ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2017
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 16.07.15
JUN-2017
2 ad ADULȚI

Creta, Chania, Grecia superba! :)

Pentru vara aceasta am ales din nou, Creta« zona Chania, de care ne am indragostit, de la primul drum. Am ales hotel Pilot Beach Resort, dupa ce am cautat impresii pe diferitele siteuri si la recomandarea agentiei, care facuse un info trip si stia hotelul.

Hotelul se afla in vecinatatea localitatii Georgioupolis, cam la 1 km si ceva de aceaasta, drumul pana acolo se parcurge cam in 15 min, pe jos. Nu sunt mijloace de transport in zona, cel putin noi in zona hotelului nu am vazut nicio statie de autobuz si pt. ca am inchiriat masina nu ne a interesat.

Hotelul este excelent din toate punctele de vedere. Se intinde pe o suprafata foarte mare, este format din mai multe corpuri de cladiri cu cateva apartamente fiecare, plus cladirea principala unde se gasesc receptia, restaurante, baruri, centrul Spa... Noi am fost cazati intr o camera dubla cu vedere catre o piscina, am fost extrem de multumiti. Hotelul este pozitionat de o parte si de alta a unei sosele, accesul intre cele 2 zone, facandu se printr un tunel amenajat, prin care se ajunge si la plaja.

Curatenia este exemplara, se schimba lenjeria si prosoapele zilnic (sau nu, daca nu doresti acest lucru, poti alege! :)), spatiile verzi abundente din interiorul complexului sunt foarte bine ingrijite, iar oamenii care lucreaza in hotel sunt extrem de amabili.

Masa se serveste la 3 restaurante, plus exista si unul pentru a la carte, la care noi nu am ajuns, dar era cu plata extra. Cel mai placut este ca sa alegi seara sa servesti masa la restaurantul de pe plaja, privelistea este superba, in plus, imediat, la barul de alaturi, incepe un program cu muzica live, poti ramane in continuare acolo.

Mancarea este pentru toate gusturile, variata si foarte buna. Dulciuri, fructe, asa cum gasesti in acest gen de hotel. Nici chiar pentru pretentiosi nu cred ca sunt probleme! :). De mentionat este ca seara, bauturile se platesc, chiar si apa, preturile fiind de la 3.50 sticla de apa de 75 ml, 3.50 coca cola, 4 euro fresh portocale si de la 13-15 euro in sus sticla de vin. La mic dejun, sucurile, apa, ceaiul si cafeaua sunt incluse.

Plaja este supeeeerba, putine locuri in Creta dispun de asa ceva. Este foarte lata, cu nisip fin si intrarea in apa lina, Sezlongurile, in numar foarte mare, sunt gratuite, prosoapele pentru plaja, de asemenea. Plaja este practic lipita de partea de hotel de pe plaja, doar cobori cateva trepte.

Turistii sunt in mare masura nemti si rusi, multe familii cu copii mici, hotelul are numeroase facilitati pentru acestia. Sunt 4 piscine si cu zone pentru copii, o zona cu tobogane, iar seara, la unul dintre baruri erau show uri speciale pentru acestia. Este o echipa de animatori, prezenta pe parcursul intregii zile pe plaja, cu diverse jocuri si activitati. Am vizitat si centrul spa, este minunat, dar preturile sunt pe masura. Noi am avut un voucher cadou si asa am ajuns sa i trecem pragul, dar pentru amatori, recomand! :).

Hotelul, asa cum am mentionat la inceput, nu este intr o localitate, e destul de izolat, nu ai in zona taverne unde poti manca la pranz. Pe plaja gasesti aceste terase la o distanta de 10 min de mers pe jos, dar fiind foarte cald, am preferat sa luam cate ceva la restaurantele/barurile din incinta, Recomand acest hotel, oricui doreste servicii de calitate, in special celor care au copii, pentru facilitatile hotelului si pentru calitatea plajei! Despre imprejurimi si locuri de vizitat, intr o postare separata! :)

Trimis de ElenGo in 28.06.17 12:07:44
Validat / Publicat: 28.06.17 12:50:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, Rhodos, Kos

VIZUALIZĂRI: 3825 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ElenGo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imagine din curtea hotelului
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19500 PMA (din 15 voturi)

[28.06.17 12:49:50]

------

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 90&ridAnt=78601

giuliani
    [28.06.17 16:50:51]

Ar fi interesant de citit (pentru mine, cel putin) un review despre orasul Chania. Inca nu am fost in Grecia dar citesc numeroase reviewuri pe si aici pe site pentru a-mi face o parere si a alege ceva pentru viitor. Am identificat momentan doua-trei insule care cred ca mi-ar placea dar Chania e prima pe lista. (alaturi de Rhodos, Skiathos si Mykonos).

[28.06.17 17:05:05]

@ElenGo: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[28.06.17 19:28:33]

[28.06.17 19:31:54]

@ElenGo: Spune-mi te rog frumos cu cât ai închiriat mașina/zi.

Ce ați reușit să vizitați? Eu cred că nu mi-ar ajunge o lună să vizitez tot ceea ce vreau.

Mulțumesc

[28.06.17 21:20:26]

@krisstinna: Amminchiriat un Fiat 500 cabrio cu 75 de euro/ 2 zile

Era si pt ei inceput de sezon si negociau lejer! Neaparat inchiriat de undeva din localitate, unde sunt mai multe rent a car uri si oamenii negocoaza. La hotel, de expl. o masina de clasa mica se inchiria cu 60 euro/zi

Cat despre vizitat, sunt o multime de locuri auperbe in lartea de vest a Cretei. Noi am vazut in urma cu 2 ani o parte sin locuri (Elafonisi, Falasarna, Chania town) iar acum am ajuns in Rethimno, Kourna Lake si ne am. plimbat prin cateva sate din munti, extrem de pitoresti. Gasesti foarte multe informatii pe internet ref. la. locurile de vizitat din zona, i chiriatul masinii este f util, in mom in care ajungi pe. insula!

[28.06.17 21:44:43]

@ElenGo: Mulțumesc din suflet, eu am cazare în Rethymno, sper să găsesc ceva mai ieftin, poate pentru mai multe zile. Ți-a plăcut Kourna Lake? Erau și rățuște? Dar cascadele "Arghiroupoli Watherfalls", le-ai văzut?Merită drumul până acolo?

[28.06.17 21:51:45]

@krisstinna: Orasul Rethimno e superb? panorama. oraduluo de pe Fortareata e superba, nu trebuie ratat! . Lacul e apectaculos? nu ratati plimbarea cu hidrobicla, imaginile. sunt spectaculoase. Nu ne am dis la cascada, am. preferat sa urcam spre munti si sa vizitam satelw din zona.

. stat in zona. Georgiopouli si satucul eate f frumos

Zona portuara este de vizitat, daca ajungeyi. Nu ratati drumul spre Elafonisi, mergeti la dus prin satele sin munti si la intoarcere, alegwti drumul de coasta! Este spectaculos!

[28.06.17 22:05:54]

@ElenGo: Mulțumesc frumos!

[28.06.17 22:52:55]

@giuliani: In Chania am fost acum 2 ani, nu am amintiri proaspete pe care sa le relatez amanuntit, asa cum am facut in acest articol.

Orasul este superb, cu zona portului spectaculoasa. Imi amintesc ca ne am plimbat mult pe stradutele ca un labirint, pline de terase. Gasiti informatii utile pe diverse siteuri, sfatul meu este acela ca orasul trebuie neaparat vizitat daca anungeti in zona de vest a Cretei!

ElenGo, giuliani