ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică

încărcat de pe telefon!

Impresii hotel Aurora - Mamaia

Amplasament bun, aproape de plaja, de Aqua magic, de satul de vacanta. Personalul de la receptie nu prea amabil, camera este f. mica, baia la fel si cu miros de canal, trebuie dat cu un spray deodorant ca sa poti rezista.

Cameristele fac curatenie zilnic.

Problemele incep la restaurantul hotelului cu privire in special la micul dejun. Sa te fereasca D-zeu sa incerci sa iti iei ceva la pachet, un "dulce", un senvis pe care sa il consumi mai tarziu, ca esti urmarit de "santinele", femei si barbati " in civil", chiar elevi, probabil in practica, care te urmaresc sa nu iei un biscuit sau o napolitana. (Micul dejun, servit pe sistem de bufet suedez, este inclus in pret, nu ni se da nimic de pomana).

Mancarea, aceeasi de sapte zile...

D-l sef, poate pana la anul va schimbati comportamentul fata de turisti si de angajatii din subordine. Sef sunteti acasa, la restaurant ar trebui sa fiti la dispozitia turistilor.

Trimis de Marina20 in 06.07.17 16:22:04
Validat / Publicat: 06.07.17 18:07:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2529 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marina20); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Andox
    [06.07.17 18:28:53]

Micul dejun poate este inclus in pret dar pentru a fi consumat in restaurant. Un "dulce", un "senvis", un "biscuit" sau o "napolitana" se cumpara de la magazin in cursul zilei.

Daca platesti micul dejun, nu inseamna ca ai asigurate restul meselor din el.

Comportamentul cred ca trebuie sa si-l schimbe altcineva.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][13 voturi]
    nicole33
    [06.07.17 19:37:19]

@Marina20:

De fapt, respectivii care te urmăreau îţi vroiau binele, se gândeau la sănătatea ta şi ar fi trebuit să apreciezi asta .

Aproape că ai desfiinţat hotelul pentru că nu ai fost lăsată să iei la pachet un senviş (sau mai multe?!) pentru mai târziu.

Nu vreau să mă gândesc cum ar fi fost dacă angajaţii respectivi "inchideau ochii" şi te lăsau să-ţi rezolvi astfel şi celelalte două mese ale zilei, ţi se strica salamul pe plajă, că doar vara este cald, şi ajungeai Doamne Fereşte pe la vreun spital cu toxiinfecţie alimentară. Pe cine ai fi acuzat de cele întâmplate? Hotelul, desigur.

Marina20AUTOR REVIEW
    [08.07.17 15:26:00]

@Andox: Mai zis "Andox", cred ca ești vreun SRI-ist de-al patronului, pus să păzești mesele. Referitor la micul dejun, singurele produse de mâncat sunt șnițelele de pui și iaurtul. Din fericire pt mine nu consum dulciuri de niciun fel. în legătură cu păzitul meselor, este vorba de atitudine, am văzut scene jenante... smuls pachețelul din mână și aruncat, ți se numără dumicatii etc.

Patroane, învață să respecți turiștii, ei îți asigură prosperitatea, am să povestesc la toți prietenii... de evitat acest hotel, mai ales restaurantul. De altfel, am regăsit opinia mea, și în alte postări.

Marina20AUTOR REVIEW
    [08.07.17 22:50:21]

@nicole33: Draga nicole00 în primul rând poate ai vrut să spui că respectivii îmi VOIAU binele, nu îmi vRoiau... Învață să scrii corect românește, bănuiesc că ai câteva clase... Cât privește salamul pe care aș fi fost oprită să-l iau la pachet pe plajă, ca și crenvurstii sau acea salata a la russe, numai privindu-le îți pierdeai tot apetitul, iar despre dulciuri, stai liniștită, nu consum... așa că nu am fost tentata să îmi iau ceva la pachet, iar prânzul și cina le-am servit la restaurante de calitate. Ceea ce am vrut să subliniez este o chestiune de principiu, și anume atitudinea, comportamentul patronului și a santinelelor sale. Nota mea pt această cantină și serviciile oferite este 0 (zero).

nicole33
    [08.07.17 23:45:05]

@Marina20:

Ups! Te-ai prins! Aşa este. Nu am ai multe clase decât are trenul . Şi ăia şapte ani de acasă îmi lipsesc, pentru că nu am stat decât şase. Ghinion .

Cu toate aceste lipsuri, am însă suficientă educaţie pentru a şti să mă comport civilizat într-un restaurant indiferent de categoria acestuia şi pentru a nu mă pune în situaţii penibile prinsă că vreau (nu voiesc ) să "ciordesc" mâncare din restaurant. În cazul în care verbul "a ciordi" îţi este străin, te asigur că acesta există în DEX.

Cu lecţia de gramatică pe care mi-ai oferit-o gratuit ai şi nu ai dreptate. Exprimarea mea a fost incorectă, recunosc, dar nici a ta n-a fost prea departe, aşa că mai uşor cu pianul pe scări. Pe mine nu mă impresionezi.

Conjugarea corectă a verbului a vrea era vreau şi NU voiau, deoarece nu conjugam verbul "a voi". Punct.

[09.07.17 10:24:09]

Ne oprim aici cu disputele lingvistice, acest sait nu a fost creat pentru așa ceva, ci pentru discuții referitoare la turism.

Orice alte ecouri care nu privesc subiectul (hotel Aurora sau turismul în general) vor fi șterse, iar autorii - sancționați.

Costi
    [09.07.17 11:11:18]

@Marina20:

În primul rând, permiteți-mi să vă urez din partea mea (și, sper și din partea majorității membrilor AFA) bun venit pe sait! Sper că acestea nu vor fi ultimele impresii postate aici și că cele ce vor urma vor fi unele mai bune...

În privința acelei minorități care se manifestă foarte vehement împotriva unui nou sosit pe AFA, care, cu siguranță, nu este familiarizat cu obiceiurile „casei”, îmi cer scuze în locul lor pentru lipsa de tact și superficialitatea cu care au privit problema adusă în discuție în impresiile dumneavoastră!

@all

Dragii mei colegi de sait foarte grijulii ca nimeni să nu „ciordească” ceva de la micul dejun servit la hotelul Aurora: înainte să săriți cu votul negativ, ar fi fost bine să citiți cu mai puțină superficialitate cele scrise de autoarea review-ului.

Astfel, ați fi observat că se aducea o critică nu faptului de a interzice scoaterea unor alimente din spațiul respectiv, ci a modului cum se face acest lucru la respectivul hotel. De altfel, o simplă căutare pe sait, v-ar fi lămurit asupra faptului că această practică este criticată și de alți (mulți) turiști care au ajuns acolo.

Numai pe prima pagină a listei review-urilor la hotel Aurora, din 15 review-uri, 8 nu recomandă hotelul, menționând și acest aspect, cu privire la modul în care este „păzită” mâncarea la servirea micului dejun.

Media hotelului este de doar 7,5, cu un grad de recomandare de numai 61,22 % și asta în principal din cauza aspectului semnalat și de autoarea impresiilor de față.

În concluzie, înainte de a face afirmații categorice, e bine să aveți o imagine de ansamblu. Și dacă, după asta, aveți aceeași părere, măcar fiți consecvenți și sancționați-i la fel, prin vot negativ și vorbe grele pe toți cei care și-au exprimat o părere negativă despre acest hotel și, în special, despre serviciile de masă ale lui.

În ce mă privește, nici eu nu-i agreez pe cei care-și umplu traista pentru o zi întreagă de la micul dejun inclus în prețul cazării. Acum ceva mai mulți ani am rămas nemâncat la un hotel din Budapesta, pentru că am coborât la masă după ce trecuseră pe acolo „termitele” din două grupuri de turiști români, sculați cu noaptea-n cap, pentru că se grăbeau să dea un tur, din autocar, pe Ringul vienez.

Dar de la a dezavua astfel de gesturi, până a le pune pe seama cuiva care, poate, nu s-a exprimat suficient de clar, e o distanță mare, pe care eu nu mă încumet s-o parcurg.

Chiar și dacă ar fi fost aici cazul cuiva care pleacă cu sandvișul în geantă (sunt convins că nu e cazul autoarei), mi se părea un gest de politețe acela de a-i explica cu vorbă bună cum stau lucrurile și care sunt regulile la un mic dejun de tip „bufet suedez”. Pentru că numai astfel îi putem educa pe cei mai puțin obișnuiți cu aceste reguli, altfel, reacția lor va fi întotdeauna una negativă.

Și, la urma urmei, ceea ce ne dorim cu toții, este ca majoritatea, dacă nu toți turiștii români să se comporte civilizat, ca să nu ne mai facă de rușine, cum zic unii.

S-auzim de bine!

gdm
    [28.12.17 14:44:15]

@Costi: Foarte bine punctat. Am calatorit prin toata Europa si dincolo de ea, pretutindeni cu mic dejun inclus si cu obiceiul familiei de a lua desertul in drum spre primul obiectiv al zilei (un fruct, o napolitana etc). Ceea ce pot spune este ca nici in zonele cele mai sarace din Africa nu esti agresat verbal sau, Doamne fereste, fizic de nimeni fiindca iesi cu doi biscuiti in servetel sa ii mananci pe drum in loc sa ocupi spatiul in restaurant unde nu intotdeauna miroase suficient de apetisant. Dezaprob jenantul obicei romanesc de a pleca cu sacosa de mancare din restaurant dar la fel dezaprob si lipsa de bun simt si de respect a unor angajati pentru care turistii nu reprezinta unica sursa de venit ci, dupa cum se pare, niste neghiobi (pardonati exprimarea dar este singura care spune exact ceea ce trebuie inteles) care sunt obligati sa le dea banii pentru nimic. Acest tip de comportament m-a scarbit acum multi ani, motiv pentru care am refuzat sa mai petrecem vacantele in Romania si ne gandim sa punem un ocean si doua continente intre noi si lipsa de respect a unor personaje autohtone. Dupa cum imi spunea un ambasador acum ceva ani, "Romania este o tara extrem de frumoasa; pacat ca este locuita"! As sugera patronilor si administratorilor din domeniul turismului din Romania sa petreaca un weekend intr-o alta tara (ORICARE - atentie!) si pe urma sa compare modul in care sunt tratati acolo si modul in care isi trateaza ei turistii. Este pacat sa ai un hotel in Mamaia (traducere: o mina de aur, in special pe durata verii) si sa iti bati joc de el sau sa ajungi in insolventa (ultima parte chiar nu pot sa o inteleg dar Romania este tara tuturor posibilitatilor).

gdm, Marina20
    Alte impresii din această RUBRICĂAurora Hotel: