ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2017
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 29.08.12
FEB-2017

Încă o vacanţă reuşită

Afara sunt 40 de grade si mi-am amintit ca nu am apucat sa public nimic despre vacanta din februarie asa ca macar privesc cateva poze cu zapada si imi amintesc ce bine era la 2-3 grade Celsius. Prima data cate ceva despre hotel.

Abia intorsi din vacanta de vara am inceput sa ne gandim la vacanta din februarie (devenita déjà traditie de cand cea mica are vacanta in aceasta perioada). De data aceasta a fost mai simplu ne trebuind sa cautam, stiam ce vrem: Orizont Cozia Caciulata. Intr-o seara navigand pe AFA am vazut ca in ultima perioada au aparut multe reviewuri despre destinatia noastra lucru care m-a pus pe ganduri, am verificat disponibilitatea pentru perioada dorita pe celebrul site de rezervari si mi-a dat ca nu sunt camere libere.  A doua zi am contactat direct hotelul (cum am procedat de fapt in fiecare an) si mi s-a spus ca mai au ceva camere, am cerut proforma si un discount pentru ca sunt client vechi. Le-am primit destul de repede pe amandoua asa ca m-am linistit si la jumatatea lui noiembrie aveam déjà platita vacanta.

Timpul a trecut repede, cea mica era nerabdatoare sa revada hotelul si poate sa se reantalneasca cu prietenii care s-ii facuse in anii trecuti. Am ajuns pe la ora 13, un prim semn: parcarea arhiplina, ca un cunoscator am cautat un loc in parcarea din spate unde profitand ca masina e mai mica i-am gasit un loc. La receptie erau 4-5 persoane, a mers totusi repede si am primit o camera la etajul 2 (in fiecare an am stat la acest etaj, pe partea cu vedere la padure).

Avand in vedere ca am mai descris camera si hotelul (vezi impresii) acum voi scrie numai despre diferentele fata de anii trecuti, in plus de aceasta data am si poze (pentru a nu mai fi certat de web si nicole33)

In primul rand anul acesta am luat un pachet cu DP, mi s-a spus ca cina va fi bufet daca se strang suficiente pachete cu DP daca nu va fi tip fisa de cont. Se pare ca nu au fost suficienti doritori de DP asa ca am avut fisa, lucru foarte bun de altfel avand in vedere ca suma alocata (100 lei/zi) putea fi folosita la orice ora si pentru orice (mancare, bautura, cafea).

Prima diferenta am vazut-o in camera: au fost montate AC in toate camerele (cele dinspre padure nu aveau) si plase de insecte la geamuri. Minibarul era parca mai plin, dar nu pot spune cu siguranta pentru ca in nici un an nu l-am folosit, cand voiam ceva mergand la bar sau restaurant preturile fiind oricum identice.

Anul acesta am avut si prosoape speciale pentru piscina, de culoare galbena sau portocalie, care puteau fi schimbate de cate ori doreai la SPA singura conditie fiind ca la predarea camerei sa fie 2 prosoape in camera. Pentru camera am avut cate un set de prosoape, de un alb imaculat, inclusiv pentru cea mica (cele de fata erau chiar personalizate cu numele hotelului). Se asigura halate de baie, aici a fost o problema anul acesta ambele halate fiind cam mici si nici unul ne acoperind “balonul” meu. Am facut o cerere catre camerista si repede am primit inca un halat de data aceasta “cu burta” cum a zis cea mica cand l-a vazut.

In incheiere sa recapitulez: camera nu este foarte mare (totusi am avut loc destul incat cea mica sa primeasca si oaspeti pentru joaca) si destul de slab luminata (acest lucru pe mine ma deranjeaza foarte rau), baia foarte mica (stiam déjà acest lucru) dar are o cabina de dus care se inchide perfect nelasand nici o picatura de apa sa evadeze in timpul dusului, camerista vine zilnic (ia gunoiul, face patul, da cu aspiratorul) dar in cele 5 zile nu ni s-a schimbat lenjeria (lucru care nu m-a deranjat).

In camera cald spre foarte cald, dar mai bine ca in anii trecuti cand era foarte cald spre exagerat de cald. Intr-o seara ne-am trezit cu receptionerul la masa sa ne intrebe daca ni se pare cald in camera pentru ca vecinii nostri se plang ca este inabusitor si il roaga sa mai inchida caldura. Chiar am asistat la o discutie draguta in receptie intre un client vechi (am intalnit 7-8 familii care au fost si anii trecuti lucru care zic eu spune mult):

oaspete: caloriferele sunt reci in camera

receptioner: este frig in camera?

oaspete: nu, dar anii trecuti stateam cu geamul deschis =))

In concluzie au reusit sa gaseasca o solutie astfel incat sa nu mai risipeasca caldura si totusi sa poti merge linistit la SPA in halat, iar oriunde in hotel se putea sta in tricou cu maneca scurta fara probleme.

La zona de SPA nu am gasit diferente fata de anii trecuti, totul fiind ok (inclusiv celebrul dus emotional). Apropo avand in vedere ca m-am “contrat” cu cineva pe AFA privind piscina cu apa dulce aceasta are 10x5 m, suficienta pentru un astfel de hotel (cand ma duc la un hotel cu 47 camere nu sper la o piscina cu dimensiuni mult diferite), dar insuficienta pentru cineva care vrea sa inoate ca intr-o piscine olimpica.

Despre masa pot spune ca au aparut ceva modificari. In primul rand in sala unde se serveste MD a aparut o vitrina calda, s-au schimbat automatele de cafea acum servidu-se Lavazza foarte buna, a aparut un racitor pentru sucurile Granini servite. In rest micul dejun este la fel de bun, poate chiar mai bogat ca anul trecut, eu cred ca este unul dintre cele mai bune din tara. Ca exemplu am avut: branzeturi fine (gorgonzola si camembert) pe pat de portocala, prosciutto pe grisina, feta pe pat de rosie, un cosulet de foietaj cu o crema de branza si salam de Sibiu, curmale uscate, goji, stafide aurii, fructe prospete, diferite rulade facute in bucataria proprie (un salam crud-uscat cu branza, cascaval cu sunca presata). Pentru prepararea salatelor erau otet din vin alb, balsamic si de visine, ulei de masline si de porumb, diverse mirodenii pe langa clasicul piper. Exista sirop de muguri de brad, sirop de salcam, zacusca facute in “ograda” lor. In plus pentru apa plata si apa minerala au niste sticle superbe. Daca era un produs pe terminate se completa astfel ca nu existau platouri goale. Intr-o dimineata la 10.10 (micul dejun se temina la 10) un tatic a spus ca nu mai este lapte cald si imediat a fost adus, lucru care mi-a placut (sigur nu au saracit din cele 2 cani de lapte, dar au avut un client multumit).

In schimb pot povesti iar o intamplare draguta: stand de vorba cineva (cazat in hotel) era nemultumit ca nu te lasa sa duci mancare in camera (motiva ca sunt multi copii care nu vor sa coboare la masa) si in incheiere a spus: noi am luat azi prajiturile in camera pentru ca ne saturasem si nu mai puteam sa le mancam (parca era obligatoriu sa mananci tot ce era pus pe mesele bufetului suedez).

Restul meselor au fost ok, parerea mea fiind ca au preturi bune la produsele care le servesc. S-a mai imbunatatit servirea, nu am mai asteptat foarte mult pana sa vina comanda, chiar am fost intrebati in ce ordine sa aduca ce am comandat cand nu era clar cine ce vrea, iar cand am comandat papansi am fost avertizati ca dureaza 30-40 minute. Oricum echipa de ospatari (sunt 6-7 pe tura) a fost schimbata radical, cred ca si in bucatarie au avut loc schimbari servirea fiind mai prompta.

Locul de joaca a fost redecorat si au fost aduse cateva jucarii noi, oricum era un punct de atractie pentru cei mici poate si pentru ca aici se intalneau si incepea joaca.

Au existat si persoane nemultumite, e corect sa spun si despre ei. In prima seara a fost un botez in restaurant si am auzit pe cineva care statea probabil la etajul 1 in partea dinspre restaurant ca a fost deranjat de muzica pana tarziu (am mai auzit in alti ani de aceasta problema, la etajul 2 noi nu am avut astfel de probleme). Altcineva s-a plans ca mancare este cam scumpa (repet mie nu mi s-a parut). La SPA erau momente cand se facea inghesuiala mai ales in piscine, erau multi copii cu chef de balaceala, si jacuzi.

In prima zi chiar cand ne cazam a venit un cuplu care voia sa plateasca pentru a intra la SPA, a fost refuzat cu explicatia ca hotelul este plin si exista posibilitatea sa se aglomereze asa ca nu se mai vand bilete celor din afara.

Un alt minus este dat de o intamplare ciudata la care a asistat sotia: era pe holul care duce la restaurant impreuna cu o cunostinta, venind dinspre restaurant directoarea (care de altfel mi s-a parut foarte serviabila) a vazut jucarii de la locul de joaca pe acel hol si a avut o iesire nervoasa tipand ceva de genul “ei nu vad ce scrie? ” (probabil era vorba de parintii care trebuiau sa isi supravegheze copii si sa nu ii lase sa iasa cu ele din locul de joaca), banuiesc ca nu observase ca nu e singura pe acel hol.

Internetul functioneaza destul de prost seara cand sunt conectati mai multi, dimineata era mai “vioi” un pic.

Cu toate aceste bune si rele noua ne place foarte mult locul, in fiecare an am vazut imbunatatiri ceea ce inseamna ca cei din conducere nu se culca pe urechea succesului momentan. In ultima zi chiar am fost abordati de directoare la iesirea de la MD si ni s-a cerut o parere despre schimbarile aparute si ce credem ca ar mai fi de facut pentru a se imbunatati serviciile.

Trimis de nrs † in 02.07.17 19:49:49
Validat / Publicat: 02.07.17 20:22:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 2812 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 camera din alt unghi
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 EUR pe cameră

nicole33 [02.07.17 20:32:19] »

@nrs:

Nu cred că te-am certat sau cel puţin nu asta a fost intenţia mea. Ţi-am dat doar un sfat, un sfat bun, zic eu, şi mă bucur sincer că ai ţinut cont de el.

Un articol însoţit de poze concludente este mult mai convingător decât unul sec, fără poze şi mai bine primit de cititori.

Îmi pare totuşi rău că am devenit "sperietoarea" site-ului. Ieri, un user pe care îl cunosc personal declara că nu scrie despre un hotel la care am fost amândoi de Paşti de frica mea, el având o părere diferită de cea deja exprimată de mine. Azi tu declari că ai făcut poze de frică să nu te cert tot eu. Nasol momentul.

Felicitări pentru articol şi pentru minivacanţă!

Zoazore [02.07.17 20:44:56] »

@nicole33: Bueyyy, userul de zici tu de el aici a spus că (citez) ”din respect pentru”, nu din frică de!

nicole33 [02.07.17 20:52:00] »

@Zoazore:

Chestie de interpretare sau de diplomaţie .

Eu ştiam exact părerea lui. Mi-o comunicase prin viu grai acolo, în Albena şi i-am dat dreptate.

nrs † [02.07.17 22:11:42] »

@nicole33:

eu exact ca un sfat am privit sugestia

Dan&Ema [03.07.17 10:02:15] »

@nrs:

Am mai discutat azi o data de zapada, asa ca articolul tau vine parca in completare la urmatoarea portie de zapada pe care o astept. SUnt rabdator, stiu...

nrs † [03.07.17 10:10:03] »

sper ca diseara sa pun niste poze si cu ceva gheata intretimp s-a racorit bine si e cam urat, ploua de 12 ore

multumesc pentru vizita!

mishu [18.09.17 12:14:01] »

@nrs: O recomandare foarte utila pe care o sa o tin minte. Felicitari, votat cu mare placere.

Dan&Ema, Eric s mom, mishu, nrs, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂOrizont Cozia Hotel [Căciulata]: