - se merita vizitată pentru spectaculozitatea drumul de acces prin cariera de marmură. Totul este de un alb imaculat (inclusiv maşina)... Este recomandabil să vii de la drumul principal apoi la plaja să faci dreapta spre Golden Beach sau stânga spre Makriammos. Drumul este cam forestier, aşa, însă nu este abrupt ca cel principal, de acces... Noi, a ales varianta spre Golden Beach...

Am mai văzut câteva plaje cu apă limpede mai mult sau mai puţin sălbatice pe partea vestică a insulei, între Skala Rachoniou şi Skala Marion.

Localuri unde care am servit masa:

- Snack Bar Hello (Limenaruia) - din cauza copiilor care nu mănâncă decât pizza, cartofi prăjiţi/carne de pui şi alte scofeturi de genul acesta, am ales acest fast-food datorită poziţiei faţă de casă şi a patronului (Antonio - mare om, mare caracter) care a suportat toate mofturile copiilor. Ne-a comandat chiar el pizza, iar noi am comandat de la el. Preţuri: 2,5 e gyros la lipie, 6e la farfurie sau souvlaki, 4e salata greceasca, 2.5e berea (găsiţi meniul în poze). Primeam cate o sticlă de 1l de apă şi ca desert, o clătită mare cu ciocolată din partea casei.

- Pizza Top bar (Pefkari) - am ales această pizzerie deoarece am stat după orele prânzului la plajă însă am vrut sa ne ferim un pic de razele soarelui. Are terasă foarte mare, inclusiv cu vedere spre mare. Celor peste 40 ani şi cu copii nu vă sfătuiesc să alegeţi acele locuri, dupa 10 min curentul dinspre mare vă va doborî. În fine, ca să revenim la meniuri - găsiţi în fotografiile anexate lista completă, am ales pentru copii Pizza Top of the Top de 32 cm şi noi Penirili. Atenţie, brânza folosită este foarte grasă şi am mâncat-o destul de greu. De altfel, a fost peste puterile noastre (a rămas câte o bucată destul de mare din ambele) pe care ospătarul, foarte amabil s-a oferit să ne-o ambaleze într-o cutie interesantă, izotermă. Cu ea am hrănit câteva pisici flămânde în Limenaria deoarece după ce se răcise nu mai parea foarte comestibilă. Am primit pepene ca desert, bineînţeles, din partea casei. Total vreo 20 euro.

- Augustos Tavern - cum mie îmi place mielul şi doream să vedem şi un pic de spectacol grecesc am ales într-o seara acest local situat in Theologos. Mâncarea "nu ne-a dat pe spate", aveai de ales practic din două variante: manânci cât poţi la 20 euro sau meniu fix de 10 euro. Fiind seară şi venind mai mult pentru partea artistică am preferat versiunea de meniu fix şi o salată Am primit câte o farfurie cu vreo 150 gr de carne cu tot cu zgârciurile aferente şi ceva cartofi la cuptor. A fost binişor cumva. La fete le-am luat un piept de pui (porţie generoasă, au mâncat amândouă). Show-ul a fost bunicel, ţinând cont de faptul ca nu am auzit pe nicăieri un sirtaki, un buzuki ceva la nici o altă tavernă. Peste tot coco jambo-uri cum le zic eu... Adică muzică disco, europeană... Ah, că mi-am adus aminte: faceţi-vă de acasă un CD ceva cu muzică grecească dacă doriţi să intraţi în atmosferă, nici măcar la radio nu am auzit nimic clasic din ce ştim noi: palamakia, etc, etc... Şi am mers zilnic cu maşina (am făcut vreo 500 km pe insulă).

- Stelios Tavern - aici se schimbă datele problemei referitoare la masă. Aici am venit la prânz, după plajă, cu foamea după noi... Mieii şi iezii ne aşteptau la intrare să-i gustăm. Am venit şi cu întăriri fiindcă ne-am întâlnit cu nişte prieteni care vroiau şi ei să mănânce miel. Bunnn, ne-am aşezat la masă, am primit câte un pahărel de vin, nişte măsline uscate si o carafă de apă din partea casei. La fete le-am luat un mix-grill, iar noi câte o porţie de 500 gr de miel, respectiv ied. Bineînţeles că nu le-am putut termina nici pe acestea deci pentru nişte persoane normale recomand 2 porţii la 3 adulţi. La sfârşit am primit un fel de prăjitură şi câte o cafea grecească. Ca idee mielul mi s-a părut mai bun ca iedul dar gusturile diferă faţă de ce ştim noi de acasă, fiind la proţap e mai uscat şi nu prea seamană cu mielul nostru de Paşte, făcut la cuptor.

- Pizza Pasta Plus Minus – de aici am comandat pizza foarte bună. Nu am stat pe terasă am comandat pentru acasă. Prețul la terasa este 10 euro iar la pachet este doar 8.

Cam acestea ar fi în mare, poate am mai intrat pe ici pe colo să bem un suc sau o bere dar cele descrise mai sus ar fi semnificative.

Ca alte lucruri interesante de făcut pe insulă ar fi turul insulei cu mașina sau cu bicicleta sau o excursie pe vârful Ypsarion Noi am facut turul insulei într-o duminică după amiază când plajele erau arhipline (mai ales din cauza afluxului de turiști greci) când am vizitat toate plajele mari din estul insulei și orașul Thassos. De aici am cumpărat tot felul de suveniruri, tricouri, sandale și costume de baie pentru fetițe, etc. etc.

Turul insulei (strava.com/activities/1056270123) l-am avut planificat de acasă, știind sigur că într-una din zile fetele mele vor dori o zi "a fetelor", în care să le las să lenevească și să doarmă pâna mai târziu. Pentru pasionații de ciclism este un traseu excepțional, îmbinarea mării cu muntele fiind extraordinară. Dar, la căldurile pe care le-am prins, îți trebuie o doză de curaj zdravan și o voință de fier. Din Thassos până în Limenaria, nefiind padure, soarele arde nemilos, cred că temperatura la șosea a trecut de 50 grade C. Am băut vreo 5 litri de apă și când am ajuns acasă încă 2 beri pe nerăsuflate.

Nu este necesar să aduceți bicicleta de acasă - se pot închiria de la Velo Studio din Potos de la d-l Yannis, cursiere, MTB. Ar fi bine, dacă intentionați să faceți acest tur, să vă aduceți echipamentul de acasă (haine, manuși, un rucsacel mic). Yannis mi-a dat bicicleta, casca, un bidon de apă, leviere, pompa și o cameră de schimb.

Un alt loc interesant a fost Iris Gold Jewellery Factory, adică fabrica de bijuterii din Limenaria. Nu vă speriați să intrați înăuntru pentru că există produse pentru toate buzunarele. De altfel, când am fost noi acolo mai mult de jumătate din clienți erau în zona „Produse cu preț redus”. Aur, argint, iconițe, rame foto, ceasuri și tot felul de bijuterii. Nu sunt un fan al acestui gen de magazine dar cred că am stat vreo oră acolo să-mi clătesc ochii. Soția le-am cumpărat la fetițe inele și cercei din argint în valoare de 33 euro.

O aventură căreia nu i-am mai găsit timpul și banii necesari ar fi fost o excursie de aproape o zi cu vaporașul. Din ce-am vorbit cu proprietarii de ambarcațiuni din zonă ar fi costat 25 euro de adult și 10 euro de copil... Plus un discount aferent. Se pleca la 9.00 se vizitau câteva plaje din sudul insulei și se întorcea pe la 16.00. Se oferea micul dejun și prânzul (o porție de souvlaky din câte am înțeles.). Vom încerca data viitoare...

Fetele mele au găsit într-un flyer cu insula un loc unde puteai călări, lângă Theologos numit Pegasus. Am căutat pe net, am văzut ca au site destul de interesant și am zis hai să-l căutăm. Zis și făcut. Doar că socoteala din târg nu se potrivește deloc cu cea de acasă. Înainte de a intra în Theologos există un semn cu Pegasus care te îndruma pe un drum înspre dreapta. Pe la 50 m apare o fermă și în spatele casei un manej cu vreo 3 cai înăuntru. O găsim cumva pe proprietăreasă care avea niște musafiri ceva și sigur servise niscaiva uzo... Reușim într-o germano-engleză să ne înțelegem să venim a doua zi să plimbe fetele vreo jumătate de oră prin zonă contra sumei de 10 euro. Însă după cum arăta, stimabila doamna își cam pierduse abilitățile de jocheu și am hotărât că nu putem avea încredere în dumneaei așa că ne-am lăsat păgubași.

Programul nostru aproximativ zilnic era trezirea pe la 7.00, mic dejun în cameră ca maxim la 9 să fim pe plajă. Dupa ora 10.00, mai ales la Paradise Beach greu mai găseai un loc de parcare și un loc pe plajă mai aproape de apă. Oricum, dupa 12.00 nu se mai putea sta pe plajă. Am văzut și destui inconștienti - mai ales cu copii mici care veneau pe plajă la orele 11.00-12.00 și se întindeau direct la soare fără cremă solară, fără nimic. Și, mai grav, mulți copii, după 11.00 fără pălăriuțe de plajă, fără nimic... Inconstiența împinsă la maximum... În fine, după 12.00 ne retrăgeam spre casă, la dușuri și mergeam să servim prânzul pe la tavernele sus menționate. Odihnă la răcoare în camera vreo ora-două, apoi "înghețata de ora 4", urmată de o mică sesiune de plajă și bălăceală până pe la 18.00-19.00. Iar în camera, iar la duș, o gustarică în cameră sau în oraș, mici cumpărături pentru a doua zi, plimbare prin vreun orașel din vecinatate (Potos, Skala Marion, Theologos...) sau pe jos prin Limenaria. Culcarea până în orele 23.00... In acest fel am reușit să cheltuim doar 1400 euro (cazare, masa, suveniruri și cadouri). In plus a fost benzina (vreo 800 lei) și alte cumpărături în Romania aferente acestui concediu (vreo 1000 lei - pantofi de plajă (Aquashes - pe care vi-i recomand să-i luați de la Dechatlon), seturi de scuba-diving (e un mush-have în Thassos), creme de plajă de la Lidl, vreo 20 de cutii de bere (acolo este 1 euro cutia de 330 ml la chioșc) și ceva gustări pentru masa de dimineață/seară. E mult, e puțin, fiecare și le știe pe ale lui, eu doar am vrut să vă prezint un buget mediu pentru 10 zile în Thassos și încă 4 pe drum... Nu am suferit de sete, nici de foame, a fost foarte bine, am fost doar noi și copii, am avut timp să mă joc cu ei, să înnotăm, să ne plimbăm, etc, etc. Am avut câteva experiențe neplăcute mergând mai multe familii și m-am lecuit. S-au stricat prietenii de 15 ani pentru câteva zile de concediu, deci eu zic că mai ales în Thassos să mergeți doar cu familia, mai ales dacă aveți copii mici... Cel puțin prima dată, cum am fost noi.

In alta ordine de idei, dacă mergeți cu mașina la plajă evitați pe cât posibil să o lăsați sub pini. Rașina care curge din ei o să vă dea o gramadă de bătaie de cap. Nici să nu vă așezați la umbră pe o piatră, ceva sub pini (am stricat două perechi de pantaloni de la rășina care s-a lipit de ei).

La întoarcere, pe 1 iulie am urmat exact traseul invers cu remarcile: plecat la ora 07.45 din Limenaria, 30 euro ferryboat-ul (era deja iulie și cred că scumpiseră tarifele), 10 euro benzina la aceeași benzinarie EKO (1,48 euro benzina 95). Aveam 3 sau 4 liniuțe la Logan, am ajuns fără probleme până la OMV la Kirkovo, unde am facut plinul (50 euro full cu cele 3 click-uri). La Makaza la vamă am ajuns pe la 11.00, am stat jumatate de oră, pe sensul dinspre Bulgaria era coada de cațiva km (probabil câteva ore de așteptat chiar și cu cele trei puncte de verificare). La Arena am ajuns mai devreme, pe la 16.00, duș urmat de vreo 2 beri [4 leva - ar fi bine la hotel să aveți leva la dvs pentru o bere, un suc ceva de la bar. Nu primesc euro decât la recepție pentru cazare dar se poate plăti la restauramt folosind POS de la recepție. Dar pentru 4 leva e deja mai mult deranjul] până la ora cinei (19.00). Apoi, folosind aceleași șiretlicuri ca la dus (Waze, TIR-uri, autocare) direcția vama Ruse. Am ajuns pe la 10.00. Era un pic de coadă, dar se intra prin două puncte, cred că am stat vreo 40-50 minute maxim. Pauza la Petrom de cafea, din nou prin Centrul Capitalei (de data aceasta, fiind duminică a fost chiar bine), și al orele 19.00 eram în Piatra Neamț.

Pentru conducatorii auto: total km de pe bord=2416 (98909 - 101325). Piatra Neamț - Limenaria (962 km la dus, 979 la întoarcere (am facut un mic ocol). Pe insulă am parcurs deci 475 km. Consum 6.1 la dus și 6.4 la întoarcere. AC pornit 90% din drum. Logan 1,4 Mpi... Viteza medie de drum 80-100 km/h, doar pe autostradă am mers pe undeva la 110 km/h.

Trimis de johnnybegoode in 07.07.17 13:13:24
Validat / Publicat: 07.07.17 16:29:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 7878 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (johnnybegoode); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Vedere de la terasa de pe plajă Metalia

[07.07.17 16:29:25]

@johnnybegoode:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[07.07.17 18:06:23]

@johnnybegoode: excelent, minutios, plin de info acest articol al tau! Domnule "silver" sper ca in curand sa-ti schimbi statutul pe acest sait, fiindca meriti!

veteranu
[07.07.17 20:03:33]

Foarte frumos scris! Felicitari! Ai mare dreptate: cu familia si copii este cel mai frumos... Mai ales in Grecia... Cand e gasca mare mereu apar probleme si contradictii!

[07.07.17 20:45:58]

@maria55: Mulțumesc frumos... Am stat 2 zile să concep acest review...

[07.07.17 20:50:21]

@webmaster26: Voi face zilele astea...

Ramon
[07.07.17 22:13:07]

Vă salut,

Am citit acest review al dvs. referitor la vacanța petrecută în Thassos și vă mulțumesc pentru impresiile și recomandările pe care le-ați pus la dispoziție!

Noi suntem din Suceava și în august mergem și noi în Thassos, avem cazare in Pefkari. Vreau să vă întreb dacă pot merge în Thassos cu mașina nouă pe care tocmai am achiziționat-o, să-i fac rodajul cu această ocazie? Vă pun această întrebare având în vedere și unele atenționări menționate de dvs. în review. La ce ar trebui să fiu mai atent la deplasarea cu mașina pe traseul până în Thassos și pe insulă? Din review-ul dvs. înclin să cred că nu ar trebui să mă aventurez cu mașina nouă în deplasări zilnice pe insulă! Mulțumesc anticipat și vă rog să nu vă supărați că v-am cerut părerea!

[07.07.17 22:32:16]

@Ramon: Pana în august eu cred ca va veți obișnui cu mașina așa ca nu văd de ce nu ați merge cu ea. In perioada de rodaj știu ca nu ar trebui depășită o anumita turație a motorului care sigur e înscrisă în cartea tehnica a mașinii. Singurul neajuns - doar pe insulă ar putea fi drumurile de acces la anumite plaje. Dar doar dacă mașină are garda mica. Logan ul meu nu a avut nici o problema.

rentea
[08.07.17 12:58:15]

@johnnybegoode:

Wow, oricat e banal ar parea la prima vedere, ai scris aici ceva extrem de important si de adevarat. Mare atentie la acest lucru!!

ANILU
[08.07.17 18:10:24]

@johnnybegoode: Felicitări pentru vacanță în Tassos.

Am înțeles eu bine, a fost prima voastră vacanță în Grecia.

Vezi că Grecia dă dependență. Este bine ați început cu Tassos, și câte mai sunt de văzut.

Îți dau dreptate, în concediu pleci cu familia, nu mai ai timp și chef de compromisuri și așa este scurtă vacanță și nu merită.

Am văzut că ați avut și cazare buna.

Dai înainte cu Grecia că faci foarte bine și să ne scrii și nouă pe unde vă plimbați.

Toate cele bune.

Aurici
[10.07.17 17:43:59]

@johnnybegoode: Eu circul în gașcă de 30 de ani și n-am pierdut nici un membru al găștii de la începuturile noastre și până în prezent. Dar a merge mulți nu înseamnă că ne călcăm pe bătături pe acolo, că trebuie să ne ținem unul după altul sau și mai rău că cineva impune ceva. Ne luăm cazare împreună, unul singur care se ocupă de pregătirea excursiei stabilește și programul, iar ceilalți se pliază. Vreau să merg și eu la Giola, mă alătur grupului, nu vreau, mă duc la plajă sau fac altceva ce-mi place și ne întâlnim seara la o bere. Sau nu, neapărat. Avem programe separate, pe cupluri, sau pe bisericuțe, dar facem și lucruri la comun și uite, după atâția ani, toată lumea își dorește o nouă excursie împreună. Așa că, eu sunt de părere că sunt frumoase și vacanțele în grup fără ca prieteniile să se strice, dacă se stabilesc și se clarifică niște lucruri. Dacă dezvolți o prietenie frumoasă în afara concediului, ea trebuie să funcționeze și în concediu. Părerea mea!

Lăsând asta la o parte mi-a plăcut și mie cum ai prezentat lucrurile și mă bucur că v-a plăcut Thassos. Și nouă ne place foarte mult, dar ca să vezi ce diferiți suntem și de ce discuțiile sunt inevitabile, niște prieteni din Gura Humorului s-au întors aseară de acolo și de unde ne așteptam să revină acasă încântați, ne-au zis că nu li s-a părut nimic wow și că n-o să mai meargă altădată.

[10.07.17 18:28:08]

@Aurici: - stii vorba aia: rudele ti le da Dumnezeu, prietenii ti-i alegi, deci probabil eu nu i-a ales bine

- cat despre amicii din Gura Humorului probabil ca n-au fost impresionati pentru ca au si ei destui munti pe acolo

Aurici
[10.07.17 20:07:08]

@johnnybegoode: Eiii, nu cred ca este vorba de alegere, ci de cat de harsiti sunteti ca si grup. Daca prietenia de 15 ani este solida, stai linistit ca nu s-a stricat nimic, chiar daca asa ai impresia acum. Si daca s-a stricat, chiar n-ai pierdut nimic.

Vara frumoasa in continuare!

fra
[11.07.17 18:53:46]

Eu subscriu la ideea ca nu mai merg pe litoralul romanesc. Prin comparatie, plajele sunt de toate felurile la alegere in Grecia, apa mai curată şi mai caldă, iar preturile relativ aceleasi. Singura mea problema e drumul, si nu legat de cost, ci mai mult de timp (noi fiind si mai in nordul tarii). Dar nu e o problema asa de mare incat sa ma facă să mă intorc pe litoralul românesc

veteranu
[11.07.17 19:23:45]

@fra: daaaa... clar! Bine punctat

flaviana77
[03.08.17 15:26:33]

mi-a placut mult articolul, scris cu precizie si plin de informatii utile celor care pleaca la drum.

avand in vedere ca anul acesta nu voi ajunge in Grecia, ma plimb virtual citind articolele scrise de cei care ati fost acolo.

si mie mi-a placut in Thassos, desi nu am vazut decat o mica parte din insula si chiar mi-as dori sa mai ajung acolo.

Siciliano_78
[23.07.18 03:30:34]

@johnnybegoode: excelent... bravo!!!

ANILU, Aurici, flaviana77, fra, johnnybegoode, maria55, Ramon, rentea, Siciliano_78, veteranu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Limenaria și împrejurimile: