ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2017
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 16.07.12
JUN-2017

O varianta de cazare pentru Barcelona

Deoarece voiam sa mergem la Barcelona si cazarile acolo ni s-au parut scumpe, ne-am orientat cautarile spre Costa Dorada (deoarece e plaja cu nisip, si ideea era sa imbinam plimbarile prin Brcelona si cu cateva zile de leneveala la plaja). Cel mai apropiat hotel cu demipensiune care ne-a intrunit conditiile a fost Grand Hotel Europe din Coma-ruga.

Una din conditii era o deplasare usoara spre Barcelona si a fost pe deplin realizata deoarece ne-am deplasat cu trenul (calatoria dureaza intre 50 min si 1,15 ore) care circula cel putin din jumatate in jumatate de ora, avea aer conditionat si... nu intarzia (asta deoarece St. Vicent de Claders, gara care deserveste si Coma-ruga, este un fel de nod feroviar mai important si existau foarte multe trenuri care circulau din Barcelona pana aici). Transportul a fost si unul ieftin deoarece eram in zona 6 metropolitana si am beneficiat de "celebrele" T10 care pentru aceasta zona costau 42.05 euro. Astfel, in functie de vreme, alegeam dimineata daca mergem in Barcelona sau ramanem la plaja.

A fost prima noastra vizita in Spania si de aceea am ales un hotel de 4*. Insa cele 4* de aici nu se pot compara cu 4* din Turcia, de exemplu, fiind inferioare acestora (cel putin comparand cu alte hoteluri unde am stat noi). Pe de alta parte, tinand cont de pretul platit (sub 800 euro cazare cu demipensiune pentru 14 zile) pot spune ca a fost o alegere corecta.

Coma-ruga s-a dovedit a fi o localitate chiar draguta, foarte linistita, cu o promenada imensa care se intinde de-a lungul tarmului legand intre ele statiunile.

Hotelul este asezat pe plaja cu nisip (publica), marea majoritate a camerelor avand vedere partiala la mare. E desul de vechi, insa bine intretinut, mai putin baile, care daca ar fi mai bine curatate poate nu ar da chiar asa impresia de invechit. A fost, cred, primul hotel in care nu am facut poze la camera cu doar la privelistea de pe balcon.

In primele zile clientii hotelului erau majoritatea pensionari germani insa dupa aceea au dat navala rusii (cei care ati fost in resorturile din Turcia stiti la ce ma refer).

Camera spatioasa, cu mobilier in conditii bune, minibar, doua paturi imense, led TV cu multe programe, terasa foarte mare.

Atat piscina cat si gradina mi s-au parut destul de micute daca raportez la numarul de camere al hotelului, insa aratau bine. Sezlongurile erau gratuite la piscina, dar pe plaja trebiau inchiriate (3 euro/buc).

Mancarea a fost foarte buna, variata si chiar daca felurile se repetau aveai de unde sa alegi. M-a surprins placut faptul ca se aduceau platouri pline ori de cate ori se goleau, indiferent ca erau fructe, dulciuri sau mancare. Nu mi-a placut faptul ca dimineata aveai incluse bauturile (apa, cafea, suc la dozator si natural, sampanie) in timp ce seara trebuia sa platesti inclusiv apa.

Este si un supermarket in zona de unde se poate face aprovizionare cu "lichiditati" pentru plaja.

La pranz se putea manca la hotel (10 euro/pers) sau la una din cele cateva terase deschise in aceasta perioada pe faleza. Noi am ales varianta a doua deoarece inca nu era foarte cald si se putea sta la terase. Preturile mi s-au parut ok la terase (un fel de mancare cu fructe de mare si ceva de baut era in jur de 30 euro pt doua persoane).

La hotel, din doua in doua zile, seara erau diverse programe de divertisment: dansuri braziliene, flamnco, dansuri tribale etc, destul de slabute zic eu. Erau si animatori pentru copiii insa nu ma pot pronunta ce fel de activiati aveau.

Una peste alta, chiar daca am avut mici nemultumiri la acest hotel, l-as recomanda celor care vor sa viziteze Barcelona intr-un ritm mai lent - o zi plimbare, o zi plaja pentru refacerea picioarelor :)

Trimis de ramonaV in 20.06.17 13:21:44
Validat / Publicat: 20.06.17 16:57:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3201 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramonaV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Marea

[20.06.17 16:56:28]

Mutat în rubrica "Gran Europe Hotel [Comarruga], TARRAGONA" (nou-creată pe sait)

[20.06.17 17:50:48]

nicole33
    [20.06.17 17:59:11]

@ramonaV:

Ai făcut o alegere inspirată. Felicitări!

În urmă cu nişte ani am încercat şi eu o combinaţie asemănătoare, în scopul de a vizita Barcelona, dar şi de a face plajă şi baie în mare. Am ales o ofertă irezistibilă ca preţ la momentul respectiv, dar pe Costa Brava. Totul a fost ok mai puţin plaja, intrarea bruscă în mare şi Mediterana rece, astfel că m-am plimbat şi am vizitat mult mai mult decât îmi propusesem înainte de plecare.

ramonaVAUTOR REVIEW
    [21.06.17 08:47:49]

@webmasterX: Da, e corecta pozitia. Multumesc

ramonaVAUTOR REVIEW
    [21.06.17 08:52:08]

@nicole33: DA, asta a fost si ideea. Stiam ca pe Costa Brava e "problema" cu plaja si apa adanca (eu nu stiu sa inot). Pe de alta parte si trenul trece destul de aproape de plaja din cate m-am uitat pe harta. Aici apa a fost perfecta pt mine (suficient de calda si cu intrare "de copii" in apa).

ramonaV