ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2017
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 02.07.17
JUN-2017

Lefkada - Nidri

Proaspat intorsi din insula Lefkada...

Anul acesta ne-am hotarat sa facem din nou concediul in Grecia. Am ales ca si destinatie Lefkada, mai exact Nidri,

Am pornit din Oradea joi, in jur de ora 12:00, si am venit intins, fara prea mare aglomeratie prin vami. Am dormit 3 ore dupa ce am intrat in Grecia, pt ca ne-am dat seama ca am fi ajuns prea repede la vila. Din Oradea si pana in Nidri, au fost cam 1.300 km, pe traseul Oradea - Timisoara - Stamora Moravita - Nis - Skopje - Salonic - Grevena - Ioanina - Preveza - Lefkas - Nidri. Drumul este bun, la un moment dat am trecut prin Grecia cam prin vreo 20-25 tunele. Drumul ce leaga insula de continent este un tunel subacvatic, am platit 3 EUR/sens.

Ajunsi in Nidri, ne-am cazat la vila AktiStudios, despre care am scris un review aici vezi impresii.

Sa incep sa povestesc putin despre statiune: este o statiune frumoasa, am vazut foarte multi romani (civilizati), o gramada de taverne, magazine de suveniruri, terase pe malul marii, in centrul statiunii se afla statuia lui Aristotel Onasis - faimosul om de afaceri grec, care a avut insula lui proprie (Skorpios), lasata mostenire nepoatei Athina, care cica a vandut-o magnatului rus Dimitri Ribolovlev (patronul clubului de fotbal AS MONACO, complecteaza sotul meu)

Noi am mancat la faimoasa terasa El Greco, pe faleza, in zona portului - am servit pizza casei (9.5 euro) si sotul meu a luat Pita Gyros la Farfurie (9.5 EUR), a fost gustos, nimic de obiectat - de fapt, da, am asteptat cam mult dupa mancare, dar s-a meritat. Am primit din partea casei ceva desert, foarte bun, de asemenea (a aparut 1.6 euro ceva pe bon, care nu am inteles nici acum ce a insemnat)

Am fost si la Daltons, este tot pe faleza, la cateva taverne distanta de El Greco, unde am fost foarte incantati de Gyros - cel mic 2,5 EUR, si cel mare 3,5 EUR - mie chiar mi se pare satios... portiile sunt mari - de exemplu, la masa alturata, au comandat ceva platiu de 2 persoane, am vazut ca aveau mix de gyros, legume, carne la grill, le-au adus-o intr-o tava, si fetei i-a picat fata cand a vazut portia:-)) m-am amuzat cand am vazut. Dar stii vorba "rade ciob de oala sparta" - asa am fost si noi. I-am zis sotului ca eu vreau si ceva cartofi prajiti cu sos de-al lor... si ospatarul dragut, ne recomanda "Potatoes Daltons" - zice "o portie mare de cartofi prajiti, cu bacon, branza gouda din abundenta si sos delicios" (5 EURO). Zic eu - ok - dar vrem si 2 gyros de porc, portie mare, ca deh, suntem in concediu. Deci cand au adus cartofii, am zis ok, merge... am mancat jumi/juma cu sotul, si ne-am saturat de la cartofi... am zis ok, si cu gyros-ul ce facem?! ne-am chinuit... efectiv... am mancat jumate din gyros si atat... nu am putut nimic mai mult... am crezut ca pleznim... deci - recomand Daltons

Am mai fost si la Stathis, unde gyros-ul e 2 EURO si exista optiune de 2.5 EUR double gyros (asta inseamna ca pune 2 lipii in loc de una). Cam mititiel gyros-ul. Am fost si la Obelix, si inca la ceva taverna, careia nu-i retin numele

Preturile in statiune mi s-au parut "ca de statiune" - magnetii cam 2 EUR, inghetata 1.5-2 EUR globul (e glob maaaare), am luat ceva mini 12 wafe proaspat facute, cu toping (se putea pune tot felul de topping-uri, inghetata, alune, nuci, bombonele) - 3 EUR, maslinele la punga 2 - 2.5 EUR, piersicile 2 euro, lebenita minunata 0.4 centi/kg. Baclava/ kataif, o gramada de bakery, de unde putem achizitiona paine mare (1 EURO), dar am aflat ca daca vrei, iti poate da si jumatate:-)), fursecuri, prajiturele de tot felul - per ansamblu, ai de unde alegeee

De vizitat, acum:

Inca de cand iesi pe pietonala, toata lumea iti face oferte - ba la "vizitati cele 7 insule ionice", cu Nidri Star, altii vin si zic "ba nu, hai cu Makedonia Palace ca e cel mai nou vas" (e de fapt proaspat reconditionat), - cei de la agentii au si romani angajati pt a vinde bilete celor interesati; ba hai la scutere de inchiriat, sau la masini... daca iesi pe faleza, sa vizitezi portul, sunt si "standuri" in fata vaselor, de unde se pot achizitiona direct bilete, se pot negocia preturile (20 eur/pers la Makedonia Palace, se viziteaza cele 7 insule ionice, plus iti ofera seara greceasa, care se face o data pe saptamana, la unele de face pe vas, si se numeste White Party, unde toata lumea vine imbracat in alb, iar la altele se numeste Crazy party, si se face pe ceva insulita, muzica, foc de tabara - iti ofera ei detaliile) - noi am fost acum 2 ani in turul celor 7 insule ionice, si nu am mai fost acum interesati de oferta lor.

Noi, fiind cu masina, am profitat, si am facut o parte din turul insulei.

Am viztat fugitiv Sivota, un satuc frumos, cu ambarcatiuni, nu am facut plaja, pt ca noi nu am gasit un loc unde se putea face plaja... doar barcute, iahturi, vaporase

Apoi am mers catre Vasiliki, care noua ni s-a parut aglomerata, cu o multime de windsurferi - plaja este cu pietre, frumoasa, asa, ca un golfulet, intre dealurile impadurite

Porto Katsiki - se spune ca denumirea vine de la Portul Caprelor, pt ca acolo vin caprele sa manance, si zice ca ele coboara pe stanca dupa mancare (nu am vazut, spun doar ceea ce ne-a spus un localnic) - apa este turcoaz cand nu este vant, si este albastru intens cand bate vantul. De preferat, sa se mearga dupa ora 12:00, pt ca doar dupa ora 12:00 isi face soarele aparitia (dupa munte). Noi am facut doar o zi plaja acolo, pt ca este aglomerata (de cand cu cutremurul din Egremni - plaja este accesibila doar de pe mare, pt ca in urma cutremurului, scarile au fost distruse). Din cate am auzit, Vapoarele care fac turul insulelor se opresc pe plaja doar daca plaja nu este aglomerata (noi acum 2 ani cand am fost in croaziera, am prins plaja aglomerata), iar la fel, si acum cand am coborat pe plaja, a fost la fel, aglomerata

Agios Ioanis andMilos Beach au fost pe lista de vizitat, dar nu am apucat - am auzit ca Milos beach este foarte frumoasa, si drumul pana la plaja se face printr-o padurice (poate cu alta ocazie, o vom bifa si noi)

Ne-a placut foarte mult Pefkoulia Beach, la care am fost de 3 ori, care are si nisip, si pietricele, apa este exceptionala, la mal are pietris, apoi este nisip fin, fin fin. Exista posibilitatea de a inchiria sezlonguri, este parcare gratuita in zona, de asemena este si o terasa (DECK - nu stiu ce se poate cumpara de la ei, pt ca noi am mers pregatiti, cu rontaieli si apa)

Plaja din Lefkas este foarte frumoasa, sunt si acolo o gramada de wind-surferi - am fost de cateva ori si acolo

Manastirea Faneromeni (coordonate din parcare: N38.825297, E20.678379) - o adevarata oaza de liniste - care nu trebuie ratata - au o mini gradina zoo, cu caprioare, gaste, rate, gaini, broaste testoase, veverite, bibilici, pauni, am vazut si 2 pisici, papagali, si o panorama deosebita. Manastirea in sine e un loc frumos, ingrijit (este o manastire de calugari) - noi am prins si o slujba seara (probabil au si ei ca un fel de vecernie)

Am vizitat si Dimosari Waterfall - faimoasa cascada - este un loc minunat, doar ca noi am mers pe jos, in plimbare, si am iesit pe la ora 16:00 (cand a fost fff cald) - dupa ce am ajuns topiti acolo, am reusit sa facem o baie in "piscina naturala" care se formeaza la poalele cascadei. Drumul pana la cascada se poate face si cu masina, este parcare gratuita cand ajungi la cascada, chiar si un mini bar si o doamna care vinde ulei de masline si miere din Lefkada. Noua si plimbarea pe jos ne-a placut, cu exceptia ca a fost fff cald (drumul a fost minunat printre lamai, mandarini si maslini)

Cumparaturile le-am facut in mare parte de la Lidl, cred ca e singurul din insula: N38.816041, E20.711403

Aaaa, si au ei un lichior ffff bun, l-am degustat intr-o seara, intr-un magazin cu produse locale si desigur, nu am venit din Lefkada fara sa cumparam o sticla

Sper ca nu m-am pierdut in detalii, iar daca aveti nevoie de informatii suplimentare, nu ezitati sa intrebati

Trimis de Anca1623 in 02.07.17 16:14:31
Validat / Publicat: 02.07.17 18:02:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7723 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Anca1623); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Dimosari Waterfall

damn [04.07.17 17:25:43] »

Suntem interesati dacă există ceva posibilitati de distractie pentru tineri in Nidri gen cluburi sau petreceri de noapte. Noi vom pleca pe 31 iulie.

krisstinna [04.07.17 17:42:33] »

@damn: Eu nu am văzut cluburi de noapte. Erau doar câteva femei "de-alea" la plimbăreală.

Dar sigur, sigur sunt în capitală câteva cluburi de noapte. Ne-am interesat pentru copilul nostru pentru că se plictisea.

Anca1623 [04.07.17 21:03:35] »

@damn: Nu am vazut cluburi/discoteci...

aditim [08.07.17 22:28:58] »

Salut,

poti sa-mi spui te rog, cat au fost taxele de drum (Serbia, Macedonia si Grecia)?

Merci!

MosBatran [16.08.17 17:27:40] »

@Anca1623: Buna!

Sivota are o foarte mica plaja; cum ajungi in port faci stanga si dupa ce treci de taverna "Ionion" se deschide o "plajuta" chiar unde se termina drumul si incepe o carare catre niste vile. E folosita, din cand in cand, doar de catre cei care locuiesc la vilele din spate.

Nidri are ceva night-life la 1 - 2 terase-club, similare cu cele din Thessalonikki de pe bld. L. Nikis (cheiul), unde se danseaza aproape in strada.

webmasterX [28.11.17 11:16:14] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Nidri și împrejurimile, NIDRI/NYDRI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Lefkada]

sibicrengut [06.05.22 10:41:23] »

@AncA1623, plecam si noi la 1 iulie, ce lichior ai cumparat?

aditim, Anca1623, damn, MosBatran, sibicrengut
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nidri și împrejurimile: