ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2017
DIN: Petroşani [HD]
ÎNSCRIS: 19.11.15
JUN-2017

Vacanta decenta cu buget redus in Paralia Katerini

Anul acest am fost pentru a treia oara in Paralia si vreau sa va spun ca am avut un miniconcediu deosebit de placut.

Am calatorit cu masina personala pe traseul HD-Portile de Fier I-Nis-Katerini cu oprire pentru o noapte in Zajecar. Am ales varianta de a nu mai calatori noaptea. Drumul se poate face lejer si fara oprire, in 12 ore (la intoarcere am parcurs drumul dintr-o bucata).

Paralia Katerini este o statiune placuta, pe Riviera Olimpului, cu plaja de nisip si intrare in mare lina. Exista portiuni de plaja aglomerate - cele din dreptul hotelurilor, dar si zone foarte libere, la capetele statiunii, mai ales zona sudica. Pentru cei care se asteapta la "cai verzi pe pereti", Paralia nu le ofera luxul unor statiuni celebre... Aici veti gasi o lume pestrita, cu pretentii mai mici. Chiar daca nu e o statiune luxoasa, iti ofera posibilitatea de a petrece un concediu placut.

Sunt foarte multi romani, sarbi, rusi, dar vei intalni si unguri, nemti, spaniloli si alte natii. Se poate spune ca in staiunea asta se vorbesc trei limbi: romana, sarba si rusa, pe langa engleza si graca, bineinteles.

Va recomand sa faceti excursii la Metora, Muntele Olimp, insula Skiathos si nu numai. Sunt numeroase agentii care ofera astfel de escursii, toate afiseaza acelasi pret, dar se poate si negocia, depinde si de numarul de persoane.

Trimis de ilieutu in 18.06.17 19:39:46
Validat / Publicat: 18.06.17 22:00:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Atena

VIZUALIZĂRI: 3892 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ilieutu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Port

[18.06.17 19:53:10]

Cu ocazia primului review scris pe site la doi ani de la înscriere, @ilieutu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

În măsura timpului disponibil, te rugăm să scrii, într-un review separat și câte ceva despre hotelul la care ai fost cazat.

[18.06.17 20:01:42]

elviramvio
[18.06.17 22:25:15]

@ilieutu:

Destul de strâns articolul tău dar m-a atras repede prin titlu, Paralia Katerini este o stațiune bună pentru mulți români și un loc unde îmi place să poposesc 3 - 4 nopți. Ai accentuat bine situația plajelor, fiecare ce alege, adică comoditate în centru la înghesuială sau plajă largă, destul de lejeră, la margini. Și nici nu e scumpă tare. Poate ne scrii și unde ai stat.

Vacanțe frumoase!

ilieutuAUTOR REVIEW
[19.06.17 08:23:35]

@elviramvio: M-am cazat la Hotel Tropicana, un hotel foarte decent, curat, cu camera spatioasa si baie corespunzatoare. La pretul de 30 de euro pe zi cu mic dejun inclus (doua persoane) nu aveam pretentia la mai mult. Pot spune ca a fost peste asteptari. Distanta fata de plaja este de numai circa 200 m si ai si unde parca masina.

elviramvio
[19.06.17 08:26:55]

@ilieutu:

Multumesc pentru raspuns. Poate scrii un articol cu ceva poze pentru cei interesati. Noi ne cazam la hotel Bizantio, sunt gazde deosebite, au si parcare proprie mare, nu caut alta cazare cat sunt multumita de ei dar este bine de stiut si conditiile din alte locatii.

Vacante frumoase sa ai!

mprofeanu
[19.06.17 20:11:41]

@ilieutu: Un titlu cu impact care te face să îl citești! Ai scris concis dar la obiect cu precizări bune pentru cei ce vor să cunoască o altă parte a litoralului altei țări.

Așteptăm și alte impresii și cât mai multe poze!

calatorim_impreuna
[25.06.17 14:36:08]

Buna!

Te rog sa-mi spui care erau preturile la mancare, bauturi, sezlong... piperate?

Mergem si noi in iulie prntru prima data.

ilieutuAUTOR REVIEW
[25.06.17 16:25:00]

@iza_burtescu: La terase o masa pentru 2 persoane e in jur de 15-18 euro cu berea draft inclusa. ????

Sezlongul nu se plateste. Platesti minim o bautura de persoana. Poate fi si cafea frape la maxim 3 euro. Sunt baruri la care frapeul e un eoro.

calatorim_impreuna
[25.06.17 16:31:07]