ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2017
JUN-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 8

Foarte nemulțumit

Elenite Villas

Nu recomand acest complex nimănui. Nu doar vilele ci intreg complexul care este format din aceste vile si cateva hoteluri.

Problema incepe de cand te apropii de complex. Nu sunt indicatoare iar localnicii purtand veste reflectorizante si niste ecusoane la gat te opresc si iti spun ca trebuie neaparat sa parchezi ptr ca nu este voie cu masina, cerand intre 15-30 leva pe zi. Daca ajungi pana la urma la una din cele 4 porti de acces in resort constati ca este inchisa dar nu te directioneaza catre poarta principala ci iti spun doar ca nu ai voie cu masina, deci ajungi din nou la localnici sa parchezi. Daca ai noroc si ai nimerit poarta principala parchezi la intrarea in resort si de acolo o iei pe jos si cauti receptia vilelor ptr ca nimeni nu stie sa te indrume. Ideea este sa lasi bagajele la masina ptr ca ulterior va veni cineva cu o masinuta electrica tip golf sa iti ia bagajele. Asta daca ai parcat la intrarea in complex unde costa 12 leva/zi.

Apoi primesti o camera in asa zisa vilă, care de fapt este o căsuță de lemn tip Costinești ani 80 cu etaj. Etajul este al altor turisti nu va imaginati ca este tot al vostru.

Interiorul arata de maxim 2 stele iar dotarile sunt minime si foarte vechi. Aer conditionat nefunctional sau fara telecomanda, TV cu tub cu cateva canale in bulgară, o baie insalubra cu suporturile ptr prosoape, hartie, sapun etc smulse. Hartia avea un suport improvizat pe balamaua ușii iar broasca de la usa de la baie fusese candva inlocuita dar ghinion nu s-a potrivit in vechea gaura. Diferite intrerupatoare si prize lipsa, becuri arse, pereti scorojiti si crapati ca sa intregeasca tabloul dezolant.

Fiica mea de 4 ani a inceput sa planga si sa spuna "Tati de ce nu putem sa mergem la un hotel asa cum facem de obicei? ".

Celebra terasa consta in 2 scaune vechi si murdare din plastic plus o masa asemenea. Paturile sunt cu niste saltele care mi-au amintit de perioada studentiei atat ca aspect cat si ca formă. Camera mai are in dotare pe langa praf si panze de păianjen ceva gandaci, fluturi si niste viermi foarte mari posibil limaxi.

Mobilierul vechi, rupt, jupuit ceva gauri prin pereti si fire iesite neizolate.

Nici vorba de fier de calcat in camera, seif sau alte dotari prezentate pe booking sau alte situri.

Fotografiile de prezentare ale camerelor care sunt in agentii sau pe site-uri de specialitate, posibil sa fie realizate in alta locatie, deoarece dupa ce am refuzat trei camere am cerut sa mi se arate o camera ca cea din poza si nu a fost posibil.

Mancarea este execrabila, foarte putina, gatita gresit, de proastă calitate, si unele produse chiar vechi (pangasius de la pranz servit si seara dar cu o culoare schimbată, vinete acrite, carne de curcan ce nu poate fi nici gustată din cauza unui gust de stricat). Dealtfel singura carne este de pui sau curcan. Nu exista porc sau vita. Fructele sunt aproape inexistente in schimb au niste aranjamente f. frumoase cu fructe din plastic.

La micul dejun aveau clatite si unt dar surpriza... nu era gem. Iar la lapte era o coada de vreo 10 persoane iar cand m-am dus dupa 10 minute in apropiere am inteles ce se intampla. Laptele se terminase, cineva luase recipientul dar nu il mai adusese inapoi. Am cerut unui ospatar sa aduca lapte si ce e drept s-a conformat. Nu inteleg insa atitudinea pasiva a rusilor de la coada. Dealtfel prezenta ruseasca in complex este de aproximativ 90%. Restul ceva polonezi si ucrainieni. Am vz si o familie de români, posibil sa mai fi fost totusi si alti cativa conationali pacaliti ca si mine.

La bauturi poti avea acces doar in receptie sau la restaurant, pe plaja sau in parcul acvatic din apropiere unde intrarea este gratuita totul se plateste.

Nu am incercat restaurantul " a la carte" cu specific italian unde aveai 1 sau 3 accesuri gratuite dar din trecere am vazut pizza abandonata pe masa cu un blat ce parea a fi crud la mijloc.

In concluzie a doua zi am cerut tour operatorului sa fiu transferat la un alt hotel. Cu greu s a realizat acest lucru la un alt hotel din complex unde am primit o camera cu ceva mai putin mucegai, mobilier mai întreg si un tv cu tub, dar unde am primit aceeasi masă de proasta calitate cu mâncare veche.

Va atasez si cateva foto din acest asa zis concediu.

Trimis de Marian Liviu in 27.06.17 20:01:17
Validat / Publicat: 27.06.17 20:56:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Am mai fost de cel putin 10 ori in Albena, Nisipuri, Sunny Beach, Kavarna.

VIZUALIZĂRI: 2184 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marian Liviu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Baia si boilerul de rigoare

[27.06.17 20:30:11]

@Marian Liviu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[27.06.17 20:56:21]

@Marian Liviu:

La care hotel ați stat?

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

giuliani
[28.06.17 10:24:58]

Ca o recomandare, incercati de fiecare data sa cititi si review-urile altora de pe site-uri de specialitate. Chiar si aici exista un review din 2013 cand deja erau probleme cu mucegaiul. Pe booking, unde cred ca doar vilele de 4 stele sunt in oferta, nota medie a reviewurilor este de 6.1 (putin din pct meu de vedere), iar pe tripadvisor are 2,5 stele din 5 fiind pe ultimul loc in clasamentul locatiilor de cazare din statiunea respectiva cu peste 50% reviewuri negative.

florinu
[12.08.17 18:10:38]

@Marian Liviu: CORECT - Privelistea este frumoasa. in rest... de la 11,30 nu mai gasesti nimic de. baut pe plaja daca. vrei ceva de baut dupa ora 16 gasesti doar la receptie (100 - 300 m de plaja). camere de 1,2 stele maxim, mancarea aceeasi in fiecare zi, personalul sictirit.

In rest... majoritate predecesorilor care au comentat aceasta locatie este adevarata in proportie de 98%

Recomand doar daca va incanta peisajul si aveti. ceva banuti in plus pentru a cumpara bauturi de la magazine

florinu, giuliani
Alte impresii din această RUBRICĂVilele Elenite [Holiday Village, complex Royal Club Victoria]: