ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2017
ÎNSCRIS: 16.09.13

Gloria Jean’s Coffee – the life saver

Cu mai mult de 10 ani in urma, am descoperit GJC ca urmare a unei intamplari.

Fiind un fin observator al spiritului feminin, intr-o zi observand soata cam trista, m-a mancat in fund sa intreb: ce ai?

Raspuns: ce fel de barbat esti tu?

Adica? ... adica nu ai grija de mine.

Cum n-am?

Toata ziua la vanatoare pun pe masa, fripura de dinozaur, mamut, petrodactil, etc.

Da, dar cafeaua?

Zbang, m-a trimis direct la podea. Totusi ca sa nu rada si curcile ca o femeie de 160 cm a facut K. O. un barbat de 180 cm, fara sa-l atinga, mi-am revenit si am luat-o de mana pornind pe drumuri periculoase…. sa descopar cafeaua.

La vremea aceea, exista in Mall Vitan la parter GJC.

Intru hotarat si comand un café frape – aia se sparg de ras.

Pamantul catre tataie…. hello, ani 60,70,80 – Beatles, Boney M, ABBA, s-au dus. Suntem in secoul 21. Am verificat, aveau dreptate.

Inspirat de inaintasi (“sa fii tare cum a fost Stefan cel Mare", si rememorand luptele in care i-am invins pe turci, la… sprint viteza), cer cafea cu gheata.

ICE COFFEE, mi se raspunde. "Pai din asta pot sa fac si acasa", mi-am spus in gand tragand cu ochiul drept catre soata.

Ca sa nu pierd pozitia de mascul alfa, dau o comanda amanuntita: cafea, gheata, frisca si ceva smacuri pe deasupra (un gen de shaorma cu de toate) si raman ferm pe pozitie, ca atunci cand stai in stepa nemiscat, cu sulita in mana, in fata fiorosului rododendron (termenul latinesc Rhododendron; ca sa nu primesc critici).

Oamenii pronunta: Gloria Jean’s very vanilla chiller.

OK, spun ca sa se vada ca stiu si termeni din secolul 21, dupa care primesc un ghiont…. aaaa cu ciocolata.

In ziua de astazi, am corupt nevasta pe vanilie (potenteaza gustul cafelei), deoarece pe paharul, luat ieri 26 iunie de la GJC situat la intersectia b-dul Unirii cu str. Traian, am dat 17 lei. In pahar regasim: 3 expresso, gheata, ceva lapte, vanilie, ceva smacuri. Peste se pune si ceva frisca, doar daca vrei. Ca sa nu te plictisesti, dupa ce ti se intinde paharul, observi ca pe tejghea exista topping de ciocolata, de caramel, scortisoara si ghiardeli (asta habar nu am ce este; n-am incercat). Capacitate pahar aproape 500 ml. Daca vi se pare prea soft, puteti comanda extrashot, la 4 lei.

Eu, ca de obicei, prefer café latte, sau capucino, care costa 15 lei.

Mai au o chestie care merge bine pe caldura, numita FRUZIE-MANGO, dar cereti mango, ca inteleg ei. Exista varianta cu lapte, sau apa, dupa gust, tot la pret de 17 lei, paharul de 500 ml. Daca aveti si copii, incercati Original iced chocolate; fara cafea, acelasi pret, aceiasi cantitate.

Candva aveau niste cartonase si la 10 bauturi cumparate, primeai una medie gratis. Astazi au niste carduri, pe care tot strang puncte si…. experienta.

Ce mai gasim in GJC? Pai foarte, foarte multe combinatii, care variaza in functie de gust, de la om, la om.

Lista locatiilor o gasiti pe pagina de web. Vedeti ca GJC Romana se desfiinteaza, dar se muta undeva pa Mosilor.

In concluzie, cu toate ca titlul este usor exagerat, daca va nimeriti in jur de ora 20:00 (program 10-21) pe bulevardul Unirii, intorcandu-va de la munca obositi, cu toate ca programul a fost pana la ora 16:00 (a se citi: mers la PUB, o miuta cu baietii, etc) si cu hainele in dezordine, intrati si luati ceva pentru sotie, deoarece poate salva cocoasa.

Rododendronul, azaleea, se cumpara din florarie, cu toate ca exista si gratis pe bulevardul Unirii. Tot gratis exista si camere de luat vederi si daca nu va plac catusele si femeile in uniforma (cui nu-i plac?), nu riscati.

De ce sa faceti asta?

Pai …... dupa usa de la propria casa, exista posibilitatea mare sa existe un ninjitsu, care tine in dreapta coada de la mop si in stanga facaletul. Sau invers.

Cafeaua se vinde si separat, ca sa inchei intr-o nota optimista, la 165 lei/kg. Locatia are si mese afara pentru fumatori. Are toaleta la etaj si bon fiscal, pentru cunoscatori. Capacitate, 50 persoane. Echipa este profesionista, politicoasa si stie meserie. Plata se face la casa inainte de livrarea produsului, nefiind servire a la carte.

Tips: stati afara; va veti bucura de spatiul verde generos…. daca tineti capul pe spate si va uitati la pomi, deoarece bulevardul Unirii este beton... la propriu.

P. S. acesta este singurul sortiment pe care sotia il bea cu lapte. La intrebarea: de ce? , am primit raspunsul: “cafeaua cu lapte este pentru barbati”

De data asta T. K. O. impecabil.

Poze? OMG!

Trimis de danyo in 27.06.17 14:22:22
Validat / Publicat: 27.06.17 14:55:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1463 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 b-dul Unirii colt cu str. Traian
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[27.06.17 15:47:45]

@danyo: Aha, deci! Vezi că te urmăresc?

Am văzut odată firma asta de pe Victoriei și, sincer, am crezut că-i magazin de blugi.

Nene, dar au ăștia niște scoruri... Bine, și produsele sunt de top, dar ariciul din buzunarul meu e... mamut.

La Starbucks ai fost?

P. S. Care-i treaba cu pozele? Nu faci? Nu pui?

AnaEscu
[27.06.17 15:58:39]

Delicios articolul. Și cu mult ”lapte”.

Semnează: bărbatul din mine

cristina47*
[27.06.17 20:04:13]

A 5-a cafenea, de duminica pana marti!

Nu-i rau deloc! Ne rasfatati! Multumim.

cristina47*
[27.06.17 20:06:13]

@Zoazore: Ce au "Starbucks"-urile astea? Vad doar tineret, cel putin la acesta de langa mine, de la Veranda. Nu ca... n-as mai fi eu tanara

[27.06.17 20:34:53]

Cf Regulamentului - vezi capitolul 7

3b. Reviews-urile despre restaurante (i) din localitatea de domiciliu sau (ii) din acelaşi sejur SUNT supuse limitei “maxim 2 (cu PMA_STD) / săptămână”.

- review-ul este republicat fără PMA STD (se poate vota doar simbolic, +/-1PMA)

Voturile deja acordate vor fi convertite în unele ”simbolice”

[27.06.17 22:45:08]

@AnaEscu: Always, Multumesc pentru aprecieri si pentru ca cititi

[27.06.17 22:50:20]

@cristina47: doamna sunt doar 4 (am/avem o varsta). Dunyasi a fost marti, sau miercuri, dupa ce ne-am intors din Turcia... 13 -14 iunie, nu am specificat data in postare. Sambata Origo, duminica Milu si luni GJC.

Puteti incerca Stabucks, daca va plac cafelele mai dulci

Multumesc pentru aprecieri si pentru ca cititi

[27.06.17 22:58:21]

@Zoazore: OMG... sunt urmarit, filat, tuns, frezat

Poze, chiar nu am, dar sper sa nu uit sa fac, deoarece frecventez la sfarsit de saptamana.

GJC chiar este "de blugi". N-ai, nu intri.

Se poate incerca un Very Vanilla Chiller - 17 lei, 2 persoane (sotul este un "must" in blugi), 2 scaune, 2 paie - frisca, topping de ciocolata, fulgi de ciocolata, si ceva scortisoara

Enjoy

P. S.: referitor la ariciul de marimea unui mamut... cat erau placintele alea? cam 50 lei/pers. GOT YOU

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[27.06.17 23:24:13]

@danyo: Alergică la vanilie, beau cafeaua TOTAL fără zahăr. Media fu de 48 lei/persoană. La mine doar vreo 35 lei de care am mâncat la greu, n-am băut doar o cafea. Un litru de compot de fructe de pădure=12 lei. O cafeluță de 100-200 ml=12 /15 lei. Grecul n-are bani, nu pune mâna, sau mă-ntind cât mă lasă... ariciul!

[27.06.17 23:26:15]

@cristina47: Starbucks e scumpă și de fițe!

[28.06.17 10:54:10]

@Zoazore: De fite... fara fite... semantica.

Toate cafenelele pe care le-am recomandat, sunt populate in primul rand cu... bun simt. Cafeaua, daca nu te superi, este treaba de gust; deci ce-mi place mie, este posibil sa nu placa la altii. GJC si Strabucks sunt branduri, unul australian, celalalt american (cred), folosesc cafele de serii lungi, dar bune, f bune calitativ. Origo, MILU, etc. folosesc cafele se serii scurte, cu variatii de origine si ferme. Astia sunt ceea ce numim, fara falsa modestie, artisti ai cafelei.

Nu te supara, esti probabil singurul prieten care-l am pe aici, dar daca ai 12-15 lei sa dai pe o cafea "La placinte" cu siguranta ai 9 lei sa dai pe o cafea, neagra, tare si deosebita. Multumesc inca odata pentru ecouri

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[28.06.17 15:58:33]

@danyo: Nu mă supăr, dar ”La Plăcinte” n-am băut cafea! Nu prea beau cafea în oraș! Am tensiunea mică, așa că pot bea ce și cătă cafea vreau.

Și, greșit, ai mulți prieteni aici!

[30.10.17 13:28:03]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sugestii pentru timp liber, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

AnaEscu, cristina47*, danyo, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂSugestii pentru timp liber în București și împrejurimi: