ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2017
ÎNSCRIS: 13.08.09
JUN-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 11/16

Restaurant Loukoulos [Potos] - mâncare cu şi din suflet

Anul acesta stiam ca nu incape in program nici macar o zi de mers in Grecia.

Totusi, am avut norocul sa apara pe neasteptate o mica plimbare, din care am preparat o escapada in Thassos-Potos.

Potos a ramas locul meu de suflet. Astfel, am reusit sa mai prind o ultima camera (de fapt, apartament) la hotelul Potos din Potos, la bunul meu amic, Aris.

Despre hotel, mai tarziu. Acum, restaurantul.

Restaurantul Loukoulos este afacerea domnului Babis.

Practic, o frumoasa afacere de familie intr-o frumoasa familie.

Babis sau Babi sau BB conduce restaurantul, cu meniu, bineinteles, grecesc. Tot el manageriaza aprovizionarea si gateste. Da, gateste si gateste foarte bine.

Programul este de la 12 la 24 in fiecare zi, cu atmosfera placuta, personal amabil si muzica imbietoare.

Ce-mi place cel mai mult aici, hotel si restaurant, sunt linistea si relaxarea intr-o atmosfera ca acasa: muzica placuta, relaxanta, de la genul de cafe bar pana la cea din zilele noastre, iar seara, bineinteles muzica greceasca.

Mancarea este diversificata, de la salate, la antreuri, meniuri speciale, miel, la peste si fructe de mare, pui, porc, etc. Aici am mancat un fabulos kleftiko, dar nu pot uita, mi-aduc aminte si salivez, de gavros prajit, sardine, calamar intreg la gratar, gyros, minunata feta la gratar sau in salata, maslinele care se topeau in gura. Despre masline am aflar ca sunt throumpa (le-am gasit in magazine scrise in diferite feluri: throumba, throumpa), mai uscate si mai sarate sau mediu uscate si sarate. Aici au mediu uscate si sarate si tot din astea am cumparat pentru acasa. Nu stiu cand organizeaza seara greceasca, dar aflati intreband.

Bauturi si dulciuri de tot felul, de regula specialitati grecesti.

Evident, am primit reducerea la nota de plata si desert din partea casei.

Practic, restaurantul nu se afla pe plaja sau in drumul multor turisti spre/dinspre plaja sau in zona de plimbare si cumparaturi, dar merita sa petreceti o seara frumoasa aici.

De fapt, restaurantul este situat la circa 3-5 minute de intersectia principala din care mergi spre plaja, pe strada comerciala care duce inspre intrarea in Potos dinspre Limenaria. Nu-l poti rata, fiind impreuna cu hotelul Potos.

Mancarea este deosebit de gustoasa, aici regasindu-se motivatia titlului. Ai putea spune „peste prajit, ce poate sa fie diferit”, dar realitatea arata diferenta: proaspat si gustos.

Citeam deunazi intr-un review aici, pe AFA (vezi impresii), ca la renumita taverna situata pe plaja, nu-i dau numele dar o stiti, astepti destul de mult pana se elibereaza o masa, dar mai ales, ca mancarea nu mai are gustul de altadata, preparate din alimente congelate, etc.

Din cate am vazut, au marit capacitatea de desfacere, astfel ca inclin sa-i dau dreptate celui care a scris. De fapt, inclin sa cred ca din dorinta de a avea cat mai muti clienti, mancarea a devenit destul de comerciala si cred ca va deveni in curand industriala, daca nu este deja.

Loukoulos are mancare proaspata, aici ti se recomanda o mancare sau alta cu sinceritate, iar ceea ce se prajeste nu este nici imbibat cu ulei si nici uleiul nu este ranced. Portiile suficient de mari si preturile normale.

Veti vedea in fotografii meniul, preturile, o pare din mancarea comandata... si mancata..., pe dl. Babis, personalul, terasa, etc. Din pacate, nu pot reda atmosfera, dar voi propune o melodie youtube

Ca o comparatie, am mancat doua seri la rand la Salonic, pana sa ajung in Thasos. In prima seara, calamarul era plin de ulei si chiar ranced. A doua seara, in alta parte, mancarea a fost foarte buna. Prima locatie era in zona dedicata turistilor si s-a dovedit a fi, prin excelenta, un restaurant industrializat, in timp ce a doua locatie se afla la doua stradute mai departe si nu era in drumul turistilor. In plus, ce ne-a determinat sa ne oprim (in a doua seara), a fost faptul ca acolo era organizata o masa de circa 30-35 persoane, numai femei. Parea sa fie o pensionare.

Asadar, eu m-as intoarce oricand cu mare placere si incredere la restaurantul d-lui Babis, Loukoulos, pe care vi-l recomand ca o incercare fata de alte restaurante/taverne cu nume si renume.

Daca am uitat ceva, ma scuzati, dar sa ma intrebati.

P. S.: Uitasem sa spun pentru doritori, copii si parinti, ca se poate comanda si pizza, care vine destul de repede. Meniul de pizza il gasiti la fata locului. Pentru copii gasiti aici si un mic loc de joaca amenajat.

Vacante frumoase oriunde le petreceti!

Trimis de cosminp in 26.06.17 22:26:37
Validat / Publicat: 26.06.17 23:19:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4362 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Gyros la farfurie
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

webmaster45 [26.06.17 22:48:38] »

danaeldreny* [27.06.17 02:50:59] »

@cosminp: Bun

cosminp [28.06.17 07:59:18] »

@danaeldreny: multumesc

Cristofor [07.08.17 07:35:33] »

Kleftiko arata super, iti vine sa gusti... poza! Da, totul frumos! Locatie de retinut!

Calatorii frumoase va doresc! Si mancaruri bune pe oriunde v-ati duce!

cosminp, Cristofor, danaeldreny*
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Potos: