ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2010
DIN: pitesti
ÎNSCRIS: 18.08.09
APR-2010

un PASTE 2010 reusit!

A]... sa incepem cu drumul:

- dus prin RUSE-VARNA[, gropi in apropierea vamii GIURGIU, mizerie si debandada in statia PETROM; trecut rapid granita, apoi drum bun, cu cateva exceptii pe autostrada SHUMEN-VARNA era o portiune de 20 km cu gropi, fiind nevoiti sa folosim banda de urgenta, timp=6 ore PITESTI-GOLDEN SANS]

- retur prin VAMA VECHE[drum mai prost pe BULGARIA si foarte bun pe ROMANIA... cu exceptia unui pod di CONSTANTA care erai plin de cratere]

-B] despre hotel:

- in primul rand hotelul are 4 stele, desi pe multe site-uri apare cu 3 stele si eu zic ca le merita.

- cazare rapida desi era inainte de ora 14 de check -in, primire cu sampanie si zambete protocolare, baiat bun la toate acolo un albanez LANDI, care iti rezolva orice problema de la carat de bagaje, la tot ce aveai nevoie, o mica atentie de 5 euro...

- camera curata, cam micuta cea simpla dar... am observat acolo ca dubla superior care costa cam cu 3 euro mai mult de pers. pe zi este chiar dubla decat prima... o sa postez fotografie. dotari acceptabile, curatie o. k. schimbare de prosoape zilnica, aspirat si facut patul, aer conditionat individual asa ca iti rezolvai usor microclimatul dorit.

- C] restaurantul:

- clasificat 3 stele, destul de incapator [400 de locuri]... , curat, mancare diversa, relativ bine gatita care diferea prin cateva produse de la o zi la alta, incercand sa faca ceva tematic: balcanica, mediteraneana, bulgareasca...

Masa festiva de PASTE cu oua rosii, cozonac si miel... asezonata si cu... un popa care a sfintit masa de pranz.

- bauturile asa cum le stim cele bulgaresti locale, disponibile de dimineata pana la 12 noaptea fie in restaurant cat si in looby bar si discoteca.

- D] distractia

- aici stau foarte bine avand un DISCO-CLUB la subsol unde se tin seara de seara spectacole cu o trupa de balet de calitate si iluzionisti... urmate de karaoke si discoteca, . pana la ora 2... [bautura gratuit pana la ora 24... ]

F] Alte concluzii:

- o locatie super o. k. pentru un weekend, o petrecere in gasca, chiar si odihna dar sa nu fii prea mare iubitor de plaja pe faleza... ptr, ca distanta este cam mare plus scari de urcat si coborat... daca te multumesti cu piscina e mai mult decat o. k... pentru petrecerea sarbatorilor din extrasezon, Paste, 1 Mai, Revelion o recomand cu toata placerea... mai ales ca este undeva inconjurata de padure...

- mult mai ok decat daca in perioada asta mergeai de ex la SUNNY BEACH unde totul era mai pustiu...

Astept intrebarile voastre suplimentare daca nu am reusit sa descriu suficient ceva.

Trimis de mariand in 06.04.10 13:12:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: IBEROSTAR -SUNNY BEACH

VIZUALIZĂRI: 2954 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariand); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 ...LANDI, albanezul bun la toate ,cu siguranta il vei gasi la receptie indiferent de sezon!
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 6 voturi)

Costi
    [06.04.10 13:26:35]

Bine că mai sunt şi români mulţumiţi de vacanţa în Bulgaria, că începusem să-mi fac probleme, la câte impresii negative am citit în dimineaţa asta.

De ce nu ne-aţi spus şi nouă?

zangela69
    [06.04.10 13:39:38]

Tre sa fii prea carcotas sa spui ca pe litoralul romanesc e mai bine decat la ei, mai ales de Paste. Daca sunt asa nemultumiti, de ce s-au dus peste 10.000 anul asta? Sa fim seriosi la ce oferte au ei pentru sarbatori, acasa daca stai cheltui mai mult. Iar privitor la conditii, pe toti nemultumitii ii trimit in statiunea Venus, poate acolo or fi multumiti, mai ales de cazare si posibilitati de distractie. Multa bafta la contactarea unei indigestii sau a unei toxiinfectii alimentare.

ileanaxperta*
    [06.04.10 14:13:20]

Ca si Costi, zic si eu ca in sfarsit vad niste turisti romani multumiti de sejurul din Bulgaria. Noi am facut 2 sarbatori de paste, una la Nisipuri si alta la Nessebar si de ambele dati am fost super multumiti.

Dar probabil ca anul acesta, al 2-lea de criza si la ei, s-a simtit ceva mai mult... Noi am avut noroc sa mergem inainte... Dar oricum, sunt convinsa ca la bulgari sau la greci sau la turci a fost mai bine decat in tarisoara noastra. N-ai auzit cat de putini turisti s-au bucurat la noi? ! Este tot mai ingrijorator...

mariandAUTOR REVIEW
    [06.04.10 14:16:07]

... domnul COSTI, mea culpa ca nu v-am anuntat!!!

data viitoare promit sa nu mai gresesc, o sa va anunt din timp; pacat ca de 1 mai... sunt zile putine libere pentru ca distractia ar merita repetata...

privitor la carcotasii privind litoralul bulgaresc, poate ne indica careva unde in ROMANIA pe litoral poti petrece cu 100 euro 3 nopti de cazare maximum all inclusive, pentru ca acesta e conceptul la VIVA CLUB.

Costi
    [06.04.10 14:57:43]

Domnu' Marian,

haideţi cu noi în Bucovina de Rusalii, Sânziana a pregătit un program excelent.

Noi oricum ne ducem. Acum, Sânziana este puţin până la Praga, dar când se întoarce a promis că va rezolva şi problema cu cei care vor dori să se înscrie mai târziu.

Iar de 1 Mai, lizuk are deja oferta deschisă, pentru un grătar la Snagov.

Detaliile pe forum (vezi linkurile mai sus, nota webmaster), pentru toţi doritorii.

cosminp
    [06.04.10 21:31:01]

propusesem in urma cu ceva vreme aceasta pensiune botezata de mine pensiunea mariei. excelenta locatie.

mariandAUTOR REVIEW
    [08.04.10 20:45:10]

...si pentru webmaster am rugamintea sa corijeze in tabel numarul de stele al VIVA CLUB din 3 stele in 4 stele...

ca e asa voi exemplifica si cu fotografia recenta a siglei lor...

multumesc!

[08.04.10 22:13:13]

nu am vazut inca poza (nu e validata inca), dar te cred -- modificat numarul de stele la 4

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [08.04.10 22:17:23]

Pe vremea cand era Riu Viva avea numai 3 stele , dupa si-au permis cresterea nr de stele , insa a ramas un hotel bun la fel ca si fratele mai mare din Obzor

Dragoș_MD
    [09.04.10 00:50:34]

apropo de P10 (dovada): cea mai buna dovada este totusi o copie/poza a certificatului de clasare (care ar trebui sa fie afisat la loc vizibil, de obicei in zona receptiei.)

cosminp, Costi, ileanaxperta*, ionescunic, mariand, zangela69
    Alte impresii din această RUBRICĂHVD Viva Club Hotel: