ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2017
ÎNSCRIS: 27.08.12
MAY-2016

la PMM* = 940 NOK

Acasă la troli - cazare în Bergen

Cum in toate exista un inceput, relatatrea mea despre acesta minunata tara, Norvegia, va incepe cu cazarile si asta pentru ca sezonul de vacanta a inceput si poate va inspira. Cu impresiile din excursie poate ma invrednicesc sa revin mai tarziu. Excursia a durat 8 zile/ 7 nopti, cu cazari in diferite locuri.

Prima cazare a fost in Bergen, ”poarta intrarii in zona fiourdurilor”. Am avut rezervare pt. 2 nopti la hotel Radisson Blu, situat in centru, in zona cheiului Bryggen. Zona este foarte animata si cam toate plimbarile, se recomanda a fi incepute din acest punct, cheiul Bryggen.

Pentru cei care inchiriaza masina, sau au fost suficient de curajosi si au plecat cu masina de acasa, parcarea subterana a hotelului se afla chiar alaturi (in fata hotelului). Noi am facut parte din categoria mai comoda si am inchiriat masina la fata locului. Pentru cazare am rezervat o camera cu trei paturi, fiind cu noi si baiatul (“Mos Craciun” si de aceasta data-pentru cei cunoscatori!).

Camera foarte spatioasa, curata, dotata cu un pat dublu, o canapea extensibila (cat un pat dublu), dulap, televizor (nu ca ne-ar fi trebuit), cafetiera, frigider, consumabile pentru baie, uscator de par. Trec toate astea pentru cei care au nevoie si de asemenea informatii. In rest, sederea noastra aici a fost foarte placuta, mai ales ca dupa o zi de umblat prin oras, uneori si prin ploaie, picam ca secerati.

Mai trebuie sa va spun ceva despre micul dejun:a fost colossal! Un mic dejun foarte variat, cu foarte mult peste si derivate din peste (bine pentru cei care spera ca in Norvegia vor manca peste!), cu brazeturi, legume si fructe. Pacat ca am fost mai rusinoasa si nu am tras in poze minunatia de mic dejun, dar daca ajungeti pe acolo o sa va convingeti. Pe scurt, merita sa va cazati aici. Veti avea posibilitatea de a va deplasa cam peste tot, in Bregen, fara masina admirand frumusetea unui oras nordic cu oameni foarte draguti si amabili. Raceala nordicilor este doar in gandirea carcotasilor!

In urmatoarele nopti cazarea a fost in alte locuri si mai minunate si mai inedite…

Trimis de DOINITA in 01.07.17 09:56:00
Validat / Publicat: 01.07.17 10:50:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 918 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Un alt colt al camerei, cu patul dublu.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 940.50 NOK pe cameră

elviramvio
    [02.07.17 01:39:49]

O recomandare buna pentru un traseu interesant. Astept povestile despre cele vizitate.

Plimbari reusite tot acest an!

DOINITAAUTOR REVIEW
    [02.07.17 08:13:50]

@elviramvio: Multumesc mult! Sa va bucurati de vacante si sa ne bucurati cu povestirile!

Aurici
    [02.07.17 17:23:34]

@DOINITA: Am stat si eu la hotelul acesta anul trecut, dar in august. Spune-mi, te rog, cum erau zilele in mai, ca sunt curioasa. La ce ora se lumina si la ce ora se insera la Bergen?

Frumos la Bergen si in toata Norvegia! Si mie mi-a placut mult, mult...

DOINITAAUTOR REVIEW
    [02.07.17 20:26:05]

@Aurici: nu cred ca se intuneca de tot, uneori ma trezeam pe la 2 si afara tot era putina lumina. In ce priveste vremea, a fost f. bine, cu o haina captusita (a mea putin mai groasa) era in regula. In Bergen ne-a plouat si ne-am dotat cu pelerine si palarii de ploaie, iar in rest a fost bine, uneori soare, alteori mai inorat dar ploaie nu. Daca vei citi postarea mea cu campingul Lofthus, in una din fotografii, sotul meu chiar face plaja. Oricum Norvegia m-a fermecat!

[29.08.17 15:24:17]

@DOINITA: Am descoperit aceasta Aventura Nordica pe care chiar cu intarziere ma pregatesc sa o savurez. Din cele spuse de tine o sa fie si mai si si sunt convinsa. E o destinatie inedita despre care din tot ce am citit totul a fost minunat astfel incat astept sa-ti citesc si tie articolele.

Si pentru ca sunt multe de citit am sa vin cu comentarii la ultimul articol din aceasta calatorie.

Felicitari, votat cu mare drag.

Aurici, DOINITA, elviramvio, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂRadisson Blu Royal Hotel: