ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2017
ÎNSCRIS: 28.07.14
JUL-2017
5 AD. + 5 COPII -- v: 3, 6, 8, 10, 13

Groaznica experienta

In luna martie 2017 am rezervat si platit integral 6 nopti la Superior Discovery Villa din Limenaria, Thassos.

Am plecat 5 adulti si 5 copii spre Limenaria. Inainte de a pleca am vorbit cu Dimitris, proprietarul vilei care ne-a asigurat ca totul este in regula, ca el nu este in Thassos, dar, mama lui care are Hotelul Discovery ne asteapta la receptia hotelului sa ne dea cheia. Am intrebat cand sa ajungem, daca putem ajunge dimineata sa ne lasam bagajele si sa plecam la plaja, dar ni s-a raspuns ca au avut oaspeti si trebuie facut curat, asa ca mai bine sa venim la ora 2.

La 1,30 am ajuns si am mers la receptia hotelului sa vorbim cu dna Popy, mama lui Dimitri. Entuziasmul ne-a fost curmat brusc cand ni s-a sppus ca deja au cazat pe cineva in vila, de dimineata! Am ramas muti! Nu puteam procesa pus si simplu: rezervasem si platisem 1000 € in martie si vorbisem de cateva ori cu Dimitri care ne asigurase ca este totul ok si ca ne asteapta...

I-am cerut femeii explicatii si i-am cerut sa vorbeasca cu cei pe care i-a cazat de dimineata, sa le gaseasca in alta parte si sa ne cazeze in unitatea pt care am platit. Ne-a spus ca nu e posibil, ca si cei pe care i-a cazat acum au platit si ca ii pare rau, dar nu are ce face...

Si iata-ne 5 adulti si 5 copii, fara cazare, dupa un drum lung, in high season, fara bani...

I-am cerut sa rezolve situatia si sa ne gaseasca ea un loc unde sa stam dar, nu a putut gasi nimic convenabil, eram multi, nu e usor!

Rezervarea o facusem pe Airbnb - prima experienta cu acest site! .

Cand a vazut ca situatia devine serioasa, Dimitri - care nu era in Thassos - a anulat rezervarea argumentand ca nu suntem in villa.

Stateam in lobby-ul hotelului, fara nimic!!!

Personal cred ca nu este prima data cand fac acest lucru, ci ca este un 'mod de lucru' in afacerea lor!

A fost o experienta groaznica: politia nu raspundea, nu am reusit sa gasim nici o Protectie a Consumatorului, Airbnb nu ne-a aparat in niciun fel... !

Nu mergeti la Discovery din Limenaria!!!

Trimis de me: in 05.07.17 10:15:17
Validat / Publicat: 05.07.17 13:24:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: grecia, bulgaria, suedia, italia

VIZUALIZĂRI: 1206 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (me:); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.07.17 13:21:57]

@me:: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Din câte înțeleg, ”Superior Discovery Villa” este o unitate de cazare diferită de ”Discovery Hotel” (chiar dacă e administrată de aceeași familie), astfel că am mutat recomandăriler în rubrica "Superior Discovery Villa [Limenaria], THASSOS" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 81&ridAnt=78846

Articolul va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazați efectiv la această unitate.

Până la urmă ați găsit cazare?

flaviana77
[05.07.17 13:29:13]

incredibil.

pai si pana la urma ce ati facut? cum ati rezolvat problema?

ebirsan
[05.07.17 14:51:26]

@me:: Airbn este un site f. Ok. d. p. v. al credibilitatii, dar ca si bookings.com nu are cum sa te protejeze pe moment in caz de teapa data de propritar.

Probabil ca nu vor mai lista pe viitor proprietatea, dar evident asta nu e de ajutor celui care a patit-o.

Eu am avut o experienta absolut similara la o pensiune din Romania, dar s-a dovedit a fi o confuzie. Mama proprietarei a confundat grupul sosit cu 2 ore inaintea noastra cu grupul nostru si le-a dat camerele rezervate pt noi. Cand a venit propeietara lucrurile s-au lamurit si s-a facut rocada intre camere, dar evident ca initial au fost destui nervi.

Si eu sunt curios cum s-a rezolvat in Limenaria pt ca intr-adevar pe Airbn dai toti banii inainte, spre deosebire de bookings.com

adrianaglogo
[05.07.17 20:38:45]

@me:: Nu pot sa cred ce ati patit! Cand ma gandesc la copii, am vazut ca era si unul de trei anisori, cat or fi fost de obositi...

E incredibil.

Inteleg ca sunteti tot in Grecia, cum ati rezolvat, ati gasit cazare?

Cum va veti recupera banii?

Sper ca pana la urma s-a rezolvat ceva si nu v-ati ratat complet vacanta.

Trebuie pusa pe lista neagra, cum sa faci asa ceva...

[05.07.17 20:46:55]

@webmasterX: Asa este: Superior Discovery Villa este varianta mai de lux a hotelului cu acelasi nume.

Am gasit cazare la 20 km de Limenaria, dar ffff greu.

[05.07.17 20:53:33]

@adrianaglogo: da, a fost ingrozitor! Am gasit pana la urma cazare (cu greutate) la 'gazda'. Am dat 900 € pt conditii mult sub ce cautam, dar suntem bucurosi ca avem unde sta si ca ne-am putut continua vacanta. Deja ne gandeam ca trebuie sa plecam acasa pt ca nu gasim nimic...

Pt copii a fost cel mai greu... am stat cateva ore sa ne certam cu dna Popy. Banii ne vor fi returnati curand (dureaza 5 zile)

adrianaglogo
[05.07.17 21:18:23]

@me:: Bine ca ati gasit ceva, sper ca ati trecut peste neplacerea imensa si ca va bucurati de vacanta.

Nu o sa uitati intamplarea asta toata viata, dar curand o veti privi relaxati si poate chiar amuzati!

Vacanta placuta in continuare.

[05.07.17 23:31:36]

@flaviana77: Nu am avut ce sa facem intrucat Dimitri a anulat rezervarea in timp ce ne certam cu ei. Asa ca am gasit singuri o 'gazda' si ne-am continuat vacanta!

[05.07.17 23:36:16]

@ebirsan: La noi nu a fost confuzie intrucat rezervasem toata vila. Airbnb ne-a stornat banii si noi am gasit o gazda la care stam. Airbnb i-a penalizat cu 200 euro... pentru anulare, nu pt overbooking...

flaviana77
[06.07.17 08:52:19]

@me::

bine ca ati rezolvat in cele din urma.

probabil ca nu veti mai face niciodata rezervare pe airbnb.

este foarte aiurea sa te trezesti ca nu ai unde sa stai cand pleci in concediu si abia astepti o vacanta aproape un an de zile si fiind si cu copii mici.

vacanta placuta in continuare, sa va bucurati de insula si sa veniti cu amintiri placute.

adrianaglogo, flaviana77, me: