ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2017
JUN-2017
7 AD. + 1 COPII -- v: 1,8 ani

Către satisfăcător

Dezamagire totala

Daca in perioada 2008-2012 am fost la acest hotel de 4 ori (vezi impresii) si am avut doar cuvinte de lauda, anul acesta am avut parte de o dazamagire totala.

Asteptam cu nerabdare vacanta, crezand ca voi gasi conditiile pe care le stiam, dar... totul e schimbat.

Cazarea: camera, sa spunem ok pentru 3 persoane, baia curata, dar prosoape insuficiente, nu le schimba decat daca le lasi pe jos, lenjeria schimbata doar dupa ce am dat "micuta spaga" de 10 leva, ceaiul si cafeaua care trebuia sa ti-o lase zilnic in camera era dupa bunul plac si la alegerea cameristei. Iar surpriza, neplacuta, camera plina de furnici.

Masa: au disparut specialitatile cu care eram obisnuita acolo, multa tocanita (orice fel de carne era cu sos si ceapa), cartofi, orez, paste, putin gratar acolo, ce ramanea de la pranz gaseai seara la gratar sau in sosuri. Prajiturile cu aceeasi crema, doar culoarea si forma difera. Ca un plus: gustul era bun, iar pestele, chiar daca cel oceanic, era bine gatit si gustos.

Bar: asa cum apare si in prezentare, doar bauturile locale erau la liber, dar... si astea la barul din restaurant, le primeai doar daca zambeai si "socializai" cu barmanul (ma refer la coniac), berea si cola la dozator era la discretie. Cocktail-urile (cam 4 la numar) nu aveau niciodata acelasi gust, fiecare il facea dupa ureche, fara sa respecte gramajele si aroma.

Plaja: si aici surpriza. Saltelele pentru sezlonguri se cumpara - 2 leva buc/zi de persoana, dar nu asta e chiar problema. Le puteai lua doar de la ora 8, iar la ora 18 veneau si ti le luau, fara nici un drept de a riposta, sau plata suplimentara macar pentru copil. Chiar daca era soarele sus si vremea excelenta de plaja, ramaneai doar cu prosopul (si ala de acasa) pe scheletul sezlongului.

Nisipul si tarmul marii - extrem de mizerabile. Alge putrezite la mal, nisipul murdar, iar in 7 zile cat am stat nu am vazut nici o masinuta de curatat si intins nisipul. Intr-o zi, probabil la comentariile turistilor, a venit un nene cu o grebla si a dat in mare algele de pe tarm (asa incat le adunai dupa tine daca te hazardai sa intri in apa), iar cele de pe plaja le-a strans intr-un sac de gunoi.

Voi posta un filmulet sa se vada cum se curata plaja la un hotel de 4* superior.

Voi incheia aici, pentru ca ma doare pe mine, care an de an asteptam cu drag sa ajung acolo, pentru ca simteam cu adevarat ce inseamna sa fii in vacanta, iar acum, m-am intors dezamagita si hotarata sa renunt defiitiv la acest hotel.

Trimis de lauracarmen in 18.06.17 12:17:49
Validat / Publicat: 18.06.17 13:21:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Kaliakra - Albena

VIZUALIZĂRI: 1657 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lauracarmen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 furnicutele misuna peste tot in camera la Kaliakra

[18.06.17 13:20:54]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Kaliakra Standard Hotel, ALBENA" (deja existentă pe sait)

Daca in perioada 2008-2012 am fost la acest hotel de 4 ori

Pentru că nu ai specificat dacă ai stat la Kaliakra Standard sau Superior, am mutat impresiile la hotelul despre care ai mai scris, adică la Kaliakra Standard.

Dacă ai stat totuși la Superior, te rog să ne spui.

Mulțumesc!

lauracarmenAUTOR REVIEW
    [18.06.17 13:53:10]

@webmasterX: Ma scuzati. Da am stat la Kaliakr standard

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [18.06.17 16:23:42]

@lauracarmen:

Îmi pare rău că experienţa de anul acesta la Kaliakra te-a dezamăgit, însă unele surprize puteau fi evitate printr-o minimă informare.

Şi eu am revenit anul acesta la Kaliakra după nouă ani de la vizita anterioară (vezi impresii). Am găsit hotelul schimbat, dar în niciun caz atât de dramatic pe cât ne povesteşti tu în articol.

Eu am găsit grătar mai mult decât suficient, multe alte cărnuri preparate la tavă la cuptor.

Grătarul era făcut în faţa mea. Nu înţeleg cum aş fi putut regăsi resturile de la prânz seara la grătar. Nu este logic!

asa cum apare si in prezentare, doar bauturile locale erau la liber, dar... si astea la barul din restaurant, ...

Faptul că hotelul a renunţat începând din anul 2015 la conceptul ultra all inclusive, ca de altfel toate hotelurile din Albena trebuia cunoscut şi asumat din momentul rezervării. Tot cu această ocazie, pe lângă renunţarea la băuturile de import, au fost scoase din concept şi majoritatea cocktailurilor, care tare bune mai erau .

Dar eu am găsit toate băuturile locale disponibile la toate cele trei baruri, doar zâmbind (că nu mă costă nimic să zâmbesc ) şi fără a cotiza sau "socializa" altfel cu personalul.

Camera mea a fost la etajul al optulea în corpul Superior, aşa cum am plătit, şi nu am văzut picior de furnică pe acolo.

Nu trebuia să ai nicio surpriză referitoare la salteluţe. Trebuia să fi ştiut că pe toată plaja din Albena, indiferent de hotelul care o administrează, salteluţele se plătesc, nu se cumpără , cu 2 leva/zi şi nici nu te obligă nimeni să plăteşti. Un prosop de plajă gros, de foarte bună calitate te poate ajuta să faci economii .

lauracarmenAUTOR REVIEW
    [19.06.17 09:29:36]

@nicole33: Fiecare are pretentiile sale, si aveti tot dreptul la ele, dar nimic nu se compara cu ce a fost in privinta calitatii. Nu am posibilitatea sa postez filmuletele, pentru ca ati fi vazut cum se stropea prin balcoane (cu turisti in camere) si modul cum se facea curat si se strangea mizeria de pe plaja. Aceste lucruri se puteau face inainte de inceperea sezonului.

Da peste tot in Albene se cumparau saltelele dar la Kaliakra nu. Stiu foarte bine ce vorbesc, am fost 4 ani si e foarte, foarte mare diferenta.

Nu-si merita nici stelele si nici banii, cu tot regretul pentru dvs. care ati fost multumita.

lauracarmen
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Standard Hotel: