ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2017
SEP-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 17 si 20

ISTANBUL – RELOADED da’ noi pentru noi

2-6 SEPT 2015

Plecand de la Sentinus (vezi impresii) - Kusadasi si trecand prin f multe aventuri, intr-un final prin amabilitatea unui turc dintr-o benzinarie din no mans land, am reusit sa ne imbarcam in Bursa catre Istanbul…. la a treia incercare.

Am tras tot la hotel Tayhan (obiceiurile mor greu), stiam deja unde se parcheaza, stiam cum este mancarea, nu mai descriu.

In afara de plimbareala obisnuita, am vizitat doua obiective noi.

Moscheea Mhirimah

Cu metroul din Aksaray (in sens invers fata de Sishane – turnul Galata), dupa doua statii cobori si incepi sa urci. Te insoteste un zid, care spre rusinea mea nu am reusit sa ma lamuresc daca ii apartine lui Theodosie…. sau pur si simplu sta si el acolo. Atasez niste poze.

In 20 minute de mers fara graba ajungi la Mihrimah, o moschee diferita fata de ce am vazut pana in acel moment.

Este diferita in primul rand prin faptul ca nu era nici macar portarul (gasit dupa 10 min. – noi speriat de el si el de noi, deoarece a spus ca nu vine nimeni), ne-a deschis moscheea si am patruns in cele mai calde culori. Sincer am crezut ca moscheile sunt orientate pe albastru si verde…. m-am inselat.

Va rog priviti pozele

Muzeul Carye

De la Moschee se coboara lin si cam in 15 min. se ajunge la Carye, situat intr-o zona foarte frumoasa.

Muzeul este, din cate am inteles eu, o biserica crestina. Din nefericire, parte din el era inchis, fiind in restaurare. Atasez si aici poze

Am revizitat turnul Galata. Cu ocazia asta am aflat ca suntem prosti. Din Aksaray se ajunge cu metroul la Sishane si panta de urcare este lina. Evident am aflat asta la plecare, dupa ce am urcat ca nebunii din statia de tramvai Galata (eu pt a treia oara).

In acest an, am descoperti si apa calda. Cardul Istanbul kart (parca) cu care poti face aproape orice. Sa platesti transportul (8 insi pe un card: tramvai, metrou); sa platesti la toaletele primariei, la muzee, etc.

Sistemul de incarcare este pt copii tampiti si exista in fiecare statie. Pur si simplu pui cardul in locas (NU, nu se introduce nicaieri – il asezi), bagi banii intr-o fanta si asta-I tot. Incredibil... scuze, incredibil o sa fie cand o sa vad in RO asa ceva. Automatele au si limba engleza, pe langa turca, franceza, germana… si cred ca si rusa. Automatele au si tupeu...dau rest (parca bancnota de 50 tl maxim).

Vacante placute sa aveti

Trimis de danyo in 19.06.17 19:43:59
Validat / Publicat: 20.06.17 07:52:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 953 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

elviramvio [20.06.17 09:06:50] »

@danyo:

Chiar tupeiste rau automatele astea! Si poliglote rau de tot! De la otomani li se trage, din amestecătura imperiului ???? La noi nu merg, suntem prea finuti!

Imi place cum scrii, mai astept si alte articole.

Vacante frumoase!

danyo [22.06.17 15:01:34] »

@elviramvio: multumesc

danyo, elviramvio