ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2017
ÎNSCRIS: 05.03.17
JUN-2017
2 AD. + 1 COPII -- v: 1,5ani

Către satisfăcător

Hotel ok, concept vandut ca UAI in mod eronat

Am studiat impresiile de pe amfostacolo.ro inainte de a cumpara vacanta. Echipa a fost format din 3 persoane, doi adulti si un copil de un an si jumatate, a fost primul all-inclusive la care am fost, dar, desi a fost vandut drept "ultra all inclusive", in fapt a fost doar o pensiune completa cu ceva bauturi pe langa.

Clar conceptul lor de all inclusive sufera masiv la capitolul bauturi si disponibilitate a bauturilor. Am fost cazati in cladirea principala, camerele sunt ok, mobila usor veche, multe oglinzi in camera, paturile suficient de confortabile.

Daca managementul hotelului ar vinde corect conceptul lor de vacanta si ar spune exact ce vand, fara a merge pe "ultra all-inclusive" cu siguranta si review-urile primite de la clienti ar fi mult mai bune, pentru ca resortul ofera suficiente motive pentru o vacanta reusita iar pretul platit justifica ceea ce ei vand.

Nu am fost intrebati la receptie daca avem vreo preferinta (pat matrimonial, vedere la mare, etaj), dar nu pot spune ca m-a deranjat sau ca am avut vreo cerere de acest gen. Pentru bebelus puteam cere pat special de bebelus (aveau tarcuri de calatorie) dar noua ne-a scos camerista de sub unul din paturi un pat suplimentar, mi-a placut mai mult ideea decat de a avea un tarc de calatorie. Camera a fost la etajul 1 (ceea ce in fapt inseamna undeva pe la etajul 4-5 al unei cladiri) cu vedere la mare. Camera era spatioasa si curata, cearceafuri schimbate, mobilierul usor invechit, dar fara a creea disconfort. Spatii suficiente de depozitare, seif in camera fara cost suplimentar. Internetul exista doar contra cost sau gratis in lobby-ul hotelului.

Hotelul este aproape de plaja, dar plaja este de o calitate inferioara altor plaje pe care am fost: nisipul este de fapt un pietris, intrarea in mare este foarte abrupta iar temperatura apei in iunie era scazuta pentru preferintele mele. Resortul are 3 piscine + o piscina cu apa direct din mare. Resortul este amenajat frumos, cu toate ca exista 2-3 caini maidanezi pe plaja si vreo 8-10 pisici care apar mai ales la ora cinei(care se serveste pe terasa).

Preturile din resort sunt prohibitive (fie ca vorbim de o narghilea (pret cerut 12 dolari - pentru a fuma cu ea, nu pentru a o lua acasa) sau de o bere la doza (5 dolari) ori de un tricou (19 euro), geanta, costum de baie).

Despre mancare:

- Micul dejun, ceai si cafea la discretie, oua (sub forma de omleta, oua ochiuri, oua fierte), paine proaspata, 6-8 tipuri de iaurt cu fructe, 4 tipuri de cereale, rosii, castraveti, multe tipuri de branzeturi (peste 12), cateva tipuri de parizer/salam de calitate cel putin indoielnica, fructe, clatite, gemuri, ciocolata, supa de iaurt, per total aveai de unde alege si ce manca, probabil ca daca ar fi existat mezeluri de calitate mai buna nota ar fi fost mai buna 7/10.

- Pranzul, am sarit peste el de 2 ori din 6 (am ajuns dupa ora pranzului in prima zi si am plecat inainte in ultima zi), mancarea acceptabila, parca mai buna decat la micul dejun 8/10

- Cina, nimic de comentat, daca cineva comenteaza la mancarea de la cina cred ca e carcotas. 10/10.

Snackuri si extra-uri:

- Inghetata de la 14:00 la 15:00 (inghetata la dozator, cel mai ieftin tip, marime mini)

- Cartof fiert cu ceva umplutura de la 15:00 la 16:00, l-am incercat intr-una din zilele in care am sarit peste pranz, nici bun, nici rau.

- Porumb fiert de la 15:00 la 16:00, se termina in primele 10-15 minute, nu l-am vazut decat scris in program.

- Clatite de la 16:00 la 18:30, bune, mai ales cu sosul de ciocolata, care se termina in primele 30 de minute nefiind suplimentat

- Noodles de la 16:00 la 18:30, o chestie semipreparata, gatita in oak si servita cu iaurt si ceva condimente (chilli si oregano), o compar cu supa la plic, chiar daca se gatesc diferit si arata diferit... parca ar fi inrudite, merita incercate o data, dar daca mananci prea des exista riscul sa-ti mai creasca o mana sau un picior.

- Prajiturele de la 16:00 la 18:30.

Daca ar fi lipsit aceste "extra-uri" eu nu le-as fi simtit ca fiind o problema.

Problema principala in acest resort este cu bautura: exista urmatoarele baruri:

- lobby bar, deschis intre 10:00 si 24:00

- bistro bar, deschis intre 8:00 si 16:00

- cafe keif, deschis intre 16:00 si 22:00

- pool bar-ul, deschis intre 10:30 si 16:00

- garden bar-ul deschis intre 16:30 si 23:00

Pentru a bea o bere dimineata, pana la ora 10 nu ai de unde, iar pentru a bea o bere pe plaja... e mai mult decat aiurea in orice moment al zilei, cu exceptia orelor 12:00-16:00 cand o poti servi la barul de la piscina aflat in vecinatatea plajei, doar ca intre orele respective eu prefer sa nu fiu la plaja.

Bistro barul serveste doar ceai si cafea, la fel si cafe keif.

Barul de la piscina serveste bere si vin doar intre orele 12:00 si 16:00.

Berea este Efes la dozator (buna), servita in pahare de cocktail (125 ml) ceea ce mi se pare usor jenant. Sucurile sunt doar la dozator (gen coca cola de la McDonald's), sucurile "naturale" au vazut fructele doar in poze, iar cocktailurile sunt facute cu cele mai ieftine bauturi. Votca - cea mai ieftina de pe piata, whiskey-ul are un puternic gust de spirt. Am cerut unul care a ramas in pahar.

Din punctul meu de vedere, pentru a putea avea o vacanta reusita trebuie cumparata bautura de la marketul de peste drum (cam 10-15% preturi mai mari decat la Migros) sau de la Migros (supermarket gen Lidl) 200-300 de metri de mers pe jos, care are dezavantajul de a deschide abia la ora 9:00. Doua doze de pepsi (nestea) si doua doze de Efes - 20 de lire.

Per total, resortul ofera sansa unei vacante placute, dar trebuie sa te adaptezi. E bine daca pleci de-acasa cu ideea: hotelul ofera pensiune completa, nu all-inclusive (si in niciun caz ultra all-inclusive).

Trimis de heto86 in 26.06.17 23:09:45
Validat / Publicat: 26.06.17 23:38:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1990 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (heto86); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Club building, vazuta dinspre piscina

[26.06.17 23:23:27]

@heto86: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 59&ridAnt=78549

[16.02.18 17:37:24]

@heto86: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

adelap
[21.01.19 15:00:39]

@heto86: puteti va rog sa imi dati mai multe detalii despre hotel: in ceea ce priveste bauturile incluse in conceptul all inclusiv al hotelului. Am tot citit ca barurile se inchid la ora 16. oo. Asa este? dupa aceasta ora unde se mai poate consuma apa/ bauturi? multumesc

heto86AUTOR REVIEW
[22.01.19 15:18:44]

@adelap: Eu am fost in 2017, nu stiu daca s-au schimbat lucrurile de-atunci sau nu, dar eu va recomand sa considerati ca nu exista bauturi in oferta si ca trebuie sa le cumparati de peste drum de la supermarket, ceea ce primiti ca bauturi sa fie doar "un mic bonus" (foarte mic).

Cu apa nu e problema, existand inclusiv pe plaja un tonomat de apa (gen "la fantana" de la noi), in camera exista in mini bar 2 sticle de 0.5l apa plata, 1 sticla 0.25 apa minerala si un suc cu pai gen Teddy dar categoria "cel mai ieftin", iar minibarul e aprovizionat zilnic daca se consuma ceva din el.

Nici cu ceaiul sau cu cafeaua nu am simtit ca ar fi probleme.

In rest pentru alcool, e mai corect sa considerati ca nu exista, ca mai beti o bere sau stiu eu ce cocktail sau suc la dozator din cand in cand, atunci cand va e barul in drum... e doar un mic bonus.

adelap
[22.01.19 17:40:13]