ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2017
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 29.08.12
FEB-2017

Salina Ocnele Mari

Vacanta intersemestriala fiind la a treia editie au aparut déjà niste tipicuri. Unul dintre acestea este vizitarea salinei Ocnele Mari la intoarcerea spre casa. Prin urmare ne-am despartit cu regret de hotelul Orizont Cozia (cum am zis noaptea a nins si peisajul era feeric) si am luat drumul spre casa cu un mic ocol prin Ocnele Mari.

Pentru prima data am avut parte de un microbus plin ochi la coborare, chiar au stat oameni in picioare (in perioada aceasta circula din jumatate in jumatate de ora). Si in salina erau ceva mai multi turisti decat in ultimii ani. La intrare s-au montat turnicheti unde se scaneaza biletul (in continuare cam scump consider eu, 20 lei de adult si 15 de copil). In secolul 21 cand se vor instalate posuri in birturile satesti nu am putut plati decat cu cash, intreprindere de stat 

Din pacate desi au avut loc schimbari tot nu prea ai ce face mai mult de o ora maxim o ora jumatate. Printesa a avut noroc sa intalneasca o “colega de studii” asa ca a avut cu cine se juca. Ca mod de petrecere a timpului poti sta cu cel mic la niste desene animate sau poti face o plimbare cu cartul-bicicleta, te poti ruga in biserica sau poti juca ceva (fotbal, tennis, volei, handball, biliard) sau poti sa te odihnesti pur si simplu. Asta e teoria, practica ne omoara.

Plimbarea cu cartul-bicicleta e ok, exista doua dimensiuni: pentru cei mici si pentru cei mari. Pretul este accesibil, 10 lei/15 min, dar nimeni nu a cronometrat asa ca printesa s-a plimbat pana s-a plictisit (cam 45 minute). La fel la trambulina a sarit pana a zis mami STOP ca esti fleasca si nu avem schimburi la noi! In rest nu prea era nimic deschis, nici barul, nici restaurantul, nici crama. Puteai cumpara suc, bere sau cafea de la standul care inchiria carturile. Terenurile de tennis nu mi s-au parut prea ok, aveau mocheta cu ceva cute deci nu stiu cat de bine se putea juca pe ele.

In biserica era o slujba inregistrata, cam tare sonorul daca era mai in surdina ai fi putut sta sa te reculegi asa am preferat sa scapam de zgomot. Multe kitschuri de vanzare, un munte de chinezarii lucioase, de parca nu se gaseste nimic romanesc autentic care sa poata fi vandut ca suvenire. Stau si ma intreb daca ajung in China oare ce suvenire as putea sa aduc si sa nu creada cel ce il primeste ca e luat de la noi. Singurul lucru care mi-a placut este faptul ca biserica are grija de batrani ramasi singuri si de cateva familii cu multi copii, erau poze de la actiunile umanitare si se vedea bucuria pe fata celor ajutati.

Zona de relaxare era numai cu numele, niste scaune de lemn foarte frumoase, dar incomode. Numai relaxat nu erai cand stateai pe ele. Era si o expozitie de arta contemporana, o miniatura a unei mori cu apa si cam atat.

Vazand ulterior poze de la Slanic si Turda mi-am dat seama ca este salina cea mai prost amenajata. S-ar putea pune niste sejlonguri pentru a te relaxa de-adevaratele, s-ar putea face un mic perete de excalada pentru cei mici (in afara de ce am descries mai este un mic loc de joaca cu sare in loc de nisip). Banuiesc ca cine vine sa faca o mica cura cu copilul si trebuie sa stea 2-3 ore pe zit imp de minim 7 zile are mari probleme cu a-l face pe cel mic sa ii placa sa vina la salina in lipsa atractiilor. Pana si printesa care a stat numai o zi a hotarat ca data viitoare trebuie sa luam rolele cu noi, pentru a nu se plictisi, terenul fiind propice pentru acest sport.

Curat era inclusiv la toalete. Mai ales in zona de joaca era cineva care matura tot timpul astfel ca nu era praf de sare pe jos. Magazinul avea vre-o 3 tipuri de sare, 2-3 magneti si cam atat.

Eu cred ca se pot face mai multe pentru turisti astfel incat sa fie atrasi. Pe de alta parte una din angajate s-a laudat ca este singura salina neatinsa de modernitate si cat mai aproape de o mina adevarata in exploatare (fara temopane, fara parchet sau alte astfel de imbunatatiri)

Dupa ce am citit si vazut poze din alte saline vreau sa jung la Turda pentru a putea face o comparatie. Asta inseamna o noua vacanta si cum mai e pana atunci momentan ma multumesc sa fac planuri si sa imi reamintesc despre vara trecuta cand mi s-a implinit o veche dorinta si am revazut Turcia.

In incheiere nu stiu daca sa recomand sau nu o vizita aici. Daca sunteti in zona si nu aveti ce face merita sa vizitati salina.

Trimis de nrs † in 06.07.17 19:49:29
Validat / Publicat: 06.07.17 23:01:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în OCNELE MARI.

VIZUALIZĂRI: 3340 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

webmaster26 [06.07.17 20:43:52] »

@nrs: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

nrs † [07.07.17 07:06:22] »

e ok

zlatna [07.07.17 14:22:25] »

@nrs: Nu am mai fost de mult la salina de la Ocne, cred că de vreo 5 ani. Văd că s-a scumpit biletul, pe atunci era 15 lei de adult.

În rest mari schimbări nu au apărut, poate bici-carturile nu erau atunci.

Cum ziceţi şi dv. mai mult de o oră jumate nu prea ai ce face în salină, eventual un meci de fotbal mai lung.

Toate cele bune şi multe vacanţe plăcute.

nrs † [07.07.17 14:54:54] »

da, anul tecut era 15 lei.

multumesc de urare si la fel iti doresc sa te bucuri de plimbari cat mai atractive si lipsite de suparari!

nicole33 [08.07.17 00:03:19] »

@nrs:

Din cele citite, dar mai ales din fotografiile postate, nu pot să nu constat cu uimire faptul că seamănă extraordinar de mult cu Salina din Târgu Ocna (Mina Trotuş) vizitată în primăvară cu ocazia întâlnirii de la Slănic.

Cel puţin poza P07 seamănă izbitor cu poze luate de mine de la Târgu Ocna.

Însă cum o salină pe an cred că este suficient pentru mine şi nici vreun drum prin zonă nu am planificat pentru anul acesta, reţin sugestia ta de a vizita Salina Ocnele Mari pentru o dată viitoare.

nrs † [08.07.17 10:45:50] »

repet ce am spus si mai sus: cand esti in zona si nu ai ce face merita, dar sa iti faci un program special pentru a vizita aceasta salina nu merita

mishu [18.09.17 12:37:02] »

@nrs: Daca ar fi sa socotim corect fata de ce spune @Nicole33 si pozele prezentate, avand in veder ca vara aceasta am mai vazut 2 mine de sare, cred ca si eu am sa ma opresc la aceste mine fiind ceva mai amenajate, dar daca voi fi prin zona voi incerca sa o vad, insa deja informata astfel incat asteptarile sa fie pe masura locului.

Spui

hai sa-ti spun eu cum e si cu asta, la noi in Bucuresti cel putin, prin transportul in comun sunt comercianti care vand de toate: pixuri, evantaie, servetele, etc si infailibila "alifie chinezeasca" acele cutiute mici rosii cu o crema parfumata teribil de puternic, pe care ti-o vand cu 1 leu bucata.

Fiind in China am vrut sa iau un suvenir pentru o prietena, ceva de gluma si pentru ca am avut nevoie sa cumpar niste medicamente de la farmacie mi-au sarit in ochi aceste cutiute mici rosii, dar imbracate si intr-o tipla, si mi-am zis ca asta e, cadoul perfect. Dra si pretul a fost altul, cam de 5-6 ori mai scump dar prietena s-a amuzat.

Felicitari pentru articol, votat cu mare placere.

mishu, nrs, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Ocnele Mari: