ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2017
ÎNSCRIS: 25.04.10
JUN-2017

Bun, dar departe de standardul de 5 stele!

Din descrierea de pe site, precum si dupa ce l-am vazut din exterior cand am trecut prin zona, mi s-a parut ca acest hotel face parte din categoria unora care imi plac mie foarte mult: genul boutique, adica nu foarte mari, dar cu servicii personalizate, putini clienti si o mare atentie la detalii.

Dar oare este chiar asa?

Dupa ce l-am vizitat pe parcursul a 3 zile, putem sa tragem cateva concluzii, pe care le voi detalia mai jos: este un hotel bun, dar este inca departe de pretentiile unuia de 5 stele, curate, din categoria superioara si recunoscuta in tarile cu traditie turistica dezvoltata.

Luand-o cu inceputul, la Sinaia ajungi, din pacate, din ce in ce mai greu cu masina, din Bucuresti… poti face si 3,5 - 4 ore, asa ca va sfatuiesc, pe cei care plecati din acest oras, sa luati trenul: faceti 1,5 ore si apoi, un taxi din gara catre Oblique va costa, pe aparat, 8 lei. Deci mai mult decat acceptabil zic eu, noi ne-am promis sa folosim mai mult trenul decat masina pe viitor, mai ales in conditiile in care suntem nevoiti sa plecam in weekenduri sau in perioade de @libere@ sau sarbatori. Experienta cu trenul a fost una foarte buna.

Oblique este situat pe drumul spre Cota 1400, pe langa Centrul de Pregatire al Jandarmeriei si vizavi de Hotelul Foisorul cu Flori, despre care am mai scris si eu. Accesul aici se poate face si cu autobuzul luat din centrul orasului, statia la care ar trebui sa coborati este Piateta Foisor, un sens giratoriu de langa intrarea in centrul de pregatire al jandarmeriei. Deci, accesul nu este foarte dificil, dar pe jos este greu de mers catre centrul orasului Sinaia, in sensul ca dureaza destul de mult.

Hotelul cred ca are cam 20 de camere si o arhitectura foarte frumoasa, observabila din exterior, cu multe linii drepte, oblice (de aici si numele), insa, din pacate, cred ca mai mult de jumatate din camere nu au balcon, aceasta fiind o rezultanta a ahitecturii. Mi-a displacut profund chestiunea aceasta, dar, e drept, chiar pe siteul lor, sunt descrise cu lux de amanunte conditiile camerelor, deci daca rezervati nu trebuie decat sa va uitati bine la descriere si sa alegeti in consecinta.

La sosire, nu era nimeni la receptie, am asteptat vreo 3 minute pana s-a trezit cineva sa vina. Niciun angajat nu s-a oferit vreodata sa ne ajute cu bagajele. Nimic de felul acesta, o primire demna de un hostel.

Camera a fost curata, luminoasa (fara balcon), insa cu cateva minusuri pe care nu le asteptam de la un hotel cu asemenea pretentii (si preturi, sic!). Mai concret, in baie nu functionau toate becurile, peretii erau cam murdari in zona patului, televizorul era prost pozitionat (trebuia sa stai cu capul intors ca sa privesti), minibarul cam zgomotos etc. Multe hoteluri e acelasi tip ofera apa plata, bombonele si alte prostioare din acestea gratis prin camera pentru clienti, mai ales cand sunt impreuna cu copiii… aici nu a fost cazul. Patul matrimonial era marisor, cu o saltea confortabila, dar parca intreaga atmosfera a camerei era una de hotel de duzina, nimic de lux, nimic care sa justifice cele 5 stele, nici macar cosmeticele de dus (putine la numar si destul de proaste calitativ). Cadita de dus curgea, cand o utilizai, se crea mereu un mic lac de apa in mijlocul baii. Nu este vorba de fite sau ceva de genul acesta, dar atunci cand platesti un pret si stai la un hotel care cere 100 de euro pe noapte vrei si ceva in schimb, care sa fie expresia unui standard de 5 stele: nu va asteptati la asa ceva aici. Cu o singura exceptie poate: micul dejun.

La capitolul acesta a fost foarte bine, exista o sala de mic dejun la parter, cu balcon, insa nu se poate servi nimic pe terasa, doar poti sa iesi si sa fumezi sau sa savurezi o cafea. Atat, pentru mancat nu este loc. Oricum, sala de mese este frumoasa, eleganta, iar preparatele sunt foarte bune calitativ: branzeturi fine, sampanie, iaurturi, mezeluri bune, patiserie, freshuri etc… fara sa insist mult exista varietate, iar calitatea este mult peste medie. Din pacate nu au o statie de omlete, ci este deja facuta (un mare minus), iar cafeaua espresso se plateste separat (bineinteles ca nu am aflat acest lucru decat la checkout, am cerut un espresso la micul dejun intrucat cafeaua oferita era foarte slaba, la filtru, ni s-a adus dupa destul de multa vreme, dar nimeni nu ne-a anuntat ca ar fi contra cost… noi, la hoteuri similare, am primit intotdeauna gratis orice alt fel de cafea am cerut la micul dejun). Punct minus din nou pentru atitudinea si lipsa de informare venita din partea personalului.

Nu puteti manca vreo alta masa la hotel, nu au restaurant propriu.

Exista un centru spa cu jacuzzi, situat cumva in exteriorul vilei si mascat cu niste braduti de traficul de pe strada... Nu am intrat, eram veniti cu copilul, deci nu prea am detalii. Ideea este ca exista asa ceva, dar nu e vorba de pisicina, ci de un jacuzii si posibil de niste servicii de masaj. Se face o programare inainte de folosirea centrului spa.

Personalul hotelului, atat cat am interactionat, a fost destul de amabil, ne-au oferit gratis un late check out de 2 ore, dar am remarcat lipsa de informatii furnizate cu privire la serviciile suplimentare care se plateau (vezi cafeaua espresso de la micul dejun) si lipsa de politete la sosire, cand nimeni nu s-a oferit sa ne ajute cu bagajele.

Vreau sa va fac o confidenta: iubesc Sinaia si vin des aici, vreti o recomandare de hotel cu adevarat spectaculos si cu un restaurant pe masura? Vreti sa vedeti niste servicii de 5 stele, comparabile cu un hotel de acest tip dintr-o tara cu pretentii mari in domeniul turistic? Raspunsul e simplu: Hotel Ioana, e la 400 de m de Oblique. Am mai scris despre el, standardele sunt wow, iar orice interactiune pe care am avut-o acolo, atat legata de cazare, cat si de restaurant a fost incantatoare!

Haideti sa facem o comparatie cu Hotel Oblique, care se pozitioneaza pe aceeasi nisa, si de confort si de pret!

Arhitectura: ambele arata bine, dar toate camerele de la Ioana au balcon, iar mobilierul si dotarile camerelor la Ioana sunt intr-adevar de lux. De la robinetii si instalatiile din baie, pana la tapetul din camera, toate te asigura ca te afli intr-un loc special. La Oblique, banalul este litera de lege, nimic spectaculos legat de camere sau dotari, ba chiat becuri arse, cadite de dus care curg...

Servicii si personal. Ioana este top class in acest domeniu, pot spune cu mana pe inima ca sunt foarte, foarte putine in locuri in lumea aceasta, vizitate de mine, fireste, unde personalul sa fie atat de bine pregatit, de amabil si de profesionist ca la Ioana. Nota 10 maxima. Oblique? V-am spus despre faptul ca nu ne-a ajutat nimeni cu bagajele? 5 stele, da?

Micul dejun. La Ioana am mancat cel mai bun mic dejun din viata noastra. Fara exagerare, fara nimic… este pur si simplu perfect. Restaurantul, la fel, cel mai bun la care am mancat in Romania. La Oblique micul dejun este bun, dar daca celui de la Ioana ii dam nota 10, celui de la Oblique ii dam un 7 spre 8.

Atmosfera generala. La Ioana te simti ca acasa, ca la resedinta de vara sau de iarna, dupa caz… te simti, pentru cateva zile, in puf, dormi pe o saltea Serta groasa de jumatate de metru, ti se face curat in camera de 2 ori pe zi, ai cel mai bin mic dejun pe care l-ai mancat vreodata la un hotel (sau, admit, pentru cei FOARTE, foarte pretentiosi, unul dintre cele mai bune), personalul se poarta cu tine ca si cu un prieten caruia nu ii refuzi nimic (niciodata nu am cerut ceva la Ioana si mi s-a spus ca nu se poate: de la preparate culinare si pana la surubelnite necesare deschiderii unei jucarii a celui mic).

Restaurantul. Pai... Obique nu are asa ceva. Restaurantul Forest, cel al hotelului Ioana, este unul extraordinar. Preturile sunt maricele, ce-i drept, dar sunt conforme cu standardul oferit al preparatelor. Servirea este, din nou incredibila... mereu ma intreb cum reusesc oamenii acestia sa gaseasca astfel de chelneri, de somelieri sau de personal, in general.

Revenind la Oblique, este un hotel bun, departe de a fi unul de lux, care nu are un raport calitate-pret bun. Conditiile oferite, desi bune, nu justifica pretul cerut. Concurenta din Sinaia e mare, iar Oblique esueaza in a oferi un standard foarte inalt sau un pret mic si o calitate buna. Este o varianta ok pentru o vizita, dar numai daca nu au camere la H. Ioana :)

Vacante placute la Sinaia va doresc!

Trimis de rentea in 02.07.17 12:46:39
Validat / Publicat: 02.07.17 17:51:26

VIZUALIZĂRI: 2313 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 62.00 EUR pe cameră

[02.07.17 16:13:11]

@rentea: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[02.07.17 19:07:29]

@webmaster26: nu e buna localizarea. vila este situata la coordonatele acestea: 45°21'32.5"N 25°32'05.5"E

[02.07.17 19:46:07]

@rentea: practic sunt cam aceleași! De vină e curba aia în ac de păr!

[02.07.17 19:57:15]

@webmaster26: am inteles, asa, este. Hotelul este cumva pe partea stanga, interioara, a curbei, vizavi de Foisorul cu Flori.

mirunat
    [29.03.18 14:22:56]

@rentea: Buna ziua!

Hotelul nu are restaurant? Pe site spune ca au. (http://villaoblique.ro/restaurant-sinaia/)

De asemenea, pentru a se folosi jacuzzi-ul este necesara reservare? Mi se pare absurd.

La ce preturi vand ei camerele pe booking nu te-ai astepta la asa ceva...

[29.03.18 15:35:26]

@mirunat: doar sala pt mic dejun. Poate au deschis restaurant ulterior.

Pt spa trebuia programare.

In general, nu face banii.

mirunat
    [29.03.18 21:30:51]

@rentea: Am citit si eu pe booking ca spa-ul nu e disponibil decat intre 18-22. Groaznic! La banii astia! Multumesc pentru review si raspuns!

[29.03.18 21:33:34]

@mirunat: Sfatul meu: du-te la Hotel Ioana, e in zona si te asigur, este cu adevarat bun. Pretul de aici chiar reflecta calitatea.

Restaurantul este cel mai bun din Sinaia, ca sa nu zic din toata regiunea, iar centrul SPA il ai numai pentru tine (voi). E adevarat ca si aici trebuie sa faci o programare inainte, dar nu e un capat de tara, in conditiile intimitatii de care ai parte acolo.

mirunat, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Oblique - Forest & Spa: