ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2017
DIN: Valea Mare [VL]
ÎNSCRIS: 30.05.15
OCT-2015
2 AD. + - COPII -- v: -

Doua zile minunate, peisaj feeric

Aveam multe de spus-despre LITORAL, DELTA, POIANA BRASOV, PALTINIS, CALIMANESTI, GOVORA, OLANESTI, HERCULANE, BAILE FELIX si altele dar daca regulamentul nu prevede review-uri mai vechi, ma conformez.

Totusi, as avea o sugestie, sa fie trecute, undeva, separat, sa dam sansa celui care vrea sa scrie despre un subiect anume, indiferent de perioada. Asa este, nu prazinta interes major, unii totusi reactioneaza, s-a vazut concret, sint nostalgici, sint romantici, sint melancolici, mai stiu eu cum sint.

Moderatorii, poate iau in seama, doleanta unui user, care ar avea multe, multe de zis. Nu le stopati elanul celor ca mine, sint convins, nenumarati o sa fie, mai ales ca am vazut ca sinteti realisti, deschisi, naturali, tebuie sa ne cunoastem trecutul, nu?

Am petrecut doua zile la OLANESTI, nu mai fusesem de mult aici.

S-a construit mult, dupa revolutie, s-a investit major, nu am cunoscut, initial, statiunea, incet-incet, ne-am acomodat.

Am optat pentru hotel Central, 3*.

Conditii extra la cazare, construit recent, deh, receptionerii foarte amabili, receptivi, la orice, ne-au prezentat doua camere, inainte sa ne cazam. Un lift modern, pe exterior amplast, cred ca din lipsa spatiului, de la etajul1, pus, din aceleasi motive, cu vedere asupra centrului.

Camera, putin cam inghesuita, in rest frumos aranjata, baie, cu toate cele necesare. Restaurantul, construit peste riul OLANESTI, susurul riului de munte auzindu-se de aici, avind, cel putin, eu, o senzatie de frica, nu era nici o problema, era pus pe niste piloni si niste grinzi uriase de beton.

Am servit masa, nici vorba de all-inclusiv, cum se ,,trimbita''pe toate site-urile, de prezentare, erau de inteles, pentru citiva turisti, citi eram, in aceea perioada-octombrie-nu se merita. Asa ca am servit masa ,,la gamela''-cum imi place mie sa zic.

Izvoare tamaduitoare, castelul, parcul, padurea, linistea, m-au facut sa ma gindesc la vremurile, de mult apuse, de demult, antice, din ,,anul 1900, toamna''-cum bine ziceau moderatorii acestui site.

Melancolie nostalgie sau ce sa fie? Principalul e, ca era frumos...

Trimis de DORICA in 28.06.17 10:04:21
Validat / Publicat: 28.06.17 10:59:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE OLĂNEȘTI. A mai fost în/la: LITORAL, DELTA DUNARII, POIANA BRASOV, PALTINIS, HERCULANE, BAILE FELIX, CALIMANESTI, GOVORA, OLANESTI, DEVA, ORASTIE, PITESTI, STREI, SLATINA, BUCURESTI.

VIZUALIZĂRI: 1305 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DORICA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Nicu
[28.06.17 14:40:38]

Regulamentul nu prevede reviewuri mai vechi, cam asa ati scris.

Govora, Herculane, etc...

Puteti scrie cit vreti despre aceste locuri dar nu se vor acorda... puncte...

FOARTE MULTI scriu pentru a primii puncte (stiu ca nu e bine sa scri cu litere mari)

Puteti scrie si despre vacantele (vizitele) mai vechi dar cu o conditie sa nu faceti parte din categoria celor care scriu... doar... pentru puncte.

Zoazore
[28.06.17 16:23:13]

@DORICA: Domnule Cornel (că mereu tresar când citesc prin articole că DORICA nu mai are păr!), lucrurile se schimbă de la o zi la alta. Dvs. puteți scrie despre hoteluri care nu mai există și-atunci ce relevanță mai au? Sau lucrurile se pot îmbunătăți, și-o notă rea scade interesul. sau invers, din bună, cazarea poate deveni mai puțin bună și-atunci induceți în eroare.

Nu are nimeni nimic cu userii melancolici, se pot scrie ecouri cu amintiri la articole deja existente despre locuri cunoscute de Dumneavoastră.

DORICAAUTOR REVIEW
[29.06.17 09:35:22]

Asteptam, cu nerabdare, revederea cu Pontul Euxin, in fiecare an...

Intuiam ca o sa fie pareri pro si contra dar ecoul d-nului Nicu mi-a dat multe sperante, m-a facut ,,sa zbor'' imaginar, bineinteles spre acele timpuri frumoase. Nu ma intereseaza, in mod special punctele, imi plac, de ce sa nu recunosc, nu se poate, e bine si asa. Review-urile bune, sa le citesc si sa le acord puncte, evident. Voba cuiva, citesc din memorie, tata a vrut sa ma fac doctor, mama, inginer, eu am ajuns electrician, e bine si asa. Cum spuneam, in titlu, ajunsesem sa facem o obsesie, sa vedem marea, in fiecare an. O pofta ,,debordanta''am sa astern pe hirtie impresii despre locatiile unde am fost, acum litoralul romanesc. Multumesc ca ,,nu mi s-au taiat aripile''-daca pot sa zic asa, nu mi s-a stopat ,,elanul, tineresc''-daca pot sa zic asa, a reinviat speranta ,,sint tinar si nelinistit''-daca pot sa spun asa.

In periplul nostru la mare primul popas, a fost la Saturn, hotel Saturn, un hotel minunat, la vremea aceea. Eram tineri, visatori, cu pletele in vint, nu ne faceam probleme, credeam ,,ca tot ce zboara, se maninca'', e-he-hei, tineretea, isi spunea cuvintul.

Hotel bun, ne referim la anul 1981, camera, cu vedere, partiala, la Pontul Euxin, construit recent, dotat cu cele necesare, la fel si baia.

A doua iesire la Mamaia, hotel Aurora, a urmat iar Mamaia de vreo trei ori, hoteluri-Doina, Tosca, s. a. Costinestiul cu ,,casutele de zid''. Obeliscul, emblematic pentru statiune. De asemenea teatrul de vara, in aer liber, unde aveau loc multe spectacole. Am facut o retrospectiva a tuturor locatiilor vizitate pe litoral, n-am facut-o, pentru puncte, ci pentru aducere aminte, poate si pentru altii, ,,cine nu-si cunoaste trecutul, nu-si cunoaste prezentul''Recunosc ca am devenit, putin nostalgic, dupa acele vremuri, melancolic, romantic, sentiental, Ce sa fac, asa sint eu, oare, la senectute, ma mai poate schimba ceva? Nu cred.

DORICA, Nicu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCentral Hotel: