ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2017
ÎNSCRIS: 02.07.12
JUN-2017
2 AD. + 1 COPII

Casa Ardeleanca

Ne-am întîlnit inevitabil cu foamea intr-o seară după băi in mare si plimbări pe faleza Costineștiului. Și cum foamea era mare am căutat un loc de mâncat căt de căt aproape de ștrand.

Am ochit de ceva vreme Casa Ardeleanca un restaurant elegant pe interior si amenajat rustic in exterior. Bineînțeles ca toți am vrut sa mâncăm afara asa că după ce chelnerii care stau la intrare ne-au invitat înauntru noi am poftit imediat în zona de grădina. Am observat înainte sa ieșim pe cei care cântau live muzică ușoara și zic eu cântau bine.

Restaurantul este ușor de gasit, după strada Principală de la intersecție spre stănga adică zona de nord al Costineștiului urmeaza strada Tineretului si la nr. 9 se gasește aproape de intersecția cu aleea Litoral, cea mai comerciala străduță din Costinești și care face legătura cu faleza si lac.

Dupa primirea meniului am inceput cu comanda bauturilor adică o pălincă cu 5 ron, 2 beri Timisoreana la halba de 0,4 la 5 ron si o Fanta 0,25 la 6 ron. După ce toată lumea a studiat meniul s-au mai comandat următoarele: un pizza Prosciutto de 480gr cu 14 ron, 2 ciorbe de vacuta 9 ron, pulpe de pui dezosate la gratar 19 ron, file de porc la gratar 21 ron, 3 garnituri cartofi piure, natur si prajiti (fiecare cu cartoful lui) 6 ron, 2 salate de varza 5 ron, 1 sos de rosii 5 ron, total 126 ron fara bacsis. Până la urmă am luat și la pachet ce nu s-a putut consuma.

Dar timpul de așteptare (mediu să zicem) mi-a dat voie să studiez si restul de mâncăruri/specialităti. Așa că vodca costă între 9-12 ron, whisky 12-17 ron, coniac/brandy/gin 8-20 ron, aperitive/digestive, lichior 4-14 ron, bere 5-15 ron, coctail cu alcool 18 ron, coctail fără alcool 13 ron, butelii vin Jidvei/Recaș/Cotnari/din Republica Moldova 36-128 ron, dar este și vinul casei la 40 ron/l. Sampania este între 35-700 ron acesta din urmă fiind Don Perignon.

Băuturi nealcoolice costă 6-30 ron, acesta din urmă fiind limonada la un litru, cafeaua 6-12 ron, ceaiul 4ron, laptele 3 ron.

Ciorbele costă 9-13 ron, aperitivele constând în gustări reci și calde în diferite combinații între 6-28 ron, feluri principale între 16-49 ron acesta din urmă fiind o specialitate din carne de vită.

Sîntem la mare, să nu uităm de pește la un preț de 18-36 ron. Salatele costă 5-8 ron, iar salatele aperitiv sau care se pot lua drept fel principal 14-23 ron. Garniturile costă între 1,5 ron până la 6 ron.

Specialitățile casei sînt de exemplu platouri calculate pentru 4 sau 2 persoane, costă între 140-200/70-100 în funcție de sortiment și număr de persoane. La pagina intitulatâ: La jarul fermecat găsim de exemplu purceluș de lapte 45 ron, miel la proțap tot 45 ron, ciolan la jar 35 ron, scăricică marinată la jar 22 ron. O pizza normala 13-25 ron, family 40 ron.

Desertul servit acolo costâ între 8-16 ron, constând în înghețată, tort, prăjitură, clătite.

A, sa nu uit de meniul zilei servit pana la ora 18.00:16-18 ron ciorba, fel doi si salata.

Ajuns la final cu descrierea meniului ultimele cuvinte sînt: poftă bună.

Trimis de AZE in 02.07.17 22:56:34
Validat / Publicat: 03.07.17 08:50:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COSTINEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 4671 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Decor in gradina restaurantului

Zoazore
[03.07.17 09:35:39]

@AZE: Per total= bine! Prețuri decente pentru litoral. Pizza aia, totuși, mi s-a părut cam... sărăcuță!

Să vă fie de bine!

[03.07.17 10:00:06]

@AZE: Nu am sa comentez produsele, preturile sunt ok, le consider undeva pe medie, tin cont insa ca suntem pe litoral unde valoarea serviciilor (a se citi preturilor) este ridicata la rang inalt , mi se pare insa dragut localul, astfel incat sa te simti bine.

Cel mai mult insa mi- placut poza P13, obeliscul ramane in continuare emblema Costinestiului.

Felicitari, votat cu mare drag.

elviramvio
[03.07.17 11:37:10]

@AZE:

Eu nu comentez preturile, acum in plin sezon nici nu prea am cum sa fiu corecta. Am totusi o nedumerire, cum naiba personajul asta Foamea, apare in toate vacantele noastre, oriunde mergem, in orice colt de lume ne ascundem. Si apare cand nu te astepti, cand ti-e lumea mai draga si... voi povesti si eu de aceasta persoana obraznica!

Plimbari multe si frumoase, cu si fara foame!

AZEAUTOR REVIEW
[03.07.17 22:20:32]

@Zoazore: Multumesc

Pizza aia saracuta sau nu, pana la urma a ramas si la pachet, inclusiv din felul doi (ciorbele le-am mancat integral) a ramas ceva, normal ca le-am lasat sa impacheteze si au prins bine... cand ne-am intilnit din nou cu foamea.

AZEAUTOR REVIEW
[03.07.17 22:28:33]

@mishu: Multumesc

Adevarat preturile au fost medii, dar locul deosebit asa ca pot recomanda si in cazul in care cineva este in trecere la Costinesti.

ux130277
[12.08.23 13:27:28]

Mancarea a venit foarte repede. Personalul foarte prietenos, iar mancarea deosebit de gustoasă. Prețuri mici, mancare delicioasa. Grupul din Onești

Ioana.sgh
[31.08.23 20:03:59]

Recomand. Restaurantul are un ambient plăcut, cu personal amabil/prietenos; servire rapidă a unor mâncăruri delicioase

AZE, elviramvio, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Costinești?: