ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2017
ÎNSCRIS: 18.02.13
MAY-2017

Către satisfăcător

După 2 ani

Dupa doi ani de absenta, iata-ne din nou in Grecia, pentru un sejur de 7 nopti, in insula Zakynthos, statiunea Argassi.

Am ales locatia deoarece ne era dor de coloritul si farmecul Marii Ionice si statiunea Argassi, deoarce vroiam liniste si din ce am citit pe diferite situri speram sa o gasim.

Sejurul a inceput pe data de 28 mai, dupa o calatorie de aproximativ 20 ore cu autocarul.

Drumul a fost placut, cu autocare moderne, nu prea obositor si am prins ziua la dus in Bulgaria si putin din Grecia, iar la intoarcere invers. Am vazut peisaje frumoase, podul care leaga Peloponesul de restul Greciei, am facut si ceva cumparaturi, am socializat, in concluzie, am mai repeta experienta.

Ne-am imbarcat pe ferryboat (foarte moderne si comode si acestea) in portul Chilinii si dupa o ora si 45 min. am ajuns in portul Zante care este si capitala insulei. Am fost primii debarcati, la hotelul Argassi Beach, statiunea fiind la doar 4 Km. de Zante.

Am fost cazati imediat, deoarece eram primii clienti din acest an ai hotelului si timp de 5 zile asa am si ramas. Dupa 2 iunie, au inceput sa apara si alti turisti.

Hotelul este situat pe strada principala, care leaga statiunea Vasilikos de capitala, la 10 m de plaja. De fapt este si cea mai importanta strada din statiune, unde se afla taverne, cluburi, magazine, agentii de turism, de sporturi nautice, inchirieri de masini, ….

Dar sa revin la hotel. Este o constructie mai veche, P+1, cu aproximativ 40 camere, receptie, loc de luat masa, bar, sala de asteptare, bar afara si o plaja mica (asa sunt toate in Argassi) unde pot fi amplasate cam 30 de sezlonguri. La avalansa de turisti existenta, scosesera pe plaja 15, care erau contra cost, dar, pentru ca eram primii turisti din acest an, nu am platit.

Hotelul are o curte in partea dinspre strada, ingrijita, cu multe flori, cateva mese si printr-un gang (culoar), pe sub hotel se ajunge in gradina, in partea dinspre mare, unde este si barul cu masute amplasate de-a lungul ei iar pe trepte se coboara pe plaja.

Am avut bineanteles camera cu vedere la mare, situata la etaj. Superba amplasarea, am prins cateva rasarituri din balcon de vis. Marea se vedea dar mai ales se auzea bine de aici. Pentru unii ar putea fi chiar deranjant zgomotul ei, pe noi nu ne-a incomodat. In fiacre zi urmaream ferryboaturile care mergeau la Chilinii s-au veneau in Zante.

Camera curata, cu doua paturi, doua noptiere, o masa de toaleta, un “fotoliu”, dulap incastrat, loc de valiza, frigider si un televizor vechi. Mobilierul era din lemn si desi vechi, era foarte bine intretinut, lenjeria si saltelele foarte curate.

Curatenie s-a facut zilnic, lenjeria s-a schimbat o data, iar prosoapele de cate ori le puneam jos.

Baia avea strictul necesar (sapun si hartie igienica), iar apa rece si calda am avut mereu. Spun asta deoarece pe insula apa este o problema si am auzit turisti care se vaitau ca nu au avut cu ce sa se spele dimineata. Singurul inconvenient era ca dusul era cam mic si de fiecare data se uda si podeaua cand faceai dus

Micul dejun era cu: oua prin rotatie fierte, prajite, omleta, un fel de cascaval, un fel de sunca, iaurt, unt, doua feluri de gem, miere, lapte, ceai, cafea (proasta), un fel de fulgi de cereale, salata si pepene.

Timp de 7 zile nu s-a schimbat nimic, doar modul de preparare al oualelor. Am venit acasa de 10 zile si inca nu vreau sa vad oua.

In concluzie, am fost multumiti de alegerea facuta si mai ales de raportul calitate/prêt. Am avut liniste si curatenie, iar cu mancarea n-a fost o problema, deoarece puteai cumpara de la supermarket sau manca la taverne la preturi rezonabile.

In general hotelurile care sunt pe partea cu marea sunt mai vechi. Hotelurile noi sunt construite cu precadere pe partea muntoasa, arata destul de bine si majoritatea au piscine. Erau multi nordici in statiune si in general persoane de varsta a III-a si se asteptau ca numarul sa creasca bine. Este o statiune linistita unde gasesti de toate si desi a fost un sat pescaresc, nu mai seamana cu asa ceva.

Timpul a fost superb, nu am avut decat o jumatate de zi cu ceva nori, in rest cald si senin, iar apa marii era calda, astfel ca in fiecare zi nu am mai fi iesit din apa.

Am vizitat insula si orasul Zante. O sa scriu si despre asta. O insula frumoasa, care merita vazuta.

Trimis de valileau in 15.06.17 19:52:05
Validat / Publicat: 15.06.17 22:26:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Insula Cofu; Thassos; Nei Pori

VIZUALIZĂRI: 3267 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valileau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Rasaritul vazut din balcon
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20700 PMA (din 17 voturi)

webmaster45 [15.06.17 22:14:25] »

@valileau:

Mutat în rubrica "Argassi Beach Hotel [Argassi], ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

valileau [15.06.17 22:21:49] »

@webmaster45: E corect.

webmaster [15.06.17 22:36:30] »

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [16.06.17 14:35:53] »

Mă bucur că, per total, ați o vacanță frumoasă şi în Zakyinthos, deşi ştiu că vă place Cipru foarte mult. Chestia cu ouăle gătite în fel şi chip mi s-a intamplat şi mie, la fel n-am mai pus gura pe ele ceva vreme.

O vară frumoasă in continuare si călătorii pe măsură dacă mai aveți în plan! O după-amiază plăcută!

valileau [16.06.17 22:48:47] »

@irinad: Multumesc.

Anul asta am hotarat sa il dedicam Greciei. Mai avem rezervata o vacanta pe 21 septembrie in insula Evia, de unde o sa dam o fuga si pana la Atena. Cel putin asa ne-am planificat. Ce-o iesi... om vedea.

Vacante frumoase va dorim si noi!

Ioan Raita [17.06.17 10:43:32] »

Argasi Zakynthos, stațiunea mea de suflet. Acolo am început noi Greciada în 2011 la sfârșit de august. Am locuit la hotel Agoulos Inn. Un loc superb. Am fost și a doua oară acolo în 2013, în iunie. De fiecare dată a fost excelent. Nu pot să uit două lucruri, turul insulei cu autocarul și croaziera în Kefalonia unde m-au fermecat peșterile Drogarati și Melissani. Îmi doresc mereu să revăd Zakynthos-ul.

Mi-a plăcut articolul și vă mulțumesc că mi-ați dat prilejul să mă gândesc serios la o nouă vizită acolo.

valileau [17.06.17 11:20:45] »

@Ioan Raita: Ma bucur ca am putut sa va activez dragostea pentru aceasta insula. Si noua ne-a placut foarte mult. Am facut si noi turul insulei despre care o sa va povestesc, Kefalonia n-am vizitat-o pentru ca am vrut sa o lasam ca pe o viittoare destintie.

Va multumesc pentru apreciere si va doresc vacante placute!

marival [17.11.18 22:24:19] »

buna va rog vreau si eu ceva detalii cum este plaja? nisip sau cu pietre la intrare in apa?

Care plaja v a placut cea de la Grand Belish sau cea de la acest hotel din Zakyntos?

Daca sunteti de acord lasati mi un nr de tel pe mesaj privat sa va inteb mai multe Multumesc Mariana sunt

valileau [18.11.18 22:39:51] »

@marival: Plaja in Argassi este ingusta, cu nisip nu prea fin, intrarea in mare lina, cu nisip. Nu se compara cu Grand Belish. Acolo plaja este mult mai lata, cu nisip, amenjata cu saltele si sezlonguri gratuit. Noi am fost la inceput de sezon in Turcia si inca nu se prea trezisera turcii, era murdar pe plaja iar in apropiere se construia ceva. Desi hotelul este de cinci stele, n-am fost prea incantati de sejur. Grecia este mai apropiata de sufletul nostru totusi... zic eu. Ti-am trimis nr. de telefon si poti sa ma suni oricand. Vacante frumoase va doresc.

marival [19.11.18 08:19:36] »

@valileau: Multumesc frumos

Ioan Raita, irinad, marival, valileau