ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2017
DIN: Botoșani
ÎNSCRIS: 27.08.12
MAY-2016

Acasă la troli - cazare în Camping Vinje

A patra noapte petrecuta in Norvegia si al doilea camping minunat in care urma sa stam.

Dupa o zi plina (voi incerca sa va impartasesc ce am vazut si trait!) iata-ne ajunsi in Vinje Camping, situat langa casacada Kleivafossen si aproape de locul de unde trebuia sa ne imbarcam pentru plimbarea in fiordul Geiranger.

Campingul, ca mai tot ce am intalnit in Norvegia, foarte curat si primitor. Casute grupate sau solitare isi asteptau oaspetii care nu s-au lasat prea mult asteptati si pe seara totul a prins viata.

Casuta noastra, situata intr-o zona mai inalta, oferea o imagine superba asupra intregului camping si a portului de unde urma sa plecam a doua zi.

In fata, o terasa cu masa si scaune unde puteai servi un ceai sau o cafea iar in interior, un living cu chicineta, cu loc de servit masa, un dormitor cu doua paturi si o zona, la mansarda, unde puteau dormi alte doua persoane. La toate astea mai adaugam o baie micuta dar dotata si conditiile de cazare sunt perfecte.

Oricand renunt la o cazare cu multe stele pentru un asa loc.

Daca veti avea ocazia merita ca macar o noapte sa o petreceti intr-un camping din Norvegia. Cuvintele mele sunt prea putine si prea sarace pentru a descrie cat de frumos si relaxant poate fi o astfel de cazare. Regret ca nu am avut timp sa petrecem mai mult si in camping.

Si daca nu credeti, poate cele cateva fotografii va vor convinge de splendoarea locurilor nordice.

Trimis de DOINITA in 01.07.17 10:49:49
Validat / Publicat: 01.07.17 12:17:23

VIZUALIZĂRI: 1032 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Si invitata noastra la cina.

[01.07.17 12:16:45]

Mutat în rubrica "Camping Vinje, GEIRANGER" (nou-creată pe sait)

[01.07.17 12:30:18]

mprofeanu
    [01.07.17 14:01:36]

@DOINITA: O cazare interesantă.

Am făcut reconversia și este în jur de 120 euro. Știu că prețurile în Țările Nordice sunt mari dar nu îmi imaginam că și la camping este peste 100 euro...

A costat totul 120 euro: pentru cazare, mașină și număr de persoane?

Cazarea avea și posibilitate de încălzire, în mai și nu numai cred că este destul de rece.....

[01.07.17 16:27:52]

@mprofeanu: pretul include cazarea pentru 3 persoane si parcarea masinii.

[01.07.17 16:31:02]

@webmaster: da, e in regula.

Aurici
    [03.07.17 14:53:07]

@DOINITA: Și prin camping-ul ăsta ne-am plimbat. Noi am avut cazare în Geiranger, dar seara am făcut o plimbare până sus la cascadă, iar drumul trecea chiar pe lângă camping. Ne-am uitat cu jind, ne-ar fi plăcut o cazare la un camping de genul ăla.

[03.07.17 15:06:50]

@Aurici: Poate data viitoare ne si intalnim (nu in Norvegia). Cazarea in camping este foarte frumoasa daca conditiile sunt civilizate.

In primele deplasari in Grecia, prin anii 1994-2006, ne cazam in campinguri si era f. frumos, colindam dintr-un loc in altul si nu ne faceam griji cu rezervarile. Am stat chiar si la cort dar acum nu prea mai e in regula cu cortul in schimb in casute imi place f. mult. Imi place mai mult decat la hotel, imi place sa petrec cat mai mult in natura.

Aurici
    [03.07.17 15:50:24]

@DOINITA: Și noi suntem fani natură, dar dacă stau să mă gândesc bine într-un camping n-am stat niciodată. Cu cortul de multe, multe ori, dar nu în camping... N-o fi timpul trecut!

Dar cum adică te duci fără rezervare? Nu sunt și campingurile astea pline, mai ales în sezon? Nu riști? Că mi-ar plăcea și mie foarte mult să merg așa din loc în loc, dar mă gândesc că totuși trebuie un aranjament din vreme. Sau nu e chiar așa?

[03.07.17 23:01:37]

@Aurici: Vremea fara rezervare a fost demult, spuneam ca asta se intampla prin 2000, in Grecia. Acum nu cred ca mai e posibil. Nu am mai stat in camping (in Grecia) iar in Norvegia totul a fost cu rezervare.

Aurici, DOINITA, elviramvio, mprofeanu