ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2017
JUN-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 16 & 12 ani

Vacanta Thassos - De trei ani, aceeasi destinatie

Salutare!

Tocmai ce m-am intors dintr-un mini-circuit de 5 zile (21.06.2017 – 25.06.2017) in Grecia, impreuna cu familia. Am plecat din Bucuresti miercuri dimineata la ora 5-5:30. Despre drum nu am ce scrie…. totusi pentru cine este interesat, traseul a fost urmatorul:

•[RO]: Bucuresti – Giurgiu = 70 km

•[BG]: Ruse – Sofia – Kulata (granita cu Grecia) = 500 km

•[GR]: Kulata – Salonic = 135 km

•[GR]: Salonic – Thassos = 250 km

Acesta a fost traseul. Noi am mers pana in Salonic, in care am ramas 2 zile. Orasul foarte aglomerat, multe masini dar si foarte multi conducatori de motociclete care te pot incurca destul de mult in trafic. Impresia pe care mi-a lasat-o acest oras nu este foarte proasta… dar nici foarte buna. Din pacate nu am avut timp sa vizitam obiectivele turistice din zona… in schimb am avut unde sa ne plimbam seara pe faleza si intr-o zona pietonala cu multe magazine de suveniruri, gelaterii, cafenele sit erase pline cu turisti/localnici. Pentru doritorii de plaja, aceasta se afla la 15 km de Salonic. Nu pot sa spun nici o parere despre aceasta pentru ca noi am preferat sa nu mergem.

CAZARE in SALONIC:

Pentru prima oara ne cazasem intr-un apartament inchiriat prin serviciul Airbnb de care auzisem ca este cu mult mai ieftin fata de o camera la hotel cu conditii asemanatoare. Am stat la etajul 5, intr-un apartament mare. Noi am stat 4 persoane dar incapeau cu usurinta 8-10 persoane in acel apartament. Cum ziceam, conditii foarte bune: Cum am deschis usa apartamentului, am intrat intr-un hol de dimensiuni reduse, erau cate 2 paturi de cate 2 persoane in fiecare camera… in total 3 camere, bucatarie mare (cu plita, cuptor, chiuveta, frigider, masa), baie si balcon. Desigur am avut si Internet Wireless :).

Vineri, in jurul orei 10, plecam catre Thassos. Mergem din Salonic catre portul din Keramoti (200 km). Din fericire am asteptat doar cateva minute la coada pentru bilet. Pretul biletului de Ferry Boat este in functie de masina, personae si varsta acestora. Noi am achitat 30 euro unde:

•Masina = 16 E

•2xAdulti = 2x 3,50 E

•2xCopii peste 10 ani=2x 3,50 E

Trecerea cu bac-ul dureaza aproximativ 45-50 minute. In tot acest timp puteam sta la bar in interior sau afara. Noi am preferat sa stam sa hranim pescarusii :). Trecerea cu Ferry Boat-ul este o experienta placuta si ofera o privelista minunata.

Dupa ce se face trecerea, ne indreptam catre Potos (50km). In jurul pranzului ajungem si ne cazam la Hotel Potos***.

Am fost surprinsi sa vedem ca serviciile acestui hotel sunt la fel de bune ca in fiecare an… poate chiar mai bune. Am fost cazati la parterul unei vile, am avut 2 camere + baie. Camerele foarte curate, dotate cu aparat de aer conditionat si foarte ingrijite.

Programul a fost urmatorul:

Dimineata, micul dejun, de la 7:30 la 10-10:30 unde se gaseste: oua (fierte/omleta/ochiuri), cremwursti, sunca, branza, produse de patiserie, fructe, unt, miere/dulceata/gem, suc, cafea etc.

Masa de pranz si cea de seara era la alegerea fiecaruia. Cine voia sa manance acolo, bine… cine nu, manca in alta parte. Aceste doua mese nu mai erau de tip “Bufet Suedez”, erau la comanda. Fiecare comanda, manca, platea pentru el. Noi am optat sa mancam acolo. Mancarea foarte buna, preparata de ei, avand: salate; paste; garnituri; fripturi; mancare traditionala; preparate dulci; racoritoare alcoolice / non-alcoolice.

Accesul la PISCINA & PLAJA:

Pentru doritori, hotelul are piscina (buna pentru adulti si copii). Noi in schimb venisem pentru plaja, nisip si apa de mare. Accesul catre plaja se face dintr-o alee pietonala, pe prima straduta care se lasa pe partea dreapta (se vad terase, totodata si marea). Apa marii este intr-adevar cristalina, de culoare turquoise si calda.

Per total noi am fost foarte multumiti si in acest an. Hotelul si-a imbunatatit serviciile, partea de restaurant foarte buna, plaja la fel de curata si mai mult ca sigur vom reveni si in anii urmatori.

*Am uitat sa va spun ca exista si un spatiu de joaca amenajat pentru copii.

Trimis de Mihnea-Alexandru in 26.06.17 16:31:58
Validat / Publicat: 26.06.17 17:30:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerinis, Hotel Lito

VIZUALIZĂRI: 2154 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihnea-Alexandru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Receptie hotel

Mihnea-Alexandru