ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.04.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 06.04.10
    AUG-2009

Excursie in orasul Rhodos

Am avut ocazia sa vizitez o mica particica din aceasta insula intr-o excursie de o zi in timpul unui sejur in Marmaris, mai exact orasul Rhodos. Ca urmare toate impresiile mele se refera strict la acest oras catre celelalte atractii ale insulei neavand timp sa ma indrept.

Am ajuns in oras in jurul orei 10: 00 dimineata dupa un drum de maxim o ora parcurs cu catamaranul. Imediat ce am putut zari la orizont silueta insulei, vantul a inceput sa bata cu putere iar geamurile s-au umnplut de stropi. Multumind in sinea mea ca valurile si balansul nu mi-au creat nici o stare de rau am coborat de pe catamaran si am pus piciorul pe pamant grecesc. Cu exceptia orasului vechi strajuit de ziduri am observat peste tot prezenta aceluiasi vant puternic.

Din port, o parte dintre cei veniti cu noi din Marmaris s-au alipit unui grup de turisti romani veniti in circuit cu o agentie din Romania. Noi nu am preferat acest tip de vizita asa ca am pornit singuri sa descoperim orasul. Am intrat in primul magazin si am cumparat o harta a orasului cu ajutorul careia ne-am stabilit cateva obiective pentru scurta noastra vizita.

Primul lucru pe care l-am facut a fost sa intram in orasul vechi. Imediat ce treci de porti peisajul se schimba, intri parca intr-o alta lume: stradute pietruite si inguste, usor intunecate, multe magazine, terase si cafenele. Mi-a placut foarte mult atmosfera de acolo insa nu am putut sa nu constat preturile vizibil mai mari decat cele din Marmaris de unde veneam. Am regretat totusi ca nu am putut sa ne oprim pentru a manca ceva la una din terasele de pe aceste stradute si pentru a intra mai mult in atmosfera; a trebuit sa ne multumim cu un Gyros mancat din mers putin cam scump fata de cat ar fi meritat dar am pus si pe seama faptului ca in zona aceea probabil totul este mai scump.

Dupa plimbarea pe stradutele vechi ne-am continuat traseul catre Turnul cu Ceas la care am ajuns de fapt urmand aceleasi strazi tipice. Aici contra unei taxe de intrare de 5 Euro (sper sa nu gresesc, nu imi mai amintesc exact) am urcat pe scarile inguste pentru a admira din varf o panorama asupra intregului oras Rhodos. In turn exista si o mica terasa unde la coborare ne-am putut opri sa servim un suc inclus in pretul biletului de intrare. Momentul a fost bine venit pentru a ne racori si a ne trage putin sufletul inainte de a porni mai departe.

Am coborat dinspre turn pe alte stradute si am parasit orasul medieval prin alta poarta decat cea pe care intrasem.

De aici am pornit pe faleza, pe langa mare, pana la acvariul din Rhodos ce parea a fi situat oarecum in capatul orasului. Aproximativ jumatate de ora a durat turul acvariului construit sub forma unei pesteri cu tunele deoparte si de alta fiind dispuse vietuitoarele marine.

Dupa acvariu ne-am indreptat direct catre plaja din oras pentru o baie si putina relaxare. Apa era mult mai albastra si mai curata parca decat in Marmaris insa intrarea in apa foarte abrupta si cu pietre mari pe fund. Plaja avea pietris mare langa apa si parea mai nisipoasa mai departe unde erau asezate sezlongurile. Foarte util a fost faptul ca existau dusuri si o cismea, mai ales pentru noi pe care ne astepta drumul de intoarcere.

De pe plaja a trebuit sa ne indreptam direct catre port unde dupa o mica asteptare si o vizita prin duty-free ne-am imbarcat pe catamaran.

A fost frumoasa vizita insa timpul petrecut acolo destul de scurt asa ca nu am putut sa ne facem decat o idee sumara despre ceea cea inseamna insula. Mie mi-a placut si sunt convinsa ca Rhodosul merita un intreg sejur pentru a-l vizita mai in amanunt.

Trimis de pink_gabi* in 07.04.10 08:45:00
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3129 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pink_gabi*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 In port, catamaranul cu care am venit din Marmaris

pepsi70ro
    [27.05.10 20:34:04]

Imi face placere sa-ti ofer superbonusul pentru acest review.

Am trecut de foarte multe ori pe langa Rhodos cu nava mea comerciala si intotdeuna priveam prin alidada la hotelurile si cladirile care se puteau observa. Pana cum nam ajuns in scop turistic, dar timpul nu este pierdut. Citind impresiile tale m-ai convins, felicitari!

[07.09.12 14:31:35]

Mutat la rubrica "La pas prin Rhodos Town" (nou-creata pe site)

domidoc, pink_gabi*
    Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Rhodos Town: