ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2017
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 06.01.14
JUN-2017

Pachet balneo ok extrasezon iunie

Am achizitonat un pachet balneo de 5 nopti cu tratament pentru luna iunie perioada 11-16 iunie, ultima perioada inainte de sezon cand preturile ar fi fost mai mari si inca 2 nopti cazare cu mic dejun (228lei/camera/noapte). Desi am platit pentru camera fara balcon (1540 pentru 2 persoane pentru 5 nopti) ni s-a oferit o camera cu balcon cu vedere splendida la masivul Cozia.

Am fost impresionata de curatenia din camere, aveam si halate de baie, baia mica dar camera suficient de mare si balconul mare cu masuta si 2 scaune tapitate din inlocuitor piele pentru a fi confortabile dar rezistente la intemperii.

Am coborat la centru spa la fel de curat cu 2 piscine una cu apa sarata mai mica dar suficienta pentru ca acolo nu se innoata si una cu apa dulce (aici ar fi putut fi mai mare), 2 jacuzi, o incapere separata cu saunele umeda cu eucalipt si menta, dus emotional, sauna uscata, spatiu de relaxare totul nu aveau voie copii si se putea asculta muzica de relaxare.

Din incaperea cu piscine se putea trece intr-un bar cu bauturi, jocuri si apoi pe terasa unde se putea face plaja pe sezlonguri si savura o bautura. Totul era bine organizat si curatenia era intretinuta. Se putea sta la spa pana la ora 21.

Pe langa toate acestea mai era o salina unde ma relaxam de fiecare data pe o muzica linistitoare si cabinetele de masaj general (cele terapeutice erau la etaj 5).

Luni dimineata ne-a intampinat o doctorita draguta si bine informata si ne-a prescris tratamentele. Toate tratamentele se faceau la etajul 5 si mi-a placut buna organizare, astfel ca nu pierdeai toata ziua cu tratamentul si 4 proceduri durau maxim o ora fara stat la cozi pentru ca echipamentele erau tot timpul ocupate astfel incat sa nu piarda timp nimeni. Doamnele de la tratament erau binevoitoare si cand se putea mai prelungeau un pic sedintele de masaj. Se faceau si bai galvanice, impachetari, aerosoli dar pentru noi nu a fost cazul.

Micul dejun a fost exceptional!! si cand spun exceptional inseamna ca a avut o gramada de specialitati si produse din bucataria romaneasca, legume, icre, peste, chiftele, rulouri de toate felurile, bombite de branza, chiar branza cu mucegai (desi nu sunt fan), 3 feluri de masline pe langa un mic dejun uzual, fructe, prajituri (2 feluri), sucuri, iaurturi, compoturi si socata de nici la bulgari la 4 stele nu am avut asa mic dejun. Nici nu imi mai aduc aminte ce mai era pe platourile alea dar pozele sunt graitoare. avea si produse traditionale de post.

Mi-a placut ambianta la acest hotel, si mi-a placut si masa. Eram gata sa scad un pic nota la masa ca nu am ales poate ceva mai deosebit din meniul ala si m-am axat doar pe ce stiam dar la sugestia unei turiste am incercat si ceva specific si atunci am avut o revelatie sa zic asa. Am simtit ca mi se umple toata gura de arome cand am servit pui cu mere coapte nuci caramelizate si orez mediteranean. A fost excelent, felicitari bucatarului.

Am aflat apoi ca si vita era gatita foarte bine dar cu meniul de rata pe varza nu prea au ghicit-o. Dar asta si faptul ca se auzea zgomotul de la sosea noptea daca deschideai usa de la balcon au fost singurele minusuri la acest hotel, minore de altfel pentru mine. Probabil ca daca ceream camera cu vedere la padure, nu aveam vederea spectaculoasa la munte dar aveam liniste mai multa.

Intr-un cuvant m-am simtit execlent si as mai alege acest hotel dar tot in extrasezon.

Trimis de aurora56 in 26.06.17 16:24:46
Validat / Publicat: 26.06.17 17:27:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA. A mai fost în/la: Bucovina, Maramures, Litoral, Muntenia

VIZUALIZĂRI: 3227 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurora56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 piscina cu apa sarata
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 EUR pe cameră

[26.06.17 17:27:29]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 42&ridAnt=78534

[26.06.17 17:34:02]

@aurora56: Start vot! Vreau pozeeee, ca suna bine ce spui tu aici.

Felicitari, votat cu mare placere si chiar am sa intru pe sait-ul hotelului sa-i studiez mai bine.

aurora56AUTOR REVIEW
    [26.06.17 20:26:45]

am pus poze si rog moderatorul sa stearga dublurile ca mi s-a blocat telefonul la un moment dat.

[26.06.17 20:40:21]

@aurora56: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Din câte îmi dau seama, o singură poză era dublată - a fost retrasă.

nrs †
    [26.06.17 20:45:30]

ma bucur ca ti-a placut. e foatrte bine si iarna, din pacate nu am apucat sa termin articolul si sa il public. poate zilele astea

[26.06.17 20:48:50]

@aurora56: Frumoase si pozele ????

Zoazore
    [26.06.17 21:27:20]

@aurora56: Tare mă bucur că te-ai simțit bine! Și tare mă bucur când citesc și lucruri frumoase de prin România!

Iar pozele... Mi-ar fi părut rău să nu le fi pus! Sunt foarte frumoase!

CATAAS
    [27.06.17 13:17:09]

@aurora56: Deci ati ajuns la Calimanesti-Caciulata, după cum spuneai la Slănic! Mă tenteaza si pe mine hotelul asta, cine stie cand, dar poate intr-o zi!...

Votat cu drag!

aurora56AUTOR REVIEW
    [27.06.17 17:27:53]

@CATAAS: daca nu poti sa ajungi vara, sa stii ca ai ce face aici si in alte anotimpuri si am inteles ca organizeaza si Craciun sau Paste acolo sau poate o minivacanta... cine stie...

aurora56, CATAAS, mishu, nrs, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂOrizont Cozia Hotel [Căciulata]: