ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2010
STATUS: CONSUL
JUL-2007

Lumea cristalelor Swarovski

Swarovski Kristallwelten – lumea cristalelor Swarovski

In anul 1995 compania a celebrat cea de-a 100 aniversare deschizand un fascinant parc tematic, Swarovski Crystal Worlds ('Kristallwelten'), in Wattens (la circa 15 km de Innsbruck pe A12), sediul central si localitatea in care totul a inceput. In acest sat veti gasi si statuia lui Daniel Swarovski cel de la care a inceput toata aceasta poveste.

A fost creata o lume in care imaginatia se imbina cu frumusetea si stralucirea cristalelor. Si daca bogatia exponatelor, imaginatia cu care au fost create diferite camere ale muzeului, nu sunt de ajuns, Lumea cristalelor este completata cu un parc cu un peisaj fantastic, un loc de joaca, cascade, un labirint (creat din gard viu, tuns la linie, in forma de mana) si luminatii deosebite pe timp de noapte. Inca de la intrare un spectaculos sarpe ornat cu cristale multicolore, intampina vizitatorii incolacit pe un stalp. Putin mai incolo o fantana impresionanta este un excelent loc pentru a te fotografia ca amintire.

Tot aici vom gasi cel mai mare cristal slefuit din lume care are 300. 000 de carate (eu ii cred pe cuvant ca nu l-am masurat). Interiorul muzeului este o succesiune de camere, care mai de care mai impresionante, toate celebrand frumusetea cristalelor Swarovski. O alta camera deosebita este domul de cristal; aici imaginea voastra se va reflecta in sutele de fatete slefuite ale cristalelor care formeaza domul. Aceasta incapere are o acustica senzationala si jocuri de lumini.

Printre diferite alte camere veti vedea: teatrul de cristal (unde sunt create cu ajutorul unor figuri ce iradiaza, scene imaginare), pasajul de gheata (care masoara 11 metri inaltime si 42 de metri latime), prin care veti pasi pe o podea in continua miscare, pe langa un zid realizat doar din cristale, padurea de cristal, planeta de cristale (proiectie 3D), poemul plutitor (un poem fara inceput sau sfarsit, ce se deruleaza in fata ochilor vizitatorilor asezati comod in fotolii negre, intr-o camera in intuneric perfect).

La finalul excursiei, bineinteles ca iesirea se face printr-un imens magazin ce comercializeaza bijuterii, obiecte fanteziste, binocluri, cercei, brelocuri, tricouri si multe alte obiecte ornate cu aceste cristale. Pentru cumpărături de peste opt euro, dacă prezinţi biletul, veti primi inapoi doi euro. Veti gasi si obiecte de multe mii de euro, dar si de cativa euro.

Un lucru care m-a amuzat: zeci de femei probau de zor diferite bijuterii, iar barbatii stateau comod (multi din ei si plictisiti) in canapelele in show-room.

Parcul contine si un restaurant, pentru a te odihni sau manca ceva, dupa aceasta excursie in lumea stralucitoare a cristalelor Swarovski.

Intrarea este gratuita daca aveti Innsbruckcard. De retinut ca ultima intrare se face cu o ora inainte de inchidere. Daca aveti drum pe aici, cu siguranta merita sa vizitati acest muzeu, precum si satul Wattens, care va poate oferi niste peisaje deosebite.

Trimis de BOGDAN DSN in 06.04.10 20:35:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 3662 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intrarea in muzeu pe langa gura uriasului care arunca apa

[06.04.10 20:57:30]

Bogdan nu cumva printre acei barbati te numarai si tu? Sau ai scapat ?

Frumoase impresii cred ca vor face furori pintre doamne, ma intreb cati domni dupa aceste impresii te vor face sa sughiti?

Am atasat aceasta melodie, sper sa placa!

dananecula
[06.04.10 21:04:46]

Bravo, Bogdan pentru descrierea minutioasa !

Si eu am postat un review despre muzeul Swarovski, dar prin prisma descrierilor baiatului nostru mai mare, care a fost in 2008 intr-o frumoasa excursie de 12 zile impreuna cu profesoara de germana si cu colegii de clasa. La vremea aceea avea 11 ani, deci poate in viziunea unui copil care nu prea a fost atent la multitudinea detaliilor descrise de tine, poate nici eu nu prea am avut mare lucru de povestit

Pe mine m-au fascinat pozele si pliantul ce ni le-a adus de-acolo, dar indeosebi creionul nu cu guma, ci cu cristal Swarovski, ce-l pastrez cu mare admiratie ca pe o piesa rara, de muzeu

Oricum am studiat si site-ul muzeului cu mare admiratie (am dat detaliile ce le-am gasit in pliant, chiar in reviewul meu) si daca ne ajuta Dumnezeu, poate anul acesta vom face un circuit si vom ajunge cu totii in Austria, unde negresit nu vom rata sa vizitam aceasta minunatie a lumii cristalelor.

Iar pentru reviewul tau un bine meritat vot! Felicitari !

[06.04.10 21:41:22]

webmaster13 - eu am scapat repede de tot. Sper sa nu sughit prea tare(mi-am asumat acest risc). Melodia este OK...multumesc

dananecula - multumesc pentru aprecieri si pentru vot. Roaga-l pe baiatul tau sa invete bine germana si sa .....plece in acea tara...poate va avea un viitor mai bun.

pepsi70ro
[07.04.10 12:14:27]

Bravo Bogdane, m-ai aranjat cu Mihaela, de cand ti-a vazut pozele ma innebuneste cu plimbarea in Austria. Nu eu ti-am dat superbonusul. Nevasta-mea!!

[07.04.10 13:04:01]

pepsi - nu e rau ca te-am aranjat... sotia ta cumpara si tu faci poze frumoase. De cand vrei tu sa ajungi in AU... sa te vad ce zona alegi. Va urma in curand Tirol (mai am putin de scris si... de selectat poze).

Multumeste-i pt. vot, din partea mea.

boriss007
[05.09.10 13:36:15]

Foarte bine descris. Am vrut sa scriu si eu un review, dar dupa ce l-am citit pe al tau am zis ca nu mai are rost . Este complet. Bravo si votul meu pentru ca este F Bun! As vreau si eu sa avem asa sate prin Romania ... poate doar satele de parlamentari arata asa ... dar inca n-am avut eu norocul sa trec prin ele.

Doamna Necula, acel creion nu are cristal swarovski ... e doar o bucata de plastic colorata. Era maxim 2 euro la achizitionare si cred ca Bogdan poate sa confirme. Cel mai ieftin cristal pe care l-am gasit erau niste cercei la 8 euro ... dar cred ca trebuia sa cumperi si o lupa ca sa-i poti vedea ... ... erau aproape invizibili.

Noi am fost foarte incantati de pliantele in limba Romana ... ne-a cam dat pe spate treaba asta. Foarte bine organizati.

[05.09.10 17:13:11]

boriss007-multumesc pentru aprecieri. La casa de bilete,unde am aratat Innsbruckcard,doamna de acolo m-a intrebat din ce tara sunt si in ce limba doresc pliant.Am spus din Romania si ca doresc in engleza.Doamna a notat aceste informatii intr-un tabel pe care-l avea in computer.La acea vreme nu erau pliante in romana,dar pe baza acelui tabel,au vazut ca sunt multi turisti din RO si s-au gandit ca este cazul sa tipareasca pliante si in limba noastra.

Si,da,asa este, cat de departe suntem....

BOGDAN DSN, boriss007, dananecula, domidoc
Alte impresii din această RUBRICĂMuzeul Swarovski [Wattens]: