ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2017
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 09.05.13
JUN-2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Grigori Hotel - De Evitat !!!

După câţiva ani de absenţă m-am reîntors în Thassos. Este al treilea sejur pe care îl petrec în Thassos. De data aceasta am ales staţiunea Potos. Am cumpărat încă din luna noiembrie 2016 un sejur promoţional gen plăteşti 10 zile stai 12.

După un drum lung şi obositor cu autocarul, drum care a inclus un ocol pentru a fi lăsaţi şi turişti pentru Asprovalta, mai precis Nea Vrasna, am ajuns în Potos pe la ora 12. Autocarul nu are acces până la intrarea hotelului, aşa că de la intersecţia cu drumul care duce către Theologos am mers cu bagajele pe jos prin staţiune cam 100 de metri. Cazare s-a făcut rapid, pentru că la acea ora în cele 6 camere ocupate de grupul de români cazaţi aici era deja făcută curăţenia şi am putut să le ocupăm imediat.

Ca o impresie generală staţiunea Potos este ocupată în proporţie de 90 la sută de turişti sârbi şi români, restul de 10 la sută fiind naţionalităţi conlocuitoare. Ceva cehi şi slovaci, câţiva vorbitori de limbă rusă, ceva fraţi de peste Prut şi ici colo câte un neamţ sau alt turist vestic. Totuşi majoritari sunt sârbii.

În rest pot spune ca atmosfera era ca pe litoralul românesc. Multe familii cu copii. Copiii ţipau, părinţii strigau totul se vorbea cu voce foarte ridicată. Mai se găsea şi câte una care citea în gura mare meniul care îl va comanda ea pe plajă, să audă toată lumea că a parvenit, dar specimenul care a pus capac la toate a fost un meltean burtos cu ceafa lată, care nu a putut renunţa la ţigară nici în apă şi evident când a terminat de fumat, nu s-a mai obosit să iasă din apă să arunce ţigara, ci a aruncat-o chiar în mare. Doar manelele lipseau ca să fie chiar ca pe litoral, dar dacă grecii se prind că dacă pun manele vor umple tavernele şi barurile sigur în 2-3 ani vom avea şi manele în Thassos. Acum după ce v-am descris tabloul în care am locuit în această perioadă să trec la concret să povestesc despre acest Grigori Hotel.

Hotelul este situat aproape pe plajă, fiind despărţit de aceasta doar de baruri şi tavernele din faţa lui. Din primul moment vreau să spun că, nu vă recomand acest hotel decât dacă staţi bine cu nervii şi aveţi un somn foarte greu în rest pentru cei cu somn uşor s-au care vin aici cu copii s-au cu ideea de a se odihni, mai bine renunţaţi, nu veţi avea parte de odihnă sau vă înarmaţi cu dopuri de urechi eficiente şi eventual cu calmante. Voi explica mai jos de ce fac aceste afirmaţii. Dar să descriu un pic camera în care am stat. Este o cameră tipic grecească de buget mai mic. Camera era destul de mică, avea două paturi puse unul lângă altul, două noptiere, un frigider, o măsuţă cu oglindă în faţă şi un dulap cred că zidit în perete cu două uşi aplicate. Avea un televizor foarte mic, antic cu tub catodic, acum in era LED tv-urilor foarte ieftine, cu un receptor atașat pentru televiziunea digitala. Chiar daca nu aveai la ce sa te uiți, totuși cam calic grecul. Camera nu are chicinetă. Baia era mică, dar cu cadă de duş şi perdea, wc-ul lângă, dar nu deranja în sensul că se putea face baie concomitent cu cineva care stătea pe wc. Un dulăpior cu oglinda şi loc pentru punerea ustensilelor de îngrijire personală. Camera foarte prost izolată se auzea orice zgomot de pe palier şi din baie.

Cu toate că în ofertă era trecut că nu sunt prosoape şi se schimbă lenjeria doar la intrarea la cazare, în cameră am găsit 2 + 2 prosoape, iar la mijlocul sejurului au fost schimbate şi prosoapele şi lenjeria de pat. În rest nu aveţi în cameră decât 2 pahare şi nici un fel de tacâm sau farfurii. Am constatat că la etajul 1 unde erau cazaţi turiştii sârbi camerele aveau şi chicinetă.

Noi am comandat cameră la etajul al doilea cu vedere la mare pentru care am plătit 5 euro în plus pe tot sejurul. Speram să stau în balconul camerei să beau o bere sau să savurez o cafea în timp ce priveam marea. Dar între orele 11 şi 19 nu se putea face acest lucru pentru că soarele era foarte puternic şi te bătea în cap, iar balconul nu era dotat nici cu marchiză, nici cu un acoperiş mai mare care să facă umbră, cum aveau celelalte vile. Noroc că am avut o umbrelă de soare cu noi, pe care în loc să o folosim la plajă am legat-o de marginea balconului ca să mai facă un pic de umbră. Balconul avea 2 scaune şi o măsuţă, dar era lat cât măsuţa. De asemenea, dacă am vrut să deschidem complet ambele uşi de la balcon, a trebuit să mutăm paturile.

Patru camere din cele şase ocupate de români au avut probleme. La noi iniţial nu a funcţionat aerul condiţionat, pornea dar nu răcea. La două zile s-a stricat şi duşul. La camera vecină uşa de intrare nu se putea încuia cu cheia. La o altă cameră aerul condiţionat nu pornea deloc, iar la o alta nu se putea opri aerul decât din siguranţă. La noi după multe parlamentări şi ceva nervi în final i-au făcut ceva aerului condiţionat pentru că a început să răcească, dar nu cum trebuie, iar apoi au reparat duşul. La vecini au reparat încuietoarea, iar pe ceilalţi cu probleme i-au lăsat în plata lor. Totul mergea pe principiul reparăm, dacă se reclamă, dacă nu, ne facem că plouă.

Acum voi explica de ce nu te poţi odihni în acest hotel. De la început vreau să spun că mi-am asumat faptul că, va fi o locaţie mai zgomotoasă datorită tavernelor, dar nu mi-am imaginat că pe lângă taverne existau şi baruri care începeau de sub vile sau hoteluri, deci practic de la parterul clădirii şi se continuau până la marginea tavernelor. Muzica tavernelor nu deranja, dar muzica de la baruri era infernală de cel mai multe ori. Nu am putut înţelege de ce, dacă la bar erau doar trei fătuci, care erau şi ospătăriţe şi un fel de animatoare şi doi administratori şi în rest rar câte o masă ocupată, trebuie să dai mai tare muzica după ora 23 şi să o ţi pornită până pe la ora 2 din noapte. Înţelegeam, dacă barul era plin avea o logică, dar aşa…

Noi am făcut plajă în trei locaţii, pe plaja din faţa hotelului, pe plaja San Antonio şi pe o plajă neamenajată aflată între plaja noastră şi plaja de la Alexandra Beach, în dreptul apartamentelor Papaoikonomu unde am găsit o apă foarte limpede. Pe plaja din faţa hotelurilor, în general în schimbul unei consumaţii de 5 euro, asta însemnând două sucuri din gama Cola, Fanta, Sprite, puteai să stai pe şezlonguri toată ziua. La plaja San Antonio se schimbă Kalimera, acolo trebuia să plăteşti 6 euro doar şezlongurile, dacă vroiai să consumi ceva, alţi bani altă distracţie. Plaja în general este cu nisip cu porţiuni mici de pietriş fin, iar la intrarea în apă este cam 1 metru de pietriş şi grohotiş. La San Antonio intrarea este lină în apă şi mergi cam 50 de metri ca să poţi face într-adevăr o baie adevărată. La plaja de la hoteluri, cam după 10 metri apa ajunge la 1,60 metri. Noi în general am mâncat la Taverna Irene, dar şi la Restaurantul Irene care nu este acelaşi lucru cu taverna. La restaurant am mâncat o porţie de calamari umpluţi cu Feta, o doradă, o apă şi un vin Retsina, totul la 26 de euro. Am mai mâncat la restaurantul Poseidon două porţii de tentacule de caracatiţă, foarte bune cu două beri tot la 26 euro a ajuns preţul. Voi pune la sfârşit poze cu preţurile din meniu fotografiate la o tavernă din afara Potos-ului şi cu ce se poate servi pe plajă.

Faţă de 2014 ultima dată când am fost în Thassos, cam totul s-a scumpit la taverne cu minim 2 euro. Doar în supermarket-uri preţurile sunt cam la fel ca acum trei ani. Dar dacă vreţi să cumpăraţi o sticlă de Metaxa, tot magazinele bulgăreşti vă salvează. În Potos o sticlă de Metaxa 5 stele de 700 ml este între 19 şi 21 de euro, iar la bulgari este 11 euro şi o vând şi în lei dacă vrei.

Evident am făcut două excursii obligatorii, la Panaghia la fabrica de ulei, unde te apucă fluieratul când vezi cât costă acum uleiul de măsline (7,5 euro litrul) şi evident nu am putut rata o vizită la taverna Stelios din Theologos unde am mâncat miel la rotisor, am băut Tzipouro şi am fost serviţi cu vinul casei din partea casei şi cu prăjitură tradiţională. Acum am făcut aceste excursii cu transportul local şi am ieşit mult mai ieftin. Vezi poza cu orarul autocarelor din Potos.

În final ce pot spune este că, am rămas cu un gust un pic amar după ce am văzut cum s-au schimbat grecii din această insulă. Parcă nu mai erau grecii pe care i-am lăsat in 2014. Toţi erau acum parcă numai în fugă după bani, lăsând la o parte respectul pe care îl arătau turiştilor cu ani în urmă. Azi era un preţ, mâine era alt preţ. Se schimba peste noapte. Erau mai urâcioşi de parcă nu de pe spatele turiştilor trăiau toată vara. Sau mai este o ipoteză, cei cu care turistul are acum contact nu mai sunt greci, ci venetici din tot felul de ţări limitrofe, care ori au preluat ei afacerile ori doar administrează, iar patronul grec stă şi numără doar banii.

Cel puţin Thassos-ul în condiţiile actuale în opinia mea începe să nu mai fie o destinaţie de vacanţă ieftină.

Trimis de marsus in 06.07.17 22:08:39
Validat / Publicat: 07.07.17 00:12:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1678 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marsus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Vedere din balconul camerei cu plaja şi marea unde în general am făcut plajă.

[06.07.17 23:06:31]

Mutat în rubrica "Villa Gregory" [Potos], THASSOS" (nou-creată pe sait)

[07.07.17 07:01:33]

[07.07.17 08:23:14]

@marsus: interesant review.

nu prea este de stat in unitatile de cazare din zona centrala, aglomerata si zgomotoasa. eu, unul, ma plimb cu omulețu' de la google (asa imi place sa-i spun) sa vad mai bine zona in care voi ajunge.

si au am facut pauza de Thasos din 2013 pana acum si in afara de preturile mai mari, nu mi-am schimbat parerea generala. ca la mare in Thasos. preturile la servicii si produse au crescut peste tot. asta este.

ah, o impresie placuta a fost pretul benzinei, care ma asteptam sa fie mai mare.

eu m-as intoarce oricand in Potos, fara sa schimb locul de cazare (hotel Potos) si locurile de mancat (am scos din lista taverna Irene dar am introdus restaurantul Loukoulos). poate dai un șfanț in plus, dar nu-ti faci alte griji.

Inca nu am fost la taverna Stelios, dar voi incerca. Organizeaza seri tematice?

[07.07.17 08:27:14]

@marsus: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[07.07.17 08:39:05]

@webmaster26: Locaţia hotelului este chiar faţă în faţă cu Vasiliadis Diving Club. Deci ar trebui mutată locaţia un pic mai spre taverna Poseidon.

Atentie, nu cred că Grigori Hotel este acelasi lucru cu Villa Gregory.

[07.07.17 08:44:19]

@marsus: Marcajul pe harta google pentru Vasiliadis Diving Club este eronat.

Asta google.ro/maps/@40.610015 ... 12!8i6656?hl=ro este una dintre intrări?

Cît despre nume, posibil și noi încă mai facem ''săpături''.

[07.07.17 08:47:20]

@cosminp: Da, taverna Stelios organizează seri greceşti. Dar e bine să mergi pe cont propriu nu cu grup organizat de agenţie. Nu mi se pare un preţ aşa de bun 1,70 euro litrul de benzină.

Am încercat şi noi mai multe taverne, după cum am scris. Dar în unele nici nu îţi venea să intri când vedeai cât sunt de pustii. Te întrebai cât de proaspete sunt produsele care ţi le servesc. Oricum fructele de mare sunt toate congelate indiferent de ce spun ospătarii şi indiferent unde mănânci. Este menţionat şi în meniu.

[07.07.17 08:52:12]

@webmaster26: În link-ul trimis poziţionarea este corectă. Se vede că peste drum de Vasiliadis este o intrare cu uşă de termopan albă pe care scrie Room To Let. Aceia este intrarea la Grigori Hotel.

elviramvio
[07.07.17 08:57:35]

@marsus:

M-a atras articolul pentru ca Thassos este un loc care imi place si in care am fost, anul acesta trebuie sa-l sarim din pacate. V-am votat cu punctaj maxim pentru ca ati atins exact ce se doreste, parerile personale.

Pe de alta parte vreau sa va spun ca este normal sa creasca preturile, anii au trecut, situatia in turismul european s-a schimbat, la greci cererea e mare acum caci multi amatori de Turcia si Egipt s-au reorientat spre Grecia. Un prieten al sotului meu, desi mare fan Egipt, isi petrece vara aceasta in Grecia pentru ca este o tara sigura, a inchiriat un apartament si se gospodareste singur. Este un om bine ancorat in realitatea zilelor noastre si un fin observator al vietii grecilor normali iar ce a povestit nu tine nicidecum de grecul care nu munceste dar face bani multi din turism. Doamne fereste sa le calcam pe urme, desi privind prin tunel...

Povestea romanilor care deranjeaza, pai eu am fost in Croatia anul acesta si n-am intalnit romani dar nemti, francezi, italieni, sa nu amintesc de tot ce inseamna Asia, ei bine doar cam 30 % au fost foarte civilizati!!

Zonele foarte turistice nu ofera liniste, pentru asta trebuiesc cautate locuri mai putin umblate.

Si plaja San Antonio, chiar pentru noi neplacut sa platim, anul trecut se lua ceva de baut si aveai dreptul la sezlong si umbrela dar noi am avut sezlong de acasa asa ca am stat gratis. Este o plaja buna acolo totusi, asa cum ati descris-o si daca mergeti in afara zonelor inchiriate de hotel si sunt astfel de locuri, puteti pune prosopul direct pe nisip si nu costa.

Va doresc vacante frumoase!

[07.07.17 09:03:24]

@webmaster26: Se pare că într-adevăr villa Gregory este aceiaşi cu Grigori Hotel. Agenţia o vinde ca Villa Gregory, iar patronul îi spune Grigori Hotel. Aşa apărea pe Wi-Fi când mă conectam.

[07.07.17 09:07:45]

@marsus: la seara greceasca am mers si voi merge numai pe cont propriu.

despre benzina, am alimentat si sub 1,5 si cu 1,9 euro/l.

asa ca, nu este toata benzina 1,7 euro, asa cum ma asteptam.

despre pustietatea din taverne, depinde de ora si de taverna.

daca este comerciala, unde merg numai turisti, este plina la orele de masa, pe care le stim.

daca este neaosa, in care merg si greci, nu prea vezi turisti si o gasesti plina la alte ore. acolo merita sa mananci. gasesti mancare mult mai buna la preturi rezonabile, apropiate de tavernele comerciale.

[07.07.17 09:09:26]

@elviramvio: Eu doar am constatat meltenismul de care uni dintre concetăţenii noştri dau dovadă gratuit. Totuşi singuri care au făcut acest lucru au fost ai noştri. Nu am spus că suntem singuri ne civilizaţi. Să te ferească sfântul să fi cazat în aceiaşi locaţie cu "civilizaţii" englezi.

Si dacă gradul de civilizaţie a scăzut la toate popoarele asta e o dovadă că se pune un accent din ce în ce mai mic pe educaţie.

[07.07.17 09:22:05]

@marsus: eu nu am comentat despre lipsa de educatie a turistilor, dar o gasesti la toate neamurile. nu trebuie sa ne stampilam singuri, pentru unii dintre noi care nu sunt educati.

principiul tau de a generaliza meltenismul si lipsa bunului simt pentru toata natia nu mi se pare corecta. pui imediat anatema „romani”, fara sa te gandesti ca si tu esti roman, ca altii ar gandi ca tine si te-ar include in „necivilizati” si nu ti-ar conveni, si poate ca unii dintre noi se simt jigniti.

[07.07.17 11:43:31]

@cosminp: Poate ai observat că nu am generalizat şi am scris unii nu toţi românii. Recomand citirea mai atentă a textelor. Ne place, nu ne place trebuie să ne acceptăm uscăturile şi să nu ne facem că nu vedem şi totul e numai lapte şi miere, poate aşa vom reuşi să-i mai civilizăm.

[07.07.17 13:35:03]

@marsus: sunt de acord cu tine. partial.

dar sa nu trecem cu vederea expresiile „ah! romani” sau „era plin de romani”, cum de altfel te-ai cam exprimat la un moment dat. si tu, si eu, si ei suntem romani. asa ca, la cine te referi: la tine, la mine, la ei sau la toti?

eu inchei acest subiect.

o zi frumoasa.

[26.01.19 13:17:56]

Deci... ati fost la o unitate de cazare unde 12 zile sunt in full sezon maxim 150 euro, adica mai putin de 60 ron pe noapte si aveti tupeu sa va plangeti ca n aveti LCD? sau ca nu va schimba prosoapele? Asta da tupeu maxim!

[26.01.19 14:21:13]

@Anna45: Ce ai patit, fată? Te-ai trezit acum după aproape doi ani să comentezi. Pentru știința ta să știi că nu eu am făcut prețurile ci grecul la înțelegere cu agenția de turism. Și dacă a făcut o astfel de ofertă, a făcut-o ca să nu stea cu camerele goale la început de sezon. Sau dupa logica ta, dacă cumperi super oferte nu ai dreptul la același comfort. Acum înțeleg de ce aproape întotdeauna turiștii români primesc cele mai proaste și jegoase locații. Pentru că agențiile de turism s-au prins că la român, dacă îi dai ieftin nu mai are pretenții la calitate. Eu nu m-am plâns de prosoape și cearceafuri, doar am constata și spus, ca să știe viitori turiști la ce să se aștepte. Încă ceva, să ști că și cei care s-au cazat în sezon cu peste 200 euro de persoană tot același televizor l-au avut. Nu m-au interesat programele tv, dar am vrut să punctez doar calicismul proprietarului.

La cât de ofuscată te simt, mă duce gândul că poate ai ceva interes pe la acea locație.

Să ai concedii cât mai ieftine și mai calitative la Vila Gregory!

P.S. Nu a fost full sezon ci început de sezon.

[26.01.19 21:02:39]

@marsus: Ma pot trezi si dupa 12 ani daca postul exista. Am citit din intamplare postul tau. Eu nu m as caza acolo pt ca imi place sa dorm in liniste. M am uitat de curiozitate si in extrasezon a fost oferta cu 80 euro 12 nopti cu autocar inclus. Serios??? Tu realizezi ce pomana? Ca sa te plangi de ce? In romania nici in fata unei casute din camping nu stai 12 nopti cu banii astia. Hai sa nu fim ipocriti! Titlul postului tau era sa se evite aceasta locatie, asta m a intrigat si eram curoasa ce ti a lipsit la nici 7 euro pe noapte cu autocar inclus... Ca tot spuneai ca asa sunt romanii, ai dreptate asa sunt romanii carcotasi...

[26.01.19 23:07:12]

@Anna45: Ca sa incheiem polemica pe care ai starnit-o aiurea, pentru ca nimeni de pe acest site nu are de castigat nimic, pentru ca nu afla lucruri noi din aceasta polemica, iar site-ul acesta este ca cei care intra aici sa afle lucruri noi. Dar tu nu ai de unde sa sti asta pentru ca, de abia azi te-ai inscris aici si am vaga banuiala ca singurul motiv a fost ca sa intri in polemica cu mine. Tot nu mi-ai raspuns ce interes ai la locatie. Ti-am stricat vreo combinatie, ai pierdut clienti de te vad asa frustrata.

Te mai intreb odata, daca e pomana trebuie sa dorm in grajd? Dupa cum vezi am cumparat sejurul cu un an inainte ca sa prind "pomana", deci mi-am asumat un risc. Sper ca nu imi spui tu cit ma costat sejurul. Pretul afisat este cel adevarat, iar perioada a fost inceput de iunie undeva 1,2, 3 iunie nu mai retin. Si daca te intreaba cineva in Thassos acea perioada este extra sezon.

In ce priveste nemultumirea ta referitoare la preturile din Romania, sunt de acord cu tine, dar poate vorbesti cu colegii tai din turism sa nu mai fie asa lacomi si atunci poate vei avea parte de preturi decente.

In continuare nu recomand locatia indiferent de pret, iar daca tie iti place sa dormi in liniste, atunci stai acasa sau te duci vara cu cortul pe Valea Prahovei.

Ca un sfat pentru o incepatoare ce esti pe acest site, intai publica si tu cateva recenzii de pe unde ai fost, vezi ce ecouri primesti de la cititori si dupa aceia sari la gitul altora care au vrut sa informeze cat mai corect membri, ca sa nu fie tepuiti.

Daca vreau sa informez cat mai corect nu inseamna ca sunt carcotas. Carcotas esti cand totul e bine, dar tragi patul sau frigiderul la o parte si gasesti un fir de praf si apoi de dai de ceasul mortii ce dezastru a fost. Asta ca sa avem notiunea termenilor.

[27.01.19 00:20:54]

@marsus: Nu stiu care din noi e mai ofticat! ???? eu dorm in liniste in Thassos de aproximativ 12 ani in fiecare vara in extrasezon in mai si septembrie, nu pt preturile bune ci pt ca, asa cum am spus imi place linistea. Nu mi place Potos, nu mi plac romanii de care vorbeai dar raman la parerea mea ca, cu 7 eurp pe noapte cu transport inclus n ai ce sa ceri! Nu cred ca a fost grajd. Nu cunosc locatia si nu ma intereseaza eu ma refer strict la pret si la tupeul de nu fi realist in ceea ce priveste raportul calitate pret. Nu lucrez in turism sunt doar turist, ma plimb mult si stiu la ce sa ma astept raportandu-ma la pretul pe care il platesc! Nu sunt nici incepatoare pe site, doar ca citeam din umbra si mi am facut cont pt altceva azi... Raman la parerea mea: platesti 7 euro cu transport inclus atat primesti, deci carcotas te numesti! seara buna!

Anna45, cosminp, elviramvio, marsus