ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2017
single

City-break la Hotel Plaza, în inima Olteniei

CITY BREAK LA HOTEL PLAZA Craiova

www.hotelplaza.ro

Acesta este primul meu review despre o cazare într-un hotel românesc, le frecventez din joi în paști sau aproape deloc … a venit și pentru mine vremea să aterizez pe harta țării noastre să-mi umplu marile lacune geografice, prin locuri unde eu nu am voiajat niciodată din motive diverse... m-am născut sub zodia răului de mișcare cu mașina și datorită antenelor mele prea sensibile la curbe, nu cunosc destul țara. :)

Am zis să debutez în noua zodie a proaspătului pensionar printr-o călătorie nouă și să învart în același timp și un vărf de ceas în cheiță, trecând pragul unei vârste foarte tinere... am scapat de șefi, de stres și de soneria clopotelului obsedant ce mi-a cântat o viață prin urechi.

Ideea unui city break în inima Olteniei pe cont propriu, cu ,,săgeata albastră’’ mi-a încoltit în minte după ce am câștigat datorită vouă un premiu pe site, prietenele de pe Afa mi-au tot dat ghionturi pe la spate să mă pun în mișcare și să ies din casă... ultima mea ieșire a fost doar în capitală la aeroport, anul trecut, în drum spre Lisabona.

Ușor de zis, greu de găsit o cazare centrală, am cercetat lista de hoteluri din Craiova de pe Afa... conform regulamentului era musai să găsesc un locșor despre care nu există impresii publicate... degeaba am cârcotit în sinea mea, toate hotelurile și pensiunile bune erau ,,ocupate’’:((, am găsit cu răbdare pe prietenul booking.com un hotel despre care nu au cântat cocoșii turistici... am aruncat zarul pe o clădire cu fațada roșie, cu un design ciudat ce mi-a ieșit pe arenă, ca un taur la coridă.

Calatoria cu trenul rapid

De ce Craiova? ... fiindcă e aproape, nu cunosc acolo pe nimeni, habar nu am cum o să leg eu capetele orașului universitar... aveam un fix cu vizitarea centrul istoric renovat în stilul la Belle Epoque, mai pofteam un jogging romantic în doilea parc natural al Europei și desigur mă atrăgea Muzeul de Artă cu 6 originale ale lui Constantin Brăncuși.

Am săltat valijoara la 9 dimineața, o oră rezonabilă pentru slăbiciunile omului în etate și uite-mă în gară la Rămnicu Valcea după alți 30 de ani...

E o gară nouă, ce se vrea modernă doar in capul proiectantului, e construită din fonduri europene, noua locuitorilor nu ne place... a fost inaugurată anul trecut, dar are un defect capital... intrarea se plătește fraților cu aur, are zăvorul pus... degeaba arată dichisita cutia lungă, echipa lui Dorel a greșit montarea conductelor de apă și e tot închisă. :))

,,Domnule șef, când se deschide gara nouă?” ... întreb politicos.

,,E aproape gata doamnă, firma mai are de retușat niste infiltratii de apă și sperăm să ii dam drumul. ’’

Cumpăr biletul de tren de la o căsuță veche, joasă, amărată cu două ghișee, ascunsă între pomi... arată ca la țară... ies pe peron și mă așez pe o bancă nouă, cu ochii la semințele aruncate sub ea, în timp ce intră în funcție mătura femeii de serviciu.

Trenul de mare viteză are 20 de minute întârziere, vine de la Sibiu... cumpăr o revistă și mă uit lung la gara renovată... sunt 15 pasageri cu totii... toaleta publică subterană e e oribilă, fiind năpădită de buruieni înalte, va fi demolată când se va deschide gara nouă.

Apare trenul cu trei vagoane, salt în șa și –mi ocup locul 31... două ore și 20 de minute trec repede, am experiența monotonă a căilor ferate olandeze de 20 de ani.

Conditii excelente, curățenie, lume civilizată, totul e reconfortant... sunt chiar plăcut surprinsă... am plătit 71 de lei dus –întors... am trecut prin Drăgațani, Piatra Olt și Balș unde am salutat o haită de caini vagabonzi în gară.

Locatia Hotelului Plaza din Craiova

Am luat taxiul din gara din Craiova și în 5 minute am parcurs cei trei km până la hotel, traversând orasul... după Universitate apare după un pasaj modern subteran, strada Ariesului, o stradă banală fără farmec, unde cobor la numărul 6, în fața unei clădiri înguste, roșie cu un design care nu prea îmi place... pe palma de asfalt din fața ei e loc privat de

Parcare , doar pentru câteva mașini... pe dreapta, chiar în umărul ei se ridică scheletul unei noi clădiri, nu-mi place compania.

Urc scările înfrumusețate cu ghivece de flori și intru în holul hotelului de patru steluțe pe booking com... achit 260 de lei pentru două nopți, am primit discount de 40 de lei pe noapte în momentul rezervării... e un hotel solicitat în general de oamenii de afaceri... eu am doar interese turistice.

Am noroc cu carul... hotelul e aproape gol în weekend, nu e nici o nuntă seara în restaurant, nu adie nici un vânt de mâncare... mă simt ca Robinson Crusoe pe o insulă turistică... nu am întalnit nici un client, doar pe cei doi recepționeri extrem de amabili, de la hotel.

Holul este relativ mic, la parter e un birou și barul unde servesc cafeaua dimineața... alături este Salon Royal ... un restaurant elegant, gol complet în timpul vizitei mele, capacitatea lui este de 180 de locuri, aici se poate servi masa, eu am comandat doar micul dejun vegetarian.

Camera pe care o primesc la etajul doi, cu o oră înainte de ora oficială 13, este exact ca în poza de pe site-ul hotelului, am ales-o pe cea îmbracată în mov, culoarea mea preferată.

Am primit o cameră superioară în regim de single, cu vedere spre curtea interioară uriasă, unde este garajul unei companii de pompieri... putin roșu la vedere nu strică, voi spăla masina pompierilor cu privirea mai pe seară... nu am balcon spre regretul meu, dar am sub ștreasină un acoperis imens... în zare observ cupola uneia din nenumăratele biserici ale Craiovei... slavă domnului că nu a sunat noaptea alarma pompierilor.

Camera are un hol mic, unde e încadrat în perete un dulap modern, bine compartimentat, în fața lui e baia... singurul meu reproș sunt umerașele, trei modele vechi, urâte... insuficiente pentru garderoba mea, se anuntase o vreme cu furtuni si vânt puternic, am burdusit valiza degeaba cu pelerine și jachete.

Introduc cartela magnetică, aprind lumina și încep inspecția... personajul central al camerei spatioase este un pat mare dublu, foarte înalt, acoperit evident cu o fâșie de cuvertură mov, care se asortează cu draperiile mov și cu decorul de pe perete... salteaua Dormeo este pe placul meu, lenjeria este curată și două pernițe mov de decor sunt puse artistic pe pat, le ascund în dulap.

Am la dispoziție 4 perne, două tari și două moi după preferințe... la stânga și la dreapta sunt două noptiere noi și două prize funcționale... dar veioza din stânga e moartă.

Aprind televizorul plat de pe peretele opus, încadrat elegant pe un cadru floral mov și am suficient spatiu să-mi depozitez diverse chestii pe blatul de sub televizor... găsesc o cărticică cu lista de meniuri și preturile restaurantului, cam piperate... există gratuit posibilitatea să comanzi orice masă în cameră.

Lângă dulap e o vitrină cu pahare și un mini frigider cu băuturi... o oglindă mare e amplasată pe colt, în drum spre baie.

Baia e decorată cu gresie roșie și albă... e spatioasă pentru o persoană... mă uimeste plăcut dulapul mare, modern de sub chiuvetă. Am găsit minimul de cosmetice necesare, un săpun, o casca de păr, prosoapele albe mi-au fost schimbate a doua zi.

Cabina de duș este ok... e spatioasă, dar astepți cam cinci minute până curge apa caldă, hotelul are centrala lui proprie... ar mai fi de lucrat la instalatiile sanitare, lângă toaletă observ pe perete jos, o gaură neastupată.

Nu am folosit aerul conditionat, afară erau 26 de grade, wi-fi –ul funcționează excelent în cameră... e o cameră dotata cu mobilier modern, nota ei pe booking e de 3,7.

Personalul de la receptia deschisă non stop merită nota 10 pentru amabilitate și ospitalitate... nu am găsit nici o hartă a Craiovei în oraș, dumnealor mi-au printat una de pe calculatorul hotelului și mi-au dat indicații rutiere.

Am ajuns pietonal în 10 minute în centrul vechi și în 15 minute la catedrala orașului, pentru Parcul Romanescu am folosit taxiul, ajungând acolo în 5 minute.

In concluzie La Plaza e un hotel bun, unde am petrecut un wekend excelent ...datorită colegilor de pe site ,cărora le multumesc ...orașul m-a încăntat nespus .

Trimis de mireille in 26.06.17 09:38:00
Validat / Publicat: 26.06.17 10:26:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CRAIOVA

VIZUALIZĂRI: 1113 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P22 Centrul istoric vechi este la 10 minute pietonal de hotel.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 37.50 EUR pe cameră

[26.06.17 10:22:22]

Mutat în rubrica "Plaza Hotel, CRAIOVA" (nou-creată pe sait)

Din câte văd, sunt 2 hoteluri cu numele Plaza în Craiova, ambele de 4 stele, unul sub franciza Ramada și cel descris de @mireille mai sus.

Poate fi derutant...

[26.06.17 10:30:10]

@webmasterX: da este ok... multumesc mult.

[26.06.17 10:40:07]

@mireille: Ma bucur ca ai inceput sa cutreieri tara, poate ca o sa o faci mai des tinand cont de mersul trenurilor, pe care insa nu am sa-l comentez, mai avem mult pana ca lucrurile sa se desfasoare normal.

Hotelul pare ok insa nu m-am lamurit cum e cu nota pe booking despre care spui

e o cameră dotata cu mobilier modern, nota ei pe booking e de 3,7

Astept cu mare nerabdare insa sa ne povestesti ce ai vazut acolo.

Pana atunci insa ma bucur ca am prins primul vot, felicitari votat cu mare drag.

elviramvio
    [26.06.17 10:58:32]

@mireille:

Pai sa fie de bine cu acel clopotel, de acum sa sune doar pentru drumuri de placere in orice colt al lumii iti doresti!

Ai ales foarte bine Craiova, este un loc unde poti cauta locuri interesante si despre care am impresia ca s-a scris putin pe aici.

Cu nota de pe booking m-ai bagat in ceata densa.

O zi frumoasa!

[26.06.17 11:00:08]

@mishu: evident că tu ești prima mea cititoare, nu aș fi pariat altfel... de ce e cotat cu o notă aproape de 4, nu știu am citit impresiile altor turiști înaintea mea și ele sunt destul de variate, nemultumiti se gasesc destui... eu i-am dat o notă bună, fiindcă totul a fost ok pentru mine, doar în privința caltătii meselor servite în restaurant nu pot să mă pronunț. Pretul hotelului e considerat prea ridicat de alti turisti, cu 60 de euro pe două nopti eu plăteam un single afară la un hotel de trei stele... posibil pe viitor pt Timisoara care e pe lista mea de rușinică să folosesc avionul...

tata123 🔱
    [26.06.17 11:19:31]

@mireille: Ai ales bine! Ufff, uite că o să îmi fie mie și mai greu să găsesc în Craiova o unitate de cazare despre care nu s-a scris pe AmFostAcolo! Glumesc, desigur. Dar am în gând același oraș pentru un citybreak românesc, vreau să văd multe locuri drăguțe în urbea craioveană și în împrejurimi. Astfel că aștept cu interes scrierile despre locurile vizitate în Craiova.

P.S. Gara cea nouă din Râmnicu Vâlcea nu îmi spune nimic; nu are nimic din eleganța și frumusețea arhitecturală a clădirilor feroviare de altădată.

Carmen Ion
    [26.06.17 12:47:07]

@mireille: Felicitări pentru acest prim review de cazare pe plaiuri autohtone în calitate de tânără pensionară și la cât de multe la fel de inspirate!

[26.06.17 13:08:59]

@elviramvio, @tata 123

Vă multumesc pentru lectură... după cum vedeți eu sunt acum în vacanță totală... aveam Craiova pe listă de un an, așteptam să se deschidă parcul Romanescu. Am văzut și eu pe site că sunt foarte puține articole scrise despre oraș... deși nu e provată suficient pe plan turistic, Craiova are un număr mare de hoteluri, ai de unde alege.

@tata 123... gara nouă e ca o cutie, cea veche era o bijuterie arhitecturală de peste 100 de ani... no comment... o să încerc să scriu un articol la cald despre olteni, mă omoară însă căldura acum și peste 10 zile plec la răcorică la olandezii mei... vacanță minunată și ție.

nrs †
    [26.06.17 13:48:34]

mare noroc ca nu a fost nici un eveniment in restaurant. localul este foarte cautat pentru nunti fiind unul dintre cele mai apreciate din Craiova. pretul nu cred ca este peste ce se practica in tara la acest tip de cazare (in pricipal pentru turism business).

astept cu interes sa vad ce ti-a placut si ce nu in Craiova, sa observ cum se vede Craiova prin ochiul unui turist si ce difera fata de perceptia mea ca localnic

Aurici
    [26.06.17 14:28:00]

@mireille: Păi dacă tu ești un om în etate, ce să-i spun lui socră-miu care face 93 de ani și are planuri pentru următorii zece?

Așteptăm cu interes impresiile despre Craiova. Nici eu n-am fost decât în trecere prin orașul ăsta, din păcate.

Și având în vedere noul tău statut, așteptăm impresii din călătoriile tale care sperăm să fie din ce în ce mai multe acum.

[26.06.17 14:59:56]

@nrs: multumesc mult... nu stiam că esti localnic, aș fi avut nevoie de mult ajutor turistic... am tot buchisit pe google, căutand informatii, pentru partea cu Craiova veche și casele renovate din vechiul centru istoric m-am îngropat putin într-o biblotecă... am rămas surprinsă total, mă mut la voi la pensie, că am unde să mă relaxez ... sunt chiar invidioasă...

Stiam că La Plaza e un hotel pentru oamenii de afaceri și pentru nunti, dar telefonic mi s-a spus că e liber de evenimente și muzică în weekendul ales de mine...

nrs †
    [26.06.17 15:29:11]

uite deja o diferenta de opinie! eu as vrea sa ma mut de aici.

cat priveste casele renovate se aplica zicala cu leopardul (renovarea a constat in multe cazuri in zugravirea fatadei si atat). eu nu prea sunt de acord nici cu reabilitarea Parcului Romanescu (cum sa pui km de conducte pentru irigatii intr-un parc natural? santuri printre copaci, plin de asfalt etc) o lucrare facuta pentru a se cheltui banii (initial s-a spus ca se atrag fonduri europene, dar lucrarea a inceput in octombrie si avea termen decembrie acelasi an! , de fapt a durat un an si jumatate si s-a platit din bugetul local)

bica adriana
    [26.06.17 15:47:28]

m-am bucurat sa aud ca ati vizitat craiova. Este orasul meu natal, in care nu am mai fost de aproape 25 de ani. Nu mai am pe nimeni acolo, dar si eu mi-am propus sa-l vizitez in aceasta toamna. Pana atunci, astept cu nerabdare review-ul dumneavoastra despre "centrul vechi" si nu numai. Felicitari si cat mai multe excursiiatat prin tara, cat si afara!

bica adriana
    [26.06.17 15:53:47]

Imi cer scuze. Am inceput sa scriu primul ecou cu litera mica si Craiova tot cu litera mica. De fapt, dau vina pe calculator. Pensionarea este roduldulce al muncii de o viata si intelepciunea unui nou inceput. Pensionare fericita!

[26.06.17 16:04:48]

@Carmen Ion: multumesc Carmen pentru urările de fericire ce mă așteaptă în noua etapă a vietii.

@Aurici... nu râde lady... am fire albe ascunse... să vedem de unde procur galbeni, că nu mai face găina ouă de aur.

@bica adriana... vai de mine, intru în colimatorul oltenesc, sper să nu scriu lucruri inexacte, mă bazez pe perceptiile mele subiective, că nu am găsit nici un ghid pe acolo... nu stiam că sunteti craioveancă, credeam că sunteti vâlceancă.

Aurici, bica adriana, Carmen Ion, elviramvio, mireille, mishu, nrs, tata123 🔱

• pagină generată în 0.08532190322876 sec