ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2017
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 29.07.15
JUN-2017

4 zile la Londra, din care una rezervata pentru Harry Potter (Platforma 9 3/4 si Studiouri WB)

Am revazut Londra pentru a doua oara, datorita fiicei mele de 13 ani care este mare fan Harry Potter.

Pentru a avea o excursie reusita in iunie 2017, am inceput pregatirile din aprilie 2017: am achizitionat biletele de avion (800 lei pentru amandoua, plecare din Iasi si intoarcere cu escala in Bucuresti), apoi am facut rezervare pe booking.com la Queens Hotel, langa parcul si statia de metrou Crystal Palace (800 lei pentru 3 nopti).

Daca majoritatea obiectivelor le puteam vedea fara rezervare, pentru vizitarea studiourilor filmului Harry Potter a trebuit sa ne cumparam online biletul de intrare din mai 2017 (70 de lire pentru amandoua). Daca in aprilie puteam alege ce ora dorim, in mai nu am gasit liber decat la ora 16:00 pentru ziua stabilita de noi pentru vizita. In fine, am achizitionat biletul, am primit prin email rezervarea pe care trebuia sa o avem listata la noi in ziua respectiva si s-o prezentam la ghiseu, inainte de vizita, pentru a primi biletele de intrare.

Dupa achizitionarea biletului, am inceput sa cautam informatii legate de transport. Fiica mea isi dorea tare mult sa mergem si la Platforma 9 3/4 din gara King’s ­Cross. Am descarcat numeroase harti de pe https://tfl. gov. uk/maps, am facut PrtSc pe google map la locatia hotelului, cu tot cu statiile de autobuz, dupa care ne-am facut planul pentru cele 4 zile.

Am plecat din Iasi, luni, la ora 6:05 direct catre Luton. Zborul a fost ok. Ceea ce nu am facut, si evident ca am regretat, nu am cumparat bilet pentru transferul de la aeroport catre gara Victoria din centrul Londrei. Am zic ca vom cumpara in ziua respectiva (mare greseala). Dupa decolare, ne-am indreptat catre ghiseele National Express pentru a cumpara bilet si... surpriza, nu mai erau locuri. Am intrebat o d-na care era pe langa ghiseu (probabil o angajata care oferea informatii calatorilor, asta mi-a placut enorm, peste tot sunt angajati care iti ofera informatii pretioase) si ne-a recomandat sa mergem cu green bus si ca vom plati cash. Am iesit din aeroport, ne-am indreptat catre peron, a sosit autobuzul, am platit 16,5 lire la sofer pentru mine si fiica mea si am plecat catre centrul Londrei. Daca as fi cumparat biletul cu o luna inainte, m-ar fi costat 21 de lire dus-intors pentru amandoua, dar asa ne-a costat 33 lire dus-intors (asta e).

Dupa ce am ajuns la Victoria Station, ne-am indreptat catre ghiseele de achizitionare a cardurilor oyster. I-am explicat domnului de la ghiseu unde avem hotelul si ca a doua zi vrem sa ajungem in nord-vestul Londrei, la Watford Junction la studiouri. Foarte amabil ne-a facut calculul pentru cele 4 zile si ne-a inmanat cardurile (42,90 lire pentru mine si 23,95 pentru fiica mea, in acest pret a intrat si garantia de cate 5 lire pentru fiecare card, garantie pe care am primit-o la predarea cardurilor impreuna cu suma pe care nu am consumat-o).

Ca sa nu ramanem fara locuri la intoarcerea catre aeroport, peste 3 zile, ne-am indreptat catre Victoria Coach Station care se afla la doua strazi de statia de metrou, de unde ne-am achizitionat biletul National Express pentru transferul catre aeroport.

Avand rezolvata problema transportului, ne-am indreptat catre hotel, sa lasam bagajul si sa ne putem plimba in voie prin Londra. Am luat trenul din Victoria care ne-a lasat in gara Crystal Palace, dupa care ne-am indreptat catre hotel. Cu harta in mana si cu GPS de pe telefon, am ajuns la ora 12:00 la cazare, dupa un sfert de ora de mers pe jos. Nu au dorit sa ne faca check-in, spunand ca dupa ora 14:00. Ca sa nu pierdem timpul, am dat 2 lire ca sa ne tina bagajul la hotel si am plecat catre statia de autobuz. Am ajuns in centru la Westminster cu autobuzul 3.

Am admirat biserica Westminster Abbey, Big Ben-ul, Palatul Parlamentului, dupa care am trecut podul (pe care ne-am oprit de multe ori pentru fotografii atat cu turnul cat si cu roata London Eye). Ne-am oprit la un fast food, pe langa acvariu, pentru a manca fish and chips, apoi am pornit pe malul Tamisei pana la Tower Bridge, trecand pe langa Shakespeare's Globe care mi-a placut foarte mult (daca exteriorul e superb, imi imaginez interiorul cum e). Am traversat apoi podul, am admirat Turnul Londrei (pe care l-am vizitat in prima calatorie la Londra, un loc superb), apoi am pornit din nou pe malul Tamisei catre Catedrala Saint Paul (si pe aceasta am vizitat-o in trecut si despre care pot spune ca merita toti banii). Am admirat exteriorul, am facut fotografii, dupa care ne-am indreptat catre statia de autobuz Westminster. Am ajuns frante la hotel pe la ora 20. Am primit camera care arata foarte bine, dupa care ne-am pus la somn. A doua zi era doar pentru Harry Potter.

Am plecat din hotel pe la 8:30, dupa ce am luat un mic dejun foarte gustos (7 lire de persoana). Trebuia sa ajungem la gara King's Cross. Am luat metroul din statia Crystal Palace catre statia Highbury & Islington, aici am schimbat linia si am mers doar o statie pana la king's Cross. Acolo ne-am invartit un pic pana am gasit Platforma 9 3/4. Ne-am asezat la rand, a facut fiica mea fotografii, dupa care am intrat in magazinul cu suveniruri de unde am cumparat cateva amintiri.

Din gara King's Cross trebuia sa ajungem in nord-vest, la Studiouri (grea misiune). Chiar daca era cam devreme, ne-am gandit totusi sa ne indreptam catre Watford Junction (mai bine sa asteptam decat sa intaziem). Am luat metroul pentru o statie, din King, s Cross pana in gara Euston. De acolo am luat trenul Midland, direct care Watford Junction. Am mers doar o statie, in jur de 20 de minute. Dupa ce am iesit din gara, ne-am indreptat catre statia de autobuz. Aici aveam, de asemenea, "temele facute". Am citit pe site-ul celor de la Studiouri ca vom fi preluati de catre un autobuz special si transportati catre platourile de fimare.

Cand am ajuns in statie erau 3 fete care ne verificau rezervarea. Nu te lasau sa urci in autobuz daca nu erai programat pentru ziua respectiva. Am avut ceva emotii ca era cam devreme, adica 12:30, iar noi eram programati pentru 16:00, dar nu ne-a zis nimic. Am urcat in autobuz, am platit cash 5 lire pentru mine si fiica mea (biletul trebuie pastrat pentru intoarcere) si... la drum. Dupa 10-15 minute de mers cu autobuzul, am ajuns intr-un loc superb. Frumoasa intrare! Ne-am indreptat catre ghisee, am aratat fisa cu rezervarea (avand din nou emotii ca am ajuns prea repede, dar nu ne-a zis nimeni nimic), am primit biletele si ne-am asezat la rand pentru controlul de securitate, apoi am intrat in cladire. Peste tot erau imagini cu actorii din film, cu secvente, cu obiecte.

Am stat la studiouri in jur de 3-4 ore. Foarte bine organizat si prezentat totul. Fiica mea a fost super incantata. Si-a facut o multime de fotografii, am cumparat cateva suveniruri (erau mai scumpe ca la platforma), am mancat o inghetata (paharul ne-am ramas noua ca amintire), dupa care ne-am indreptat catre iesire. Am asteptat autobuzul, apoi ne-am indreptat catre tren si din gara Euston catre hotel (bineinteles schimband vreo 2 autobuze).

A treia zi am pornit catre Palatul Buckingham, trecand prin frumosul parc St James. Am prins partial schimbarea garzii (personal o vazusem o data, iar pentru fiica mea era suficient cat a vazut), apoi ne-am indreptat catre Piata Trafalgar, dupa care am luat un autobuz catre British Museum. Am intrat, dupa controlul de securitate, intrarea fiind gratuita, am incercat sa vizitam cat mai mult, dar oboseala noastra isi spunea cuvantul (dupa aproape 3 zile de mers foarte mult pe jos si de stat in picioare la studiouri). Dupa aproximativ 2 ore petrecute in muzeu, ne-am indreptat catre Hyde Park. Cu harta in mana, am mers si am mers pana am ajuns in parc. Am facut fotografii, ne-am odihnit, am mancat o inghetata (desi era cam frig, dar sa ajungi in Hyde Park si sa nu mananci nicio inghetata!). Catre seara ne-am indreptat spre hotel.

A patra zi dimineata am plecat din hotel la 7:00. Am luat trenul din gara Crystal Palace catre Victoria. Acolo am predat cardurile oyster, primind inapoi 12,95 lire eu, iar fiica mea 8,95. Dupa un calcul, am cheltuit eu 30 de lire, iar fiica mea 15 pe transportul in comun, in cele 4 zile.

La ora 9:00 ne-am urcat in autobuzul National Express, iar la 10:45 am ajuns la aeroport. la 13:40 aveam zborul. Nu ne-am plictisit deloc. Am trecut de control, dupa care am mancat in voie si am asteptat sa se deschida portile. Sunt genul de persoana care prefera sa mai astepte decat sa fie cu timpul la limita (cred ca m-as panica grozav).

In concluzie, au fost 4 zile frumoase petrecute alaturi de fiica mea, in care am mers foarte mult pe jos, dar care ne-a testat abilitatile de comunicare in limba engleza, atat pentru mine cat si pentru fiica mea, abilitatile de orientare turistica si curajul de a calatori singure in strainatate. Regret ca nu am reusit sa vizitam mai multe muzee, in special Muzeul de Istorie Naturala. In viitor, poate. MULTUMESC!

Trimis de Doina C in 05.07.17 12:10:31
Validat / Publicat: 05.07.17 14:13:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE. A mai fost în/la: - Londra, la prieteni - Portsmouth, la curs de perfectionare

VIZUALIZĂRI: 8335 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Doina C); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.07.17 14:13:10]

Bun review de debut - la aproape 2 ani de la înscriere ; într-un fel, a meritat așteptarea

@Doina C: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Doina CAUTOR REVIEW
[05.07.17 14:54:37]

@webmasterX: Multumesc! Ma simteam datoare. Am folosit de multe ori informatii pretioase de pe acest site pentru calatoriile mele. Voi incerca sa scriu mai des.

[05.07.17 15:33:44]

@Doina C: Bun venit! si din partea mea si felicitari pentru acest articol reusit. Ce nu face o mama pentru puiul ei .

Cred ca astfel ne buram si noi inca o data de copilarie prin ochii unui adult acum insa cu inima la fel de tanara ca a unui copil.

Foarte frumos povestit totul, foarte multe informatii utile, felicitari, votat cu mare placere.

Doina C, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra: