ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2017
ÎNSCRIS: 22.04.12
JUL-2017
single

Am dormit in fosta brutarie!

Caut cazare in Resita, si caut si caut. Nu e o alegere prea usoara, caci nu e zona foarte populata de turisti, prin urmare numarul de review-uri este si el redus. Nici prea multe locatii de cazare nu gasesti daca pui filtrul strict pe Resita, fara imprejurimi. Ce mai tura-vura, am ales Hotel Dusan si Fiul. Acesta are doua locatii: Nord si Sud. Cum pe mine ma avantaja varianta nord, am facut rezervarea si am primit in scurt timp confirmare scrisa. Frumos!

Hotelul Dusan si Fiul Nord este situat pe Calea Timisoarei la nr. 23 intr-o fosta fabrica de paine. Trei stele. Hotelul, nu brutaria! :)

Cladirea hotelului, cu doua etaje, este putin retrasa fata de strada principala, ceea ce permite formarea unei parcari ad-hoc mari fata de capacitatea de cazare a hotelului, probabil fosta curte a fabricii.

Am urcat la etajul 1, unde era situata receptia. Aici nu mai putin de trei persoane dintre angajatii hotelului trebaluiau. Am primit camera 29, la etajul al doilea chiar in dreptul scarii de acces pe etaj. In cladire nu exista lift, ceea ce reprezinta un mic inconvenient in cazul celor cu bagaje voluminoase sau care se deplaseaza greu. :(

Am bagat repede ceva poze pentru AFA. Camera de baie imbracata in gresie si faianta de culoare maronie, frumoasa, luminoasa, curata cu cabina de dus.

In camera in prima parte dinspre usa, era gresie pe jos, apoi parchet, dar de calitate destul de proasta, care nici nu era montat meserias. O masuta cu TV si scaun, un dulap si patul dublu matrimonial, dupa o constructie bine cunoscuta mie, cu tablie din lemn la ambele capete. Camera spatioasa.

Holul de pe etaj era lung si destul de ingust, cu camere de ambele parti. Cateva tablouri il decorau.

Intrucat era tarziu, nu mancasem nimic peste zi si inca mai aveam de lucru, am hotarit sa ma opresc pentru cina in restaurantul hotelului. Acesta mi-a placut fiind foarte spatios si el. Aranjat simplu, dar frumos. Pe latura mica, opusa intrarii era barul, caruia nu i-am acordat prea mare importanta.

Am mancat un pastrav la gratar, bine pregatit si gustos. Nu am baut vin alb, chiar daca se asorta, n-ati ghicit. O bere si atat! :)

Doua persoane, 100 lei cina.

Ma intorc in camera. Ma asez pe coltul patului si... buf! !!! Fundul patului s-a prabusit cu fundul meu! Mai sa fie, imi spun eu mie - ""Daca nu iti reglez dieta, Dane!"" :( :) :D Dar, totusi, la alte hoteluri de ce nu s-au rupt paturile cu mine? Va rog sa ma credeti ca doar m-am asezat, nu m-am trantit si nici nu am facut hitza – hitza. :D :D Cu aceasta ocazie am vazut constructia patului si mi s-a confirmat ca mai vazusem tipul asta de pat. Si cu aceleasi probleme.

Nu s-a rupt in fapt patul, ci doar s-a dezmembrat. Acum daca vreau sa umplu articolul de glorie (critici), ma pot opri aici si sa vars din mine alea alea... :( :( :(

Coboara, Dane, la receptie si semnaleaza incidentul... Am gasit o atitudine pozitiva fata de situatie. A existat preocuparea sa se rezolve. S-a schimbat camera cu alta, singura diferenta constand in doua paturi simple in loc de unul dublu, ceea ce era nerelevant pentru mine. Am acceptat si am apreciat rezolvarea. :) Noua camera semana in rest cu cealalta din punct de vedere al conditiilor oferite.

Am uitat sa amintesc ca exista si frigider cu minibar si ca la baie erau sapunele mici, dar la preturile practicate aici (120 lei), eu gasesc ok.

Am dormit cu gandul la rezistenta patului si la nivelul la care ma voi trezi. :)

Dimineata, la prima ora, cine deschide usa restaurantului de la parter (unde cinasem si aseara) pentru a umple ghiozdanul la micul dejun? Nu n-am fost eu, dar al treilea tot m-am numarat.

Un mic dejun tip bufet, bine structurat. Branzeturi, mezeluri, rosii, castraveti, oua – ceea ce m-a interesat mai mult pe mine, dar si cafele, sucuri, iaurturi, cereale.

Am mancat, am facut check-out-ul, am platit cu cardul, am primit factura si am plecat la treaba mea.

Am remarcat un numar destul de mare de oameni cazati peste noapte aici si de asemenea care au cinat la hotel.

Wi-fi excelent!

PS: La receptie mi s-a spus ca nu stie daca este permis sa fotografiez si trebuie ceruta permisiunea administratorului. :)

Cam atat, ca acum imi miroase tare a concediu. Dar tare! Prin urmare, dragi cititori si cititi ai mei, intentionez sa fac o pauza pe AFA de 2 saptamani fara 5 zile timp in care ma voi odihni in Thassos. Pe curand! Vacante frumoase tuturor! Numai de bine!

Trimis de Dan&Ema in 06.07.17 07:58:04
Validat / Publicat: 06.07.17 10:02:49

VIZUALIZĂRI: 859 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 muzeul locomotivelor cu abur din resita
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.63 EUR pe cameră

[06.07.17 10:02:16]

Mutat în rubrica "Dușan și Fiul (Nord) Hotel, REŞIŢA" (nou-creată pe sait)

tata123 🔱
    [06.07.17 11:12:20]

@Dan&Ema: Urmăresc o vizită la Reșița pentru Muzeul Locomotivelor cu Abur. În orașele mai mici care nu beneficiază de o atracție turistică importantă este mai greu de găsit/ales o unitate de cazare convenabilă. Opțiunile sunt reduse de cele mai multe ori și apar compromisurile. Totul e bine când se termină cu bine.

Concediu plăcut în Grecia și fără gânduri de dietă

[06.07.17 12:18:03]

@webmasterX: ok

[06.07.17 12:19:56]

@Dan&Ema: Am sa incep cu finalul si optimismul tau

intentionez sa fac o pauza pe AFA de 2 saptamani fara 5 zile

adica nu spui 9 zile ci 2 saptamani, asta ca sa facem noi apoplexie pana citim mai departe.

Probabil ca asta este soarta oraselelor mici, oferta sa fie limitata si atunci avem de a face cu alegeri limitate.

Oricum a fost destul de ok dupa notele acordate si iti spun felicitari, votat cu mare drag, concediu placut si sa vii cu multe impresii.

[06.07.17 12:20:04]

@tata123:

Iubesc locomotivele acelea de la Resita. Dar sin de la Sibiu, din Triaj si alte gari.

Multumesc de urari

[06.07.17 12:38:50]

@mishu:

Sarut mana, @mishu!

Raportat la preturi, este ok. Si privesc partea plina a paharului.

Ca si la concediu.

Acolo chiar am umplut paharul si apoi am mai varsat putin din el.

Putin mai mult. Dar incepe cu 2 nu cu 1!

Multumesc de lectura si urari. Prevad ca voi avea mult de citit la intoarcere!

Numai de bine! Calatorii frumoase si impresii multe si faine!

[06.07.17 12:40:49]

@Dan&Ema: , cu cititul o sa fie jale, eu sunt aici si nu ma descurc, daramite tu dupa atata pauza. Nu conteaza insa, important este sa va simtiti bine si sa va intoarceti cu bine.

elviramvio
    [06.07.17 14:23:21]

@Dan&Ema:

Amuzant articolul tau, acum stii tu, sunt variante la interpretarea pataniei dar tu fiind in ajun de vacanta, nu le mai disecam, doar acum cu lectia invatata, vezi ce paturi gasesti unde mergi, eventual urca intai sifonierul! ????

Referitor la citit cand vii din concediu, nu te vaita, eu am fost 3 saptamani fara nici o reducere si tot am recuperat in proportie de 98 % (mai am restante pe la A dar recuperez si acolo apoi fac inventarul).

Vacanta frumoasa sa aveti, soare atat cat trebuie, balaceala pe masura, mancare... dupa rezistenta patului!

Drum bun si ai grija la condus! Ya!

[06.07.17 17:09:40]

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [06.07.17 17:50:56]

Hehe, am pățit și eu asta cu dezmembrarea patului. S-au crăcănat lateralele și a căzut somiera. Eu am rezolvat altfel: am pus salteaua direct pe jos nopțile următoare, lîngă pat, ca să nu dorm iepurește, stresat că la prima întoarcere mă prăbușesc.

[06.07.17 22:24:22]

[06.07.17 22:31:48]

@mishu:

Zoazore
    [07.07.17 19:41:12]

@Dan&Ema: Vezi? M-am abținut să râd!

Despre muzeul locomotivelor cu abur pe când?

Vacanță căt mai relaxantă, să veniți sănătoși, liniștiți și cu bateriile încărcate. Și să ne povestiți!

[07.07.17 22:06:21]

@Zoazore:

In alt an despre muzeul locomotivelor. Acum le-am facut numai cateva poze. Kalimera kalispera si alte d-astea acum!

Zoazore
    [07.07.17 22:33:41]

@Dan&Ema: Tachýtita theó! Kales diakopes!

nicole33
    [07.07.17 23:10:05]

@Dan&Ema:

Drum bun şi vacanţă plăcută!

[07.07.17 23:54:45]

@nicole33: multumim din skala potamias, thassos

nicole33
    [08.07.17 00:00:49]

@Dan&Ema:

Super! Nu ştiam că aţi şi ajuns la destinaţie. Eu înţelesesem că te pregăteşti de plecare.

Petrecere frumoasă şi distracţie maximă!

[08.07.17 00:11:22]

Noi circulam noaptea. Ne-am muiat si picioarele in mare si am mancat 2 caracatite.

Dan&Ema, elviramvio, mishu, tata123 🔱, Zoazore