ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2017
ÎNSCRIS: 22.05.16
JUN-2016

Samothraki - Panagiotis Apostoloudias Rooms (Therme)

Prima cazare – statiunea Therme, Panagiotis Apostoloudias Rooms

Am citit ca este considerata cea mai animata statiune, iar unii zic ca seamana cu Vama Veche – probabil cu acea vama pe care foarte putini au experimentat-o (fara galagie exagerata, fara fitze la cazari sau mancare, fara restaurante dichisite, ci totul simplu si cu preturi decente). In plus, am cititi ca de aici e mai usor accesul catre multe puncte de interes de pe insula (cascade, templul marilor greci, escaladare muntele Feggari, plaja Kipos). Acestea au fost motivele pentru care am ales ca in primele 4 zile (care au ramas doar 3 dupa ce am pierdut barca catre insula) sa ne cazam in aceasta statiune.

Am stat la Panagiotis Apostoloudias Rooms - NU pot recomanda cu mare drag aceasta cazare, pentru ca in cazul nostru cel putin, camera devenea foarte calduroasa pe canicula infernala din acele zile, iar ventilatorul din camera (camera nu avea aer conditionat) nu facea fatza, asa ca din pacate, nu ne puteam odihni nici ziua si nici noaptea. Cu siguranta daca nu erau acele zile toride ar fi fost mai ok din acest punct de vedere. Dar un defect mai mare al camerei era altul - chiar in fata usii de la camera se afla si mini-chicineta comuna pentru cele 3 camere situate la etaj, constand dintr-o masina de gatit electrica si o chiuveta, asa ca ori de cate ori cineva din camerele vecine folosea acest spatiu-chicineta, statea practic fix in dreptul camerei noastre si noi auzeam+miroseam tot ce se intampla/prepara in acel mic spatiu de gatit. In plus, daca in acel moment am fi stat la masa din fatza camerei noastre, oricine venea sa foloseasca chiuveta, ne-ar fi calcat pe picioare sau ar fi stat pur si simplu in bratele noastre.

Pe de alta parte, lenjeria de pat era foarte curata, patul foarte comod, camera in sine era de o curatenie ireprosabila, baia micuta (nerecomandata celor inalti) cu toate obiectele sanitare functionale, totul stralucea de curatenie - acestea au fost plusurile cazarii. In camera exista frigider, ceea ce este foarte ok. Iar doamna care administra pensiunea era o persoana extrem de amabila, chiar daca nu prea stia engleza, facea eforturi sa ne explice diverse chestii cu privire la insula, ce e de vizitat etc. In concluzie, daca aveti buget limitat, va puteti caza la aceasta unitate, dar negociati cu privire la camera – sa nu fie fix cea din dreptul chicinetei. In iunie 2016 o camera dubla costa 25 eur/noapte. In Therma sunt foarte multe cazari pe care nu le veti gasi pe internet, de aceea mi se pare un loc sigur sa gasesti cele mai multe cazari pe insula – daca esti in extra sezon nu ai nevoie de rezervari in prealabil.

Trimis de Sosorina in 30.06.17 12:58:16
Validat / Publicat: 01.07.17 21:48:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2622 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sosorina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.07.17 21:48:04]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 40&ridAnt=78659

Mutat în rubrica "Panagiotis Apostoloudias Rooms [Therma], SAMOTHRAKI" (nou-creată pe sait)

[01.07.17 23:08:35]

SosorinaAUTOR REVIEW
    [01.07.17 23:30:05]

@webmaster26: din pacate nu am facut fotografii la prima cazare...

DinuX
    [14.01.20 09:52:37]

Noi am prin vreme cu cod rosu de furtuna, 22-25 grade, nu ne-a fost cald. Ce-i drept am stat si la parter unde are un soi de apartament (doua dormitoare cu doua bai). Noi ne-am simtit supravegheati de proprietare care locuiau langa usa noastra, nu de ceilalti turisti.

DinuX, Sosorina