ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2017
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 10.06.15
    AUG-2016

Targu Frumos: raspantie de drumuri, de culturi si de etnii

Cu siguranta, multi dintre voi ati trecut cu trenul, sau cu masina prin acest targusor de provincie, cu nume frumos: Targu Frumos.

Din tren, spre Iasi, sau spre Pascani, oraselul se vede de jos. Drumul urca, de la gara, lin, spre centrul orasului, situat in partea de sus, unde se afla scolile, blocurile, magazinele, o espalanada frumoasa, casele, bisericile, piata, primaria.

Daca treci cu masina, fie vrei sa mergi la Iasi, fie la Roman, fie la Harlau, sau la Pascani, urbea fiind un important nod rutier.

Multi iti vor spune: Ah! Targu Frumos e un oras de tigani! Altii iti vor spune ca acolo traiesc lipovenii!

N-am sa va dau eu date istorice, acestea putand fi gasite pe google. Stiu ca e un orasel vechi, si ca inainte erau multi evrei acolo. Exista chiar si un important Cimitir evreiesc, cam vis-à-vis de Cimitirul ortodox, cel al lipovenilor, care sunt tot ortodoxi, dar de rit vechi, si cel al catolicilor. Si cu asta v-am spus si despre etnii. Nu stiu unde sa-i integrez pe tigani, nu stiu care e cimitirul lor. Insa, si ei sunt ortodoxi, cu toate ca am vazut ca au fost integrati in bisericile adventiste, penticostale, baptiste si alte asemenea, aparute si in Targu Frumos. Despre tigani, sau rromi, cum le place unora sa le spuna, pot sa va spun ca ei aveau casele pe strada Raiul. Insa au fost mari inundatii, si casele lor au fost foarte afectate. Acum si-au cosntruit case intr-o zona mai inalta, careia locuitorii orasului ii spun "Dallas".

Cica au mai fost si cativa armeni, dar au disparut in totalitate.

In afara de bisericile adventiste, penticostale, etc, care sunt mai noi, in Targu Frumos se afla biserici declarate monumente de arhitectura: Biserica Maicuta, care se afla pe Strada Maicuta, unde locuia protipendada urbei, acum zona fiind asimilata lipovenimii.

Ansamblul Bisericii Cuvioasa Paraschiva (1541, construita de Petru Rares), adapostea candva si Curtea Domneasca, Targu Frumos fiind capitala tinutului Carligatura. Dimitrie Cantemir, in "Descriptio Moldaviae", menționa că Târgul Frumos este "un târgușor destul de frumos, cu un palat domnesc din piatră, peste care este pus un pârcălab".

Biserica Sfantul Nicolae, care dateaza din 1801, se afla chiar langa esplanada din centrul orasului.

Gara din Targu Frumos figureaza de asemenea pe lista monumentelor istorice. Pe aceasta lista se mai afla Scoala de fete, insa a disparut complet in urma bombardamentelor din al II-lea razboi mondial. Doua mari batalii au zdruncinat vechiul orasel. Exista si un Mausoleu dedicat soldatilor cazuti in Primul Razboi Mondial, monument de for public, situat in Cimitirul Ortodox, la intrare.

Comunitatea lipovenilor fiind foarte mare, si-au construit o biserica frumoasa, precum o catedrala, centru al episcopiei lipovenesti.

Printre personalitatile care au plecat din Targu Frumos, Garabet Ibraileanu cred ca este cel mai cunoscut. Ar mai fi poetul Theodor Niculuta, care de fapt era mester ciubotar. Chiar pe strada Theodor Niculuta (fosta Functionarilor), o strada cu case pe o parte, si blocuri pe cealalta, stam si noi cand mergem la Tg Frumos. Din noul val, l-as aminti pe poetul contemporan, Valentin Talpalaru, care este si custodele Bojdeucii lui Creanga, din Iasi.

Ar mai fi de amintit, apropierea oraselului de statiunea Strunga, (care nu mai exista), de localitatea Cucuteni, important centru de studiu arheologic, si de Manastirea Miclauseni.

Daca vreti sa faceti un popas in Targu Frumos, va recomand Hanul, si Restaurantul Geamuri Mari.

Voi atasa si cateva fotografii, care sper sa completeze acest articol.

Trimis de cristina47* in 24.06.17 16:01:22
    Validat / Publicat: 24.06.17 16:58:41
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HÂRLĂU / TG. FRUMOS.

VIZUALIZĂRI: 3145 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P20 Prin gradina...

[24.06.17 16:58:20]

Mutat în rubrica "O zi în Târgu Frumos, PAȘCANI" (nou-creată pe sait)

[24.06.17 17:17:13]

@cristina47: Start vot! Un articol pe care mi-a făcut plăcere sa îl citesc și poate ca ar fi foarte interesant sa citim articole despre orașele mai micuțe, astfel sa ajungem sa ne cunoaștem țara cât mai bine.

Și plină de invidie nu am pot sa nu recunosc ca mi-a plăcut tare mult recolta din grădina ta, mi se pare minunat sa te bucuri de roade bune și fără chimicale.

Felicitări, votat cu mare drag.

[24.06.17 17:35:05]

@mishu: Multumesc pentru aprecieri si pentru vot, Mishu.

Poate ca ar trebui sa merg mai des, pe-acolo. Sotul meu este de-acolo (nu l-am trecut si pe el, la personalitati, lol!!!

Casa unde mergem, a fost a mamei lui. Actualmente, "are grija" de casa, un domn, care sta vis-à-vis, la blocuri.

Zilele astea voi scrie un review si despre Dolhasca, mai ales ca aveam Manastirea Probota, despre care au scris traian. leuca si adri-nico.

[24.06.17 17:49:33]

@cristina47: Aștept cu nerăbdare.

Mihai18
    [24.06.17 22:18:57]

Spania este frumoasă. Dar, vorba cântecului

„Iarba verde de acasă,

Să mă rătăcesc prin lume, nu mă lasă... ”

Vorbind la modul serios, te apreciez că promovezi locurile natale despre care știm prea puțin și pe nedrept. Foarte mulți vor „all inclusiv” ca prin Turcia și poate au uitat de unde au plecat.

Mie îmi place reviewul tău și mai mi-a plăcut și P-15 (vreau și eu).

O seară bună.

[24.06.17 22:41:05]

@Mihai18: Multumesc pentru aprecieri.

[24.06.17 22:59:34]

Alex_Macedo
    [25.06.17 22:46:35]

@cristina47:

... și dacă nu ai fotografii, articolul mi-a plăcut!!

[25.06.17 23:08:48]

@Alex_Macedo: Multumesc. Sunt si fotografii.

Alex_Macedo
    [25.06.17 23:20:14]

Scuze... sunt cam imbecil cu Android-ismele. Acum am văzut și pozele... În fine... vina îmi aparține....

Felicitări!

danaeldreny*
    [26.06.17 00:22:09]

Frumos... târg

[26.06.17 01:53:33]

@danaeldreny: Multumesc! I se mai spune si Targul Estetic, asa... in gluma. Chiar eram datoare cu acest review.

tata123 🔱
    [27.06.17 11:48:54]

@cristina47: Într-adevăr orașele mici au farmecul lor, unele au o istorie bogată și monumente semnificative. Târgu Frumos îl cunosc numai din mersul autoturismului, ca punct de tranzit către Botoșani ori Pașcani. Acum m-ai făcut curios să văd biserica „Cuvioasa Parascheva”, ctitorie a lui Petru Rareș. Bune și recomandările pentru popas.

adri-nico
    [02.12.17 20:57:11]

Orasul drag al copilariei mele! Aici imi petreceam vacantele si faceam cale lunga de la Rimnicu Sarat pina la Tirgu Frumos, unde aveam grija de verisoara mea, pentru ca matusa, invatatoare fiind, era nevoita sa mearga la scoala la Cucuteni sa se ocupe de viermii de matase si in timpul vacantelor.

Imi amintesc de o patiserie, in dreapta hotelului, de unde ne cumparam poale in briu cu 2 lei. aveam portie zilnica.

Acum vreo luna si ceva am cununat pe varul meu care s-a casatorit civil in foisorul din pozele tale iar cununia religioasa a avut loc in biserica de linga esplanada. Cind a cintat preotul, mi s-a facut pielea de gaina!!!

Si-am ajuns si la Castelul de la Miclauseni pentru sedinta foto... asa ca am cam bifat tot ce e scris in reviewul tau.

Nu ai pomenit nimic de bilciul care se tinea unde e acum piata, bilci la care am platit pe vremuri, vreo 35 ani in urma, sa vad un om cu un ochi in frunte... Multe nopti l-am visat pe acela...

La fel ca si placintele, am intrebat peste tot si nimeni nu a stiut sa imi spuna de unde as mai putea cumpara acele bunatati cu gustul copilariei... Am cumparat unele inecacioase... (le-am aruncat la cos imediat ce am muscat din ele.)

[02.12.17 21:31:41]

@adri-nico: Foarte frumos ecou.

Imi pare rau ca nu am putut mentiona nimic despre acel balci, fiindca eu am copilarit in zona Sucevei. Eu aveam balciul de la Falticeni, cand trecea Sfantul Ilie cu carul pe cer, de scotea flacari cerul, bubuia si se rasturnau butoiaele cu apa.

Mereu ploua, dupa amiaza, an de an. Fara greseala. Si acum, cand sunt departe de Falticeni, ma gandesc de Sf Ilie: dupa-amiaza, ploua...

Zice sotul ca isi aminteste si el de Balciul lui Budeanu, cu zburatoarele, niste iujuri pictate. Erau si pistoale cu plute, zice... Si desigur ca isi aminteste de omul cu un ochi.

Locurile unde se vindeau bunataturi au disparut, pe masura ce dispareau evreii. Si mirosurile de vinete si de ardei copti, de serbeturi de trandafir.

adri-nico, Alex_Macedo, cristina47*, danaeldreny*, Mihai18, mishu, tata123 🔱
    Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Tîrgu Frumos și împrejurimi: