ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2017
DIN: Brădeni [SB]
ÎNSCRIS: 10.10.10
JUN-2017

Către satisfăcător

Hotel Lotos si Balcic, una pe fata, una pe dos...

Dupa multi ani de vacante cu familia, anul acesta a fost randul unei experiente diferite. De multa vreme imi doream sa si stau la Balcic, nu doar sa-l vizitez si iata ca s-a ivit ocazia cand o fosta eleva si-a exprimat dorinta de a porni pe urmele 'Panzei de paianjen'a Cellei Serghi, la Balcic. Si cum programul meu s-a pliat perfect la acest plan, am cautat din timp o solutie de cazare care sa se potriveasca si cu buzunarul unei (inca!) liceene. Am gasit la hotel Lotos, 75 de euro de persoana cu MD, numai bine pt doua persoane de sex feminin care au in vedere si caloriile! Am ales Lotos, in cunostinta de cauza, in primul rand pt pozitia excelenta.

Drumul pana acolo mi s-a parut cumplit, am ajuns pe caldura mare, sambata 24 iunie. Evident, firma de transport, ca toate firmele romanesti (sau aproape toate) ne-a 'basculat 'langa hotel Bisser. Stiam asta, dar n-am pus la socoteala faptul ca nu-i totuna sa mergi cu bagajele dupa tine cand esti sanatos sau cand nu esti. Si eu nu am fost atunci! Important e ca am ajuns usor, stiam unde e hotelul. Am gasit la receptie, pe langa receptionera, un domn inalt si carunt, cu o camasa rosie, bun vorbitor de limba romana, care imediat ne-a dat cheia si un mic bonulet plastifiat pe care sa-l folosim la restaurant ca sa beneficiem de reducerea de 10%.

Prima impresie nu a fost grozava. Am lasat bagajele jos, cu fata si am plecat sa identific locul camerei sa nu bajbai dupa ea cu greutatile taras dupa mine. Era vis-a-vis de lift si cu ocazia asta am realizat ca hotelul are lift pt cele 5 etaje. Noi aveam camera la etajul 3. Pe scari am bagat de seama puzderia de muste si o placa de gresie sarita la scari,

Am avut emotii pana am ajuns in camera. Ma asteptam la tot ce putea fi mai rau, avand in vedere unele impresii (nu toate, pt ca pe booking am citit si altceva) O camera mica, cu doua paturi, tapet frumos, pe alocuri jupuit, mirosea placut in camera, a solutie de pardoseli. Aer conditionat care functiona, cearceafuri curate, cate doua prosoape, curate, cuverturile de pe pat curate si ele. Chiar la intrare un dulap cu umerase, o oglinda si o masuta in fata ei, noptiere, deasupra paturilor aplice care functionau, un alt dulap si o oglinda in camera, un tv mic care mergea doar de la buton pe un singur program, ca nu erau bune bateriile. In baie o curatenie de Lotos. Sapun, sampon, uscator de par care functiona si foarte important, aerisire care functiona, pt ca altfel ar fi fost jale! Dus cu perdea curata si cadita zidita, scurgerile perfecte, nu ramanea pic de apa nici in cadita, nici in afara ei. Apa calda la orice ora. Am crezut ca vom avea probleme pt ca nu exista usa cu plasa de tantari, dar n-am avut, desi am dormit doar cu usa deschisa si perdeaua trasa. In 8 zile n-am vazut o goanga! Pe balcon 3 scaune si o masuta de plastic cam patate si un uscator de rufe pe jumatate bun, dar utilizabil. Balconul era lateral cu vedere la mare, dar si la stancile Balcicului. Am fost foarte multumite! Peste toate un parfum innebunitor de tei, un astfel de copac fiind la doi pasi de balconul nostru. Si inca ceva, era tot timpul curent in camera, nu doar cand puneam cartela de metal a cheii.

Mi-am zis ca daca e camera ok ne vor 'frige' la masa. Micul dejun a constat, in linii mari, din aceleasi produse :pachetele de unt, trei feluri de mezeluri crude din care gasesti cam peste tot (sunca, de conserva, cred eu, salam de doua feluri, destul de bun, cateodata sunca presata), branza alba nu prea grozava si un fel de cascaval, rosii taiate felii, castraveti, masline f. bune mereu, doua feluri de mezeluri prajite, oua ochiuri gustoase, friganele, doua feluri de omlete (simpla si cu ceva mezeluri refolosite), clatite taiate in 4, Apoi iaurt, gem, miere, cereale tip bobite si fulgi de porumb, diverse fursecuri, placinta cu branza de doua ori, pepene si portocale taiate, foarte dulci si bune. Doar paine alba, doua tipuri de suc tip dozator (nu le-am gustat), ceai la pliculete, o farfurie cu zahar si o lingura de pus, dozator de cafea, o carafa cu lapte rece, langa ceai. Farfuriile mereu curate, la fel si tacamurile, servetele suficiente, felurile se inlocuiau rapid.

Masa de dimineata era o placere! Liniste, pe malul marii, oameni calmi in jur, amabili, zambitori, politicosi (ne salutam), multi rusi, de fapt, rusoaice. In fiecare dimineata admiram cele doua vaporase pereche, ancorate la doi pasi de noi, 'Melody' si 'Harmony'. Eu am cumparat paine neagra pt ca am o problema de sanatate, iar cafea am avut de acasa, In rest, am mancat de la restaurant si a fost foarte bine.

Serviciile? Diferite la hotel fata de restaurant. Am avut cele mai printese cameriste! Fardate, aranjate, extrem de mandre, care aveau asa, niste priviri de manager! N-am mai intalnit tipul asta de camerista nicaieri in Bulgaria! Au luat gunoiul zilnic. Atat. Nu au pus mopul, n-au spalat chiuveta sau vasul de toaleta. M-am gandit fericita ca am fost printre primii turisti. N-as vrea sa fiu in pielea celor care ajung la sfarsit de sezon! N-au schimbat prosoape sau pat. Ne-au pus o data hartie igienica. Si nici eu n-am vrut sa le las ceva.Nici n-as fi avut suficienti bani pt fitele lor !

La restaurant cand am mancat am fost foarte multumita. Am intalnit profesionisti. Ne-a intrebat ce limba vorbim si ne-a adus meniul deschis la lb.romana. Foarte politicos, ne-a vorbit romaneste, ne-a spus cat dureaza pana aduce comanda (7 minute). Portiile generoase, chiar prea! Am mancat acolo supa de pui, ardei umpluti cu branza, guvizi prajiti, lipie cu usturoi. Foarte gustoase. Am platit cu card. Chelnerul ne-a spus ca putem plati si in lei, si in leva. Cand a vazut ca a ramas destul pe farfurie, s-a interesat, cu amabilitate daca totul a fost in regula. Evident ca a aplicat reducerea de 10%. Mi-a parut rau ca n-am mancat de mai multe ori acolo.

Plaja este aproape de vechiul depozit de cereale. Destul de curata. Exista dusuri si wc (contra cost-1lv), o umbrela 6lv, 1 sezlong-4lv, Erau si saltele pt sezlonguri. Plata se facea pe baza de bon fiscal eliberat imediatDar nu se compara cu plaja din Albena, dupa care am tanjit non-stop! Ceea ce m-a deranjat a fost sentimentul de nesiguranta datorat numerosilor indivizi apartinand natiei mai... bronzate. Nu stiu cum sa spun, ca sa nu jignesc pe nimeni, dar apareau grupuri de baieti de toate varstele, care nu inspirau prea multa incredere, am vazut multe femei care faceau baie imbracate. Turisti putini, multi rusi si bulgari, cativa romani, englezi, nemti, chiar si o familie de spanioli.

Balcicul? Amestec de sublim si dezamagire! Peisaje superbe, o liniste de alte timpuri (sus, in oras, la orele 18.00 nu era tipenie de om pe strada), saracie. alaturi de terase absolut fabuloase, fiecare altfel decorate, tomberoane de gunoi puse langa ronduri de flori, masini parcate pe iarba, trotuare rupte sau placi de pavaj sarite.Barci simple de pescari si barci luxoase de oameni cu bani.Pe faleza stau goale cladirile de apartamente finalizate.Au acoperit stancile,sunt doar ele.Unii le admira,eu nu.Mie imi place cum se vede in spatele restaurantului Tanino :piatra ,stanca,Balcic pana la urma.Vila Stork despre care am scris odata abia se mai vede din vegetatie.Casele cu acoperisurile lor de culoare rosie sunt cocotate pana sus de tot Parca ar forma un con de brad urias,asa cum sunt ele asezate. Si pisici peste tot!

La barul 'Tanino' de pe plaja inca se lucra si a iesit ceva frumos,aveau muzica buna si sonorizare buna.Fiecare terasa avea un cantaret ,stiluri diferite,dar peste tot atmosfera placuta si clienti suficienti pt acea perioada.

M-am plimbat pe promenada la primele ore ale diminetii ,cand soarele rasarea de dupa munte si am observat ceva ce m-a pus pe ganduri.Toate terasele erau deschise peste noapte.N-am vazut scaune legate cu lanturi,n-am vazut nimic incuiat.Peste tot era deschis.Mi-a fost rusine ca m-am temut pe plaja !

Am vrut sa pot simti viata de zi cu zi a locuitorilor. Am cautat o piata, dar mi-a spus domnul vorbitor de lb.romana de la hotel ca o caut degeaba:'nu e piata ca la voi'pt ca fiecare isi pune in curte ce are nevoie. Totusi, piata, mi-a spua el este langa supermarket Acvila. Noi am gasit un magazin tip' alimentara' cu preturi bune sus, pe str, Cerno More, peste drum de Unicredit Bank. Tot pe strada aceea, mai jos, este un magazin cu costume de baie f. ieftine, 10 si 14 lv, in timp ce pe promenada costa 40lv. Am cumparat iaurt bun, fructe (cirese, nectarine, prune). Am cumparat si de la supemarketul de langa hotel, cu preturi mai mari decat la magazinele de sus.

Desi am avut camera aproape de lift nu a fost galagie. De a doua zi de cand am sosit au disparut si mustele din casa scarilor. Au fost grupuri de elevi rusi, dar n-au deranjat. Intr-o seara i-am auzit cantand in camera atat de frumos, pe voci de mi-a mers la inima! In holul hotelului au organizat o expozitie de papusi handmade absolut superbe! Oamenii hotelului, in mare, mi s-au parut normal de amabili. Un 'ritual'care nu tinea de hotel avea loc in fiecare dimineata la orele 6.00, pe o bancuta de langa o cladire ce tinea de administratia statiunii, Acolo se asezau diverse persoane venite la lucru, care, cu o cafea in fata, puneau de o sueta de se auzea pana la etajul nostru ca si cum ar fi fost in camera cu noi!

Am avut o vacanta placuta, fara probleme. Pentru pretul pe care l-am platit nu am cum sa fiu nemultumita, plus ca nu au fost nereguli semnificative. Nu pot recomanda hotel Lotos, pt ca e o loterie sau un fel de ruleta ruseasca in ceea ce priveste camerele. dar restaurantul il recomand! Daca as mai merge la Balcic? Poate! Dar neaparat in iunie pt ca parfumul de tei este ceva minunat, e lume putina si totul e proaspat, iar la Lotos chiar e de dorit sa ajungi la inceput de sezon, avand in vedere stilul de curatat al cameristelor Totusi, plaja e ceva peste care cu greu pot trece cand stiu ca e Albena la doi pasi! Dar daca mai merg la Albena, cu siguranta voi veni sa mananc la restaurant Lotos,macar o data!

Nu puteam sa vin la Balcic si sa nu mai vad o data gradinile si 'Cuibului linistit'al reginei noastre .dar despre acestea intr-o alta poveste.

Trimis de kikiritzi in 03.07.17 19:15:44
Validat / Publicat: 04.07.17 18:00:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2322 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kikiritzi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 La ceasul inserarii
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 18.00 EUR pe cameră

[04.07.17 18:00:33]

@kikiritzi: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 65&ridAnt=78777

elviramvio
    [04.07.17 18:39:53]

@kikiritzi:

Foarte frumos ai facut radiografia Balcicului de azi. Un oras inca patriarhal, cu saracia lui, cu farmecul lui, cu putina glorie de azi care se datoreaza reginei noastre si de care unii bulgari, putini, fie tineri, fie batrani, amintesc cu placere. Am fost de cateva ori acolo si sper sa mai ajung, imi plac strazile linistite de sus de unde seara este atat de frumos tarmul. Si mancarea din zona imi place.

Astept articolul despre oras si castel. O zi frumoasa!

dorinakiss
    [05.07.17 23:55:58]

@kikiritzi: Se poate merge la Albena cu un autobuz care se ia de langa supermarketul acela mai scump. Eu am fost la acest hotel, poate chiar in camera dvs. si a fost bine (am scris+poze).

[06.07.17 19:45:39]

@elviramvio:Multumesc pentru apreciere! Asa este, sus este o alta lume, care mie imi place, chiar asa prafuita si lipsita de stralucire.

[06.07.17 19:59:59]

@dorinakiss in Albena am venit la Balcic in fiecare sejur petrecut acolo, dar acum nu m-a tras inima in primul rand din cauza caldurii excesive. Greu de calatorit pe caldura! Ma bucur ca a mai fost bine pentru cineva, in afara de mine! Totusi, putem spune ca am avut si noroc in ceea ce priveste camera, avand in vedere imaginile postate de alti turisti!

[06.07.17 22:43:50]

@kikiritzi: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[07.07.17 09:07:05]

@webmasterX: Nu le-am putut pune de la inceput pt ca am avut probleme cu netul, dar erau selectate, pregatite.

dorinakiss, elviramvio, kikiritzi
    Alte impresii din această RUBRICĂLotos Hotel: