ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2017
ÎNSCRIS: 06.01.17
JUN-2017
2 AD. + 1 COPII

Festa Delfinarium Varna

Cu lecțiile făcute de acasă am pornit din Balcic către Varna cu două obiective clare: Delfinariu și Pobiti Kamâni.

Am vrut să plătesc de acasă biletul la delfinariu, online, dar nu știam sigur în ce zi vom merge, adică să prindem o zi cu nori. Așa că am luat micul dejun la hotel, am pus GPS-ul pe Varna, am scris Primorschi și iata-ne la drum. Aproximativ o oră.

Ajungem în dreptul delfinariului (de fapt, vom constata că era o intrare în parc) și ne întâmpină un portar. Îi spun în engleză că vrem să mergem la delfinariu, el în bulgărește…... într-un final, îmi face un semn din care înteleg că parcarea nu este acolo, dar mă lasă să intru la delfinariu pentru bilete.

Clădirea delfinariului are un design futurist cu fațada din aluminiu și sticlă. La intrare standuri cu chipsuri si bineînțeles plusuri de diferite dimensiuni cu delfini. Mă îndrept către casa de bilete și aflu că spectacolul începuse de 25 minute și iau bilete pentru următorul show de la 15.30. Plătesc cu cardul (f. f. f. fericită) 54 leva (20 leva /adult, 14 leva /copil pana la 12 ani). Exista si preț pentru filmare 5 leva.

Aveam sa constat ca lunea este închis si de la jumătatea lunii mai aveau spectacolul de la 15.30 si din iulie si de la 17.00. In momentul in care cumpăram biletele eram singurii spectatori, lucru acesta se va schimba in jurul orei 14.50 când tot holul se va umple de copii si părinți.

Accesul către sala se face pe 3 scări, in dreptul lor se găsesc turnichete de care treci validând biletele. Am intrat in sala încercând sa găsim cele mai bune locuri. In mijlocul salii se afla piscina principala conectata cu o alta piscina mai mica in care delfinii își petrec clipele de odihna. Pe trei laturi ale piscinei se găsesc dispuse cam 12 rânduri de scaune, in jur de 1200 de oamenii pot umple sala. Aveam sa citesc ulterior ca apa este adusa direct din mare printr-o conducta proprie si o stația de pompare. Apa circula continuu printr-un sistem de filtre pentru ca dezinfecția, filtrarea si întreținerea sa fie controlate automat.

Am reușit sa ne așezam in primul rând. In jurul nostru se vorbea românește. In zona care unește cele doua piscine (si unde va sta antrenoarea si doamna care va prezenta show-ul) erau așezați doi delfini care ni s-a părut noua din plastic. In momentul in care au auzit gălăgie in sala, au sărit brusc in apa făcând niște tururi de piscina. Doamna care va prezenta spectacolul ii prezinta in limba bulgara si engleza, in aplauzele publicului, pe cei 5 protagoniști: 2 băieți si 3 fete - Kimbo, Dolly, Poppy, iar Yoanna și Bimbo sunt născuți la Festa Delfinariul, cu toate ca nașterile delfinilor intr-un mediu artificial sunt rare. Rațiile zilnice de mâncare sunt de 5-6 ori pe zi. Acestea includ 8-10 kg de biban, știuca, sprot, merluciu si calamari, dar si delicatesa delfinilor, hering. Programul de lucru - șase zile pe săptămâna.

Vor urma 35 de minute in care am văzut incredibilele abilitați sportive, acrobațiile delfinilor: sărituri la înălțime, cu mingiile de diferite mărimi, cu cercurile, sărituri unul peste altul – când nu știi cum își calculează fiecare săritura, când ii vezi cum sar pe lângă marginea piscinei si nu pățesc nimic – salutând publicul de fiecare data, răsplătiți de fiecare data cu cate un peștișor pe care il iau direct din mana antrenorilor si mii de aplauze.

La un moment dat, prezentatoarea invita 3 copii la marginea piscinei: unul din ei va fi pus într-o barca, barca împinsa in mijlocul apei – rolul delfinilor va fi de a-l salva pe copil ducând in siguranța barca la mal, de asemenea va urma un moment muzical. Vom vedea si un meci de fotbal: delfinii dădeau fie cu botul, fie cu coada in niște mingii uriașe, una din ele spărgându-se spre deliciul copiilor. Toți încercam sa dam cu mana in mingiile care zburau prin sala pentru a ajunge iar in apa si de acolo din nou la noi. Spre final, unul dintre antrenori intra in bazin si au loc alte acrobații: este plimbat pe spatele unui delfin, împins la mal, sărituri prin cercuri. Este adevărat: sunt printre cele mai inteligente ființe de pe Pământ.

Delfinii sunt răsplătiți intens de aplauzele publicului, acestea reprezintă pentru ei premiul cel mare. Aflam ca cei ce doresc sa înoate cu delfinii o pot face contra sumei de 200 leva.

Încercați sa va bucurați de niște ființe superioare noua, asta e părerea mea si nu ratați o vizită aici. Va veți încărca bateriile. Pentru 35 de minute am fost din nou copil – am ras si am aplaudat fiecare săritura, am vrut sa fiu eu copilul din barca.

P. S. Pentru cei ce ajung aici cu mașina căutați parcare neapărat in afara PARCULUI PRIMORSKI. La ieșire am văzut cum un echipaj de politie cerea actele unor cetățeni romani care își parcaseră mașinile pe aleile parcului.

Trimis de fredutza in 23.06.17 13:57:09
Validat / Publicat: 24.06.17 08:39:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 9136 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fredutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Sfarsitul show-ului si aplauze

[23.06.17 16:42:44]

Mutat în rubrica "Definariu Festa, VARNA" (nou-creată pe sait)

[24.06.17 08:39:04]

[24.06.17 17:40:15]

@fredutza: O minunata poveste despre bucuriea adulților dar și a copiilor in egala măsura. Dacă eu m-am bucurat văzând pozele doar, ma gândesc cum era atmosfera acolo.

Foarte frumoase pozele și pot spune ca in poza P13 ai senzația ca antrenoarea tine delfinii in mâinile ei.

Un spectacol minunat, felicitări, votat cu mare plăcere.

Zoazore
[24.06.17 22:29:34]

@fredutza: Ba chiar am fost copil, acum, citind ce-ai scris tu! Nu 35 de minute, dar, cu imaginatia, am aplaudat, am ras, m-am bucurat!

mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDelfinariul Festa: