ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2017
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 01.08.14
JUN-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 4-7

Frumos, cu foarte puţine excepţii

Am rezervat 3 camere la pensiunea Zori de zi -Apus de Soare ( pentru 3 familii), pentru minivacanta de Rusalii. Din timp, cu avans platit, la cererea unitatii.

Soseste minivacanta, si noi la pensiune. De fapt sunt 2 pensiuni, situate la distanta fata de intrarea in complex. Exista 2 parcari, una la intrare, pentru musafirii de la restaurant, cea de-a doua, chiar langa pensiuni, pentru cei cazati acolo.

Descrierea complexului este similara cu descrierile pe care le gasiti pe site-urile de profil. Camere mari, balcoane imense, baie ok, living comun la parterul pensiunii, o bucatarie utilata, sala de mese, frigider si terasa acoperita foarte frumoasa. Au incalzire, cel putin pe timp de noapte, e confortabil.

Doua parcuri amenajate, unul pentru copii mai mari, altul pentru copiii pana in 3 ani, teren de baschet, de fotbal, o cabanuta in care se poate juca tenis de masa.

Restaurantul frumos, cu mancare buna. O terasa in fata restaurantului, in aer liber, inca in lucru.

Toate bune si frumoase, pana vine momentul platii integrale. Am rezervat 3 camere, asa cum va spuneam, pentru care mi s-a trimis un pret pe mail si pentru care am platit un avans. Apare d-l administrator cu contractul, unde figura o suma minus avansul, reiese ca mai aveam de platit... X. Pe moment platesc, desi suma mi s-a parut mai mare. Pleaca d-l, refac calculele in graba, imi iese diferenta de 200 de lei. Il sun, ne intalnim, a refacut calculele, imi returneaza 100 ron. De rusinea lui si a mea, am lasat-o balta, dar nu mi s-a parut profi deloc. Scuzele de rigoare, ca a gresit calculele o data, am vrut sa-i spun ca le-a gresit si a doua oara, dar n-am facut-o. Pe viitor ne vom rezerva camerele separat, si nu la comun.

Un alt minus... nu va bazati pe restaurant in week-end. (oricum, nu functioneaza decat in week-end, daca mergeti in cursul saptamanii, restaurantul este inchis).Noi am rezervat camerele cu mic dejun inclus, foarte gustos, destul de variat... omleta simpla, omleta cu sunca, oua ochiuri, carnaciori prajiti de 2 feluri, salata de rosii si castraveti, sunca de mai multe feluri, branzeturi, cereale, lapte,unt,dulceata... se mananca bine. Pe pranz si cina, ne-am bazat tot pe ei. Doar ca, vine duminica se umple restaurantul si terasa de musafiri si ni se spune ca nu poate face fata comenzilor... Asa ca, sotul meu a fost chelner la prazul de duminica- la masa noastra-, incepand cu lista de comanda, pana la servire, inclusiv. - ( oricum ne-am distrat de minune si am facut haz de necaz, iar sotului i-am descoperit calitati nebanuite :)))..de ospatar de nota 10 :)))). Bacsisul l-am platit eu :)))

Domnilor, ai oaspeti cazati, le acorzi intaietate... doar ca foametea e mare, si specific romanesc, nu ne permitem sa pierdem clienti... Astia cazati, mai pot astepta.

Restaurantul se deschide la ora 9. Deci prima cafea, se serveste dupa 9. Un automat plasat in incinta pensiunii ar fi foarte bine-venit. Desi, problema se poate rezolva cu un preso pe care sa-l luati cu voi de acasa, pentru ca bucatarie exista la parterul fiecarei pensiuni, si foarte bine dotata. Doar ca noi n-am stiut, sau poate nu ne-a interesat acest aspect, asa ca ne-am platit ignoranta si am ramas buimaci pana dupa ora 9.

Dar ca sa n-o tin pe carcotit pana la sfarsit:

-un loc minunat de petrecut un week-end cu copiii si prietenii

-loc amenajat pentru facut bograci, gratare, etc, amplasat foarte bine intre cele 2 pensiuni- mai exact o minibucatarie acoperita, in aer liber

-sezlonguri pentru facut plaja

-posibilitati de divertisment (fotbal, baschet, tenis de masa, parcuri pentru copii, trenulet in care copiii s-au jucat muuuuult)

-restaurant cu mancare buna

-raspuns promt la orice tip de solicitari (lenjerie de pat suplimentara, prosoape, mingi, etc.)

-liniste, peisaj frumos

Minusuri:

- un pic de atentie la calcule si la organizarea restaurantului in week-end.

Daca ma intrebati, m-as mai intoarce cu mare drag, dar cu mai multe obiecte din dotarea proprie (ca de exemplu, un preso de cafea :)).

Trimis de maratia in 14.06.17 23:26:50
Validat / Publicat: 15.06.17 06:37:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BELIȘ-FÂNTÂNELE.

VIZUALIZĂRI: 1503 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maratia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.06.17 06:36:16]

@maratia:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 12&ridAnt=78276

elviramvio
    [15.06.17 09:55:58]

@maratia:

Am putea face echipa intr-un concediu viitor, sotul meu e "pasionat" de reparatii prin camerele de hotel prin care trecem. El mereu gaseste o priza stricata, o jaluzea care nu merge bine, o telecomanda, un frigider nereglat! Noroc ca in portbagaj nu are si o trusa completa de scule, ca ar fi reparat si instalatii sanitare.

Chelner inca nu a fost, cred ca i-ar place gratargiu!

Vacante frumoase si sa ne mai povestesti!

[15.06.17 12:55:09]

@elviramvio:

Sa stii ca nu e o idee rea. Imi surade. Cine stie, poate o data facem echipa. M-a binedispus ecoul tau, cred ca sunteti o prezenta agreabila. Mersi!

elviramvio
    [15.06.17 13:05:09]

@maratia: ????

[15.06.17 17:35:31]

@maratia: M-am gandit si eu la calitatile sotului meu. Cred ca el ii poate tine de vorba foarte bine pe ospatari, si atunci nu mai mancati deloc, faceti cura de slabire, deci cine castiga?

Felicitari, votat cu placere.

[15.06.17 18:36:08]

@mishu:

Cred ca v-ar trebui niste ardeleni in gasca ... La ardeleni, hipoglicemia se manifesta altfel: nu mai putem articula un sunet, dar cu ultima resursa de energie, mergem sa ne luam mancarea singuri...daca nu ne-o da nimeni . In schimb, la capitolul viteza de reactie la tzepe, suntem varza (vezi faza cu calculele)).

Multumesc pentru vot!

[15.06.17 20:30:05]

@maratia: ????

Zoazore
    [15.06.17 21:59:28]

@maratia: Ne băgăm și noi în gașcă! Eu repar dușuri, soțul prize și telecomenzi. Chelneri suntem la all inclusive, în Bulgaria. Cu rândul! Unul comandă, celălalt execută și inves, ca să nu pierdem locul la masă!

BOGRACI=? Ce-nseamnă?

[15.06.17 22:24:31]

@Zoazore: Bograci... e un fel de mancare ardeleneasco-ungureasca... foarte gustoasa... de paprikas poate ai auzit, seamana la gust... E un fel de supa, condimentata, cu chimen din belsug, cu legume de toate felurile si carne... E greu sa-ti explic... Dar, daca facem o iesire la pensiunea mai sus descrisa ( sau la o alta, aleasa prin vot comun), vei avea sanse sa afli... Se face obligatoriu la ceaun..

[15.06.17 23:19:23]

@Zoazore: reteteculinare.ro/carte_d ... s-la-ceaun-3522

Aici gasesti reteta. Cea mai apropiata de adevar

Zoazore
    [16.06.17 08:48:34]

@maratia: M-am dumirit (naiba m-a pus, acum mi-e foame). Arata de mare exceptie! Multumesc!

elviramvio, maratia, mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Zori de zi si Apus de soare [Beliș]: