ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2017
ÎNSCRIS: 15.07.15
JUN-2017

Sub orice critică
Sub orice critică

Vacanţă distrusă! Feriţi-vă de agenţia [***], de Princess Beach Larnaca şi mai ales de Tsokkos Gardens Hotel!!!

Am avut rezervare la hotel Princess Beach, 4 stele, din Larnaca, am plătit integral din februarie 2017, pentru perioada 11-18 iunie 2017, prin agenţia [***] din Bucureşti.

Mai întâi ne-au schimbat ora zborului. N-am zis nimic. Avionul a fost de la Blue Air, sub orice aşteptări, în care se face...comerţ, mai un ceas, mai un parfum, şi unde o amărâtă de apă e 10 lei. Transportul din aeroport la hotel nu a fost asigurat, aşa că, după îndelungi peripeţii, cu un şofer de autobuz care a ocolit peste tot, inclusiv pentru… alimentare, am ajuns la hotel Princess după ora 22.

La recepţie … stupoare! în loc de cameră, am fost invitaţi la … bar! Recepţionera, suspect de amabilă, ne-a explicat candid că nu au camere libere şi că vom fi transferaţi la un hotel din... nu ştiu unde! Tsoccos Garden (a nu se confunda cu alte hoteluri care au în denumire tot numele Tsoccos) ! Am refuzat categoric. Ne-au spus senin că asta e, ori acceptăm ori părăsim locaţia.

Obosiţi de drum, flămânzi, stresaţi etc., am cerut să ne arate pe o hartă unde vor să ne ducă. Am rămas muţi! Era o locaţie la peste 70 de km de Larnaca, dincolo de staţiunea Protaras, într-o gaură fără nici un litoral, doar cu o intenţie de... baltă! Neavând nici o scăpare, am sunat şi în ţară la avocat. Şi lui şi nouă ni s-a spus răspicat că nu trebuie să ne facem nici o grijă - vor fi condiţii net superioare (haida-de! Că doar îţi dă vreodată cineva ceva gratis, uite-aşa, ca să se afle-n treabă, nu?!) şi alte fantezii. N-am crezut o iotă, nu ni s-a dat nici o garanţie. Au trecut nişte ore de calvar şi, pentru că am refuzat plecarea, au chemat paza, ne-au condus forţat afară, unde taxiul aştepta cuminte.

Un domn (?) ne-a dat un bilet, scris de mână: Marlita Beach, „condiţii de... vip”!!! Am întrebat dacă este la fel cu ceea ce am plătit - amplasare pe plajă, pat dublu, vedere la mare - ne-au minţit senin că da, asigurându-ne că este o locaţie extrem de bună.

După vreo oră şi jumătate de mers cu maşina, într-o viteză ameţitoare, şoferul a oprit la… Tsokkos Gardens Hotel, nicidecum la Marlita Beach.

Cea mai mare nemulţumire - distanţa enormă până la mare, nicidecum de 10 minute cum scrie în prezentare, ci de 20 minute, că nu merge nimeni alergând! Marea - e de fapt o bucăţică de apă, un „ochi” tip baltă, cu pietre şi stânci, fără nici măcar un val, iar dâmbul de uscat cu intenţie de plajă – un loc mizerabil, cu câteva şezlonguri amărâte, contra cost desigur.

Tsokkos Gardens Hotel doar pare că este situat în Protaras, e la distanţă de două staţii de autobuz faţă de staţiunea Protaras, ceea ce nu-i chiar de neglijat, că nu ne plătim vacanţa ca să ne-o petrecem în mijloacele de transport! Orice intenţie de a ajunge la vreo plajă înseamnă transport în comun, bani, timp şi nervi, mulţi nervi…

Am primit, fără nici o explicaţie serioasă, cazare în altă locaţie şi în alte condiţii, la foarte mare depărtare, sub standardul plătit, într-un oraş/cartier/stradă, nu pe plajă cu vedere la mare. Au fost 7 zile din 7 pierdute pe drumuri, 2 la venire şi plecare, cu ore întregi de negocieri, nervi şi stat pe trepte.

Din cele 5 zile rămase, am fost doar pe drumuri, în nişte excursii lungite, de dimineaţă până seara, că altceva nu era ce face într-un loc total izolat.

Am reclamat în scris, în termenul specificat în contract, de maxim 5 zile de la întoarcere, dar agenţia [***] a refuzat o înţelegere amiabilă. Nu am avut nici o zi de plajă, şi nici unde.

Am plătit şi am ales Larnaca strict pentru plajă şi pentru a vizita câteva obiective istorice. Din Larnaca aveam acces rapid, distanţele fiind scurte, preţul modic – de 1,5 – 6 euro. De la hotelul Tsoccos Gardens, din afara staţiunii Protaras, unde am fost obligaţi să ne cazăm, dura peste 2 ore cu autobuzul ca să ajungem în Larnaca, locul rezervat.

Agenţia a negociat chipurile, drept compensaţie, să ne trimită în excursii şi să ne dea, în loc de demipensiune, All inclusive. Ne-au minţit, ne-au inclus în grupuri de străini (adunaţi dimineaţă de peste tot, pierzând astfel câte 2-3 ore, în loc de traseu pe cont propriu). Am pierdut pe drumuri absolut toate zilele de vacanţă, nu am stat la plajă nici o zi, după cum am plătit. Am acumulat nervi şi oboseală cronică.

All inclusive nu am avut, fiind doar pe drumuri, plajă nu, bar sau şezlonguri nu, în cameră nu am avut acces la televizor, condiţionat de taxe în plus, nu am putut încărca telefonul la priză până nu am dat 5 euro, masa de prânz am pierdut-o etc.

Dincolo de acestea, camera a fost jalnică, cu vedere la … stradă, cu zgomot infernal de maşini şi motociclete, masa a fost execrabilă, cu aceleaşi feluri reciclate, cu nişte elevi, minori, probabil în practică, pe post de ospătari. În ultimele 2 zile nu am mai putut mânca aproape nimic – acasă am ajuns amândoi cu intoxicaţie alimentară (certificată medical!) Mizerie, delăsare, toalete curăţate ocazional din cauza personalului insuficient, recepţioneri agresivi, turişti nemulţumiţi (care chiar întorceau farfuriile cu mâncare pe masă în semn de protest!), foarte mulţi în aceeaşi situaţie – strămutaţi de la… Princess.

Am reclamat la întoarcere, am încercat o înţelegere cu agenţia [***]. Concluzie: noi suntem de vină, şi cu banii daţi şi cu… paguba, ei nu au nici o vină, colaboratorul lor din Cipru e … perfect, nu s-a mai întâmplat aşa ceva… Surpriză!!! Foarte mulţi au păţit-o, au postat chiar pe internet, există dovezi clare că nu e un caz izolat… Cine verifică totuşi contractele acestor agenţii de turism? Sunt toate, absolut toate concepute doar în favoarea lor. Noi, plătitorii de bani, ce drepturi avem, în afară de dreptul de a ne lăsa jecmăniţi? Principiul „ori îţi convine, ori… pa! ” nu cumva e depăşit în secolul nostru? Eu, consumator obişnuit, am doar obligaţia de a mă mulţumi cu orice? Pe banii mei?!!! Şi atunci pentru ce sunt atâtea instituţii de control, plătite din banul public?

Trimis de Aura2018 in 06.07.17 14:46:20
Validat / Publicat: 06.07.17 16:05:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 1868 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Aura2018); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[06.07.17 15:29:22]

@Aura Mares: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 96&ridAnt=78905

Ne pare rău de experința trăită dar ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

[06.07.17 17:13:09]

ioana74
    [06.07.17 17:23:07]

@Aura Mares: imi pare rau sa citesc asa ceva aici, e groaznic ce vi s-a intamplat. Sper ca ati facut reclamatie la OPC, ei sunt obligati sa cerceteze cazul. Noi am avut in Protaras un minisejur de vis la Sunrise Beach Hotel, hotel situat chiar in centrul statiunii si pe o plaja superba! Inca o data, imi pare rau de ce vi s-a intamplat, dar asta sper sa nu va faca sa nu reveniti in Cipru, care e fabulos din punctul meu de vedere. Vacante de vis va doresc, nu ca aceasta

adrianaglogo
    [06.07.17 21:09:33]

@Aura Mares: Nu pot sa cred asa ceva...

Sunt tare curioasa ce agentie a fost, scrie-mi, te rog numele ei prin mesaj privat.

Nu trebuie sa renuntati, reclamati-i la Protectia Consumatorului, dati-i si in judecata.

Nu e posibil sa isi bata joc in asa fel de oameni.

Nu am inteles, de ce a zis agentia ca voi sunteti de vina?

Ce trebuia sa faceti, sa ocupati o camera cu forta la hotelul pt care ati platit?

Nu, ca v-au scos cu paza afara!

Regret nespus intamplarea, sper sa primiti reparatiile care vi se cuvin de la agentia cu pricina.

Si legat de faptul ca nu iti da nimic gratis, eu pot sa afirm ca se mai intampla si minuni: eram in Ciprul de Nord, la hotelul de 4 stele unde trebuia sa stam nu erau locuri si ne-au trimis la un resort de 5 stele. Era ceva mai departe de oras, dar erau autobuze care faceau naveta spre oras, la un pret mic. (1 sau 2 E) A fost super. Noi am fost norocosi.

valileau
    [07.07.17 20:31:50]

Ciprul este destinatia noastra preferata. Ce rau imi pare, ce agentii de toata jena. Nici nu-mi vine sa cred ca a putut sa se intample asa ceva in Cipru. Dupa ce astepti un an pentru cateva zile de relaxare, dai peste asa ceva si cei de la agentie in loc de scuze iti spun ca sunteti voi de vina!!!

Stiu ca nu este nici o placere sa te lupti cu asa impertinenti, dar faceti-o, macar sa plateasca pentru asta.

Este pentru prima data cand cred, ca in cazuri exceptionale ca acesta, numele agentiei ar trebui sa fie dat, macar sa poata fi sanctionati prin ocolirea lor ca si firma de turism.

Va doresc vacante reusite si sunt sigura ca le veti avea!

adrianaglogo
    [07.07.17 23:19:38]

@valileau: Si eu consider ca numele agentiei trebuie facut public.

E un caz exceptional

adrianaglogo, ioana74, valileau