ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2017
ÎNSCRIS: 10.03.08
JUN-2017

Apartments Hotel & Studios, Xifoupolis

Dupa cele 4 nopti petrecute in Evia, am pornit spre sudul extreme al Greciei continentale. Aici facusem o rezervare de 5 nopti aproape de Monemvasia la Apartments Hotel & Studios, Xifoupolis. Mare parte din acest drum l-am facut pe autostrada. De la intrarea in Grecia pela Kulata si pana aici am platit 50 de euro, taxe de autostrada. Odata ajunsi in apropiere, am constatat ca pozitionarea hotelului conform coordonatelor GPS, nu era corecta. Afara fiind foarte cald si neavand pe cine intreba unde se afla hotelul, am oprit masina si am coborat sa aruncam un ochi prin prejur. Atunci l-am zarit destul de aproape de locul unde oprisem noi. Il recunoscusem dupa pozele postate pe booking. Din sosea pe partea dreapta sunt doua drumuri paralele situate cam la 10 metri unul de altul. Noi trebuia sa o fi luat pe primul. Nu pot spune ca ne-am ratacit, insa nu l-am gasit din prima. Cand am ajuns in dreptul hotelului, Jacob, gazda noastra care probabil vazand o masina de Romania, ne-a intampinat si ne-a indrumat spre parcarea din spate. Parcarea era mare dar cu destul de putine locuri la umbra. Hotelul, o constructie recenta si moderna avea camerele dispuse la parter si la cele doua etaje. In curtea interioara erau suficiente mese si umbrele sub care te puteai aseza si feri de soarele arzator.

Ajunsi la mica receptie de la parter unde era si micul restaurant am cunoscut-o sip e Katerina sotia gazdei. Cei doi soti desi sunt mai in varsta au fost foarte vioi si amabili cu noi pe toata durata sejurului. Dupa ce am facut cunostinta cu ei am fost condusi la camera noastra care era situata la primul nivel. Probabil, din cauza ca hotelul era plin sau cine stie de ce, noi am primit un apartament cu un dormitor cu vedere la mare, desi rezervasem o camera dubla. Spatiul interior de 50 mp, plus terasa camerei de 20mp, ne-au facut sa fim extreme de multumiti de cazare. Mai ales ca nu aveam de plata nimic in plus. Curatenia era bec peste tot. In fiecare zi in apartament se facea curat si ni se schimbau prosoapele. In cele cinci nopti petrecute aici ni s-a schimbat si toata lenjeria de pat odata. Am avut un pic de noroc, ce sa zic. Usa de la intrare dadea intr-un living mare. Aici aveai la dispozitie o chicineta bine echipata, un frigider, o masa mare cu 4 scaune, doua paturi single precum si un dressing. Din acest living puteai intra in baia care era destul de mare. Prosoapele erau curate mereu, articolele de toaleta erau completate zilnic, insa pentru mine a fost si un mic neajuns. La cat era baia aia de mare sa pui o mini cadita de dus cu perdea nu prea mergea. De fiecare data cand faceam dus se lipea perdeaua de mine. Ma rog, nici eu nu sunt un tip firav.

Din acest living mai mare ca sufrageria mea de acasa se intra in dormitor. Nici acesta nu era mic. Aici am avut un pat dublu, un dressing si o masuta de toaleta cu oglinda. Ambele incaperi erau prevazute cu cate un aer conditionat, cu plase tip rulou contra tantarilor iar la geamuri aveai atat perdele cat si draperi. Tot din living aveai access i la enorma terasa a apartamentului. Aici am avut la dispozitie o masuta de inox cu patru scaune precum si un uscator de rufe. Daca aveam si o umbrela de soare poate reuseam sa stam mai mult pe aceasta frumoasa terasa. De aici se putea vedea marea dar si rasaritul soarelui. De pe aceasta terasa se putea vedea si o parte din piscine exterioara. Aceasta avea si o zona pentru cei mici. De jur imprejurul ei se gaseau o multime de sezlonguri si umbrelute. Am vazut destul de putina lume la piscine. Majoritatea plecau la plaja sau in vizite in inprejurimi. Doar spre seara cativa copii erau aici la balaceala. Seara puteai manca la restaurantul hotelului la preturi rezonabile si fara sa fii bazait de tantari. Noi am avut si micul dejun inclus. Acesta se servea dimineata incepand cu ora 8. Puteai sa te asezi atat inauntru la aer conditionat cat si afara la terasa sub o umbrella. Micul dejun, tip buffet, desi destul de variat a fost lipsit de legume. Foarte multe din produse erau home made. Cafeaua a fost si ea buna.

Sa va spun acum cate ceva despre plaja. In prima zi am fost indrumati catre ea de gazda noasta. Deoarece aveam destul de multe lucruri de luat cu noi am ales sa mergem pana acolo cu masina. Distanta masurata pe kilometraj a fost de 600 de metri. Aici aveai unde lasa masina insa locurile la umbra erau foarte putine.

Aceast plaja cu nisip si cu pietricele spre mal si in apa avea o zona amenajata cu sezonguri si cu umbrele de soare. Tot aici functiona si un bar cu bauturi si inghetata la preturi bune. Lumea care venea la aceasta plaja era formata majoritatea din locanici si doar putini turisti straini. Locul nu a fost niciodata aglomerat. Intrarea in apa era destul de abrupta, insa apa era limpede si curata. In zilele urmatoare am lasat masina acasa si am mers pe jos la plaja.

Langa hotel cam la 50 de metrii se gasea un minimarket. Taverne in imprejurimi nu am prea vazut. Una singura era in drumul nostrum spre plaja. Seara nu prea aveai altceva de facut decat sa te pkimbi prin jurul hotelului. In schimb daca plecai cu masina, la numai 6 km departare gaseai orasul Monemvasia. Aici erau o multime de magazine si de terse, multe din ele fiind asejate chiar pe malul marii. Tot aici se putea vizita si orasul cetate Monemvasia. Aceasta cetate a fost construita pe o imensa stanca ce se ridica semeata din mare. Cetatea are un mare labirint de stradute pavate cu piatra si este vizitata mereu de catre foarte multi turisti. Aici gasesti atat locuinte particulare cat si destul de multe hoteluri. Magazine de suveniruri dar si multe terase orientate spre mare gasesti la tot pasul.

Locuri de vizitat sunt multe, dar o parte le-am mai vazut si in acum cativa ani. Cel mai mult ne-a placut excursia de o zi pe care am facut-o pe insula Elafonisos. Despre aceasta voi scrie separat cateva impresii. Un sfat legat de aceasta insulita: merita din plin sa-i vizitati plaja Simos. Este una din cele mai frumoase plaje din Europa.

Locurile in acesta parte de Grecia sunt minunate, iar oamenii sunt binevoitori si amabili.

De aici vom pleca spre tara, urmand sa mai facem o ultima oprire in Volos pentru a vedea si noi Volosul dar si muntele Pelion cu plajele sale de la poale.

Recomand aceasta locatie care desi un pic cam departe de mare ne-a oferit tot comfortul si linistea de care aveam atata nevoie.

Trimis de cristimicle in 05.07.17 16:55:34
Validat / Publicat: 05.07.17 20:12:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1700 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Cetatea Monemvasia.

[05.07.17 19:11:40]

@cristimicle: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Xifoupolis Apartments Hotel [Xifias, Monemvasia], [ALTE DESTINAŢII]" (nou-creată pe sait)

[05.07.17 20:13:34]

cristimicleAUTOR REVIEW
[05.07.17 21:31:03]

@webmaster26: Pozitionarea pe harta este corecta.

cristimicle

• pagină generată în 0.05420708656311 sec