ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2017
ÎNSCRIS: 29.05.14
JUN-2017

Extrem de nemulțumit

Cel mai prost hotel în care am stat vreodată...și chiar nu aveam așteptări

Am ales hotelul cu inima strânsă, dar trebuia neapărat să ajung în acea perioadă la Sovata și fiind perioada de 1 iunie-Rusalii totul era ocupat, doar acest hotel mai avea camere (din cele care dau factură, aveam nevoie pentru muncă). Nu am avut nicio clipă așteptări mari, am fost și la vile, și la 4 sau 5*, fac bine diferența.

Am ajuns la hotel pe seară. Prima impresie: parcarea este foarte mică, vreo locuri la un hotel de 150 locuri, hotelul cu clasica înfățișare specifică erei comuniste, zona însă forte frumoasă, aproape de centru.

Când intri în hotel practic faci o călătorie în timp: la recepție te întâmpină un panou pe care scrie "Clientul nostru, stăpânul nostru", în lobby este o zonă cu scaune - fotoliu tapițate (murdare) și televizor (doamnele în vârsta stau aici și se uită la teenovele turcești). Mocheta veche, lambriurile de lemn, mobilierul vechi din recepție și faptul că momentan nu le merge sistemul dar ne trece pe un caiet completează peisajul. Primim cheia, mergem în cameră (da, cele de la etajul 6 sunt mai ok, sunt cele renovate parțial, dar voi detalia ulterior ce probleme au). Mobila proastă dar nu extrem de veche, exceptând ele 2 paturi de cămin cu saltele la fel de vechi pe care nici nu le poți lipi. Scot o pilotă suplimentară din dulap și ghici ce? Este plină de sânge. Prosoapele erau pătate de rugină. Baia curată, ok, cu ceva consumabile.

Încă de prima dată când am făcut duș am văzut că se prelinge apa pe jos. Am zis că poate e și neatenția mea, mai ales că nu există abină de duș, ci doar o cădiță mică.

A doua zi observ că apa ajunge până la ușa camerei. Chem camerista, dă cu mopul, în câteva minute se inundă iar (refula sifonul fără ca eu să fiu măcar în baie).

Reclam la recepție, mi se spune că știu, mereu face așa, trimit pe cineva. Plec la din hotel, ajug seara, fac duș... se inundă iar baia. Pun prosoapele pe jos să nu intre în mochetă, mă culc, repet ritualul a doua zi, anunț iar la recepție, mă întorc seara și... surpriză: nu mai refulează doar sifonul ci și toateta. Efectiv excrementele ajung până în cameră... 2 zile mi-a fost rău după această priveliște.

Ne schimbă camera, ne dă una cu un etaj mai sus. Iau rapid hainele și ce mai apuc de prin cameră (din baie clar nu am mai vrut măcar să recuperez ceva), ajungem la camera numărul 2: horror! Niciodată nu am folosit termenul acesta pentru o cazare, dar efectiv erau condiții inumane: mobilier vechi care mirosea îngrozitor, saltele și lenjerie de pat murdare, draperii pline de praf, în dulap nu puteai pune hainele, cădița de duș galbenă, sifonul refula și aici, am făcut duș în papuci și ne-am rugat să nu refuleze toaleta.

Noroc că era ultima noapte, am stat până târziu în stațiune, apoi la prima oră am plecat (deși mai aveam treabă până pe seară în Sovata, am preferat să nu mai revin în cameră).

Am achiziționat și mic dejun: meniu fix (nici nu credeam că este altfel), am dat ceva mai mult pt a avea cafea (în mod normal este doar ceai inclus). Micul dejun constă în 1 sau 2 cuburi de brânză topită, 1 mezel (fie 2-3 felii de șuncă, fie 2-3 felii de salam sau chiar parizer - nu am putut mânca mezelurile, erau foarte sărate), 1 cub de unt cu 1 marmeladă sau 1 cutiuță cu miere.

Singurele lucruri bune sunt poziționarea și personalul amabil. Doamna de la recepție cel puțin a fost minunată, săraca nu mai știa ce să facă.

Trimis de holidaysketch in 27.06.17 15:36:11
Validat / Publicat: 27.06.17 16:53:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOVATA [MS].

VIZUALIZĂRI: 1397 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (holidaysketch); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 21.00 EUR pe cameră

ux130769PHONE
    [21.09.23 09:10:28]

Cu toate că am făcut o recenzie defavorabilă hotelului, un singur lucru bun are hotelul Hefaistos Sovata, unul din angajații hotelului este șoferul care transporta pacienții la baza de tratament, este amabil, politicos empatic, totdeauna interesat de siguranță calatorilor

[21.09.23 09:51:32]

@ux130769: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Cornel, ux130769
    Alte impresii din această RUBRICĂHefaistos Hotel: