ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2017
DIN: Romania
ÎNSCRIS: 27.06.17
JUN-2017

încărcat de pe telefon!

Alva Donna, un sejur aproape perfect

Am ajuns la acest hotel printr o agentie de turism, avand referinte foarte bune pentru ceea ce ne doream.

Cum am ajuns, ne au fost preluate bagajele si am fost condusi la camera, fiind cazati in corpul nou deluxe. Distanta dintre corpul principal si cel nou e cam de 10 minute.

Am fost intampinati cu sampanie, fructe, baclava, bomboane si tot felul de alune.

Mini barul era plin cu tot felul de bauturi de la bere tuborg gold pana la apa plata, minerala, lapte, sucuri naturale, etc.

Piscina e foarte curata si ceea ce mi a placut e ca niciodata nu am gasit o aglomerata.

Mancarea foarte buna si diversificata, in 8 zile nu m am plictisit de tot ce am incercat. Prajiturile asa si asa, dar am gasit cateva feluri care chiar m-au incantat.

Ca o problema grava ce am semnalat o e aceea ca in corpul deluxe internetul wifi nu functioneaza mai deloc, iar in partea cealalta de hotel mergea cat de cat. Cred ca ar trebui sa rezolve aceasta problema.

Rusii erau peste tot, toti ne confundau si ne vorbeau in rusa mereu, engleza era vorbita prea putin de personal dar cu toate acestea ne am inteles.

lobby barul era locul unde gaseai cele mai fine bauturi de la chivas regal la tot felul de creme de whiskey si totul era free.

Am lasat chiar si tips ospatarilor pentru ca am inteles ca sunt platiti destul de prost, in jur de 400 dolari pe luna. Seara sunt spectacole pe o scena imensa intre 9:30 si 10:30.

In camera curatenie se facea mereu, se schimbau zilnic prosoapele aveam gel de dus sampon balsam crema de corp dischete si betisoare, burete de baie, piepten, pila de unghii cam tot ce iti trebuie mai putin periuta si pasta (care din punctul meu de vedere erau mai folositoare ca un burete de baie sau o pila). Ceea ce mi a lipsit a fost si fierul de calcat si nici nu am apelar la ei ca probabil faceam rost sau ma trimiteau la calcatorie contra cost dar pe viitor o sa am in calcul si asta caci 8/8 zile am iesit cu hainele sifonate rau :)))

Nu am mers la spa deloc desi am inteles ca sauna hamamul si alte chestii erau gratuite. Prosoapele le luai zilnic de acolo si le schimbai de cate ori doreai.

Nu am avut probleme cu mancarea in sensul ca am luat si in camera si chiar cand am plecat la pachet nu te controleaza nimeni.

Inghetata la discretie, vreo 6 feluri si puteai sa iti iei cate doresti. Se faceau si gozleme intre 12 16 si erau chiar bune. Era si snack bar intre pranz si cina in cazul in care ti se facea foame si seara la fel dupa 9 pana dimineata aveai deschis un bufet cu diferite mancaruri.

Per total a fost o experienta frumoasa, as mai reveni la Alva Donna, e lux, opulenta peste tot, si daca s ar remedia si micile probleme ar fi totul perfect :)

Trimis de Ela23 in 27.06.17 01:14:41
Validat / Publicat: 27.06.17 09:15:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3486 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ela23); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 108.00 EUR pe cameră

webmasterX [27.06.17 06:08:47] »

@Ela23: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [27.06.17 09:53:10] »

@Ela23: felicitari pentru articol, felicitari si pentru alegerea făcută! Alva Donna rămâne totusi un hotel incadrat la 5* superior care-ti confera o stare de bine! Ai punctat pertinent micile neajunsuri!

Acum iti vând un pont: vezi de ce este buna rubrica CMR de pe sait?! Net bun, la caffe house Muco ????????????!

Adevarat, programul era doar pana la 17 sau 18... dar functiona perfect!

Ceea ce mi-a placut mult, au fost cele doua terase aerisite, unde nu simtei deloc inghesuiala cand era vorba de masă!

Aaaa si bazarul... chiar daca preturile erau exagerate!!!

mishu [27.06.17 12:58:26] »

@Ela23: Din cate ai vazut din ecoul de mai sus @maria55 le stie bine .

Nu am sa comentez decat lipsa fierului de calcat, daca nu-l ai in camera atunci este foarte clar, nu primesti (cam asta e regula dar pot fi si exceptii) unul de la receptie ci ti se recomanda sa apelezi la serviciile (contra cost) hotelului, este idea ca ai putea sa-l lasi in prize sau altele. Eu am intalnit hoteluri unde nu aveau fier de calcat in camera (5*) si daca am cerut unul, sa ni se raspunda (politicos binenteles) ca putem apela la serviciile de curatatorie/calcatorie, dar am intalnit si hoteluri tot de 5* care aveau masa si fier de calcat.

Felicitari, votat cu mare placere.

Ela23 [27.06.17 13:47:28] »

@maria55

Adevarat, desi hotelul era la capacitate maxima nu am avut probleme cu aglomeratia,

la masa totul era asa aerisit oamenii civilizati, locuri gaseai mereu erau foarte rapizi in a te servi cu bautura si debarasatul mesei, cel putin asa a fost in cazul meu.

cred ca si faptul ca exista doua restaurante principale ajuta mult.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [27.06.17 13:50:06] »

@Ela23: cu sigurantă! In plus un management bun, are rezultate!

iulia2017 [20.12.17 18:44:02] »

cum e plaja? intrarea in mare? multumesc

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [20.12.17 22:12:44] »

@iulia2017:

cum e plaja?

Plaja hotelului Alva Donna este ok, lată, cu nisip şi ceva pietriş. Nisip în zona şezlongurilor şi un brâu de pietricele lat de vreo doi metri chiar la intrarea în mare, continuându-se şi în apă.

intrarea in mare?

Sunt multe pietricele la intrarea în mare, rotunjite, dar destul de deranjante, iar marea se adânceşte destul de repede. Intrarea în mare NU este lină, ci mai degrabă abruptă.

Cei care doresc să evite disconfortul produs de pietricele, pot intra în mare de pe ponton, dar direct în apă adâncă de peste doi metri.

=

Perseverenţa în documentare şi informare sunt de apreciat, însă este bine să ştii şi când să te opreşti.

O intrare în mare exagerat de lină, aşa cum cauţi tu, este o raritate în zona Antalya. De-a lungul anilor am stat la multe hoteluri, din Kemer şi până în Alanya, iar intrare foarte foarte lină în mare nu vei găsi decât la hotelurile din Colakli şi Evrenseki (zona Side).

Hotelurile din Lara şi unele hoteluri din Belek (nu din Bogazkent) au plaje foarte frumoase cu intrare lină în mare, absolut mulţumitoare pentru familii cu copii mult mai mici ca al tău, dar tu vrei altceva.

Spor la căutări!

iulia2017 [20.12.17 22:38:11] »

ok. considerati ca nu V-AM scris nimic. multumesc

Ela23, iulia2017, maria55, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂDobedan Exclusive Hotel & Spa [ex. Alva Donna] [Bogazkent]: