ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2017
DIN: Valea Mare [VL]
ÎNSCRIS: 30.05.15
JUL-2012
2 AD. + - COPII -- v: -

Iar la mare, la soare, relaxare... dupa multi ani...

In anul 1991 vedeam marea, prin sindicatul democratic, de dupa revolutie, al carui leader eram, pentru ultima data, urmind o perioada mai ,,tulbure'', in capitalismul salbatic, care se prezicea a fi frumos dar nicidecum n-a fost asa, asta e o alta discutie, dirijuitorii vremii si cei ce au urmat, ne-au dus pe alt ,,fagas''.

Dupa 21 de ani, sincer sa fiu, imi cam pierdusem speranta, niciodata sa nu zici niciodata, am facut rost de un bilet, am ,,purces'' la drum spre MAMAIA, hotel Tomis, inserat cu numele alcuiva pe el, n-am intimpinat probleme, se putea atunci, acum am inteles ca nu.

Primul lucru, pe care l-am facut, cu toata oboseala acumulata, traseul Dragasani - Mamaia fiind de aproape 300 de km., am contemplat in toata splendoare ei, marea cea mare, gindindu-ma cu nostalgie, la zilele toride petrecute la Mamaia, Saturn, Costinesti. Ah, ce timpuri.

Hotelul isi merita cele 3*pe care le are, pardon, pe care le avea atunci, ma refer la anul 2012. Frumos holul, cred ca renovat de curind, lifturi moderne, flori multe, canapele, ideale pentru relaxare si, era sa uit, cred ca vreo 30 de carucioare pentru copiii, acolo era parcarea, unde putea sa fie in alta parte.

Receptionerii amiabili, ne fac formele de cazare, fara nici o problema ca e altcineva titularul, liftul silentios ne duce la etajul 1, camera spatioasa, doua paturi single, bucuria consoartei care considera ca se odihnesc partenerii mult mai bine asa, parerea ei, o respect, eu am alta. Ulterior am fost in multe locatii, tin minte ca in Grecia si Albania ni s-au repartizat camere cu paturi matimoniale, le-a schimbat imediat la receptie, ea fiind ,,colonelul'' iar eu al sau ,,edechiu'', m-am conformat, din armata stiu zicala ,,ordinul nu se discuta, se executa''.

Tot in camera gasiram un televizor, un frgider, o masa, doua scaune, o oglinda, unde consoarta petrecea mai multe minute, pentru tinuta, freza, eu mai putin, fiind tuns la ,,perie'', ma mai apuca melancolia gindindu-ma la parul bogat, lung, ondulat, din nastere, la vremurile care s-au dus, unde esti, tinerete? Sa schimb subiectul, ca-mi vine sa pling, dar timpul e ireversibil, nimeni nu poate sa faca nimic, asa ca las viata sa-si urmeze cursul unic.

Baia incapatoare, cu dus, foarte util pe caldurile acelea mari. In rest, toate cele necesare, sampon, sapun, h. i., prosoape, nelipsita oglinda.

Un ragaz placut pe hol, aveam o canapea, o masa, flori, un tablou, timpul scurs pina la vanirea liftului parind mai scurt, mergeam la masa apoi ne relaxam pe un sezlong, daca gaseam, daca nu, direct pe nisip, bucurosi ca ne ,,mingiiau''razele solare, simteam nisipul fierbinte sub talpi, ne balaceam in apa marii.

Ca inconvenient as spune ca lipsea ,,cu desavirsire'' piscina.

In rest totul O. k. Recomandam!

Trimis de DORICA in 26.06.17 07:39:34
Validat / Publicat: 26.06.17 08:33:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: LITORAL, DELTA DUNARII, CALIMANESTI, GOVORA, OLANESTI, HERCULANE, BAILE FELIX, OCNELE MARI, POIANA BRASOV, PALTINIS

VIZUALIZĂRI: 817 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DORICA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[26.06.17 08:33:25]

Fiind vorba despre un set de impresii de cazare şi un sejur mai vechi de 3 ani, în conformitate cu Regulamentul saitului (vezi Capitolul 1, lit. B, pct. 4), articolul se publică fără PMA std (fără "votul saitului"), el putând fi votat doar simbolic, cu +/-1.

Notă: prevederile punctului mai sus menţionat se aplică doar impresiilor de tip "de cazare"; în cazul articolelor de călătorie se aplică punctul 4b.

DORICAAUTOR REVIEW
    [26.06.17 12:43:41]

Semi all-inclusive, la rest Tomis-Mamaia

Am zis in titlu ca era pe jumatate all-inclusive deoarece dimineata aveam ,,bufet suedez''intra-devar iar apoi bonuri valorice. Suficiente, zic, deoarece la terminarea sejurului ramaseram cu vro 3 milioane, asta avind in vedere, ca am mincat tot ,,ce ne-a poftit inima''. In stil pur romanesc ne-am luat alimente la ,,pachet'', din suma ramasa, in prealabil aranjind cu un ospatar, ferindu-ne de un ,,spion imaginar'', mai-mai ca in filmele cu agentul secret 006, cu James Bond, oare de cine?

Nu stiu de ce romanii se feresc de all-inclusive, probabil isi imagineaza ca pierd mult cu aceasta metoda, se inseala. Am vazut, pe unde am fost, in alte tari, bineinteles, persoane care servesc de dimineata un ou fiert, doua felii de piine prajite, un ceai, o cafea, atit, apoi la plaja, la plimbare, odihna, program de voie, intr-un cuvint. Ziceam, in urma cu citiva ani ,,Nostradamusul, din mine'' prezicea ca daca romanii ar introduce conceptul de all-inclusive, ar avea clienti multi. Drept dovada, dupa citiva ani erau turisti ,,ca sardelele'', acolo unde s-a implementat aceasta metoda.

Aveam la mic-dejun, ouo fierte, omleta, unt, gem, salam, sunca presata, cascaval, brinza grasa, ,,impropriu spus'', e cea mai slaba, v-o spune un laborant de la ,,defunctul'' I.C.I.L. Dupa revolutie tot ce tinea de comunism nu mai era bun, nu era chiar asa, timpul a dovedit-o, atunci eram de alta parere, deh...

Mai aveam, suc, lubenita, inghetata, cine putea sa consume, de cum te tezeai, asa ceva? Tehnici de marketing, ehehei...

In privinta, petrecerii timpului, in afara de nelipsita ,,tolaneala''la soare, ,,balaceala''in mare, plimbare cu telegondola, promenade diurne si nocturne, stat la o terasa cu un suc rece sau o cafeluta aburinda, privire la ,,carele alegorice''de la carnaval, relaxare totala, doar eram in vacanta, nu?

A, era sa uit plimbarile cu trasura, hidrobicicletele, ski-jet-ul, s. a.

Multe posibilitati, multumim patronilor, posibilitati multiple de distractie, recomandam!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    DORICAAUTOR REVIEW
    [26.06.17 13:52:27]

Dar, am scris doua review-uri distincte-unul, referitor la cazare-care nu se valideaza, daca e mai vechi de 3 ani-am inteles, de ce cel de-al doilea comenteriu, care se refera la restaurant, cadru natural, posibilitati de distractie-nu s-a validat, asta nu mai inteleg! Oi fi eu mai greu de cap? Sau, ce?

[26.06.17 14:14:25]

@DORICA:

unul, referitor la cazare...

S-a validat... peacest fir de discutie suntem și e cât se poate de validat! Dar fără PMA fiind prea vechi!

Cel de-al doilea care descria serviciile TOT la acel hotel a fost mutat ca ecou aici! MAi sus!

NU acceptam un review despre cazare si unul despre servicii/mancare pentru că nu este permis de regulament!

Pe viitor - si este chiar recomandat - scrie un singur review în care sa tratezi toate aspectele (cazare, servicii, masa, distracție)

Și dacă e posibil nu foarte vechi!

DORICA
    Alte impresii din această RUBRICĂTomis Hotel: