ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.04.2010
ÎNSCRIS: 24.06.08
APR-2010
2 AD. + 2 (3 si 8 ani) COPII

De revenit!

Traseul de la dus a fost Ruse-Byala-Veliko Tirnovo-Gurkovo-Karnobat-Burgas-Duni. Un drum superb ca peisaje, sosele bune si libere si mai ales fara serpentine (am calatorit in grup 10 adulti si 8 copii, iar 4 copii au in general rau de masina destul de sever). Nu am avut probleme cu niciunul din copii, asa ca la intoarcere am zis sa incercam varianta clasica Karnobat-Shumen-Razgrad-Ruse. Proasta alegere! Primii 40 de kilometri Karnobat-Shumen i-am parcurs in aproximativ 2 ore. Gropi multe si adanci exact ca dupa zapezile de pe la noi. Urmatorii 40 de kilometri erau “plombati”, asa ca a fost ceva mai bine, dar cu siguranta acest drum trebuie evitat pana aveti confirmare ca a fost reparat in totalitate.

Am ajuns la hotel in jurul orei 13: 00, iar cazarea s-a facut foarte rapid deoarece am fost singurii sositi in acel moment. O jumatate de ora mai tarziu, am vazut ceva buluceala la receptie, dupa cum puteti vedea in poze, dar si receptionere erau 4 sau 5 asa ca am impresia ca totul s-a rezolvat relativ ok.

De mentionat ca am vazut numai masini de Romania in parcare la Marina Beach precum si la Royal Marina. Pe tot parcursul sejurului nu am intalnit nici macar o persoana de alta nationalitate (ma refer strict la turistii cazati in acest resort).

Puncte forte:

-Camere foarte mari, mobilier generos, aer conditionat split in fiecare camera (noi am avut Junior Suite = o camera cu canapea extensibila si fotolii + o camera cu pat matrimonial) ;

-Curatenie desavarsita in camere, pe plaja, la restaurant si in general in tot resortul;

-Mini club foarte mare in interior, echipa de animatie foarte amabila si foarte dornica sa invete cuvinte noi in limba romana; s-au jucat cu copii, i-au pictat pe fata, au vopsit oua, au decupat, au dansat;

-Mancare diversificata, platourile erau completate in permanenta, inclusiv la ora inchiderii gaseai absolut orice;

-Piscina din interior a avut apa calda (nu foarte calda, dar suficient pentru a lasa copii sa inoate)

Puncte slabe:

-Foarte mic locul de joaca de la exterior

Incerc sa mai gasesc puncte slabe, dar chiar nu reusesc.

Mi-a placut mult si lucru cel mai important pentru noi este ca s-au simtit minunat copiii.

Trimis de Catmar in 07.04.10 12:16:57

VIZUALIZĂRI: 2579 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catmar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baie Junior Suite

bianca17
    [04.06.10 16:29:59]

Sa inteleg ca ati avut acces la piscina interioara de la Royal Marina Palace?

CatmarAUTOR REVIEW
    [07.06.10 16:10:23]

Da, dar este foarte posibil sa fi fost doar pentru perioada Pastelui.

Corina70
    [07.06.10 16:50:35]

catmar, imi poti spune te rog cati km sunt in total pe varianta de drum aleasa de tine la dus ? si cam in cat timp ati ajuns ? sau la ce ora ati plecat din bucuresti (spui ca ati ajuns la ora 13 la hotel) ?

ceva preturi la combustibilul bulgaresc mai stii ? presupun ca e bine sa facem plinul inainte de a trece granita, la plecare...iar la intoarcere mai completam de la benzinariile bulgaresti, insa nu stiu care sunt ok dpdv al calitatii si pretului combustibilului...

si pe mine ma intereseaza cea mai buna varianta de traseu ploiesti (bucuresti)-duni, dpdv al calitatii asfaltului, vom merge si cu fetita (are 3 ani) si nu vreau sa ne "zguduim" prea tare din cauza gropilor din asfalt sau sa mergem ca melcul din cauza unor reparatii sau devieri de drum...

multumesc !

CatmarAUTOR REVIEW
    [11.06.10 16:30:03]

Corina70, nu imi aduc aminte exact numarul de km, dar nu cred ca au fost cu msai mult de 30-40 peste variantele celelalte. Am plecat cam pe la ora 6 din Bucuresti, dar am si oprit de mai multe ori deoarece copiilor le este mult mai simplu cu opriri din ora in ora aproximativ.

Nu am alimentat deloc in Bulgaria, nu stiu preturile.

Imi pare rau ca nu pot fi de ajutor mai mult, dar a fost prima noastra experienta in Bulgaria.

Corina70
    [11.06.10 16:56:18]

multumesc pentru detalii. ma bazez atunci pe varianta de drum pe care ai mers si tu. alte variante de traseu sunt de anul trecut, e posibil ca peste iarna sa se fi deteriorat mai multe portiuni de drum, sau sa se lucreze la asfaltare si traficul sa fie ingreunat

oricum, pana in iulie vor mai pleca si altii spre duni, sper ca la intoarcere sa posteze informatii "calde".

[16.04.11 17:49:54]

buna, as dori sa stiu daca in luna aprilie se poate folosi piscina. daca are apa incalzita sau daca exista piscina in interior. multumesc. noi am fost anul trecut de paste la varna grand hotel si apa era calda-termala si am putut face baie.

deliutza27
    [16.04.11 18:30:24]

@magdagh - eu am fost la inceputul lunii mai, iar atunci in piscinele de afara faceau baie numai cei curajosi. Era rece apa pentru noi asa ca nici macar nu am facut un efort sa incercam sa intram in apa. Piscina interioara exista doar la Royal Marina si este incalzita. A fost singurul loc unde ne-am putut balaci in voie. In plin sezon am inteles ca la piscina interioara au acces doar cei care sunt cazati la Royal Marina, dar in mai, cand am fost noi, toata lumea putea sa intre sa faca baie pentru ca nu-i intreba nimeni de la ce hotel sunt. Ma gandesc ca in luna aprilie e la fel.

Va doresc o vacanta minunata!

[17.04.11 09:03:29]

multumesc frumos!

mihhha
    [17.04.11 13:30:27]

magdagh

"noi am fost anul trecut de paste la varna grand hotel si apa era calda-termala si am putut face baie. "

Te referi la piscina exterioara?

Multumesc!

[18.04.11 18:02:05]

da, ma refer la piscina exterioara de la marina beach.

mihhha
    [18.04.11 19:41:56]

Imi cer scuze! V-am intrebat de piscina de la Grand Hotel Varna.

[18.04.11 19:48:04]

@mihhha poti pune intrebarea de mai sus la rubrica hotelului respectiv, accesand link-ul SCRIE O INTREBARE . Cu siguranta asteptarea raspunsului nu va fi de lunga durata. Succes!

bianca17, Catmar, Corina70, deliutza27, domidoc, magdagh, mihhha
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Beach Hotel: