ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 4ani+2ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

La pomul laudat...

Am facut rezervarea in februarie, dand un avans de 30%. Suma totala (cu early booking) a fost 1120 Euro, 2 adulti, un copil si un infant, zbor si cazare (fara mic dejun - zaharo nu are asa ceva), prin agentia ***. Daca am fi facut rezervarea in decembrie ne-ar fi costat 890 de Euro, asta ca sa va faceti o idee despre costul real al sejurului.

Am mers la aceasta locatie pe recomandare, in sensul ca in urma cu un an aici fusesera niste cunostinte, foarte incantate de locatie. N-am tinut insa cont de un lucru extrem de important: ei facusera rezervarea direct la proprietar, deplasandu-se cu masina.

Ceea ce vreau sa subliniez si sa accentuez este ca **** inchiriaza CELE MAI PROASTE CAMERE. Cele bune sunt date direct de proprietar englezilor (care sunt majoritari) si altor nationalitati care insa merg direct, fara intermediar.

Noi am fost foarte incantati de review-urile de aici si de pe alte site-uri de specialitate dar cand am ajuns acolo, ne-a lovit realitatea: mirosea nenica a vechi de nu puteai sa respiri. Camera era partial reconditionata (pat si sifonier nou, baie cu gresie noua), dar bucataria avea dulapuri vechi de la 1907 pe care daca le deschideai... ; usa de la baie la fel. In prima zi cand am ajuns plouase, inchipuiti-va deci combinatia umiditate-vechi si va faceti o idee.

Sa nu credeti ca am avut noi o problema, pentru ca i-am intrebat si pe vecinii nostri: si la ei mirosea la fel dar pareau cumva mai relaxati in privinta asta. Unul mi-a spus ca nu deschide dulapurile, altul ca da cu spray in camera, altul ca la banii pe care i-a dat, nu prea are pretentii.

La intalnirea cu ghidul nostru de pe insula i-am spus nemultumirea noastra si ne-a spus ca asa miros toate (sic) dar ca englezii de exemplu nu sunt deranjati pentru ca nu stau in camera ci la terasa si beau... Total deplasat si lipsit de eleganta. Era clar ca nu aveam sa obtinem un schimb de camere.

Ei bine, pentru cei care vor sa mearga la aceasta vila: indiferent ca mergeti pe cont propriu sau cu ****: cereti camere la nivelurile superioare (ultimele). Sunt de altfel cele care au pozele puse pe site. Noi, romanii am avut camerele de jos, primul nivel. Probabil vi se va motiva ca daca aveti copii, e mai usor mai jos pentru ca sunt trepte. Va sfatuiesc sa nu acceptati. Pretul cu care **** ia tot pachetul pentru perioada iunie-septembrie este unul modic. Dar forteaza nota pentru ca stie ca nu exista varianta alternativa de zbor.

In rest, sunt de acord ca plaja este la o aruncatura de bat, liniste, nisip fin cu cateva pietricele ici-colo dar nu sa deranjeze. Zona potrivita pentru familii cu copii. Despre mancare voi scrie separat.

Nu aveti zona de promenada, nu aveti ce sa faceti seara.

Nu a scris nimeni de exemplu ca daca vrei dupa-amiaza sa mananci in alta locatie si iei autobuzul, pana la destinatie te sufoci, pentru ca o parte de lume se duce sa manance in alte locatii, in special in capitala, iar alta parte se intoarce de la plaja. E aglomeratie de nu poti arunca un ac. Noi am luat intr-o seara un taxi, ne-a costat 10 euro pentru ca facusem rezervare la un restaurant in capitala si am asteptat 3 autobuze (care vin la interval de 15 minute) si nu am reusit sa ne suim in niciunul.

Nu recomand inchirierea de masina. Sunt destul de scumpe fiindca cererea e mare iar drumul este sinuos cu multe curbe periculoase. Asta nu ar fi nimic daca nu ar mai fi o mare problema: este singurul acces si pentru pietoni (nu exista trotuare) deci riscul de a lovi pe cineva e maxim.

Fiind prin agentie, transferul aeroport locatie s-a facut cu ghid. La dus a fost ok, acesta ne-a preluat, ne-a prezentat insula si cateva puncte de interes.

La intoarcere nu ne-a mai insotit nimeni. Soferul grec ne intreba pe noi daca suntem toti iar la aeroport ne-a abandonat langa bagajele ajunse inaintea noastra la naiba in praznic, in afara aeroportului, fiind nevoiti sa taram de bagaje o distanta destul de mare.

Mie Skiathos nu mi-a placut. Desi are vegetatie luxurianta si ape turcoaz, insula este de fapt adaptata cerintelor din mers, locatiile sunt saracacioase, supermarketurile scumpe, portiile scumpe si mici cantitativ, adaptate in special la meniurile englezilor, majoritari. Cu greu gasesti peste proaspat sau fructe de mare proaspete, lucru care pana acum nu l-am mai intalnit in alte insule. La ora 23 totul in asa zisele statiuni se inchide.

Trimis de Simona1976 in 25.06.17 10:04:49
Validat / Publicat: 25.06.17 16:40:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3511 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Simona1976); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balcon

[25.06.17 10:30:14]

@Simona1976: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 85&ridAnt=78487

ebirsan
[25.06.17 19:44:24]

Oare faptul ca ați mers intr-o insulă mică și aglomerată, cu doi copii foarte mici și fără un mijloc de transport propriu nu a contribuit decisiv la dislike-ul generalizat pentru Skiathos?

45 de lei pentru un taxi ca sa vă ducă 10 km pe acele drumuri "sinuose cu multe curbe periculoase" nu mi se pare mult nici pentru Romania.

Ori cum e bine ca ați înțeles diferența între early-booking prin agenție de turism românască și early-direct contact Greek owner.

[25.06.17 20:06:29]

Stiam foarte bine unde mergem, m-am documentat mai mult decat ai concluzionat tu din ce am scris.

Nu stiu de unde ai dedus ca 10 euro e mult, eu doar am mentionat pretul pentru cei care vor o alternativa.

Ceea ce nu ai inteles din postarea mea este ca mi-am exprimat o parere personala cu care nu trebuie nimeni sa fie de acord daca nu vrea. Nu te lasa pacalit de celelalte postari ale mele de pe AFA, am vizitat in trecut Corfu si Santorini, pot face o comparatie pertinenta.

Cu copii mici era exclusa deplasarea cu masina personala din Romania. Ca sa fac rezervare direct la proprietar ar fi insemnat sa iau separat biletul de avion si transferul - ceea ce evident, nu era rentabil.

Nu cred ca solutia este direct booking ci imbunatatirea conditiilor de cazare pe care romanii le accepta oricum.

As fi fost dispusa sa platesc mai mult pentru conditii superioare. Am dat cat mi s-a cerut. Cazarea a fost in sistem room to let, o camera tripla, nimic pretentios.

Nu mi se pare ca o mobila sau o camera care miroase persistent este ok si consider ca este o greseala majora sa accepti o cazare in orice conditii, lucru pe care - ce sa vezi- englezii nu o fac.

[25.06.17 20:18:49]

@Simona1976:

am vizitat in trecut Corfu si Santorini

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[25.06.17 20:26:08]

Am intentionat sa fac acest lucru insa au trecut vreo 5 ani de atunci, nu imi mai amintesc foarte multe detalii si nu vreau sa induc lumea in eroare.

ANILU
[25.06.17 20:37:10]

@Simona1976: Cred că ești prima persoană care spune că nu i-a plăcut în Skiathos.

Când ai plecat la drum trebuia să te documentezi mai mult, în condițiile în care erați cu doi copii mici.

Alegeai o cazare în apropierea capitalei, era mai ușor pentru voi.

N-am înțeles de ce ești supărată că la ora 23 totul se închide în așa zisele stațiuni, ce mai vroiai să faci după miezul nopții? :- (

Noi am fost în 2016 și m-as întoarce și mâine.

Tare mult ne-a plăcut micuța insulă.

Toate cele bune.

[25.06.17 20:49:23]

@ANILU: Daca tie ti-a placut nu trebuie sa-mi placa si mie. Si invers.

M-am documentat, nu mai trage concluzii pripite.

Toata lumea a scris ca autobuzul e super dar toti au uitat sa mentioneze ca e full seara.

Langa capitala nu sunt locatii pe plaja, cu vedere la mare.

Cand soarele apune la 21 si vrei dupa sa faci un dus si apoi sa mananci, e neplacut ca la 22.30 sa te pazeasca ospatarul sa termini mai repede de mancat pentru ca esti ultimul client si vrea sa stranga si sa plece.

Ce imi place mie cum va treziti sa comentati aiurea. Va rog mult, abtineti-va. Sau schimbati tonalitatea cu una mai toleranta, nimeni nu detine adevarul absolut. Multumesc.

[26.06.17 09:42:52]

@Simona1976: Dacă aveţi maşină, vă recomand cu drag să mergeţi într-o viitoare vacanţă în Siviri, pe Kassandra (Halkidiki). Gugăliţi un pic, ca să vă daţi seama despre ce vă recomand... E perfect şi pentru copii şi pentru părinţii lor!

Eu vă apreciez review-ul, mă tenta un pic Skiatosul sau Zakintosul pentru această vară, dar ceva nu-mi "dă ghes"... Şi deja se apropie 1iulie...

Probabil căldurile ultimelor zile ne fac foarte reactivi sau rigizi în privinţa acceptării unor opinii diverse, dar nu puneţi la suflet! Cum spuneam, apreciez ca fiind utilă şi de luare-aminte postarea dumneavoastră! Şi n-oi fi doar eu!...

Vacanţe de vis vă doresc!

[26.06.17 09:51:48]

@Lyssys: Multumesc mult pentru recomandare, o voi lua in calcul pentru anul viitor, este o varianta foarte buna.

Am fost dezamagita de Skiathos pentru ca am avut asteptari foarte mari, poate si in urma parerilor citite pe diverse site-uri si bloguri.

Este frumoasa insula, plina de verdeata si cu multe plaje amenajate dar nu a intrunit criteriile pe care eu le urmaream.

Nu intentionez prin postarea mea sa determin pe nimeni sa renunte in a vizita aceasta insula. Doar am incercat sa prezint si un alt punct de vedere. Mie mi se pare ca e mai constructiv asa, pentru o perspectiva mai buna a lucrurilor.

Multumesc si vacanta placuta!

[26.06.17 10:09:54]

@Simona1976: Da, este frumoasă insula, dar pentru cei doi prichindei, sunt mai potrivite alte locuri, la vârste atât de mici...

Întrebarea mea este: V-aţi mai întoarce aici, cândva, în viitor, când picii vor fi un pic mai măricei?! Eventual în altă staţiune?!

Dacă nu mergeţi cu avionul, încercaţi totdeauna să vă faceţi rezervările direct de pe site-ul unităţii respective, sau, chiar cînd apelaţi la booking, specificaţi clar cerinţele privitoare la cameră.

Eu încă nu am încredere în agenţiile noastre, de asta nu prea ştiu ce să fac în privinţa vacanţei din această vară. Împrejurările sunt de aşa fel încât trebuie să ne luăm o vacanţă de 7 zile (o premieră!) şi atunci e musai că e cu avionul...

PS Îmi puteţi trimite pe PM numele agenţiei?

[26.06.17 10:42:46]

@Lyssys: Copii nu au avut nicio problema, plaja fiind in fata vilei pentru ei a fost perfect. Pentru noi adultii a fost o problema.

Ceea ce nu s-a inteles a fost urmatorul aspect: In troulos unde am stat noi erau doar 2 taverne. La una se manca pana la ora 17 si nu foarte multe variante iar la cealalta mancarea era proasta calitativ si cantitativ si cel mai important nu avea peste proaspat (lucru pe care nu l-am mai intalnit pana acum si care m-a socat) Asa ca am fost obligati sa mergem in alte parti, mai ales seara.

Nu m-as intoarce pe Skiathos pentru ca sunt multe alte locuri de vazut. Poate doar la pensie, sa ma alatur proportiei de 70% de cupluri de englezi pensionari.

[26.06.17 11:22:47]

@Simona1976: În timp ce răspundeam pe PM, a apărut şi ecoul dv! Orice informaţie este utilă, asta este marea utilitate a site-lui!

Poate pentru noi ar fi potrivit Troulos-ul şi chiar vila, dar eu am o problemă cu... existenţa chicinetei!... Şi nu ştiu dacă nu-mi voi strica satisfacţia vacanţei făcând şi concesia în privinţa chicinetei, după cea a scurtării sejurului... Încă mă mai gândesc...

fra
[26.06.17 11:50:07]

Si eu imi fixasem skiathos si creta ca insule grecesti de vazut. Mi se pare bun-venit un review cu pareri mai rezonabile.

Si noi am fost in zakynthos cu asteptari mari, iar impresia de la fata locului a fost un pic dezolanta. Adica insula un pic cam arida, cladiri parasite, abandonate si cam mizerie. Nu iti trece prin minte ca gasesti asa ceva cand citesti doar despre paradisul pe pamant si articole care se incadreaza mai degraba in proza si literatura decat in pareri si review-uri. Probabil acelasi a fost si cazul dumneavoastra.

Si poate dezamagirea a fost cu atat mai mare cu cat aveati pe cineva care a fost chiar la aceeasi cazare pe care ati ales-o si dumneavoastra! E culmea cum spun unii: "de ce nu te-ai informat inainte?!"... pai m-am informat! Dar daca toti spun doar "fabulos", "fantastic", "extraordinar", ce parere sa-mi fac?!...

Sincer, pe mine nu m-ati descurajat. Dar mi-ati confirmat ceva ce am banuit si eu: cazarile sunt saracacioase, modeste. Eu am sa incerc, daca voi reusi sa merg vreodata, sa iau separat cazarea si avionul...,

[26.06.17 12:52:28]

@fra: In sfarsit cineva care imi intelege postarea!

E ca atunci cand vezi o poza oau din locatia x si cand ajungi la fata locului realizezi ca e photoshopata si nu are nicio treaba cu realitatea.

Am vazut si locatii care aratau bine. De exemplu unde stateam noi, in Troulos exista Troulos Bay Hotel unde stau multi englezi insa preturile nu se regaesc pe site. Banuiesc ca sunt mari, n-am verificat. Dar chiar si aici sunt pareri negative daca citesti pe site-uri. Mai exista hotel korali in apropriere. Am vazut insa locatiile astea cand am ajuns aici, n-am stiut inainte de ele.

Cred ca asa e cel mai bine: avion separat si cazare direct la proprietar, ramanand transferul individual cu mentiunea ca in Skiathos bagajele calatoresc separat - politica insulei legata de siguranta rutiera.

Zi frumoasa!

[26.06.17 14:54:28]

@Lyssys: In locatia noastra toate au chicineta, deci nu vi se potriveste. Cititi un pic de Troulos Bay Hotel sau hotel Korali, nu cunosc preturile dar aratau bine. Au acces direct la plaja si vedere spre mare.

[26.06.17 15:34:04]

@Simona1976: Mulţumesc, din nou!

ANILU, fra, Lyssys, Simona1976
Alte impresii din această RUBRICĂVila Zaharo & Lilian Apartments [Troulos]: