ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2010
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 19.10.08
APR-2010

Nordul Ungariei

Incep aceste impresii cu specificarea ca am fost acolo de sarbatorile pascale in acest an, dornici a cunoaste si obiceiurile altora.

Am urmat traseul Timisoara -Cenad-Hodmezovasarhely-Szentes-Eger (302 km), apoi Eger-Ozd-Putnok-Aggtelek (96 km) iar la intoarcere Aggtelek-Miskolc-Tokaj-Nyiregyhaza-Debrecen-Bors-Oradea-Arad-Timisoara.

Eger

Punctul central al orasului este cetatea, primele informatii provenind din anii 1001-1009, cand episcopia zonei isi stabileste aici resedinta. Cetatea se intareste in sec. xvi, cand se duc lupte cu invadatorii turci, cetatea cazand in 1552. Aici este inmormantat Dobo Istvan, comandantul cetatii la vremea respectiva. In interiorul cetatii, sunt amenajate muzee, in zilele de paste aici avand loc si un festival.

In centrul orasului se afla si biserica episcopala, o constructie impozanta cu frumoase picturi. Tot aici este si biserica franciscana, unde am vazut un inedit mod de lupta impotriva avortului.

Centrul este pietonal, unde intalnesti la tot pasul hoteluri, magazine, terase. Un trenulet face turul orasului spre deliciul copiilor si nu numai.

Cazare:

Pensiunea Gomori

Situata pe strada Matyas kiraly la nr. 117 vis a vis de statia OMV, are camere cu doua paturi la pretul de 7000 HUF/noapte. Plusuri: camere mari, curate, baie proprie, tv, bucatarie utilata, parcare proprie in curte. Minusuri: incalzire cu economie (noaptea a fost rece si chiar se impunea), apa calda in aceeasi nota. Pont: cereti camere spre curtea interioara, cele spre strada sunt zgomotoase (drum principal). Nu se fumeaza.

Aggtelek

Situat intr-o zona carstica, a fost telul calatoriei noastre, aici apele au format un complex de pesteri pe o lungime de 25 km, 5km sunt pe teritoriul Slovaciei, restul in Ungaria, toate comunica intre ele, avand mai multe intrari. Recomand urmatoarele ture:

Aggtelek tura scurta - 1 ora (1 km) 2400 HUF intrarea.

Voros to tura de 1, 5 ore (2, 3 km) 2800 HUF intrarea, este peste pestera Ursilor, undeva la nivel cu pestera Postoina din Croatia (evident pot fi subiectiv)

Tura iese la 2 km in aval de intrare, un autobuz readuce vizitatorii la intrare.

Domica tura din Slovacia nu am vizitat-o, luni fiind inchis.

Ghidul va explica peste tot in limba maghiara. Slovenii care intradevar sunt in Europa, nu numai declara, impart vizitatorii pe limbi de circulatie importante (minim 5).

La intrari in pesteri nu lipsesc restaurantele, magazinele de suveniruri si evident toalete.

Cazare

Pensiunea am gasit-o pe loc, in Aggtelek localnicii rotunjindu-si veniturile in acest mod. Preturile sunt in jur de 5000 HUF/noapte. O camera curata in vila, baie bucatarie, parcare in curte si multa liniste.

La intoarcere, langa Miskolc am trecut si prin Miskolc-Tapolca unde sunt baile termale in pestera localitatii. Desi era aprilie, ora 14, o coada imensa la intrare descuraja eventualii doritori. Intrare 2800 HUF.

Tokaj

Celebra regiune de vinuri, pe malul Tiszei, la poalele unui deal nisipos, ilustraza perfect rezultatele marketingului de succes facut de vecinii nostri. Ce vreau sa spun: in tara la noi oricare podgorie e mai intinsa ca cea de aici, fie ca e vorba de Jidvei, Murfatlar sau Cotnari, dar se pare ca marimea nu conteaza si am sa va spun si de ce. Intreaga localitate e o promenada unde vizitatorii se plimba printre cladiri mai vechi sau mai noi, tot a treia casa e o mica crama, ce te imbie sa-i treci pragul, fie sa cumperi un soi doua de vin, fie sa degusti ceva la mesele aranjate in taverne atragatoare. Se vinde vin la sticla si varsat, nu va bateti capul sticle va dau ei. Preturi: de la 1800 - 12000HUF.

Revenind de unde am plecat, nu am simtit spiritul sarbatorii niciunde, singurele oua rosii le-am vazut in mainile baietilor frumos imbracati in lunea Pastelui, ce se intorceau de la " stropitul fetelor " un obicei catolic.

Trimis de mariana in 06.04.10 21:12:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1974 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 voros-pestera

geni
[06.04.10 21:24:49]

Mariana,

In privinta cazarii am inteles, dar Eugen are o nelamurire... si mancarea? .Ti-a placut sau ba?

[06.04.10 21:41:24]

geni, mancarea mai conteaza cand treci prin Tokaj?

eu sunt convins ca lui Piti i-a placut vinul

Oricum sper sa le placa la amandoi melodia atasata!

Cristian_h*
[06.04.10 21:44:07]

Eugen intreaba de mancare??? cand este vorba de o zona a unui vin celebru??

Inspirata alegerea petrecerii sarbatorilor in acest loc , va invidiez ! Multumesc pentru impresii!

geni
[06.04.10 21:55:59]

eu stiu ca mancarea-i fudulie si bautura temelie dar... nici macar un gulas? "sotul"

Nicu CONS. ONORIFIC AFA / UNGARIA
[06.04.10 22:03:55]

Ungaria vazuta si altfel nu numai Budapesta si nu numai in tranzit, pefer in general zonele mai linistite.

In Ungaria se face turism de calitate.

Excelent fondul sonor__chiar la asa muzica merge si un vin... dar parca e mai bun la fata locului.

[06.04.10 22:06:35]

Daca va spun ca am mancat sandwich-uri din benzinarii ca totul era inchis din cauza sarbatorii Pastelui, ma credeti?

Cristian_h*
[06.04.10 22:30:08]

ati ajuns si in Slovacia sau este o greseala, ma refer la poza 4?

[06.04.10 22:36:49]

Da am fost si in Slovacia, chiar si in Tatra inalta si apoi in Polonia la Zakopanie, dar despre toate astea in serile urmatoare.

Costi
[07.04.10 07:40:41]

Mariana, mă bucur că vom avea încă o temă de discuţie, pe lângă celelalte, la Suceviţa.

Mai ales că e o zonă în care intenţionez şi eu să ajung în vara asta.

georgiana
[07.04.10 07:55:09]

Pai, ungurii respecta strict sarbatorile!Imi pare rau ca nu ati putut manca ceva mai bun de Paste!

Dar....nu mancarea face totul,nu?

Sunt foarte frumoase fotografiile si astept si restul povestilor cu Slovacia si Polonia!

Cum v-ati descurcat cu limba?

[07.04.10 09:31:56]

@ Costi, este o zona superba usor impadurita si foarte linistita dar atentie la cazare. Sunt multi particulari in zona dar hoteluri mai putine, depinde de ce-ti doresti. Evita sarbatorile religioase cand tot este inchis si pregateste masina...

@ Georgiana, glumeam cu mancarea, la fiecare intrare in pesteri exista terase cu mancare, incepand de la langosi, gyros, cartofi prajiti cu tot felul de garnituri: cascaval pane, ficatei, snitel sau gratar de pui si binenteles nelipsitul gulas, sucuri, ceai, cafea (destul de rea la gust), bauturi de tot felul la preturi destul de mici. Nu am putut pretinde sa aiba ciorba de miel, drop sau pasca si oua rosii dar nu se moare de foame si nu mergem in concedii numai sa mancam (la greu mai apelam si la sunca din bagaj) si mai sunt si benzinariile unde gasesti de toate.

Cat despre limba, m-am descurcat usor, am ghid personal vorbitor de engleza si maghiara fluent, Andreiul meu.

Alex_Macedo
[07.04.10 09:57:32]

Mari, vin si eu cu votu' numaru' 7! Na' c-asa am nimerit! Cunosc meleagurile dar nu am facut traseul asta, deocamdata!

Poate'n vara asta...

piti
[07.04.10 23:25:39]

Multumim webmaster13 pentru melodie.

Ce a uitat Mariana sa va povesteasca, este cina ce am luat-o sambata seara in Miskolc intr-un restaurant cu preparate din peste. Felul intai ciorba de vacuta, felul doi platou de peste pentru doua persoane format din file de crap, stiuca la gratar, rondele de caracatita prajite, pui de balta cu garnituri de cartofi natur si orez. Toata distractia 6300 HUF (aprox. 25 euro).

Vin de Tokaj am cumparat, dar eu prefer o Feteasca alba de Jidvei mai bine decat vinurile unguresti.

Gulas am mancat la primele iesiri ca si ficat de gasca indopat.

Alex_Macedo, domidoc, geni, georgiana, mariana, Nicu, piti
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă nordul Ungariei: