Kaliakra Palace LTI Hotel

160 eur
+ COPII: 1 copil 2 ani si 7 luni

ARTICOL ARHIVAT

O vacanta reusita!

In primul rand vreau sa le adresez cateva cuvinte cusurgiilor: daca vroiati mai mult trebuia sa scapati de "ariciul" din buzunar si sa mergeti in alta parte. Foarte urat din partea voastra sa criticati ceva pe care ati dat doi lei si care v-a oferit mult mai multe pentru cat ati platit. Deci daca de acuma vreti calitate nu va mai luati de bietii oameni care au incercat din putin sa va ofere cat mai mult si ducetiva undeva mai scump! Era din cauza celor ca voi sa renunt la vacanta. Dar m-am dus si nu regret, m-am simtit forte bine!!!

Deci in concluzie, ce care vreti o vacanta ieftina si totodata frumoasa mergeti cu mare incredere la acest hotel. Daca aveti probleme cu camera, nu sunteti multumit, rugati frumos la receptie sa o schimbe sau sa va remedieze problema. Pentru aer conditionat cereti telecomanda la receptie. Daca mergeti in anotimpul rece va recomand totusi sa luati la voi o aeroterma pentru orice eventualitate.

Locul de parcare: rugati-l pe paznic (si datii 2-3 leva) pentru a va ajuta.

La masa; chiar daca un fel de mancare se termina asteptati un pic si se va aduce inca un rand (sau rugati ospatarii) - bine daca masa se termina la 2 si veniti la doua fara zece la prinz nu va mai asteptati sa gasiti chiar din detoate pentru ca e posibil chiar daca ei au gatit suficient sa fiiie clienti nesimtiti care si-au luat cate zece portii din fiecare mancare doar sa o aiba ei pe masa! asta e peste tot vor fi turisti de asemenea fel!

Asa ca mergeti cu incredere (daca stiti sa apreciati corect raportul calitate/pret) !

Sa aveti o vacanta placuta!

Si inca o data, pentru cei nemultumiti: duceti-va fratilor la Hilton!

Impresii încărcate de altcineva in 06.04.2010 14:09:13

• A fost prima sa vizită/vacanţă în BULGARIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (altcineva); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1399 PMA (din 5 voturi) nota2

[06.04.10 14:33:22]

Totusi, eu unul cred ca este suficient sa iti descrii impresiile de calatorie, fara a-i critica pe cei care au o alta parere (pe banii lor - multi, putini, dar munciti de ei) despre un loc anume.

- Costi
[06.04.10 14:47:40]

Iniţial, tindeam să-ţi dau dreptate, pentru că şi eu sunt de părere că nu poţi avea pretenţii, decât pentru cât plăteşti.

Pe măsură ce îţi citeam rândurile, îmi dădeam seama totuşi că greşeşti.

Dacă consideri că este normal

sa luati la voi o aeroterma pentru orice eventualitate
sau
rugati-l pe paznic (si datii 2-3 leva) pentru a va ajuta
atunci cred că greşeşti amarnic.

Iar finalul este de-a dreptul apoteotic:

Postările de la locaţiile unde nu e nevoie să pleci cu aeroterma după tine, să-i dai paznicului ceva ca să-ţi parchezi maşina, sau unde găseşti mâncare, chiar dacă ai întârziat, nu numai dacă vii cu zece minute înainte de terminarea mesei dovedesc că este posibil să ai aceste lucruri fără ca ele să pară pretenţii absurde.

Ca urmare, nu sunt de acord cu postarea ta, mai ales că are şi un ton cam... tare.

- gabrielamgm
[06.04.10 16:09:39]

Nu este prima vacanta de tip oferta speciala la care am apelat. Este insa prima vacanta sub asteptari. Tocmai fiindca stiam ceea ce ofera alte hoteluri m-a determinat sa imi exprim nemultumirile.

Nu noi am cerut un prêt mai mic pentru aceste servicii, ei au oferit un prêt special …s-a specificat undeva si nu am vazut noi ca de fapt beneficiem de servicii pe masura pretului?

De cand ca turist trebuie sa ma duc la ospatar sa ma rog sa-mi ofere un meniu?

De cand eu ca turist trebuie sa dau spaga paznicului pentru a parca masina? Si unde s-o parchezi. ? Cine a venit vineri sigur a gasit un loc de parcare…. cine a venit insa sambata nici macar nu putea intra pe aleea care ducea spre acea parcare. Unde am gasit? …tocmai la Melia.

Nu bulgarii ne-au facut o favoare, ci noi, turistii romani, pentru ca intr-o perioada “moarta” am ales oferta lor.

E jenant sa auzi ospatarita spunand “Invazia Romania” …o “ invazie “ care tine in viata turismul bulgar. Si tocmai de aceea cred eu ca meritam mai mult respect si sa nu fim tratati ca o turma care se multumeste cu orice.

Iertati-ma daca unii au fost multumiti iar eu nu... impresia mea este ca ei au gandit " lasa ma ca merge-asa!! " nu sunt nici pe departe cusurgioaica... atata timp cat prieteni de-ai mei mi-au recomandat acest hotel ma asteptam sa beneficiez de aceleasi servicii... daca vroiam spoiala categoric alegeam altceva.

- webmasterXY*
[06.04.10 20:09:16]

Bine ai poposit pe site! Cu siguranta n-ai citit destule impresii aici, incat sa-ti dai seama ca tonul impresiilor postate este de regula destul de calm si nu aduce ofense directe sau indirecte nimanui.

- Severina
[06.04.10 23:21:24]

sa mergi cu aeroterma dupa tine??? la all inclusive?? sa dai spaga la paznicul de la parcare??

sa nu mai gasesc nimic de mancare pentru ca romanii (infometati sa stranga bani de vacanta timp de 1 an) au carat cu farfuriile toate felurile de mancare apetisante (inghesuindu-le pe sub masa in pungi, carandu-le apoi ca termitele in camera, sub scuza: poate i se face foame lu' ala micu la noapte) ??

e clar... e gretos si dezgustator!!

inseamna ca aveam de-a face exact cu romanii care carau bauturi de la bar si goleau paharele pe sub masa umpland astfel sticlele ce asteptau cuminti in plasa...

romanii trebuie sa inteleaga ca plecand in vacanta nu trebuie chiar sa demonstreze lipsa de bun simt si lipsa de educatie, ci sa caute sa lase o impresie buna... daca se poate,

proastele maniere de asemenea ar trebui lasate acasa, le vor gasi acolo la intoarcere, nu le fura nimeni... evident nu sunt toti asa, insa marea masa de romani provin din gasca celor obisnuiti sa merga la mare la Mamaia cu salamul si rosiile in desaga, luand pranzul pe plaja... in schimb la intoarece se pot lauda in gura mare: Am fost in Bulgaria de Paste! uitand ca sfanta sarbatoare de Paste, ca si Craciunul se petrece acasa cu familia, in atmosfera traditionala...

[06.04.10 23:34:01]

Desi nu-i chiar aici locul, dar cuvintele astea imi aduc aminte de un Paste (singurul, din cate-mi amintesc) petrecut departe de cei dragi, dar si departe de tara: eram in Minsk, in 1991. mi-aminesc ca singura chestie pe care am putut-o face a fost sa ascult slujba lor de acolo la radio, in rusa (dar stiti cat de mult seamana cu ceea ce se canta la noi in biserica? ).

Orasul era in plina fierbere 'revolutionara' si noaptea nu era prea indicat sa circuli, ca as fi mers la o biserica... oua rosii, cozonaci (miel nu mananc! ) - cine sa le faca? Am fost fericit ca am putut merge la o posta in duminica Pastelui si (dupa ce am stat cateva ore la coada) am reusit sa dau un telefon la mama mea acasa, unde intamplator erau si ai mei si le-am urat tuturor o sarbatoare luminata!

Eiii... ce vremuri! Credeti ca in oras era ceva "agitatite" de sarbatoare? Neeeeah! Parca eram pe vremea lu' nea Nicu'!!! Nimic frate, nimic!!!

Macar la revenirea in Riga, mi-a adus iepurasul un dar neasteptat... dar asta e... alta poveste. Si nu prea e turistica.

Si uite unde ma poate duce gandul, pornind doar de la o remarca... ; )

- Costi
[07.04.10 07:50:26]

@Dragoş

Nici mie nu-mi place mielul.

Apoi, de unde vrei mai multă evlavie de la un popor căruia, de aproape 80 de ani, îi era ştearsă memoria?

Cel puţin, la noi a durat mai puţin procesul, dar tot a avut efect, în ciuda multelor cruci pe care le bat românii şi a cozilor la diferite evenimente bisericeşti. De fapt, tocmai modul ăsta de practică religioasă, cu coate date în stânga şi-n dreapta, pentru a te băga în faţă, călcând peste orice şi peste oricine este dovada efectului de care vorbeam.

- chelie_d
[07.04.10 09:38:15]

"Si inca o data, pentru cei nemultumiti: duceti-va fratilor la Hilton! "

si daca nu au oamenii bani de Hilton ce fac??? nu mai pleaca in concediu??

@gabrielamgm mi-a placut ce ai scris, bv.

[07.04.10 12:36:54]

Pe multi ii deranjaza vad clar ce am scris dar probabil, asa cum nici eu nu trebuia sa am un ton critic, nici voi nu trebuia sa aveti la adresa altora (adica hotelierii respectivi). Cei care au incercat pentru 650 ron de familie sa cazeze 2 persoane (si un copil chiar) sa le ofere un aer conditionat, apa calda, distractie, mancare si bautura. Pe mine una acasa ma costa numai o seara in oras 300 ron. Asta nu inseamna ca am fost super incantata de bauturi pentru ca in mod normal nu as bea asa ceva si in mod normal nu as sta la un asemenea hotel dar am vrut sa vad ce pot oferii altii de banii astia si intradevar raportul calitate/pret s-a mentinut satisfacator. Ca trebuie sa dai spaga peste tot (asta ne este tuturor familiara din Romania) nu ma deranjeaza pentru ca de obicei sunt f putini bani si da pot spune fara sa-mi fie rusine ca sunt adepta spagii pentru cei ce vor mai mult decat li se ofera!! Dau spaga la doctor pentru un tratament mai bun, las ceva bani paznicului sa fie atent la masina mea, dau bani receptionerului pentru o camera mai buna, dau baccis ospatarilor pentru a fi servita cum trebuie (stiti ca mai mult de 600 ron nu au salariul) - si toate astea nu ma-au facut sa saracesc si scap de f mult stres inutil (in concluzie toata lumea multumita).

Cu Hiltonul am facut o metafora dar trebuie sa fie toata lumea constienta ca pentru niste servicii excelente trebuie sa platesti pe masura. Daca nu castigi bani suficienti trebuie sa te multumesti cu cat iti permiti. Nu este normal? Daca numai atat iti permiti atunci nu fi suparat pe viata ca altii pot si mai bine - asta e. Daca nu-ti permiti Hiltonul multumeste-te cu ce-ti permiti.

- pepsi70ro
[07.04.10 12:50:27]

Spaga din cate stiu eu este putin interzisa si sa dai si sa primesti e acelasi lucru.

Din cauza unora ca tine serviciile din Romania lasa de dorit. Toti asteapta mici atentii iar cine nu da nu primeste. Asta este viziunea ta?

[07.04.10 13:23:26]

altcineva

pe mine personal ma deranjeaza nu faptul ca ai un ton critic, ci acela ca l-ai indreptat impotriva altor utilizatori! noi aici incercam sa informam alti utilizatori de produse/servicii, nu sa ne "scoatem ochii" (virtual) in discutii sterile cu 'cine are dreptate? ' fiecare are dreptul la o opinie! asta e democratia! si daca nu poti respecta opinia celuilalt (chiar daca nu coincide cu a ta), cum il poti respecta? si cand nu-i respecti pe cei din jur, de ce te miri ca nu esti (vorbesc la modul general, nu e vorba despre acest caz particular! ) respectata?

in alta ordine de idei, cand raspunzi, de ce nu pastrezi firul discutiei??? raspunsul tau pentru pepsi l-ai scris ca ecou la un oras din turcia!!! cum vrei sa te poata urmari cineva???

[07.04.10 13:44:13]

In primul rand tonul critic cel mai aprig vad ca il ai tu si de unde pana unde te intereseaza pe tine ce i-am raspuns altui utilizator (pe care de altfel nu -am vazut sa fi postat impresii despre Kaliakra dar totus l-a deranjat faptul ca eu (care am postat impresii la o anumita locatie) dau spaga - eu nu am dreptul sa dau mici atentii daca asa am chef? e problema lui daca dau eu "atentii"? e cineva insarcinat aici cu politia spagii? deunde pana unde. Si am postat impresia acolo pt ca am vrut sa-i raspund lui personal si nu am stiut unde (scuza-ma ca nu sunt asa pregatita in ale internetului ca voi ceilalti critici acizi si urmaritori de greseli si frustrati de viata). Nu cred ca ne cunoastem asa cum i-am raspuns si celeilalte persoane sa emiti opinii si pareri despre mine.

"si daca nu poti respecta opinia celuilalt (chiar daca nu coincide cu a ta), cum il poti respecta? si cand nu-i respecti pe cei din jur, de ce te miri ca nu esti (vorbesc la modul general, nu e vorba despre acest caz particular! ) respectata? "
- chiar nu te inteleg vorbesti de respectarea opiniilor dar numai despre mine - eu trebuie sa le respect parerea altora dar altii nu trebuie sa-mi respecte parerea mea... Si chia nu ma mir (in general cum ai tinut sa precizezi) ca nu sunt respectata pentru ca in 99. 99% din cazuri sunt, dar mai sunt si cei ca voi... cei care nu respecta oamenii in general deci nu o iau ca pe o ofensa peronala ci ca o deficienta de educatie pentru voi

[07.04.10 13:46:50]

Scuze acum vad - ai postat 560 de ecouri deci esti un critic impatimit al altora..... chiar te inteleg acum, asta este viata ta

- gabrielamgm
[07.04.10 13:50:23]

se pare ca se putea si mai rau... click aici

Sper ca bulgarii sa fi invatat ceva din nemultumirile turistilor romani si anume ca nu poti veni cu niste standarde ridicate care sa atraga turistii si-apoi sa scazi aceste standarde. Cei care au mai fost pe litoralul bulgaresc, la hoteluri de 4 stele, stiu despre ce vorbesc. Daca si in sezon bulgarii vor dezamagi turistii romani tare mi-e ca ii vor pierde ca si clienti. Si fiindca zilele astea s-a tot vorbit de infrastructura de la noi... mi-am dat seama ca mi-a scapat o remarca... soseaua Giurgiu - Varna, cel putin de la jum. lui, este groaznic.

[07.04.10 13:50:49]

Sa intelg ca este site-ul tau?

[07.04.10 13:54:16]
Nu cred ca ne cunoastem
atunci, de unde si pana unde stii sa ma caracterizezi atat de bine:
voi ceilalti critici acizi si urmaritori de greseli si frustrati de viata
las la latitudinea unui WebMaster ce decizie ar trebui luata in acest caz.

PS: daca tot vezi ca am postat 560 de ecouri, mai vezi si ce am scris in ele si in ce interval de timp le-am scris, ca sa nu mai fii atat de sigura ca nu stiu decat sa critic... of, of, mai, mai...

[07.04.10 13:55:46]

da ce-o fi, frate, azi, s-o fi aliniat marte cu celelalte planete?? :) ca tare 'razboinica' mi se pare ziua de azi, cu multe flame incipiente pe diferite subiecte de discutie... (cred ca niciodata in cei doi ani de functionare nu s-au nimerit atatea simultan).

Imi place sa cred ca pe acest site (care imi apartine MIE, btw) FIECARE are dreptul la o opinie, oricat de diferita ar fi de a altora, atata vreme cat argumentarea ei se face civilizat. Si in aceasta privinta nu am nimic de reprosat, nimanui, pe moment. Percep insa o 'temperatura' mai mare decat de obicei si ma simt nevoit sa intervin -- aveti nevoie de vreun negru ori negresa cu un eventai, cumva? :)) incerc sa va trimit unul, virtual sau cum o fi, doar spuneti-mi adresa... :)

[07.04.10 13:59:03]

revin - pentru ca nu citisem ultimele dezvoltari; de exemplu acel 'frustrati de viata', trece CU MULT limita tolerabilitatii.

altcineva - ultimele tale postari sunt TOATE atacuri la persoana, indeletnicire asupra careia am toleranta zero pe acest site - cartonas galben si doua zile de pauza.

[07.04.10 14:07:10]

pana la acordarea efectiva a cartonasului, am avut ocazia sa-mi dau seama ca utilizatorul "altcineva" e inca foarte departe de a intelege nevoia si obligativitatea unui comportament decent intr-o societate (virtuala sau nu), perseverand in afirmatiile si atitudinea din ultimele ecouri, astfel ca acel cartonas s-a transformat in unul albastru. (toate ecourile ulterioare au fost automat sterse)

- sbacau
[09.04.10 16:15:22]

brrr! deci intr-adevar se poate mai rau...multumesc gabriela ca-mi deschizi ochii...nu mai calc neam la bulgari, cel putin de Paste...saracii oameni...

@pepsi, stii, chestia cu shpagutza data la diversi, toata lumea o practica, numai ca unii nu spun...Si daca citesti si alte impresii, o sa vezi colegii nostri ca "uita" 5-10 euro in voucher sau pasaport, pentru un loc mai caldut, cum aduc o sticlutza de vin "a present from my country"...etc. Si desi te sustin in eradicarea shpagii...daca e cazul, clar voi da si eu :-)