ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2017
ÎNSCRIS: 16.09.13

OrigoGoCoffee – noua treizeci, zece fix

Domnilor, daca in plimbarile de la sfarsit de saptamana se intampla sa fiti pe strada Lipscani, atunci aveti grija sa nu fiti singuri, ci insotiti de sotia, iubita, sau de ceea ce numim consoarta, acea femeie care ne coloreaza viata si ne coase buzunare, pentru a nu cheltui banii pe prostii de genul... bere cu baietii.

In mod cu totul uimitor, str. Lipscani nu se termina in Calea Victoriei, ci in Splai. Traversand Calea Victoriei si mergand pe Lipscani, daca ati ajuns in dreptul unitatii de pompieri (fapt de inteles la ce caldura este), atunci sunteti cu 150 de metri prea departe de un punct de interes si fata Morgana… v-a jucat o festa (ramane in sarcina dvs. sa dati explicatii despre Morgana), deoarece la Lipscani nr. 9 se afla Origocoffee.

Acest punct de interes se afla acolo din 2013 si – in opinia mea - da ora exacta in Bucuresti, in materie de cafele.

Va puteti aseza la masa, fie inauntru, fie afara, capacitatea locatiei fiind in jur de 50 de locuri.

Odata asezati, va apare cineva cu paharele cu apa si sa va ia comanda. In caz ca nu apare in cateva minute, va puteti exersa aerul de intelectual francofon si sa strigati “garcon”, fapt care va aduce baiatul instant. In caz ca totusi apare o fata, nu va faceti griji, personalul este varza la franceza.

In caz ca continuati pe calea intelectualului rafinat si intrebati ce cafele au…. v-ati dat foc la valiza.

Kenya, Ruwanda, Tanzania, Etiopia, El Salvador, Columbia, etc., uscata la vant, la soare, la feon, la bec, spalata, nespalata, de doua ori spalata, AA, fara A, ferma X, Y, Z, cu gust floral, de fructe de padure, de alune, santal, tramvai, sarmale etc., adica tot felul de informatii pe care nici nu v-ati dat seama ca le veti primi la o simpla intrebare.

Dupa ce se termina cursul despre cafele, realizati ca habar nu aveti ce vreti sa comandati si este bine sa comandati una din cele doua soiuri aflate saptamanal in vanzare, deoarece orice alegere ati face, este castigatoare.

In timp ce asteptati sa va fie adusa cafeaua, veti realiza ca majoritatea clientilor sunt tineri si dragostea pluteste in aer. La propriu pluteste, deoarece toata lumea este cu ochii in nenorocitele astea de smartphoane si nimeni nu mai interactioneaza cu nimeni in mod traditional.

Pretul unui flatwhite pe scaun este 13 lei si in mers 9 lei. Pretul unui long black – 9 lei. Recomand sa se bea o gura fara zahar, pentru a realiza aroma deosebita. In caz ca aroma nu exista, mai verificati odata adresa locatiei.

Mai puteti bea cafea filtrata, presata, zbrobita, azvarlita, sau orice a mai fost inventat in materie de cafea. Un adevarat gentilom (suntem inca in franceza), va cumpara companioanei un biscuite, care costa 3 lei. Ce gust are? Habar nu am. Doar n-am cazut in cap sa dau 6 lei pe 2 biscuiti.

Se mai poate bea ceai, sau dupa ora 19:00 alcool, pe care nu l-am incercat, nefiind amator.

Daca doriti sa achitati, ori faceti semn cuiva din persoanl, ori intrati inauntru, daca nu sunteti deja acolo.

Daca sunteti prea simandicosi sa faceti mici eforturi, nu-i problema, cafeneaua nu duce lipsa de clienti, de unde si recomandarea: Sambata si duminica sa fiti acolo, intre 9:30 si 10:00, deoarece se aglomereaza repede. In restul saptamanii se deschide de la 7:30.

RECOMAND sa incercati aceasta cafenea. Oamenii sunt profesionisti, stiu totul despre cafele, se straduiesc sa interactioneze cu fiecare persoana, spun bine ati venit si la revedere.

Parcare: daca veniti in timpul saptamanii, este un adevarat hazard, dar sambata si duminica, cum treceti Calea Victoriei inspre Eroilor-Grozavesti, cam in 400 metri pe dreapta este o parcare a primariei, netaxata in weekend, chiar in capul Lipscaniului.

Tips: stati la masa afara sub castan

In caz ca va pica o musca in cafea si o ingititi, nu va ingrijorati.

La intrebarea companioanei: ce se aude din stomacul dvs…. ? Sunt fluturi…. ca-n tinerete.

Domnilor, daca in weedend pe la 10:45, veti vedea un barbat in jur de 50 de ani, inalt, ten masliniu, par grizonat, ochi verzi, ca va face un semn cu capul si face cu ochiul sotiei dvs., sa-I trageti o chelaneala de sa-i mearga fulgii, deoarece nu-s eu ala.

Enjoy.

amfostacolo sambata 24 iunie si m-a costat 22 lei, un flat white si un long black; ma duc acolo din 2014 si mai cumpar si cafea boabe care costa de la 35 lei/250 gr; nu doresc sa trec prin viata ca gasca prin apa, ci cu pete de cafea pe tricou si pantaloni

problema fotografiilor, ramane in continuare o problema

origocoffee.ro

Trimis de danyo in 26.06.17 22:47:52
Validat / Publicat: 26.06.17 23:33:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 968 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 2 flatwhite si un long black, deja sorbite
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

danaeldreny* [27.06.17 02:39:00] »

Mie mi-a plăcut...

Zoazore [27.06.17 08:58:18] »

@danyo:

Ești... total! Te-am dat în urmărire!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
danyo [27.06.17 14:13:33] »

@Zoazore: promisiuni, promisiuni

Zoazore [27.06.17 15:32:46] »

@danyo: Zi tu zău! Dai o cafea dac-ai să vezi că nu-ți ratezi articolele? Fără biscuit, să nu zici că te jupoi! Iote, doar ce venii acasă și văzui că mai pusăși unul. Merg să-l savurez!

ANILU [27.06.17 22:01:18] »

@danyo: Ești fantastic de... cafengiu, stai că n-am zis fustangiu:-D

După o zi grea, încărcată, stau la o bere cu soțul în bucătărie, că terasă n-am...

Foarte mult mi-a plăcut cum ai descris atmosfera, iubirea plutește în aer... dar tineri stau cu ochii în telefoane...

Foarte tare.

Mi-a plăcut cum ai sintetizat cafeneaua.

Seară plăcută.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
danyo [28.06.17 10:45:52] »

@ANILU: Daca aveti drum si dispozitie monetara, incercati Origo. Cu toate ca beau cafea la ibric, in cafenele prefer cu lapte. Totusi... mai gust de la nevasta, care bea fara. Recomand sa incercati cafelele "mai lungi", fara lapte. 9 lei in jur de 100 ml. Daca va tine stomacul... shotul de expresso, cred ca 50 ml. Origo, stie "meserie".

Savurati cu placere...

Multumesc pt ecouri

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Zoazore [28.06.17 15:55:31] »

@danyo: Zisei că fără Dumneavoastră p-aici? Sau vorbesc singură?

danyo [29.06.17 10:25:11] »

@Zoazore: Raspuns: DA, vorbiti singura

Semantica este importanta in scris; nu vezi omul din fata ta.

Deci:

Zoazore

[27.06.17 07:50:04]

» mesaj pers

@danyo: Sfat: nu mai vorbi cu Dvs. p-aici, că ți-o iei grav! Sănătate multă!

Cu toate ca suna ca o amenintare, am considerat-o o gluma

Dar,

Zoazore

[28.06.17 15:55:31]

» mesaj pers

@danyo: Zisei că fără Dumneavoastră p-aici? Sau vorbesc singură?

Prima oara mi s-a parut; a doua oara este o confirmare

Definita sfatului/avertismentului, in opinia mea: “nu mai vorbi cu dvs. ca sunt unii de la care o sa ti-o furi grav; eu nu fac parte dintre ei” – ceea ce ca “soldat roman” m-ar fi facut sa va pozitionez in spatele meu si sa veghez, “sa nu ne-o furam”

Deci ca sa “mi-o iau”, tb sa fie unii sa “mi-o traga”…. dragut.

Avand in vedere ca nu m-am lamurit daca sunt in “Republica Roma”, sau in “Imperiul Roman”, aveti 2 variante, ambele castigatoare pt mine, sau per a contrario – veti obtine dvs si/sau AFA, metaforic, “o victorie a la Pirus” - prin eliminarea unui user, care chiar a fost acolo si este dispus sa incarce reviewuri

Ori ma catalogati ca idiot (si nu gresiti), adica ignorati-ma, sau “asasinati” userul danyo, ceea ce va duce la:

-eliminarea datoriei morale de a scrie aici (grupul tinta fiind atat membrii AFA, cat si alti oameni care cauta impresii, sfaturi, etc), eu neurmarind vre-un avantaj (a se citi am alta viata complet separata de AFA) = timp liber

-nu mai fortez memoria (neuronii sunt pe duca)

-voi beneficia de AFA, atat cat va exista si va fi public, fara sa depun nici cel mai mic efort=perfect

Deci: unleash hell? ; deoarece “Para alguien que quiere morir te... te saludan”

Nu doresc polemica cu nimeni; daca v-am suparat cu ceva imi cer scuze

Cu respect, al dvs. Dan (y) O

p. s 1.: ca idee... ati tras paiul scurt ca sa ma “inregimentati”? – n-o sa mearga. Vorbesc la persoana a treia din 2 motive: pentru ca asa vreau si pentru ca pot – in schimb, nu cer acelasi lucru

24 de ore … astept, ca sa stiu daca mai incarc, sau NU

Ps2: aceasta este o ramura de maslin…. oricat de greu ar fi de crezut – ignorati-ma

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Zoazore [29.06.17 19:31:52] »

@danyo: Mai mama, nu te-a amenintat nimeni! Stai calm, era o gluma! Eu-s cea mai pasnica fiinta, o pot confirma toti cei care ma cunosc personal!

Dac-a sunat a amenintare, eu imi cer scuze, dar p-aici nu se vorbeste cu Dvs, toti considerandu-ne prieteni de calatorii, de drumuri.

Nu ti-o trage nimeni si nici nu-i un Imperiu p-aici! Dar acel Dvs pune o distanta intre useri, care parca nu-si are rostul aici unde suntem ca o mare familie.

Si parca dintr-un sfat prietenesc n-as vrea s-ajung la asasinate, jur!

Regret c-ai interpretat asa. Nu asta a fost scopul.

Iti cer, inca odata, public, scuze. Pace?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
danyo [29.06.17 21:13:24] »

@Zoazore:

nu sunt nici mai bun, nici mai rau decat altii, doar... diferit

va multumesc

MIR

clock reset to zero

webmaster26 [30.10.17 13:29:03] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sugestii pentru timp liber, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

ANILU, danaeldreny*, danyo, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂSugestii pentru timp liber în București și împrejurimi:

• pagină generată în 0.43273711204529 sec